I Boycotten. WOENSDAG 13 NOVEMBER 1901. No. 90. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Een en Dertigste Jaargang. - regeering krachtens welke Engeland tot dek- l Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUNI uitslag, waarvan de vermoedelijkheid zelfs niet te berekenen valt. 2. 3. DUITSCHLAND. Naar de Norddeutsche mededeelt is eene overeenkomst tot stand ge- Zoo onwillekeurig zijn we genaderd tot het onderwerp der hedendaagsche gesprekken: de voorgenomen boycot tegenover het «bevriende” Engeland. Men weet er alles van. Neen denkt niet aan eene tweede druk van bet zoogenaamde continentale stelsel welker eerste verschijning door den grooten Napoleon werd bewerkt, die het vasteland voor schreef geheel Engeland links te laten liggen. Geen tweede druk, tenminste niet ongewijzigd. Men wil den Engelschen werkman niet treffen, alleen den kapitalist. Hem wordt den Zuid- Afrikaanschen oorlog geweten en zeker vele vermogende «gouddelvers op het kussen” heb ben er de schuld van. Maar de anderen, de nijvere handelaren en al wie met deze in be trekking staan? Ook schuldig, wordt gezegd, uit Zuid-Afrika verwijderde personen een ronde som betalen zal, waarvan 30,000 p. st. ten bate van Duitschers komen. Eischen welke niet in betrekking staan tot wegzendingen uit Toch is John Buil nog niet Zuid-Afrika en die welke in Zuid-Afrika recht streeks zijn ingesteld, zijn hieronder niet be- j grepen. «Boycot, Boycotten!” Vreemde woorden en woorden ook nog wel van den laatsten tijd. Daarom zijn ze maar niet zoo een-twee-drie in het eerste, het beste woordenboek te vinden. Toch zijn het zoogenaamd gevleugelde woor den, dat zijn woorden, die zoo goed als geen tijd noodig hebben, om in hunne beteekenis door te dringen zelfs tot de laagste klassen der maatschappij. Er is bijna geen mensch ter wereld, of hij weet, dat ze uitsluiting, uitsluiten, beteekenen. En ziet, de zaak, door die woor den aangeduidis niet nieuw en evenmin vreemd. Wij hebben in goed hollandsch een gezegde, dat zoo ongeveer hetzelfde beteekent «iemand links laten liggen”, dat is zich in ’t geheel niet met een aangewezen persoon be moeien, doen alsof hij niet bestaat, meer deftig uitgedrukt: geen notitie van hem nemen, hem dood verklaren. Alszoodanig verkrijgen die woorden iets ha telijks, iets, dat naar verachting zweemt, iets, dat op straf gelijkt. En ook dan is er al weder geen nieuws onder de zon. Wij herinneren aan de Germaansche rechtspleging uit den eer sten tijd van ons volksbestaan, toen de lafhar tige, die zijne wapenen in den strijd wegwierp, werd uitgestooten uit den kring der vrije man nen en zich verder alleen met slaven mocht bemoeien, eene omstandigheid, die hem in den regel ook al niet beviel en hem den dood boven ’t leven deed verkiezen. Boycotten! ’t Woord zal vooral in Idaarde- radeel nog niet vergeten zijn, waar men, naar we meenen, over zekeren molenaar zulk een vonnis velde, en hebben we nog kort geleden niet groote aanplakbiljetten gelezen omtrent de waarschuwing tegen het gebruiken van Bens- dorps cacao? Daar zijn er stemmen opgegaan, om die vreemde woorden niet meer te gebruiken, maar ze door goed Nederlandsche te vervangen. Doch neen, is daar geantwoord, laat ze thans vooral hunnen kuier gaan, thans nu bet eene operatie tegen Engeland betreft. De woorden, zoo geheel van lerschen oorsprong en daarom zoo bijzonder «liefelijk” tegenover do goedheid van het machtige Albion, moeten dit wreede, trotsche, zelfzuchtige rijk, daarom dubbel treffen. Aan het scherpe der kastijding mag hoegenaamd niets ontnomen worden, de schorpioenen moeten met volle gestrengheid treffen. den oorlog geboycot is. Leverantiën van paar den, muilezels, kleederen en allerlei oorlogs behoeften hebben zoo maar klakkeloos plaats en niemand verzet er zich tegen. En als dit reeds aan het groene hout geschiedwat moet dan niet aan het dorre gebeuren? Pu bliciteit aan en ten opzichte van al deze leve rantiën, hevige protesten daartegen door al de volkeren der aarde, de schending der neutrali teit overal gebrandmerkt ook daar, waar men in den vreemde huurlingen tracht te winnen, om beulswerk te verrichten. Met dit een en ander kan men reeds dadelijk beginnen en be hoeft men niet tot 4 Januari te wachten- Wat de groote boycot betreft, men kan er ernstig en rustig aan doorwerken. Van harte hopen we dat ze in het belang van allen, niet noodig zal blijken te zijn. H. Begrijpelijk is zeker, dat de Turken zich in deze dagen van narigheid en zwarigheip herinnerden, nog een heel goeden vriend in Berlijn te hebben. Dat zij getracht hebben Duitschland tot interventie te bewegen, is on twijfelbaar gebleken. Zelfs is het Berliner Tageblatt in staat, den tekst af te drukken van een brief, aan den rijkskanselier van Bülow, gericht door A. Hayder Pascha, een zoon van den vroegeren Turkschen grootvizier Midhat Pascha. Het schrijven is gedateerd van den 4en November en zinspeelt op de banden van vriendschap, die Duitschland met Turkije ver- eenigen. Maar Von Bülow is er niet op ingegaan. De verkiezingen voor den Berlijnschen ge meenteraad in de 2e afdeeling waren een be sliste triomf voor de liberalen. FRANKRIJK. Uit Petersburg wordt ge seind, dat het officieuze Russische Telegraaf- agentuur het volgende publiek maakt: «Het bericht van de Köln. Ztg., als zouden Rusland en Frankrijk voornemens zijn, gezamenlijk tegen Turkije op te treden, teneinde de uit voering te verkrijgen van de beloofde her vormingen in Armenië en in de Europeesche provinciën van Turkije, is van allen grond Er is nooit sprake van geweest, zich in deze aangelegenheden te wenden tot de mogendheden en nog veel minder van het plan om een internationale conferentie bijeen te roepen. ENGELAND. Aan het feestmaal in Guild hall beantwoordde lord Salisbury den toost, uitgebracht op de ministers. De premier zeide o. m., dat de tijden van tegenwoordig onrus tiger waren dan zulks in de laatste jaren het t was. Maar wij hebben goede reden om dankbaar te zijn. Men moest zich gelukkig prijzen, dat de wereldvrede over het algemeen zoo weinig gestoord werd. In de laatste weken was wel een lichte wolk zicht- waarom steunden ze de tegenwoordige regee ring met hun stembiljet? Daar zal mede veel van waar zijn, doch ’t is tevens de vraag, hoevelen der werklieden zich aan ’t zelfde euvel schuldig maakten. En wie waren zij, die tegen de Boeren optrokken? Waren ’t voor het leeuwen aandeel geene jongens «uit het volk” Jammer genoeg, die krachtige armen in dienst van zulk een slechte zaak. Men zal er wellicht weder een bewijs uit halen van «rotting in den staat of de maatschappij”, ons wel. Wij mee nen evenwel gerechtigd te zijn tot de opmer king, dat eene werkelijke boycot in dit opzicht allereerst en allerbest ware te beginnen bij den soldaat, die voor eenige zilverlingen wordt ge huurd om elders verkeerd werk te doen. Maar nu de voorgenomen boycot? Zal zij slagen ’t Is waarachtig geen kleinigheid, om bijna de halve wereldvloot daar zoo onbeholpen te laten liggen. Dat wordt in elk geval eene zaak van vèr strekkende gevolgen en met een I heelemaal in zijn nopjes«aZs hij toch eens I omhoog ging 1” Afgescheiden nu van de mogelijkheid der opstijging, waaraan we voorbands nog meenen te mogen twijfelen, beteekent de beweging op zich zelve reeds veel. Wjj mogen bij haar ontstaan geene neven bedoelingen aannemen. Dat men daaromtrent niet overal en heelemaal gerust is, vindt zijn oorsprong wellicht in het feit, dat het middel, zij het dan ook op kleiner schaal, bij herhaling is toegepast. De frischheid ontbreekt er aan en dat is jammer. Aan het motief, dat aan de hedendaagsche beweging ten grondslag ligt, brengt men overigens alle hulde. En die hulde verdient ze, mitsdien ook steun, waar zij ge heel blijft binnen de lijn, oorspronkelijk getrok ken. Geen der hoogere machthebbenden heeft zich tot heden met de groote onrechtvaardig heden in het zwarte werelddeel bedreven, be moeid. Het moorden, branden, hangen, ver nielen blijft aan de orde van den dag. En zelfs hulpbehoevende vrouwen en hulpelooze kinderen worden niet ontzienAfrika, Zuid- Afrika vooral, wordt zwarter dan ooit. Geen wonder dan ook, dat zoowel ten onzent als overal elders, zelfs in Engeland, de stem des volks zich tegen zooveel snoodheid verheft. En waar men nu onmachtig is, terwille der onzijdigheiddaadwerkelijk op te treden om den zwakke direct te helpen, daar is het alles zins verklaarbaar, dat men dan den onrecht vaardige wil treffen door hem te boycotten en 1 zoo den verdrukte indirect te steunen. Ver klaarbaar in alle opzichten. Doch mocht de ballon, de reuzenballon voorzeker niet omhoog willen, dan is daar nog iets anders, dat naar onze meening meer dadelijk onder ’t bereik valt. De beschaafde wereld wil toeschouwer blijven, helaas! geval geweest maar laat ze dit dan ook geheel en volkomen. "J Zij doet dit niet. Waar een duitje te verdie nen valt, is de handel er bij, de handel, die volgens de onzijdigheidswetten reeds tegenover ontbloot. BLIII I0IIII MIUSUMI. MMS- II Ui' IJ. 11MI! Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 10. 11. over bydrage in het stichtings- Prys per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent PRIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. omslag. Koudum, den 12 Nov. 1901. UITGEVER: De Burgemeester, H M. TROMP. 5. om 1. een 3de Ambtenaar van Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag, den 16 November 1901, des voormiddags te 9j ure. Punten van Behandeling 1. Mededeelingen. Adres van het Bestuur van den polder „de om een 2. Oosterling” kapitaal. 3. Idem van J. Boersma e. a. te Leeuwarden omtrent minimum loon voor timmerlieden. 4. Voorstel tot wijziging der verordening voor de openbare lagere scholen. 5. Idem van de verordening op het brandwezen. 6. Benoeming van leden en boekhouders der Burgerlijke Armbesturen. 7. Idem van een lid der plaatselyke school- com missie. 8. Behandeling 2e supplet. kohier van Hoofdel en maximum arbeidstijd 12. om ber 1901. 13. Resolutie van heeren Gedeputeerde Staten over het besluit en plan tot het aangaan eener geldleening. 14. Alsvoren over het besluit betreffende het herhalingsonderwijs. 15. Wyziging der Gemeente begrooting 1901. 16. Benoeming van den Burgerlijken Stand. 17. Bezwaarschrift tegen een aanslag in het schoolgeldkohier over het 2de kwartaal 1901. 18. Verzoek van J. Glashouwer alhier om ont heffing van hoofdelijken omslag over 1901. a. leden van het bestuur van den Frieschen timmerliedenbond om het minimumloon van den timmerman te be palen op 15 ct. per uur, by een maximum arbeids tijd van 12 uur per dag. Alsvoren van J. Bouma, brugwachter alhier, wijziging van het raadsbesluit betreffende de hem verleende schadevergoeding van pacht. 6. Alsvoren van R. Et tem a sluiswachter alhier. 7. Alsvoren van de Werklieden-Vereeniging „Helpt Elkander” alhier, tot het aanscbaffen van middelen tot het redden van drenkelingen. 8. Alsvoren van A. en J. Walta, pachters der Gemeente-reiniging, om ontheffing van het hun resteerende pachtjaar. 9. Benoeming van twee leden der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs wegens periodieke aftreding alszoodanig van de heeren Th Conradi en Hendrik van der Werf. Alsvoren van een weesvoogd wegens peri odieke aftreding van den heer F. A. de Boer. Alsvoren van een armvoogd wegens perio dieke aftredihg van den heer K K. de Jong Sr. Verzoek van den heer M. N. Schotanus eervol ontslag als weesvoogd met 31 Decem- HJVUÜUCÜ1L 1D ÜCUC U V C1CCU AUHJDL IU» Diauu £U' komen tusschen de Duitsche en de Britsche Braakensiek gaf eene plaat, waarop de lucht ballon «Boycot” omhoog zou stijgen. John king der aanspraken op schadeloosstelling van Buil staat er ietwat benauwd bij, blijkbaar be vreesd, dat men ’t ding werkelijk los zal laten. De handelsgod, Mercurius, stelt hem echter gerust en verzekert, dat hij den ballon wel zal tegenhouden. VERGADERING van den RAAD der gemeente WOBKUM, op Donderdag den 14 November 1901, ’s namiddags te 7} ure, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. Notulen der vorige vergadering. Mededeeling van ingekomen stukken. Adres van A. v. d. Baan en Rein van 't Veer alhier, om kosteloos onderwijs in het bouw kundig teekenen voor hunne zonen. 4. Alsvoren van J. Boersma e.

Friso nl | 1901 | | pagina 1