i? ZATERDAG 2 NOVEMBER 1901. No. 87. N ieu wsti jdingen Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. De Toulonsche bladen melden dat in het te Harlingen gedomicilieerd, de aangifte is al- Ook in Tirol blijft de nationaliteiten- ongeluk. Men schrijft uit nieuw benoemd De Italiaansche studenten riepen den hoogleeraar is te en UITGËVEB: Y. KUIPERS, firma h. brandenburgh en zoon, te workum Luitenant volgens het D. doen kunnen en En- zware verliezen kunnen I. 8 Clockener v. »Op Kostschool en Thuis” door Tine van soort opstand omdat een van het Friesche Tijdschrift Rjucht, de 2de November 1901 lear, M. Miedema. Wé-moed Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PBIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lage Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Het verlies wordt De aandeel houders verliezen alles. De ondernemers, die 2£ miljoen verloren hebben, zullen de bestuur ders en aandeelhouders een proces aandoen. Graaf Bülow is plotseling Maandag naar het jachtslot Liebenberg bij den Duitschen waar de vorst op bezoek is i ,-wA daar hij lijdende is aan een liep bij een nachtelijken tocht in Atjeh. De heer C. B. werd toen terstond afge keurd voor den velddienst en verklaarde dat hij wel iets had hooren knap- pen, maar hij had daarop geen acht gegeven. Zekere N. te Arnhem is door zijne lief- INHOUD Sljucht en Lear om yn ’e Midsimmer, P. Janzen. In fredige simmerjoun op aid Heitelans groun, P. Janzen. Fen twa jonges en ien Bargeslachter, Pyt fen Fryslan. Rüch en Slüch, J. Gylstra. Koartswyl. Dat rommet op (mei plaet- sjes), D. H. Z. Uit Den Haag wordt aan de Limburger Koerier geschreven: »Een der ontwerpen, welke minder dan an deren aan de ambtenaren der departementen worden overgelaten, maar dat voornamelijk door dr. Kuyper en zijn ambtgenoot van justitie, mr. Loeff, wordt voorbereid, is gericht tegen de toenemende verontzedelijking der natie bij oneerbare geschriften, prentwerken, pornogra fische boeken enz., met afschrikwekkende straf bepalingen tegen het openlijk tentoonstellen en veilen van Nieuw-Malthusiaansche middelen, het hazardspel enz. enz. >Dat overigens dit ontwerp het eerst aan hangig zou worden gemaakt, durf ik niet zeg gen. »Ter geruststelling van het oud-kamerlid mr. Veegens, die in het Volksblad de regeering een heftige oppositie dorst vóórspellen indien zij zich voorloopig niet uitsluitend op sociaal terrein wil bewegenmoge dienen, dat het ontwerp tot herziening van het tarief voor in voerrechten onder mr. Harte van Tecklen- burg reeds met ijver ondernomen ongeveer tegelijkertijd of althans spoedig na het ontwerp tot verplichte werklieden-verzekering zal worden ingevoerd”. Ook wordt in het blad gewezen op het ver schil van opinie tusschen dr. Kuyper en de katholieken, betreffende de wetsartikelen, waarin straf wordt bedreigd tegen den geestelijke die reserve van dat verzoek, steeds nog zijn dienst doen. Na de zware den met >Heraus”. De professor moest kathe der en collegekamer verlaten. De tentoonstelling te Buffalo, waarop president Mc. Kinley vermoord werd, is onder financieel opzicht een fiasco. De gevangenis is verder De Staatsburger Zeitung ziet in het geval reeds een rijkskanseliers-crisis in verband met de pas bekend geworden uitlating van den keizer over de handels-tractaten. Uit New-York wordt gemeld dat de consul-generaal van Venezuela een bericht van president Gastro uit Caracas heeft ontvangen, Binnenkort zou een sterke vlootmacht naar den Bosphorus vertrekken. Volgens den correspondent van de Daily Telegraph te Konstantinopel, heeft de Sultan een viradé”, uitgevaardigd, waarbij aan Fran- sche geestelijke vereenigingen verboden wordt zich op Turksch grondgebied te vestigen. Omtrent de verliezen der Engelschen bij het gevecht der colonne van Von Donof met De la Rey en Kemp is ons weinig bij zonders meer bekend. Kitchener’s telegram daaromtrent is zeer duister. Eerst werd gesproken van een afge- slagen aanval, later hoorden we dat de Boeren 8 wagens in handen zijn gevallen. De verlie zen der Engelschen bedroegen toen 28 dooden en 55 gewonden, welk cijfer kort daarna weer moest vermeerderd worden met 36 dooden en gewondenwellicht verschijnt eerstdaags de supplementaire lijst. Uit een en ander zou men moeten afleiden dat de Engelschen een groote nederlaag hebben geleden. Een zaak is nu volkomen bewezen namelijk deze, dat de la Rey en Kemp dezelfde taktiek volgen die ze in het gevecht met Kekewich bij Moedwil zoo goed in prak'ijk brachten en ook, Eindelijk is tot lid van den Hoogen Raad benoemd jhr. mr. O. Q. van Swinderen, vice- president der rechtbank te Groningen. Tal van bladen vinden deze benoeming cor rect. De heer Van Swinderen kan nu bedan ken en dan staat de veel bespreken zaak weder op schoon papier. De toestand van het lid der Tweede Kamer, de heer Jansen, tevens burgemeester van Tilburg, is achteruitgaande. Door den Minister van Waterstaat is het bouwen van een post- en telegraafkantoor te Kampen, gegund aan den heer A. Ooiman, te Leeuwarden, voor f 84,862. Als punt 32 is op de ranglijst der in de a.s. winter-vergadering der Staten van Friesland te behandelen zaken een voorstel van Ged. Staten in verband met een vroe ger veel besproken adres van den heer Car stens, te IJlst, om een provinciaal agent voor landbouwzaken te benoemen, wiens taak bet zal zijn de belangen van den Frieschen landbouw en den handel in Friesche landbouw- voortbrengselen naar zijn vermogen te beharti gen. Ged. St. stellen voor daartoe f 8000 op de begrooting uit te trekken. De heer G. J. Sluyterman, kapitein- luitenant ter zee, is bevorderd tot kapitein ter zee. Brousson heeft Berken, bewerkt naar het Duitsch van Eva Nb. geen pensioen aange- Hartner, uitgegeven bij H. J. W. Becht te vraagd, doch zich eenvoudig ziek gemeld, Amsterdam, zijn precies dezelfde boeken, alleen kwaal, die hij op- de eigennamen zijn verschillend, doch de in houd is precies dezelfde. Suze Andriessen is niet zoo eerlijk geweest repatrieerde, te vermelden, dat zij het boekje naar het Hij vroeg toen plaatsing aan bij de koloniale Duitsch bewerkt heeft, wat zeer waarschijnlijk en bleef, in de hoop op inwilliging toch wel het geval zal zijn, waarom wij ieder gewonen aanraden uit een oogpunt van eerlijkheid de bewerking van Tine van Berken bij een even- vulden oven, er uit gebaald- kinderen achter. Het hospitaalschip »De Hoop" IJmuiden binnengevallen. In het hospitaal bevinden zich twee zeelieden van de visschers- vloot. Het schip gaat naar Amsterdam om buiten dienst gesteld en later gereed gemaakt te worden voor de campagne 1902. Voor rekening van den heer Janssen, te Amsterdam, is men in de gemeente Oost- stellingwerf begonnen met de ontginning van af- geveende gronden. Voorloopig zijn 20 arbei ders in dienst genomen. Het doel is de gron den geschikt te maken voor den verbouw van aardappelen in het a.s. voorjaar. Het voor beeld van den heer Janssen heeft al gevolgen ook particulieren beginnen met de ontginning van woeste gronden, dat natuurlijk in de aller eerste plaats den arbeiders te stade komt. j no. Te De Rijp liet hij zich op aandringen van zijn oom inschrijven. Daar dit ten onrechte ge schiedde, moet te De Rijp een nieuwe loting plaats hebben. Bus trok te De Rijp een dienstplichtig no. Dokkum klaagt dat de rechtstreeksche spoor- en bootverbindingen met Leeuwarden geducht schadelijk werken voor de veemarkten te Dokkum. Zoo waren j.l. Zaterdag aan de jaarlijksche kalvermarkt slechts 350 kalveren aangevoerd, terwijl de aanvoer vroeger 1000, soms 12 A 1300 stuks bedroeg. Het stoom- bootverkeer met de boofdstad had de aanvoer langzamerhand reeds belangrijk doen dalen en I nu komt de spoorverbinding nog een handje helpen om de eens zoo beroemde Dokkumer kalvermarkt geheel te doen verdwijnen. dat zij in de door Methuen zoo zorgvuldig ge- Een schipper te Assen, die aan kiespijn leed, werd aangeraden kalmuswortel in een der ooren te doen. De man volgde dien raad op, nam een groot stuk kalmus wortel en toebrengen, dreef dat met geweld in het oor, zoodat het - - - trommelvlies scheurde. De later geroepen ge- de orde va”n den dag. Eergister neesheer had groote moeite het stuk wortel het aan de h hool te Innsbruck tot weder uit het oor te verwijderen. De man- - - Italiaansch professor zijn colleges zou openen, r het welkom toe, dat de Duitschers beantwoord- hebbende huisvrouw zoodanig met een tang geslagen, dat hem geneeskundige hulp moest worden verleend. Op 1 Nov. a.s. zal »’t Circus Carré’( zoo noemt men te Haarlem de daar nieuw gebouwde gevangenis, wegens z’n cirkelvorm, °P 11 gulden geschat. in gebruik gesteld worden. Het volkomen j ronde gebouw is in middellijn 52,65 M. en heeft vier verdiepingen met samen 204 cellen, badkamer, ziekencellen, kerk, slaapkamer voor de bewaarders enz. De gevangenis is verder zoo ingericht, dat ontvluchting er uit onmoge- keizer ontboden lijk wordt geacht. bij graaf Eulenburg. Als een merkwaardig staaltje van het- I heen er al op het gebied van kinderlectuur omgaat en tevens ter waarschuwing van de koopers, schrijft men aan Het Schoolblad. »Op Dennenoord” van Suze Andriessen, uit gegeven door Tj. van Holkema te Amsterdam en »Op Kostschool en Thuis” door Tine van veegde districten precies doen wat zij willen, zich verspreiden en vereenigen, zonder dat de Engelschen daar iets aan gelsche colonnes zeer manoeuvre-diensten echter, tueele aankooping te vragen. wenschte de heer Clockener Brousson, met het oog op zijn gestel, niet meer den gewonen ftr8eDaal "daar" een groote bedrijvigheid heerscbt. i dienst mee te maken en meldde zich ziek, te meer nu hem dezer dagen is medegedeeld, dat zijn verzoek om plaatsing bij de koloniale reserve van de hand is gewezen. Te Harlingen heeft zekere Bus voor de militie geloot, en ook heeft hij deelgenomen een huwelijk inzegent zonder dat hem een be wijs van het burgerlijk huwelijk is overgelegd. Niettemin zou niet in dit, maar in een der volgende jaren van de ingetreden wetgevende periode een regeling te verwachten zijn, welke aan den voornaamste wensch der christelijke partijen, »opheffing der tirannieke strafbepaling” tegemoet zou komen. Drooglegging Zuiderzee. Naar de N. Ct. verneemt, heeft de Minister van W. H. en N. aan bet college voor de zeevisscherijen advies gevraagd omtrent de aan de visschers uit te keeren schadevergoeding bij eventueele droogmaking der Zuiderzee. De Utrechtsche hoogleeraar dr. Went, die zich zooals men weet voor wetenschappelijke onderzoekingen in Suriname bevindt, heeft zich te Paramaribo verloofd met de oudste dochter van den gouverneur van Surinameden heer Tonckens. aan de jotjng fe pe Rijp. De jonge man is Levend verbrand. Een treurig onge- te Harlingen gedomicilieerd, de aangifte is al- luk had eergistermiddag te Weerdingerveen daar gedaan door zijne wettige voogden (de (Dr.) plaats. De landbouwer R. Jonkman we'.svoogden) en hij trok er een vrij was met vrouw en grootere kinderen op het R"n Imt hu ».inh nn ««ndrmoon land werkzaam en had twee kleine kinderen, waarvan de oudste nog geen 5 jaar was, thuisgelaten. Men vermoedt dat door het spelen met vuur, de kleertjes van dit kind vlam gevat hebben. In zijn benauwheid is het arme, brandende wicht de deur uitge- loopen om hnlp van zijn moeder te krijgen, steeds in lichte laaie. Op een afstand van pl. m. 150 meter gekomen, is het kind echter ineengezakt en bezweken. Toen de ouders, het ongeval bemerkende direct kwamen aan- loopen, waren de levensgeesten reeds geweken. Een pier te Zandvoort. Het plan om te Zandvoort een pier te bouwen in den trant van die te Scheveningen, is, naar Het Vad. verneemt, reeds zoover gevoederd, dat het benoodigde kapitaal geheel is bijeengebracht. Men wacht nu nog slechts op concessie van het Zantvoorter gemeentebestuur, om tot de uitvoering der voorloopige werkzaamheden over te gaan. Ontzettend Winschoten Een ontzettend ongeluk is in de ijzergie terij te Willemsburg (Pr.) voorgevallen. Door een misstap storte de 34-jarige arbeider Johan Blozki in den met gloeiend vloeibaar ijzer ge- De ongelukkige werd verkoold Hij laat een weduwe met 4 I. mui num hiii 'i im. \ll III' El Uli IIIII IIII. 1 5 r r r 5

Friso nl | 1901 | | pagina 1