J I 1 1 ZATERDAG 23 NOVEMBER 1901. No. 93. N ieu wsti j dingen F V Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Men leest in het Door de politie te Vlissingen is proces-ver- UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM was. Omtrent de beleediging ontkende bekl. niet regenten en regentessen op de kaak had wil len stellenmaar hij had geene bedoeling prof, van Rijn te beleedigen maar de godge leerdheid die hijj beschouwt als een volksbe- driegerij. De Adv. Gen. mr. door de opgaven de pl aats waar hij de brochure ventende die uitdrukkingen bezigde, waar hij den agent met heeft gebrand. Het Hof begaf zich in Raadkamer en be- aarcappelen kosten 28 sh. f 16,80.” In ons 1 301 personen overleden, waaronder 16 leven- van beklaagden zelven hes Een Duitsche zeeman te Port Elisabeth schrijft in een brief over den toestand aldaar o. m. «Hier in Port Elisabeth mag zich om 9 uur geen mensch meer laten zien. De Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangryk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 nur. Advertentiên Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 nur. De ook bij ons door het anthropologisch congres bekende hoogleeraar Enrico Ferri hield den 15en dezer te Rome zijn inauguratie rede aan de universiteit. Hij werd zeer enthusiast door de studenten begroet en zijn rede werd met den grootsten eerbied aangehoord. Uit Petersburg komt de verrassende tijding, dat binnenkort het gebruik van den knoet, althans in het Russische leger, tot het verleden zal behooren. Cecil Rhodes en Jameson zijn Woensdag te Port-Said aangekomen met het doel de Nijl tot Khartoer op te stoomen. Egypte treft het niet, merkt de Petit Bleu hierbij op, het heeft er nu een achtste plaag bij gekregen. De Daily Mail schreef in 1899 o. a. het volgende lo. Boer was. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag. Bij de voortgezette beraadslagingen over de Indische Begrooting schetste de heer Idenburg uitvoerig de zedelijke en stoffelijke roeping van Nederland tegenover Indië, een standpunt dat geen exploitatie van Indië wil, maar wel uit breiding van het christendom naast volledige godsdienstvrijheid en bevordering van Zondags rust en zending, welke laatste niet rustverstorend werkt. Hij vraagt vooral de aandacht voor de verarmde Indo-Europeanen, mede voor bestuurs- decentralisatie en acht niet bewezen de beschul diging der socialisten dat wij een imperialistische politiek drijven, hij meent zelfs dat de regeering te voorzichtig ishij verdedigd de Djambische expeditie en sommeert den heer Van Kol om waar te maken diens bewering van tractaat- vervalsching. Hij spoort verder aan tot een krachtig optreden, zoo noodig ook tot regeling van den verwarden toestand op Soemba. De Atjeh-oorlog is thans niet meer onrechtvaardig en spr. dringt aan op de voortzetting van het pacificatiestelsel als het eenig middel tot vrede- sluiting. De heer Schaepman betoogt dat ook de katholieke partij zich bewust is van hare zedelijke plichten tegenover de Koloniën en dat de beer Van Kol een koloniaal programma heeft geschreven dat door iedere partij is te aan vaarden. Spr. protesteerde echter tegen be lastering der katholieke kerk door den heer Van Kol. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot voorzitters de beeren Heemskerk, Mees, de Savornin Lobman, Mut- saers en de Waal Malefijttot onder voorzit ters de heerenSehaepman, Roëll, van den Berch van Heemstede, Drucker en van Vlijmen. Leerplicht. Indertijd is gemeld, dat enkele onderwijzers in de provincie Overijsel gedwongen waren de school te sluiten, wijl zij wegens een overtreding der leerplichtwet als getuigen door den kantonrechter op een school dag waren gedagvaard. De schoolopziener in bet arrondissement Om men, daartoe aangezocht door de afdeeling Dedemsvaart van het N. O. G., heeft nu zijn invloed bij den kantonrechter te Ommen aan gewend om in het vervolg de zittingen in zake Leerplichtwet-overtredingen op Zaterdag te doen houden. De afdeeling ontving daarop het bericht dat een gunstige beschikking was verkregen zeker een uitnemend voorbeeld voor meerdere kantonrechters om het zoogenaamde gedwongen schoolverzuim te keeren, zegt de Zw. Ct. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden beeft in hooger beroep terechtgestaan Petrus C. B., 41 jaar, colporteur te Amsterdam, die door de Rechtbank te Groningen wegens be leediging driemaal gepleegd en wegens mis handeling is veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf. Hem was telaste gelegd dat hij den 3en, 8en en 9 Aug. te Groningen op de openbare straat, als de Viscbmarkt enz., eene brochure ventende, riep. Koopt en leest de onthul ling van het Groene Weeshuis opgedragen aan regenten en regentessen en dr. van Rijn hoogleeraar in de godgeleerdheid enz. volks- bekl. wegens beleediging bij herhaling zal ver oordeeld worden tot 2 maanden gevangenis straf. Beklaagde vraagt vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging omdat hij de godgeleerdheid heeft willen qualificeeren en niet het doel had prof v. Rijn te beleedigen. Uitspraak over 8 dagen. Men meldt uit Apeldoorn Het St. Nicolaasfeest ten Hove zal dit jaar op het Paleis het Loo worden gevierd. Zondag is te Davos het nieuwe Neder- landsche sanatorium plechtig geopend door den Nederlandschen minister residentmr. D. L. graaf van Bylandt. Naar het Ilbld. verneemt, zijn voor den expres-dienst bij de Kon. Ned. Posterijen te Amsterdam eenige rijwielen aangekocht. Het plan bestaat, als de beambten op die fietsen voidoende geoefend zijn, de expres-bestellingen, die nu nog per tram gebeuren, per fiets te doen geschieden. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift vSljucht en Rjucht" de 23ste November 1901. Lear om LearM. Miedema. Smelle Ie, Sj. de Zee. Hjerst, J. B. d. L. In for- sinning, Pyt fen Fryslan. Briefwiksel. It waer en de Ijeafde (mei plaetsjes), D. H. Z. Een echtpaar te Harlingen, dat j.l. Zon dag zijn 59 jarigen echt mocht herdenken, ver heugt zich in een nakomelingschap van 74 kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinde ren. De verzekeringsmaatschappij van paar- denhouders in Wonseradeel neemt steeds toe in ledental. Dit bedraagt thans 132, die te zamen 400 paarden voor f 92,000 in de ver zekering lieten opnemen. Van 12 Mei12 De heer Kruger zal toegeven2o. De van thans is niet meer wat hij in 1881 Een Boerencommando slaat op de vlucht, wanneer twee manschappen gevallen zijn3o. Mocht het op een oorlog uitloopen, dan stellen wij het einde daarvan op twee maanden nadat het eerste schot zal afgevuurd zijn. Thans twee jaren later schrijft hetzelfde blad dat de Boeren de gevaarlijkste vijanden zijn, welke ooit tegenover het Britsche rijk hebben gestaan, uitgezonderd alleen den eersten Na poleon. Bij de onthulling van het borstbeeld van Christiaan de Wet te Scbierstein, waarvan de kosten, zooals men weet, door 500 Duitschers, die allen den doopnaam Christiaan voerden, bestreden waren, is ’t tot een incident gekomen, doordat de feestredenaar, ds. Welker, van de gelegenheid gebruik maakte om den Duitschen chauvinisten eenige zeer onaangename dingen te zeggen. In zijn bestrijding van alle militai- risme, ook van het Duitsche, betitelde hij den oorlog van ’70/71 als een Duitschen rooftocht en de inlijving van Nassau bij Pruisen als een diefstal. De in de zaal aanwezige Duitschers maakten toen zoo’n geweldig leven, dat de spreker zijn rede moest af breken. Arm vredemaakstertjeTwee jongelieden te Chicago, verliefd op hetzelfde meisje, besloten Nov. dezes jaars stierven 5 paarden, waarvoor f 663 werd vergoed. De omslag bedroeg over ’t afgeloopen halfjaar 0,8 pet. ’t Veefonds »Arum en omstreken” hief aan omslag 30 cents van f 100 en moest voor verliezen f 356 be talen. ’t Verzekerd kapitaal bedroeg tot 12 Nor. f 124,000 voor 1000 stuks rundvee. Te Marseille ariveerde een Duitscher, Meijer genaamd. Hij komt regelrecht van Botha en heeft belangrijke brieven voor Kruger bij zich. Volgens Meyer zijn de Boeren 15000 sterk, goed gewapend, opgewekt, moediger dan ooit, terwijl de Engelschen nog maar 40,000 man valide manschappen hebben. Kit- verzekert hij, gaat uiterst wreed te Alle Duitschers en Franschen, die hij het op bet meer niet uit te houden wegens den sterken luchtstroom, die de borst hinderlijk beknelde. Korten tijd daarna werd door eenige strand bewoners aan de Zuidkust gemeld dat ze een vlot van pisangstammen aan de kust hadden zien aanspoelen. Bij onderzoek is gebleken dat dit laatste vlot indertijd gediend had op den vermelden tocht van den heer P. Er moet dus, meent het blad, een ondergrondsche ver binding bestaan tusschen den krater van den Kloet en den Indischen Oceaan. Dit lijkt vreemd. Blijkens een telegram uit Johannesburg hebben de Durban Roodepoort en Crown Reef- goudmijn maatschappijen verlof gekregen om elk met 50 stampers aan het werk te gaan. In Noordelijk Transvaal gaat de werving van Kaffers bevredigend. Het aantal verlofbrieven om te mogen terug- keeren, vermeerdert. De onderhandelingen over den aankoop der Deensche Antillen, zijn nog steeds gaande. Binnenkort wordt een definitieve afsluiting van gewest zijn in October slechts jen koop verwacht. loos geborenen. Dit maakt slechts 10,5 op 1000 inwoners en zonder de levenloos gebore- nen 9,7 per 1000. Een zoo geringe sterfte komt hoogst zelden voor. baron d’Yvoy acht zelft Een heel kras stukje. n beklaagden zelven hes Rotterdamsche Dagblad: doel om te beleedigen bewezen en vordert dat P-— r- o c baal opgemaakt tegen de 44 jarige weduwe J. H. H., wegens ontvreemding van een der mailbootenwaarop zij als werkvrouw werk zaam was. Het is onbegrijpelijk dat de krasse vrouw zich, door de politie onopgemerkt, tersluiks met een geheel stoomschip uit de voeten kon maken. Volgens eene mededeeling in de Bildtsche Courant is de welbekende heer Van Zinderen Bakker gekozen in het voorloopig comité voor de vrijzinnig-democratische partij in Friesland. Volgens Het Volk heeft deze vroegere partijge noot van dat blad zich daarmede nu geheel j geschaard bij de tegenstanders van bet socialisme Men hoorde eens een oud man zich beklagen, dat hij zoo leelijk te pas gekomen was door de omwenteling in de ideeën, die er had plaats gevonden, naar hij zeide. Toen ik jong was, sprak de grijsaard, hadden de oude menschen de wijsheid, en moest ik dus zwijgen als zij spraken, en thans, nu ik oud geworden ben, hebben de jonge menschen de wijsheid gekregen en moet ik weer zwijgen. Is dat geen noodlottige samenloop van omstan digheden De Selompret Melajou geeft het volgende merkwaardige voorval op van een oud-ingeze- tene van Blitar in den krater van den Kloet. De heer P. van Blitar dan brandde van ver langen om toch eens af te dalen in den krater van den berg, die aan Kediri zooveel kwaad had gedaan. En op een zekeren dag stond deze heer op een vlot van pisangstammen op het kratermeer, doch kon maar een kort oogen- blik daar blijven en keerde zoo gauw mogelijk naar den kraterwand weer terug. Dit was zijn geluk, want kort daarop werd het vlot naar den bodem gezogen en kwam niet meer te voorschijn. Volgens zeggen van dien heer was veren dat hij den 10 Augustus een politeagent met een brandende sigaar op de hand brandde, toen deze hem aanvatte omdat hij op de Vischmarkt het verkeer belemmerde zonder daartoe verlof te hebben. De Rechtbank verklaarde dat volksver. beteekent svolksbedriegerij”; maar achtte niet bewezen dat de politieagent in functie was, omdat niet was gebleken dat bekl. geen ver lof had het verkeer op de vischmarkt te be lemmeren. De Adv. Generaal legde aan het Hof over man eene verklaring van den Burgemeester van Groningen, dat zoodanig verlof niet aan bekl. was verleend. chener Beklaagde wierp eene exceptie op tegen de wer(£ dagvaarding, omdat daarin wel vermeld staat verdenktt gorden nageschoten. maar niet de plaats een sigaar op de hand ’savands i levensmiddelen zijn vreeselijk duur; zoo kost sliste, dat de dagvaarding op dat punt nietig een pond boter 4 eh 6 p 100 pond BLAD ÏOOIIFIIIESHU r VEIIIS- EN IIIIEIIÏEVUE 1 Iaa» n.Al.AMAnAn TV nA a n lx. aIaaIxIr 'd/l An I UUlireui uo ueieeuigiug uumcuuc ucai. uic» die woorden gebezigd te hebben omdat bij de I I

Friso nl | 1901 | | pagina 1