a I -w ,$g alg I o Met volle kracht vooruit! i t A WOENSDAG 30 OCTOBER 1901. No. 86. Een boycot. Binnenlandsche Berichten. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. H. Tot de enkele landen die meer dan een mil- En ’t zal nog erger worden. oordeelen der. 4 UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUffl. p '■M maken aan de onmenschelijkheden door Chris tenen nog wel tegenover Christenen bedreven. utoegejnicht" door de in Zuid-Afrika vermink ten. Voor Z. M. en geheel het Britsche volk onder ’t welk we zoovele goede en edele krachten kennen, is het te wenschen, dat de Regeering terugkomt van den verkeerden weg. Beter half gekeerd, dan geheel gedwaald. De krachtige maatregelen van Brittanje blijken te bestaan in het toesteken van den vrienden hand aan de nobele Boeren, die voorzeker niets liever zullen wenschen, dan een eervol einde van den langen en bangen strijd. Het vredes-hof van ’s Gravenhage kan dan ongestoord blijven voortdutten. rustige toeschouwers blijven en Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lage Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Ter juiste beoordeeling daarvan dient alweer gelet op de cijfers. Het blijkt uit de Engel- sche gegevens zelve, dat onder Engelsche vlag met lading binnenkwamen bijv, in dit jaar totaal in 9 maanden ruim 10 miljoen tons (in Neder land alleen 1,006,796 tons) zegge globaal per maand een miljoen tons. Om een dergelijke tonnen-inhoud onder En gelsche vlag te weren en te doen vervangen door andere vlaggen, ja ook daartoe zoude de niet-Engelsche vlag in Europa niet in staat zijn. De leiders der boycotbeweging zullen niet hebben kunnen becijferen dat de Engelsche vlag door boycot uit de continentale vaart kan worden geweerd. Als ernstige mannen die alvorens te handelen de feiten onder de oogen zien (en te meer waar zooals hier de ellende van duizenden, bij een mislukken van den strijd voor de deur staat) zullen de leiders der boycotbeweging het onmogelijke niet willen. Er kan, meent de heer Onnes, in de praktijk slechts sprake zijn niet van boycot, maar alleen van ernstige belemmering van de Engelsche vlag. Daarom wenscht de schrijver, dat in plaats van den boycot de internationale transport arbeiders van al bun leden eischen geen dienst weigering, geen onhoudbare stremming van het verkeer maar een verhooging van loon, duurder werk voor alle schepen onder Engel sche vlag. De beleediging moge minder zijn dan die van een boycot, het kan niet anders dan tot een bittere ervaring van Engeland ge rekend worden als alom in alle havens van Europa, Engeland’s trotsche vloot, gevoelig (en waarom niet zelfs stijgend) wordt belast, en zulks te meer wanneer de arme transportarbei ders, die terwille van de Boeren tegenover het rijke Engeland dit wapen aan zouden gorden, besluiten al het meerdere loon dat zij als een internationale oorlogsbelasting van het roofziek Albion heffen, te doen dienen ter ondersteuning van de vrouwen en kinderen der Boeren. 27 miljoen tons. Men gevoelt zulke ie niet doenbaar. In het wereldverkeer de Engeleche vlag uit te stooten ie niet mogelijk. Maar men kan en dat is zeer zeker tot groot nadeel van Engeland de Engelsche vlag in de havens van het vaste land van Europa op ernstige wijze belemmeren. Gaat daar heen het streven der internatio nale transportarbeiders Is hun dringend commando dat straks als de organisatie voor de stipte uitvoering van het op 1 Januari eerstkomende gereed is, beperkt tot niet meer dan dat? Gesteld dat zulks het geval ware, wat dan? Onder den titel «Het souvereine Volk en de boycot der Engelsche vlag”, bespreekt de heer O. Kamerlingh Onnes het plan der transport arbeiders. De heer Onnes acht dezen maatregel van een maatschappelijk standpunt, ook met de meeste vredelievendheid toegepast, in geenen deele onschuldig. Ontegenzeggelijk is het zwaard dat inter nationaal door transportarbeiders gebezigd zal worden een «tweesnijdend zwaard” dat buiten twijfel ook zijn scherpe zijde keert tegen hen die het zwaard voeren, de internationale trans portarbeiders. Dat intusschen zal ook hen wel bekend zijn. Iets anders echter is en dat mogen ook wij overwegen, de uitvoerbaarheid van het voorge stelde plan. Van de zeevarende mogendheden is, gelijk bekend, Engeland de machtigste, haar tonnen- cijfer overtreft niet alleen dat van elk der andere natiën der wereld, maar het is ook grooter en zelfs eenige malen grooter dan de vloten van alle landen der wereld tezamen. Van den wereldtonnen-inhoud op ongeveer 27,000,000 tons te schatten, vallen onder En gelsche vlag c.a. 13) miljoen tons, (Engeland en de koloniën tezamen gerekend c.a.l4|mil- wijzen behooren Duitschland met 2J miljoen tons, Amerika met ruim 2 miljoen tons, Noor wegen met c.a. Ij miljoen tons, Frankrijk met c.a. 1) miljoen tons. De Nederlandsche vloot, zeil- en stoomsche- (anc*goed pen tezamen, is slechts c.a. 600,000 tons groot, voorwaar een ander cijfer dan toen wij Neder landers ten teeken van heerschappij ter zee den volg tegen de blanken keeren. En de zooge naamde vierde stand, het onrecht ziende door de grooten ongestoord tegenover de kleinen gepleegd, komt hier en ginds in beweging, om Engeland in zijne grootste belangen, den handel en wat daarmede in verband staat, aan te tasten. Doch bovendienin het rijk der Britten zelve begint de anti-oorlogspartij zich uit te breiden. Velen, vroeger ziende blind, worden precies door de duisternis, waarin de tegen woordige politiek gehuld is, van hunne kwaal genezen. De hoogere belastingen, mitsgaders het groot aantal verminkten en rouwdragenden, doen de oogen opengaan zelfs van de vroeger meest verstokten. En zij, die nog doorgaan, prat op schijnbare nationale eer en van door zetten, doorzetten schreeuwen, maken ruzie onderling en wijten de weinige vordering hun ner zaak aan vroeger vergode mannen. Zoo is thans de eerste opperbevelhebber, generaal Buller, de zondebok. Weldra zal de opinie zich denkelijk keeren tegen lord Roberts, om daarna op lord Kitchener over te gaan. Onder linge twist is al eene bittere vrucht van het in Zuid-Afrika gestrooide valsche zaad. En daar staan de Boerenwel verzwakt maar toch even moedig als voor twee jaren, vast besloten hunne eerlijke zaak tot den laatsten man te verdedigen. Hoe men ook getracht heeft oneenigheid te stichten tusscheu Transvalere en Vrijstaters, de bondgenooten blijven elkander houw en trouw. Brave ke rels! Neen, de oorlog is nog niet uit, nog lange niet! Al moge Engeland nog eene laatste, krach tige poging wagen, deze schijnt er eene der wanhoop te zijn. Onze vrienden en stamver wanten ginds zullen haar op waardige wijze beantwoorden. Want waardig zijn de Boeren tot heden altijd geweest, ondanks alle snood heden der Britten. Ook in dit opzicht moeten de laatsten voor de eersten onderdoen. De Boeren hebben van het voorgenomen Maar zoo ver is ’t nog niet en wij ho pen, dat ’t ook nooit zoo ver zal komen. Wij hopen dit in het belang zoowel der Boeren als in dat der Britten. lijk en roijaal compromis wordt gesloten, zal Zuid-Afrika voor Engeland voortdurend een groot gevaar opleveren. Nu reeds gist het allerwegen. De eigen koloniën verzetten zich tegen ’t Moederland. De door Engeland gewapende Kaffers hebben schieten geleerd en durven zich ook in ’t ver werd dit vrijwel geheim gehouden, de uitlatingen van Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 unr. Advertentièn Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Opening van Oranje-Nassauoord. Zater dag had plaats de plechtige opening van het Sanatorium Oranje-Nassauoord, gesticht op het 1 van dien naam, gelegen op den fraaien breeden landweg van Wageningen naar Renkum en door Hare Majesteit de Koningin-Moeder daartoe aangeboden. De inrichting is daar geheel afgezonderd gelegen, naar volgens der deskundigen mee- ning, noodig en gewenscht is. Het geheel is zoo ingeriebt dat, zoowel aan de voor- als aan de achterzijde, alle vertrekken uitzien op het boschlandschap en lucht en licht ongehinderd kunnen binnenstroomen, terwijl overal galerijen tusseben de grootere kamers en zalen gemaakt zijn, waar de patiënten in de buiten lucht kunnen liggen en rusten zonder hinder van tocht of te fel zonlicht en ook alle slaap vertrekken rechtstreeks zuivere buitenlucht kunnen opnemen. De totaal-indruk van het omvangrijke ge bouw is die van rustigen eenvoud en tevens van zekere ernstige voornaamheid. Geen ver sieringen, geen opsmukking, maar ook geen stijfheid. De twee verdiepingen hooge huizing ziet er recht vriendelijk uit. De gebogen Maar dat alles ter zjjde gelaten. Om de Engelsche vlag te boycotten zouden Intusschen kunnen de grooten der aarde in de wereld-vrachtvaart thans plotseling 12^ zich verkneu- miljoen tons, het werk moeten overnemen van teren over de domheid van Engeland, dat zoo zijn hoofd te pletter stoot en zijn eigen ver lamt. Dan kunnen zij hun slag slaan in de volle bewustheid een geduchten mededinger minder te hebben. Door zijn dolle woede verblind ziet de Brit dit dreigend gevaar niet. Want indien er geen eer- En met-een verzuimt bij de gelegenheid om zijne werkelijke belangen te behartigen. Reeds gaan er stemmen op, die daarop wijzen, ’t Engelsche Parlement heeft wel iets anders te doen, dan oorlogscredieten te verleenen. Wat anders en wat edelers ook. Zal koning Edward zijne kroning vieren onder ’t voort durend oorlogs-schandaal. Dan worde bij Het derde jaar is ingetreden. Het derde jaar van den Engelsch-Zuid-Afri- kaanschen oorlog. En de wreedheid neemt toe. De gewone benamingen van sneuvelen, ge vangenneming, buitmaken, vernieling of wat daar verder volgt doen geen opgeld meer. Allerlei protesten in den vorm van couranten artikelen, ingezonden stukken, betoogingen met of zonder motiën van afkeuring, zij helpen niemendal. De oorlog woedt voort, de oorlog zonder dat hij oorlog heet. En met den dag wordt het erger. Honderden en daaronder voor het grooter deel kinderen bezwijken in de moordkampen. Daar worden lieden, op wier bezit elke natie trotsch zou zijn, gefusileerd of eenvoudig opge hangen als gemeene misdadigers, zonder dat de beul ook maar eenigszins in zijn ellendig werk wordt verhinderd. Dood, dood en verderf en dat alles met op offering van millioenen schats, alles ’t welk naderhand eene voorziening van het tiendubbele noodig maakt. Maar dan moet ’t er ko men, al wegen de naweeën ook nog zoo zwaar. Men moet zich gewillig offers getroosten voor de eer van het Vaderland. Voor de eer van het Vaderland Van Engeland wellicht? Nu kan men vechten, men kan branden men kan fusilleeren of doen hangenof wat men nog erger kan uitdenken, de geschied schrijver zal in de gedenkboeken der twintigste eeuw met dikke letteren boekstaventEnge- lands neerlaag.” Want hoe de oorlog ook verder loopt en welke de uitslag moge wezen, dat Enge land bet reeds verloren beeft in ’t oog van eiken weldenkende, is zeker. Zijne eere is er bij ingeschoten. De onvergeeflijke gouddorst heeft tot wreedheden geleid te afschuwelijk om ze te vermelden. Van een «christelijk” Engelsche geweld minder te vreezen. Enge- Engeland kan voortaan geen sprake meer wezen, lands macht is tamelijk uitgeput, hoe men joen tons). 1deze omstandigheid ook tracht te verbloemen. Tot de enkele landen die meer dan een mil- En ’t zal nog erger worden. Daar is een Een forsche stoot nog, doch de ervaring joen tons voor de nationale vlag kunnen aan- breede ministerraad gehouden onder voorzitter- leerde ons, dat een on weder ’t dichtst aan schap des Konings. Z. M. wil den oorlog be- zijn einde was, als de slagen het meest hevig ëindigd hebben voor zijne krooning. Foei, hoe zou die plechtigheid feestelijk kunnen zijn, als daar ginds nog werd gevochten. Een kroon De duisternis, waarin de dictatoriale macht van met bloed bevlekt! Wat er in dien raad besloten is? Tot heden grammen Maar te als uit blijven, doet de uitbarsting voorspellen. naar de uitlatingen van sommige Zij kome dan om ten slotte een einde te bezem in den mast voerden, ministers, zal Kitchener geheel vrij worden gelaten en op alle mogelijke wijzen met kracht optreden, om zoo de koppige boeren zijn ijze ren vuist te doen gevoelen en zijn voet te zetten op den stijven nek. Zij moeten er on- Engelands haan moet victorie kraaien waren. Dit nu schijnt op heden vrij wel het geval. ue ouisternis. waarin ae uicratonaie macnt van Kitchener het geheel hult, waardoor alle tele- en verdere mededeelingen zoo goed V. - RUM IWt KIISUIID. Ml III' II Illi Ell I El 11! r g I r k i I 7 1 isjT^asg i-.

Friso nl | 1901 | | pagina 1