i i' I 1 I I I 1 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1901. No. 88. Begeeren. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsche Berichten. Dit Blad versohjjnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 5 H. delen, die tot uw doel kunnen leiden, ge begeert, komt u toe 1 Doch, dat is de leer der revolutie! Voorzeker, wie, die het anders zegt? UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I toezenden. NOORD-AMERIKA. Door de regeering van Nicaragua werd het tractaat opgezegd, waarbjj aan de Vereenigde Staten het recht was ver- Parlementsleden regelen om r i van ’70 werd op gezegd, zonder reden op te geven. President Roosevelt heeft geproclameerd, dat op den 28en November een nationale dank dag” zal worden gehouden. COLUMBIA en VENEZUELA. De Voor zitter van ’t Panamerikaansch Congres te Me xico heeft den President van Venezuela gene raal Castro vanwege gezegd Congres zijn goede diensten aangeboden ter vereffening van de tegenwoordige moeilijkheden, maar de generaal beeft daarop, naar men verzekert tegen den zin zijner ministers, die zelfs met hun ontslag gedreigd moeten hebben, bitter en heftig geant woord. Uit Columbia zelf komen berichten van een mislukte nieuwe samenspanning tegen de re geering en de inhechtenisneming van een paar oud ministers. aan ring der Kamer den gezant te Mexico te zullen in de Turksche wateren heeft dan ten slotte waarschijnlijk, dat leend om een kanaal door Nicaragua te graven. Ook het aanvullingstractaat DUITSCHLAND. De hoogleeraren en stu denten der Universiteit van Greifswald zijn met verontwaardiging opgekomen tegen de beleedi- ging, die Chamberlain in zijn rede te Edinburg het Duitsche leger toevoegde, daar bij de plun- schuw er beerscht van Boeren begaat. FRANKRIJK. W een telegram uit Mexico was voorgelezen, be treffende de uitbundige demonstratie ter eere van Spanje op ’t Panamerikaansch Congres aldaar, stelde de afgevaardigde Becerra eene motie voor, de regeering uitnoodigende om haren gezant te Mexico op te dragen de Me- xicaansche regeering en natie van Spanjes dankbaarheid, vriendschap en liefde te verze keren. De motie werd eenstemmig goedgekeurd, nadat de minister-president en de aanvoerders der verschillende partijen over de sympathie en de steeds krachtiger wordende vriendschaps banden tusseben Spanje en de Spaansch-Ame- rikaansche republieken hadden uitgeweid. De voorzitter der Kamer vatte het gespro- kene als volgt samen «De heugenissen der Iberische Amerikanen vertroosten ons en bewijzen dat wij niet zoo zwak zijn als men gelooft. De Oceaan scheidt, het bloed vereenigt ons.” Voorts verklaarde de minister van Buiten- landsche Zaken een verslag van deze vergade- ril •Kt Als ge steelt, als ge rooft, als ge bedriegt, misleidt, oplicht, of wat ook meer, dan zondigt Een/en Dertigste Jaargang. Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent PBIJS der ADVERTENTIES van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prjjs belangrjjk lage Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. deringen en doodslagen van de Engelsche troe pen in Zuid-Afrika verdedigde met te wijzen op hetgeen de Duitschers in de jaren 1870 en 1871 in Frankrijk deden. Nadat er tal van geestdriftige redevoeringen waren gehouden nam het studentenkorps deze motie aan: «De studenten van Greifswald, één van zin vergaderende met hunne leermeesters, teekenen verontwaardigd verzet aan tegen den smet, dien de Engelsche minister Chamberlain den 25sten October te Edinburg het Duitsche volk en den Duitschen oorlogsgebruiken opwierp, door de Engelsche oorlogvoering in Zuid-Afrika op één lijn te plaatsen met de Duitsche in den j veldtocht van 1870.” De andere Duitsche universiteiten zullen het voorbeeld van Greifswald volgen. Engeland kan hieruit leeren, welk een af- ook bij de Dufische jongelingschap de gruwelen, die het tegen de Blijkens een telegram den Matin is het conflict met de Porte als ge ëindigd te beschouwen. De voorgenomen ma ritieme demonstratie van het Fransche eskader De binnenlandsche politiek is nog altijd in staat van voorbereiding. Weldra evenwel zul len de slagen vallen als daarmede de zittingen der Tweede Kamer weder een aanvang nemen. Aan de behandeling der Staatsbegrooting gaan gewooulijk de beschouwingen over ’t regeerings- beleid vooraf. Hier komen ditmaal de veran derde omstandigheden bij, die ’t standpunt der partijen nader zullen bepalen, ook in hunne onderlinge verhoudingen. Óndertusschen is reeds zoo ’t een en ander uitgelekt. Dat men ’t tegen den zoogenaamden vaccinedwang zou hebben, viel te verwachten, ook dat er weder zou worden aangedrongen op de afschaffing der Staatsloterij. Dat er sprake kwam van de vervanging van de Nederlandsche Bank door de oprichting van een Staatsbank kan uitslui tend het gevolg zijn van de termijnbepaling die 31 Maart 1902 afloopt, maar dat van ka tholieke zijde stemmen zouden opgaan, om ook mee te tellen en bijzondere voordeelen te be halen, dit had men althans zoo spoedig reeds nog niet op de rekening gesteld. De katho lieken hebben ’t, als men weet, ten opzichte Evenwel, dat alles daar gelaten. Tot de ouden is gezegd: «Gij zult niet be geeren.” Maar ik zeg u: begeer! Begeer, zooveel ge wilt. En kunt gij ’t voorwerp uwer begeerte niet verkrijgen, gebruik dan alle mid- Wat Tot de ouden is gezegd«Gij zult niet be geeren Maar ik zeg ubegeerBegeer zoo veel ge wilt Schijnbaar eene zonderlinge tegenstrijdigheid, maar toch, welbegrepen, zegt daar een. ’t Is een slecht soldaat, die geen generaal denkt te worden. Niet waar De jongere de beginner die de eerste sport van den lad der betreedt, moet trachten al hooger en hoo- ger te klimmen. Hij moet, als hij kregel wil zijn, altijd het hoogste punt in *t oog houden, als *t doelwit van zijn streven. Een heilig ideaal moet hem bezielen, heilig, zoo danig dat hij met God en eere kan komen tot zijn doel. De Amerikaansche dichter Longfellow heeft ons zulk een jongere geteekend. De Neder landsche vertaler geeft hem aldus ’t woord «Snel viel de nacht, en naar den top Eens Alps klom snel een jongling op, Daar met den sneeuwkruin fier in ’t oog, Hief zijn banier de leus omhoog: Excelsior!” Niettegenstaande allerlei waarschuwingen van jongeren en ouden deskundigen als men ze noemt, menschen van ervaring, en niet tegenstaande allerlei ongevallen en belemme ringen, gaat de jongeling voort, hoe moeielijk zijn weg ook verder moge zijnhet eind doel van zijn streven bezielt hem en geeft hem moed en kracht: de begeerte om den top des Alps te bereiken En bereikte hij dien? Als zoo vele anderen struikelde ook deze Amerikaansche held, hy viel, doch tot den laatsten stond niet ontmoedigd, hij viel met eere: «Als lijk vond hem de dageraad, Maar op zijn open, schoon gelaat, Las nog ’t geloof zijn laatste woord De zucht naar reiner, vrijer oord Excelsior 1” Op zijn weg bezweken als zijns gelijken niet alleen in Amerika, maar ook in de andere werelddeelen. Want overal zijn zulke helden, al worden ze in den regel niet opgemerkt. En allen bezwijken niet. Er zijn er, die zoo al niet den hoogsten, dan toch een bescheiden top beklimmen, er zijn er, die als loon voor hun ijver en noeste vlijt en volharding komen, waar anderen ze niet verwacht hadden hooger dan deze en toch nog niet zoo hoog als ze wellicht bij aanvang hadden gewenscht, maar toch tevreden met bet loon van hun streven. Zonder begeeren ontbreekt den jon gere den prikkel, om verder te komen in de maatschappij, zonder begeeren zoekt hij zich geene gezellin op den levensweg, zonder be geeren Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. tot het beoogde doel geleid. Inmiddels wordt het zeer de Turksche minister van financiën binnenkort zal trachten een leening geplaatst te krijgen van 2,000,000 Turksche ponden. Dit geld zou voor een deel besteed worden om de vorderin gen van de bankiers Lorando en Tubini te voldoen, terwijl de Ottomaansche bank, die groote bedragen van de Turksche regeering moet ontvangen, ook betaald zou worden. De Turk sche regeering zou de amortisatie dier nieuwe leening willen bestrijden uit een belasting op schapen, waarvan de baten op het oogenblik bestemd worden ter afdoening van de vorderin gen van Rusland. Het is niet duidelijk, waar om Rusland, dat nog bij lange na niet alles heeft uitbetaald gekregenwat Turkije het schuldig is, daartoe zijn toestemming zou geven, maar naar het verluidt, worden daarover onder- handelingen gevoerd, die een vrij bevredigend verloop nemen. ENGELAND. Van den minister Chamber- lain en zijne beweringen over ’t ontstaan van den oorlog heeft het Parlementslid George Lloyd, te Edinburg het woord voerende, het volgende gezegd: «De waarheid is, dat aan President Kruger achtereenvolgens twee voorstellen gedaan wer den die ze beide aannam. Komt de heer Chamberlain ons zeggen, dat hij alle mogelijke inschikkelijkheden betoond heeft, dan is aan die bewering maar één naam te geven en ik behoef u niet te zeggen welke.” De Hongersnood in Britsch-Indië schijnt steeds voort te duren. Tenminste de Echo geeft een overzicht van een openbaren brief aan den mi nister voor Indië, onderteekend door de aarts bisschoppen van Canterbury en Westminster, verscheidene andere aanzienlijke geestelijken enz., aandringende op maat- er een einde aan te maken. De Echo verklaart de onverschilligheid van het Engelsche volk op dit punt levendig te be treuren. De Times spreekt de loopende geruchten over een vereeniging van Kreta met Griekenland tegen, en verklaart zelfs, dat niemand daar werkelijk ernstig over denkt. SPANJE. Toen Donderdag in de Cortes ge tegenover de wetten der maatschappij. Men neemt u, schuldige, eenvoudig in arrest, sluit u op en zorgt er voor, na behoorlijk proces, dat niemand buiten u eenigen hinder van uwe holle theoriën ondervindtge moogt ze toe passen tegenover de dikke muren of ijzeren traliën. Zoo althans gaat het in de beschaafde we reld. Dat is in die wereld, waar recht en wet boven allen staan, waar deze geëerbiedigd wor den en als gevolg daarvanwaar rust en orde wonen. Maar in de onbeschaafde wereld? Neen, zoek niet onder wilden en barbaren. Zoek naderbij, onder christenen, onder pro- christenen zelfs. Daar vaart de duivel rond en predikt al luider en luider«begeer, daar is goud, daar valt macht en aanzien te ver werven, daar zit grootheid! Wat? gij aarzelt Laat de oorlogsgod, laat Mars op treden, hij zal u helpen. In oorlogstijd gelden geene gewone regelen. BahDe grootste roover is daar de grootste held. Roem en eere tijdens zijn leven, schatten gouds te zijner be schikking, een standbeeld onder zijne vaderen en bladen vol hulde in de geschiedenis na zijn dood Tot de ouden is wel gezegdGij zult niet Maar ziet, dat was tegen de ouden. De hoogere politiek van deze eeuw verheft zich daarboven en zegt eenvoudig: «Begeer!” En zij laat het hier niet bij. In eenen adem voegt ze daaraan toe«NeemAl zeggen honder den anderen ’t behoort u niet, ik zeg uhet recht van den sterkste heeft eenvoudig te be slissen en daarmede uit! Wie zich tegen mijne bevelen verzet, wordt eenvoudig verbannen opgehangen of gefusilleerd. BastaDe gewone vorm van proces geldt niet. De krijgswet re geert en zij beslist tot heil van ’t lieve vader land 1 Of we Engeland op ’t oog hebben tegenover de Boeren in Zuid-Afrika Zeker. Engeland in de eerste plaats. Maar Zuid-Afrika is niet alleen het voorwerp der begeerte. Daar was ook een Cuba, daar waren Philippijnendie het nemen in het vrijheidlievende Amerika op wekkendaar is een Afghanistan, een land tusschen de Engelsche en Russische bezittingen, dat als eene begeerlijke vlieg door beide spin nen tegelijk besprongen dreigt te worden. Daar is een wankel Turkije, een wankel E- gypte, een reusachtig, doch machteloos en krachteloos China daar is buit in over vloed. Begeer, begeerzoo predikt de hoogere politiek, de vermaning tegenover de ouden vergetende. En het nog oudere, maar steeds verjongende vijgenblad dekt de zonden«in naam der beschaving!” Hoogere politiek, wat zijt ge vreeselijk klein en laagAfzichtelijk wangedrocht, wijk van onsl Wendt uw aangezicht om naar ’s-Gravenhage. Daar zetelt de Vredes-conferentie I De Vredes-conferentie? vms- El Uli III II AIII mill mini FiiiEsiiiii.

Friso nl | 1901 | | pagina 1