ZATERDAG 16 NOVEMBER 1901. No. 91. Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. aan UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM. huilt vele traantjes. Zij nu 100 40 69 30 41 13 67 300 menschen Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent PHI JS der ADVEBTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. miljoen den Engelsch Fransch Duitsch Italiaansch Spaansch Portugeesch Russisch Chineesch Volgens een de door hem ontvreemde f 6700 f 6000 over had. Op 1 November ontbraken aan de sterkte van het korps mariniers 116 korpo raals en clompleet. Carmen up to date. verkeering” van Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Din dag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. De Provinciale Staten van Utrecht heb ben tot lid van de Eerste Kamer (vacature Van Nispen) gekozen jhr. H. P. C. Bosch van Drakestein, met 22 stemmen. De heer dr. Reiger erlangde er 7 en de heeren G. H. L. Baron van Boetzelaar en Mr. W. H. de Beau fort bekwamen ieder één stem. Te Tilburg is in ruim 77 jarigen ouder dom overleden de heer J. F. Jansen sinds 1898 lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict van dien naam. De heer Jansen was meer dan 32 jaren burgemeester der gemeente Tilburg en tevens jaren lang lid der Staten van Noord - Brabant. De Staten van Friesland hebben besloten tot het instellen van de betrekking van pro vinciaal consulent voor landbouwzaken in En geland, wiens taak zal zijn de belangen van den Frieschen landbouw en van den bandel in Friesche landbouwvoortbrengselen te bevorderen, en ten behoeve van die betrekking op de be groeting van 1902 een post aan te brengen van Men en zijn rug en liet zoo door het beest een stroom van 2200 volts gaan. Het hin derde den dikhuid echter niet, integendeel, want onder deze electrocutie” zag men het beest kwispelstaarten en hoorde het een be hagelijk geknor uitstooten. De Daily Mail bevat een mededeeling uit een authentieke, met Kruger in verbinding staande bron waarin wordt gezegd, dat Kruger de vredesvoorwaarden ernstig in overweging zal nemen die hem rechtstreeks worden gesteld door een aannemelijk vertegenwoordiger van Engeland, bijv, sir Henry de Villiers, en zoo die op de volgende grondslagen berusten amnestie aan de opstandelingen uit de Kaap kolonie onmiddellijke terugzending der krijgsgevan genen naar Zuid Afrika terugtrekking van alle Engelsche troepen uit de Republieken het weder opbouwen van alle vernielde hoeven of vergoeding daarvoor en het aangaan van een overeenkomst, onder garantie van Frankrijk en Rusland, waarbij aan de Republieken onmiddellijk zelfbestuur wordt verleend onder de Afrikaansche vlag, en met afstand van Witwatersrand en de goud velden door de Boeren aan Engeland. Ook te Keulen is een protestmeeting gehouden tegen Chamberlain’s rede en wel door het Kreis Kriegerverband” (Keulen en omstreken). In de Echo de Paris komt een mede deeling voor van een Russisch officier, die in de onmiddellijke nabijheid van den Tsaar heeft verkeerd, dat Nicolaas naar aanleiding van Kitchener’s doodschieten van Boerenaanvoerders zou hebben gezegd «De Zuid-Afrikaansche oorlog heeft tot dusver bewezen, dat één Boer tien Engelschen waard is. De Zuid-Afrikaansche Republiek heeft dus den onafwijsbaren plicht op elke terechtstelling van een Boerenaanvoerder te antwoorden door die van tien Engelsche officieren. Dat moet niet uit wraakzucht geschieden, maar alleen om de Engelschen te dwingen het oorlogsrecht tusschen beschaafde volken te eerbiedigen waarvan een vrij volk, dat voor zijn onafhan kelijkheid strijdt, de strenge toepassing mag eischen”. Twee jonge en schoone Amerikaansche meisjes zijn door het avontuur van miss Stone, zoozeer in opwinding geraakt, dat zij besloten zich ook te laten ontvoeren. Maar door wie Zij dachten eerst aan de Sioux, maar vonden het beter naar Europa te gaan. Zij vertrokken daarom naar de Balkan en bevinden zich daar nu in ’t gebergte, in afwachting dat de roovers haar komen ontvoeren. Voor de door den politie-prefect van Parijs uitgeschreven zonderlingen wedstrijd voor het aardigste kinderspeelgoed zijn reeds 273 inzendingen ingekomen. Den 20 November begint de jury haar taak. Ook de aéro-club heeft een wedstrijd georganiseerd voor uitvin ders van speelgoed-luchtballonnetjes en derge lijke voorwerpen, waarbij de laatste uitvindingen der luchtscheepvaart in toepassing zijn gebracht. deling moest verantwoorden. Beklaagde zegt in een roes van razernij te hebben verkeerd. Hij weet niet of hij zijn mes trok. Indien hij de wond toebracht, dan was dit onder een invloed dien hij op dat oogenblik niet vermocht te bestrijden, en van daar deze voor hem noodlottige samenloop van omstandigheden. Johanna, als getuige, is zeer onder den indruk en vertelt dat het hare schuld is en dat zij weder veel van haar vrijer houdt, waarop de president haar ernstig onder het oog brengt, dat wanneer zij op eene dergelijke wijze met het hart van een man speelt, die het goed met haar schint te meenen, zij zelve de oorzaak is van ongelukken. Snikkend neemt thans Johhanna plaats op de getuigenbank. De diamantslijper vertelt ook alles, wat er het dan Zondag is. Maar ook is mogelijk dat men de conferentie uitstelt tot in den loop van Januari, daar 16 December wel wat dicht bij Kerstmis is. Verscheiden mogendheden, die vertegenwoordigd zullen zijnkoesteren den wensch dat dit uitstel plaats hebbe. Alle andere beweringen, die de Engelsche bladen als feiten voorstellen, zijn onjuist. INHOUD van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Biucht," de 16e Novimber 1901. Lear om LearM. Miedema. Smelle-Ie, Sj. de Zee. Koartswyl. Meppel en Swol. Briefwiksel. Baes boppe baes (mei plaet- sjes), D. H. Z. De aangehouden notarisklerk. Nader verneemt men, dat de aangehouden notaris- dien avond gebeurd is. Hij heeft na dien goodlottigen avond de kennismaking maar laten loopen en draagt reeds weder den ring aan zijn vinger van een andere geliefde. Het O. M, requireert tegen den beklaagde, wegens mishandeling een gevangenisstraf van 14 dagen. Toen de beklaagde ten slotte werd gevraagd of hij nog iets in het midden had te brengen verzoekt hij dringend aan de Rechtbank hem I geen gevangenisstraf op te leggen, daar deze zaak voor hem alsdan een struikelblok voor zijn geheelen levensweg zal zijn. Een Engelsche Boycot van Ilóllandsche waren. De voorgenomen boycot der bootwer kers schijnt in Engeland reeds kwaad bloed circa 1 dat er in Engeland voorloopige stappen gedaan worden voor de vorming van een Bond tot van alle Nederlandsche producten, van weerwraak voor den van Engelsche waren en men in Nederland het plan Om te beginnen zou Engeland geen Hollandsche bloembollen meer willen koo- zynmeester W. Je Amsterdam vreemde jnei- fn" Engeland over zulk een “plan' af even Ver deeld zijn als ten onzent en dat de practische mannen van zaken zich over ’t algemeen er Zoo de firma Murray and i Sons te Deptford. Deze noemt het plan een tweesnijdend zwaard (precies als bij ons het geval was), want zijzelve bezit, als Engelsche firma, landerijen in Nederland en hare bollen- kweekerijen worden daar door Engelschen be heerd, en dit laatste is met meer firma’s het geval. Het tuinbouwblad Horticultural Adver tiser is er ook niet voor. Het zegt o.a. In tijd van oorlog of internationale wrijving als het gevoel vrij zijn gang gaat, zullen in alle landen heethoofdige enthousiasten pogen kwaad te brouwen, dat als ’t eenmaal gesticht is, on berekenbare schade zou doenmaar wij zijn er zeker van dat onze bandel over het alge meen te helder van hoofd is, om menschen op te leveren, die als dollen hun neus zouden willen afsnijden om hun gezicht te ergeren.” Voor een tuinbouwblad wezenlijk niet onaar dig uitgedruktHet blad voegt er den wensch aan toe, dat, als er weer een bollenseizoen aanbreekt, de oorlog tot het verleden moge behooren. De talen in de wereld gesproken. Ziehier de verdeeling der voornaamste talen, die in de wereld worden gesproken, volgens een Engelsche statistiek door Paul Langhans, zouden er nog buiten de Duitsch- sprekende bevolking, 30 miljoen Neder-Duitsch sprekenden zijn. Langhans bedoelt als Neder- Duitsch, het Nederlandsch, Vlaamsch en Tran vaalsch. Het Duitsch en Neder-Duitsch vereenigd, staan dus ver boven het Fransch. Volgens Fransche bladen heeft prof. f 8000. De Tweede Kamer komt a s. Dinsdag, 19 dezer, weder in openbare vergadering bij een. Te Utrecht heerscht in bedenkelijke mate diphteritus, voornamelijk bij kinderen van 2 tot 7 jaren. De Voorzitter van den Ministerraad. De Standaard schrijft: Zijn wij wel-ingelicht, dan is de voorstelling alsof in het gewijzigd reglement van orde voor den Raad van Ministers bepaald zou zijn, dat de kabinetsformateur voor den duur van het Kabinet als voorzitter zal fungeeren, geheel be zijden de waarheid. Bepaald schijnt alleen, dat de Koningin vrij zal zijn, om den voorzitter van dien raad aan te wijzen, en zulks voor bepaal den of onbepaalden tijd. De benoeming kan dus plaats hebben, gelijk dusver voor drie maan den, maar ook voor korter of langer. Met het scheppen van een président du conseil gelijk men dien elders kent, heeft de wijziging, die tot stand kwam, alzoo niets gemeen. Door den Commissaris der Koningin is aan de gemeente-besturen, de commandanten der dienstdoende en der rustende schutterijen in deze provincie medegedeeld, dat deze Minis ter en zijn ambtgenoot van Oorlog niet voor nemens zijn aan de Koningin een voorstel te doen, om het tijdstip van inwerkingtreding der Landweerwet op 1 Januari of op een lateren datum van het jaar 1902 te bepalen. Voor dat jaar blijft dus de Schutterijwet nog geheel van toepassing. Evenredige Vertegenwoordiging. De commissie uit de Ned. Vereeniging voor Even redige Vertegenwoordiging, wier taak het is, te zoeken of te ontwerpen zulk een stelsel van »E. V.”, dat volgens haar meening voor in voering in Nederland het meest gewensebte zou zijn, is thans zoover met haar arbeid gevor derd, dat haar voorstel in de eerstvolgende jaarvergadering kan worden tegemoet gezien. De Suikerconferentie. De suikerconfe- rentie zal waarschijnlijk den 16den December te Brussel plaats hebben, doch de datum is nog niet onherroepelijk vastgesteld, in elk geval zal zij niet den 15en worden gehouden, daar Cbanteraesse, een leerling van Pasteur, een doeltreffend serum tegen de typhus gevonden. Een proef. Men heeft te Buffalo een belangrijke proef genomen met electriciteit op een ouden olifant, Jumbo II genaamd, bevestigde twee electroden aan zijn ooren een klerk Z. bij zijn arrestatie te Antwerpen van te hebben gezet. In Financial News leest men, nog u_„ I worden I boycotten als een maatregel manschappen en was 1 officier over- voorgenomeD boycot schepen, waartoe j opg?vat heeft. Na eene «eerlijke Z 2 drie jaren, begon de maga- pen ’j- j8 echter merkwaardig, dat de gevoelens gingen bij zijn meisje Johanna 8. op te mer ken. Het jonge paar had de afspraak gemaakt dat men op 21 Sept, des avonds op de Prins fegen verklaren. Hendrikkade te 8 uur elkander zoude ont- i «„no nOn:fnrr moeten. Geduldig wachte hij ruim 3 kwar tier, doch zij kwam niet. Een broertje van haar kwam alleen aangeloopen om te vertel len dat zus dien avond verhinderd was. Te- i leurgesteld kuierde de minnaar door de stad en door de St. Jansstraat komende, ontmoette hij plotseling zijn geliefde aan den arm van Abraham, een diamantslijper. Een scène volg de. Op dit alles zeide de diamantslijper niets. Deze bleef aan de zijde van Johanna. Het meisje riep thans tot de magazijnmeester: »Ga maar weg en laat mij loopen” doch de be drogen minnaar nam hiermede geen genoegen en onder hevige gemoedsbeweging en luid- i ruebtig getwist liep bet drietal verder. Op de Prins Hendrikkade gekomen bevangt den magazijnmeester plotseling een aanval van hevige jaloezie. Hij grijpt zijn zakmes en brengt het meisje een steekwond toe in de linkerborst, die haar opname in het Gast huis noodzakelijk maakt, alwaar zij genas. Maandag betrad Johhanna met Abraham en de magazijnmeester de gerechtzaalalwaar- de laatste zich omtrent de gepleegde mishan- vins- m mi i li 11:\i ii lll.lll WIlilFIIILSLIVI. I- Duitscher statistiek van

Friso nl | 1901 | | pagina 1