Een bn Dertigste Jaargang. 1 WOENSDAG '27 NOVEMBER 1901. No. 94. J Politiek Overzicht. k Buitenlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. gezonden de PRINS JORIS. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM (Enkh. Ct. van 20 Nov.) Hr. B. dat ieder partijgenoot zijne uitingen daarover zal binnenhouden tot het Landelijk Onderwijs Congres van zijne partij de in deze toegezegde enquête zal gehouden hebben en naar aanleiding daarvan een rapport zal hebben samengesteld. Hij voor zich is van opinie, dat »de Vrije School in theorie prachtig misschien, in de practijk zou uitloopen op verslecbting van den toestand van het volks-onderwijs en dat zij aanleiding zou geven tot het scheppen van eenen toestand én uit paedagogisch én uit so cialistisch oogpunt sterk te veroordeelen.” Aangezien het nu eene bekende waarheid is, dat geene enkele op- of aanmerking, hoe juist en gerechtvaardigd ook, de aandacht waar dig gekeurd wordt door eenen socialist tenzij die uit socialistischen mond komt, kan men met eenige reden van het artikel, van een in eigen partij zoo gezien man als de Hr. Berg- meijer veel uitwerking verwachten, en dat te meer, wijl er op dit oogenblik meer Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PBIJS der AD VEB.TENTIEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Generaal Baden Powell heeft van zijn ge- i raad gekregen, vooreerst niet naar Zuid-Afrika terug te keeren. Er wordt een begin gemaakt met het regee- ringsplan om aan oud soldaten en anderen land te geven in den Oranje-Vrijstaat. Een aantal vroegere yeomen zijn vertrokken om zich te vestigen op de sregeeringshoeven” in de Thabanchu-districten Ook OOSTENRIJK begint zich te roeren naar aanleiding van Chamberlain’s rede. Een achttal Duitsch-Boheemsche oud-strijders- vereenigingen besloten te Karlsbad krachtig te protesteeren tegen Chamberlain, die het Oostenrijksche leger zou hebben belasterd, door het sgelijk te stellen met de Engelsche loon- soldaten in Zuid-Afrika.” Daarbij noodigden ze alle Oostenrijksche oudstrijders-vereenigiogen tot protesteeren uit. RUSLAND. Generaal Wannofski, Russisch van oorlog, heeft dezer dagen te Mos- een deputatie van studenten ontvangen en haar verzekerd, dat het besluit der her deed verliezen. Van die geestverwantschap geven de Friesche anti revolutionairen het beste bewijs. “Wie zooals wij in de gelegenheid ge weest is in Friesland zelf op verschillende plaat sen bij de laatste verkiezingen den geest der bevolking te leeren kennen, zal die geestver wantschap niet loochenen. Waarom werd b v. Mr. Troelstra in 1897 in Tietjerksteradeel ge kozen? Door den steun van de meerderheid der i lugaug iu uueu uuuou up uci anti-revolutionairen in dat district die liever een taak die Ds. Melchers, het lid hij socialist is. Wat nu, hooren wij den lezer zeggen; is Ds. Talma socialist? Stel U gerust lezer, de politiek is ons nog niet naar ’t hoofd gestegenwij weten zeer goed dat hij een steunpilaar is van de anti revolutionaire partij, maar in de oogen van de meeste anti-revolu- tionairen in Tietjerksteradeel was bij even goed een socialist als Troelstra. Een man als Talma, die naar Groningen ging om daar met zijn woord de werkstakers in hun verzet te steunen, die voor algemeen stemrecht opkwam op de Deputaten vergadering te Utrecht, zou dat geen socialist wezen? Inderdaad het is te begrijpen dat in dit geval het beginselverschil aan een- voudigen des harten niet meer in ’t oog sprong. Talma of Troelstra het zou voor Tietjerkste- radeelers oud lood om oud ijzer geweest zijn, zouden wij zeggen, als die uitdrukking niet eene geringschatting ademde, die wij voor geen van de genoemde heeren gevoelen juist het gelegen- tegendeel. heid is dan anders om deze vraag met koelen Maar Ds. Talma had op Troelstra den kolos- hoofde te behandelen, nu geene stembuskans- salen voorsprong, dat hij ook orthodox Gere- berekeningen voor de naaste toekomst den blik formeerd was, en het is alleen aan het feit, kunnen benevelen. dut de anti-revolutionaire partij over zulk een zijde en de socialisten. Deze uiting zal misschien verwondering baren by hem, wien het niet ontgaat, boe telkens de anti-revolutionaire party leiders de partijgenooten er met nadruk op wijzen hoe de Christelijke beginselen, zooals zy die verstaan, onvereenig- baar zijn met de socialistische grondstellingen. Anderen, die de zaken dieper dan de opper vlakte plegen te beschouwen zullen spoedig be grijpen, dat juist deze angstvallige zorg van de partijleiders om de volgelingen sterk te maken tegen de verleiding van zich onder de socialis- voor hen die verleiding bijzonder groot moet wezen, en dat dit feit natuurlijk alleen zijnen oorsprong kan vinden in beider geestverwantschap. Het is die geestverwantschap die aan Op menig punt trouwens is de leer van Calvijn op economisch gebied zuiver socialistisch wij denken hierbij aan zijn verbod om van geleende gelden rente te nemen, aan zijne leer dat bet onzedelijk is met koopmanschap winsten te behalen. De geheele calvinistische beweging ten ontzent J Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Wanneer een liberaal en een socialist in herstemming kwamen is het niet zelden ge beurd, dat de anti-revolutionairen door hunnen stem aan den laatste te schenken, dezen de overwinning verzekerden. Dat komt zeer zeker door de onmiskenbare, zij bet dan ook dikwijls onbewuste, geestverwantschap, die tusschen de uiterste linkerzijde der anti-revolutionairen en de socialisten bestaat, maar meer nog omdat de socialisten in de oogen van vele anti-revo- lutionairen meer bereid zyn dan de liberalen om de schoolquaestie in voor hen bevredigen den zin op te lossen. Ook zij toch laten het woord »Vrye school voor heel de natie” weer klinken, en vangen daarmede menig argeloos anti revolutionair die met den blooten klank des woords genoegen neemt. Wij hadden reeds meer dan eens gelegen heid om er op te wyzen hoe oneerlijk dat ge- coquetteer van de socialisten met de anti-revo lutionairen eigenlijk is. Wij beschouwen dat spelletje, dat vooral in verkiezings-tijden sterk gespeeld wordt, als lang niet ongevaarlyk voor onze volksontwikkeling. Zoo wezen wy reeds in Maart 1898 er op, dat de Hr. Schaper, toen hij op dat tijdstip voor de 2de kamer in her stemming kwam te Veendamop de vragen hem door de anti-revolutionaire party over het onderwijs in ’t algemeen en over de toen aan hangige wet op den Leerplicht in ’t byzonder gesteld, zulke voorzichtige antwoorden gegeven had, dat hij voor de anti-revolutionairen een aannemelyker candidaat werd dan de liberale Mr. E. A. Smidt. Wy weten, dat die beschuldiging de socia listen hevig pleegt te vertoornen, zooals altijd de waarheid het diepste wondt. Die toorn laat I tische vaan te scharen, juist bewijst dat ons natuurlyk koud. Maar waar wy ons zeer over verheugen, en wat ons allerminst koud laat, is, dat in de socialistische kringen zei ven het gevaar van dat spelletje wordt ingezien, en met de grootste instemming lazen wy dan ook een ingezonden stuk in het Volk over dit on derwerp van den bekenden Dordrechtschen so- cialistischen onderwijzer J. A. Bergmeijer. Hy schrijft »Ook mij hebben de uitingen over het thema »De Vrije School” van Spiekman, v. d. Heide en Schaper ontstemd en wel om tweeërlei re denen Ten eerste is het eigenaardig dat door dat gescherm (want meer is bet niet) over de vrye school, men den schijn aanneemt alsof men bij de clericalen (speciaal de anti-revolutionairen) in het gevlei wilde komen. Het treft toch zeker zeer, dat in eene verkiezingscampagne men juist op dat punt met eene party overeen komt, die in enkele gevallen hulptroepen kan leveren. Ik beweer niet, dat dit gedaan is, maar den schyn heeft het zeker. Ten tweede laten al degenen, die zeggen voor de Vrije School” te zijn na, om te vertellen, wat zij wel onder de Vrije School” verstaan. Er is toch zeker een groot verschil tusschen de Vrije School” waarvoor Jan Holland propageerde, en ik meen nog propageert en de vrije school van Ds. v. d. Heide of van een anti-revolutionairen prediker. Zou het niet wenschelijk wezen om eerst eens te onderzoeken, wat men onder de vrye school verstaat en of er wel zoo’n gewel dige meerderheid voor is”. Vervolgens wil de DUITSCHLAND. De memorie van toe lichting op het ontwerp-toltarief is aan de leden van den Rijksdag toegezonden. Daarin wordt betoogd, dat het noodzakelijk is om het tot dusver geldende tarieven schema te vervangen door een geheel nieuw Duitschland zou bereid oie meerueruem gesiugeu uoor ub. zijn, na het totstandbrengen van het bijgaande minj8ter Tüiua. Maar deze behaalde de overwinning ontwerp, te rechter tijd met die staten over te 1 kou niet omdat hij anti-revolutionair is, maar omdat sluiten verdragen te onderhandelen, die daartoe I - cratisch fondament. Uit de Kerk heeft zij al wat aristocraat kan genoemd worden, hetzij dat was door geboorte, geld of intellect, als hoog- waardigheidebekleeders zoo goed als verdrongen. Wie herinnert zich niet den Amsterdamschen Kerkeraad, waarvan Dr. Kuyper indertijd als ouderling de leider was, en waarin op zijn voorstel de stemmingen over gedane voorstellen Mr. by zitten en opstaan plaats hadden, omdat P. J. Troelstra zijnen zetel in de Kamer kosttei de broederen niet altijd begrepen wat hij met die bij de laatste periodieke Staten verkiezing zijne redevoeringen bedoelde. in Friesland aan zoo menig liberaal Statenlid De groote bekwaamheid van onzen genialen waaronder één lid van Gedeputeerden den zetel premier heeft die partij tot nog toe voor anti- kapitalistische uitspattingen (versta ons als het U belieft wel, o lezer, wij zeggen uitspattingen) behoed. Bij de eerste genegen zijn. Een verandering van het tolta rief zou het afsluiten van nieuwe handelsver- dragen niet verhinderen. In elk geval werd in het nieuwe ontwerp voorzien in scherpere represaillemaatregelen met het oog op de onze kerheid inzake de handelspolitiek in de toekomst. Het wordt wenschelijk geacht, dat de Ta- rief-wet vóór 1 Januari 1904 van kracht wordt. Daar er evenwel te weinig zekerheid heerscht over de vraag, of op dienzelfden datum, wat ook zeer wenschelijk is, nieuwe handelsver- dragen van kracht zullen kunnen worden, wordt er in het ontwerp voorbehoud gemaakt, dien laatsten datum bij keizerlijke verordening, die de goedkeuring van den Bondsraad behoeft, te doen vaststellen. De vroegere Duitsche gezant bij het Vaticaan Otto von Bülow is plotseling in den ouderdom van 74 jaar te Rome overleden. De FRANSCHE Senaat heeft een door den minister-president Waldeck-Rousseau onder steund voorstel goedgekeurd tot benoeming van eene extra parlementaire commissie, ten einde een algemeen onderzoek in te stellen naar den gestadigen achteruitgang der bevolking in Frankrijk en de doeltreffendste middelen om dien te bestrijden. Volgens de Frankf. Zeitung bestaat er weer een Fransch-Turksch incident. Een der Fransche oorlogschepen, die in den Bosphorus lagen, had, daar het eene oefenings- reis in de Egeïscbe zee wilde maken een firman gevraagd om de Dardanellen te passeeren. Nu was uit het paleis van den Sultan een nota i gezonden aan Tewfik-Pasja, den minister van put dan ook hare groote kracht uit haar demo- buitenlandsche zaken, met den inhoud dat er geen reden voor Frankrijk was om twee wachtschepen in den Bosphorus te hebben. Bovendien werd hem gelast de Fransche ambas sade te verzoeken, dat men de aanvraag van den firman zou willen intrekken. Frankrijk schijnt weinig geneigd te zyn aan dat verlangen van den Sultan toe te geven, daar Engeland en Rusland elk twee, Duitschland, Italië en Oostenrijk ieder een wachtschip voor Konstantinopel hebben en houden. ENGELAND. De vrijheid blijft zoek. Eene te Brighton belegde samenkomst om op te komen tegen ’t beleid der regeering in Zuid- Afrika is door den commissaris van politie ontbonden. Een dreigende menigte was om en poging daartoe werd jn yef. gebouw te hoop geloopen. steeds de bijbel dreigend opgeheven, maar hoe zal het worden als die bekwame hand eens is nee3heer den verstijfd of als de overtuiging bij de partijge- nooten postvat, dat de bijbel die niet verbiedt maar in de hand werkt? Die overtuiging ingang te doen vinden is op het oogenblik de .....1 2. 1 van de 2de sociaal-democraat als vertegenwoordiger hadden Kamer voor Leeuwarden, op zich heeft genomen, dan een behoudend anti-revolutionair. I en die hij met veel talent vervult. Daarover Wij kunnen die Friesche anti-revolutionairen wellicht een andermaal. die wij op ’t oog hebben dan ook niet beter karakteriseeren dan door te zeggen dat het sociaal-democraten zijn, die Zondags naar de Gereformeerde Kerk loopen. Had Mr. Troel- stra dat ook gedaan (ondenkbaar geval) hij ware voor de Friesche anti revolutionairen in Tietjerksteradeel de ideaal-afgevaardigde ge worden, en bet district zou zijn allodium, zyn onvervreemdbaar eigendom zijn geworden. Thans werd bij reeds bij eerste stemming met groote meerderheid geslagen door Ds. zijn Talma. I JIMS- EJ Illi Ih III I IE- llltll lllllll FUIF,SI IJII. - j prima prima geschikt candidaat had te beschik- Wij zeiden hierbovendat er groote geest- ken voor dat district, te wijten, dat Mr. Troel- verwantschap bestaat tusschen de uiterste linker I stra den strijd heeft verloren.

Friso nl | 1901 | | pagina 1