L f 3 ZATERDAG 26 OCTOBER 1901. No. 85. M - - Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad versohynt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. man. g l. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUffl. 1 van het politiecorps op 1100 Een verwoed gevecht is te Pawlowski, in Rusland, geleverd tusschen de boeren van de Tolstoïaansche kolonie en orthodoxe boe ren, die met elkander in oneenigheid leven sedert de excommunicatie van Tolstoï door de heilige Synode. De aanhangers van dezen, die in minder heid waren, werden verslagen, en lieten ver scheidene gewonden achter. Troepen moesten de orde herstellen. Pry's per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 oenta. Voor eiken regel meer 7} cent. By abonnement is de prys belangryk lage Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever, De Morning Leader zond aan 8000 gees" telyken briefkaarten waarop de regeerings-sta" tistiek der sterftecijfers voorkwamen, die in de concentratiekampen van kinderen waren opge- teekend met de vraag of het nu geen tijd was in het belang der kinderen tusschenbeiden te komen. In 55 pet. der antwoorden werd het blad ui gescholden, somtijds in kroeg-taal, 14 pet. verklaarde zich vijandig gezind tegen de Mor ning Leader zelf, en er waren slechts 14 pet. waarin werd toegestemd, dat de kinderen gered moeten worden. En Engeland heet zoo bijzonder christelijk! Te Dundee in Schotland heeft een mee ting van Engelsche vrouwen plaats gehad, waar op de gravin van Aberdeen den handschoen opnam om den oorlog te brandmerken. Wij verspillen, zei ze, het bloed onzer zonen en ons geld op Afrikaanschen grond, terwijl we de Amerikaansche markt ons concurrentie laten aandoen op ons eigen grondgebied. We hebben alle liberale beginselen, die de groot heid uitmaakten van Engeland, opgeofferd voor een neiging tot valsch patriotisme en van ty- rannie die onzen ondergang bewerkt. Alle heilzame verbeteringen worden verwaarloosd in het belang van den wreeden oorlog. Het is tijd dat de liberale party wakker wordt. Tegelgk met Salisbury is Eduard VII gister uit Schotland te Londen teruggekeerd, waarna een zitting van den ministerraad in verband met den oorlog werd gehouden. De Koning moet meermalen zyn vrees te kennen hebben gegeven, dat de oorlog by zyn kroning in Juni 1902 nog niet uit zou zyn. Opnieuw wordt verzekerd, dat Lord Salisbury voor het einde van dit jaar zal aftreden. Weer een ongelukje by de Britsche ma rine. De torpedo-vernieler Dragon is te Malta aangekomen met beschadigden boeg. Het schip had den kruiser Harrier aangevaren. Als het zoo blijft voortgaan zouden die torpedo-vernie- lers wel onderzeesche booten kunnen worden in den letterleken zin des woords. Een nieuw slagschip zal door de Engelsche marine-autoriteiten worden gebouwd, dat ieder ander oorlogsschip in afmetingen zal overtreffen. Het moet 16,500 ton verplaatsen en 425 voet lang zyn. Het grootste thans bestaande Brit sche oorlogsschip verplaatst 15,000 ton en is 400 voet lang. Het is de Amerikaansche vlootdie op het oogenblik de grootste oorlogsschepen bezit. Het zijn de New Jersey, de Pennsylvania en de Georgia, ieder metende 15,320 ton. Het nieuwe schip zal Britannia heeten. dichter by hare dochter, aartshertogin Elisabeth, I te zyn gedurende den tyd die het huwelyk dezer laatste voorafgaat. Men meldt uit Apeldoorn: De groothertog van Saksen met gevolg ar riveerde Donderdagmorgen te 11.17 met een extra-trein. Prins Hendrik was in uniform van Schout-by nacht op het perron aanwezig met zyn adjudant jhr. Hooft Graafland, graaf Bentinck en de burgemeester van Apeldoorn in ambtsgewaad. Het perron was met planten versierd. De groothertog is een jongmensch, klein van gestalte. De prins en zyn gast drukten elkaar de hand. Nadat door een eskadron van het 1e regi ment huzaren van Deventer onder commando van den ritmeester A. B. van Tienhovende militaire eerbewyzen waren gegeven, reden de prins en de groothertog in een a la Daumont bespannen rytuig naar Het Loogeëscorteerd door de huzaren. Op Het Loo werd de stand aardvlag en de landsvlag van den groothertog naast den Kon. standaard geheschen. De groothertog droeg een fraaie groene uni form met zilver gegalonneerd en zware zilveren epauletten. Op de Prov. begroeting van Friesland voor 1902 is f 40,000 uitgetrokken voor het gewoon onderhoud der provinciale vaarwaters. Ged. Staten stellen nu voor, dien post met f 30,000 te verhoogen en dan de volgende kanaalvakken uit te diepende poldervaart langs het 6 7e veendistrict over eene lengte van 1,025 M. geraamd op f 1,528,80; het Langdeel, Wartenasterwyd en Rogsloot 4950 M. f 14,080; de Noorderstadsgracht te Franeker 820 M. f 1520; de Houke- sloot 1500 M. f 4,332; de Wijde Wij- merts 2000 Mf 4,128het vaarwater van de Fluessen door de zwarte wouden tot het Var 2100 M. f 6,351,75; de Jelte- sloot 3870 M. f 12,075; de Wester en Noordergracht te Leeuwarden 1420 M. f 5,326,75 de Dockumer Ee van Leeu warden tot Barthlehiem (gedeeltelijk) f 12,000 te zamen f 61,342,30 en het restant van den post, zoo noodig, te bezigen tot betaling van kosten, waarmee de raming dier werken mocht worden overschreden óf, voor zoover het be schikbaar blgvend bedrag niet gevorderd wordt voor opruiming van tydelyke beletselen, des- noodig aan te wenden tot het doen uitdiepen van vaarten en kanalen die mochten blyken daaraan behoefte te hebben. INHOUD van het Friesche Tydechrift tSljucht en Rjucht”, de 26ste October 1901. Lear om Lear!, M. Miedema. Hjerst- mymeringen, J. Gylstra. De hjerst, M. G. Stienstra. Fen twa jonges en ien Barge- slachter. Brükas it er buten kingjin frjemde wirden, D. Wijma, Koartswyl, T. U. In lyts stikje üt beppe libben (mei plaetsjes), D. H Z. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, is mr. T. de Vries te Leeuwardenthans hoofdredacteur van de Prov. Friesche Ct., benoemd in een administratieve betrekking aan een der minis teries in Den Haag en treedt hij als hoofd redacteur van genoemd blad af. Zigeuners. Men schrift uit Oudenbosch aan de N. Ct. Te Oudenbosch vertoefde dezer dagen een uit omstreeks 30 personen bestaande Zigeuner- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 unr. Advertentiön Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. bende. Niettegenstaande hun slordige kleeding werd men getroffen door het prachtige type, dat dit nomadenvolk vertoonde. Hun dief achtige aard werd ook thans niet verloochend. Met troepjes van 4 personen traden zij de win kels binnen en beduidden, dat zy het een en ander zien wilden. Ongemerkt verdwenen sommige voorwerpen dan in hun zakkenof wel men kocht iets, om, na een paar centen op de toonbank neergelegd te hebben, daarna bedaard weg te gaan. Bij een bakker werd b.v. voor 1 brood een cent betaald en bij een drogist een geheele flesch Hoffmans spiritus met 2 dubbeltjes verrekend. Bij enkele boeren in den omtrek trad het volkje nog brutaler op. Kippen werden uit de ren gehaald, haver voor de paarden uit de kisten genomen, alles zonder betaling. Was er weinig of geen manvolk op een hoeve, dan werden zelfs de kasten in huis doorsnuffeld. Zy waren ruimschoots van gangbaar bankpa pier voorzien en trachten Zaterdagmorgen een prachtig paard te verkoopen. Wegens den hoogen vraagprijs ging de koop niet door. Zaterdag tegen 10 uur werd deze dieven bende het verblijf in Oudenbosch ontzegd en I begeleid door de marechaussees in de richting I van Oudgastel weggebracht. Dysenterie. Gedurende de maand Sep tember kwamen te Epe 12 gevallen van dy senterie voor met 2 sterfgevallen, te Hattem 39 met 12 sterfgevallen, te Heerde 5 met 1 sterfgeval, te Laren 1 en te Oldebroek 14 gevallen met 4 sterfgevallen. Onze provincie wordt momenteel weer bezocht door een paar Portugeezen, die fokvee koopen en zich op de hoogte stellen van onze zuivelbereiding. Zij hebben onderscheidene landbouwwerktuigen gekocht, alsmede dertig stuks best vee, alle stamboekvee en van rood bonte beslagen, welke in de volgende week naar Lissabon zullen vervoerd worden. In het circus Blumenfeld, dat thans te Leeuwarden voorstellingen geeft en Zondag avond op alle rangen bezet was, is toen een der paarden schichtig geworden en over de estrade te midden van het publiek gesprongen. Eenige personen werden verwond en geschramd, hoewel niet erg en er ontstond een kleine paniek. «Publiek, publiek, vlucht, gij zijt in levensgevaarriep in angst een der bezoekers, maar op ’t zelfde oogenblik: floep daar had een grappenmaker, die kalm gebleven was, den roeper onder een grooten korf geflapt en by de wanhopige spartelingen van den gevan gene om weder vrij te komen, barstte het publiek in zulk een gul gelach uit dat alle vrees en paniek onmiddelijk weer vergeten waren. Tailhade, de Fransche redacteur, schijnt naar Brussel gevlucht te zijnzijn confrater Grandidier, de administrateur van het anar chistische blad Le Libertaire is Dinsdagmorgen te St. Dénis in hechtenis genomen. Zooals men weet waren beide veroordeeld wegens het publiceeren van een tot vorstenmoord aanhit send artikel. Nu wordt gemeld dat graaf en gravin Lonyay niet naar Engeland vertrekken' Zy zullen den winter doorbrengen in het kasteel Hesendorf, door den keizer van Oostenrijk ter beschikking der vroegere aartshertogin Step hanie gesteld, om haar gelegenheid te geven Een veldmuizen-familie. Te Andel zag een wandelaar dezer dagen een veldmuis, die met haar kroost den weg dwars wilde over steken. Om bijeen te blijven hield een der jongen het moederdier met den bek vast, ter wijl elke volgende zyn voorganger op dezelfde manier vasthield: De geheele trein spoedde zich daarna met snelheid voort. «De muizen hadden elkander zoo stevig beet, dat, toen ik er een greep en oplichtte, de andere mede werden opgetild. Toen ik hen weder op den grond zette, vervolgden zij op dezelfde wyze hun weg,” schryft de ooggetuige. De Amsterdamsche politie. Naar aan leiding onzer artikelen over de Amsterdamsche politie (zie onze nummers van Maandag- en Woensdagavond) stuurt men ons het volgende toe Stel de sterkte Daar gaan af: 54 Inspecteurs. 76 Brigadiers. 4 Telegrafisten. 54 Rechercheurs. 69 Geëmployeerden. 28 Hulptelegrafisten. 45 Invaliden. 17 Bewaking particulier, zooals Associatie-Cassa, Bank, enz. 6 Concierges. 39 Administratief personeel. Totaal 392 man. 1100 392 708 man. De helft van deze 708 man voor den dag dienst is 354, voor den nachtdienst 354 man. De helft van 354 man voor bureaudienst is 177, voor straatdienst (by nacht) 177 man. Des nachts zijn dus 177 man op straat, in geval er geen zieken zyn of niemand met ver lof is. 10 pct. van het aantal manschappen mag tegelijk absent zyn. Zóó is de toestand Amsterdamsche Courant. Volgens de berekening van een dagblad te Rome, moet de gevangenneming van Mu- solino aan de regeering van Italië, de kleinig heid van ongeveer een miljoen lires kosten. Het bedrag is waarschynlyk niet overdreven, want er zyn soms geheele regimenten voor ge- ruimen tijd naar de bergen gezonden om den bandiet te vangen. Ook zyn er hooge premiën en salarissen van spionnen en geheime politie-agenten betaald. Al wordt Musolino nu ook tot betaling van alle gerechtskosten veroordeeld, dan blijft dat toch een magere troost voor de regeering, die weet, dat hij niet in staat is, één penning te storten. Een kostbare mantel. In een der Pa- rijsche modemagazijnendicht bij de groote, Opera, is een damesmantel uitgestald van echt sabelbont. Het stuk staat geprijsd voor 140,000 fr. en de kaart vermeldt tevens den naam der koopster, welke gelijkluidend is met dien van een der Parijsche tooneelgodinnen. Om den ijver van uitvinders aan te moe digen, wil de markies van Dyon een wedstrijd uitschrijven voor bestuurbare ballons. De con dities zullen zyn op een bepaald punt opstygen, een bezoek brengen aan een bepaald punt en weder naar het punt van opstijging terugkee- ren. Die dezen tocht het vlugst doet, is winner. J 1 1 m» h wviiimnr IILIIIÏOOR HIESLIM). O i i

Friso nl | 1901 | | pagina 1