I I i ZATERDAG 30 NOVEMBER 1901. No. 95. I N ieu wsti jdingen Een en Dertigste Jaargang. te- Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I I I fa, j. j. d- \ni ii s-1\ tin i ii i h i ii mui mini Hissiiiii. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. L>S. en 1 )s. hij zijn mond wel te het Depar- it dan dit schepsel en maak het dronken Het totaal aan- 9 r r e e e a te te 'd a. el te tur iur I T G E V E Bi ten. zoon 22-jarigen leeftijd, leden, gestorven. voornemen de plaatsing loop uit Bremen en Wittenberg uit Hamburg zijn in Kameroen gevangen genomen omdat zij herhaaldelijk negers mishandeld hadden, Er moet een uitdaging tot den Groot hertog van Hessen zijn gericht door den Roe- meenschen troonopvolger, prins Ferdinand, die zwager is der groothertogin van Hessen, van D r it Z)s. ior er, ze gg en ur H. )s. an vogelkooi een Hij is n.l. gehuwd met prinses Marie 1- n )8. ik- ne >fd ad m- lie ;e- i. n n te H. C. C. >o- 1e- g; ir- nlnkwartieringstafelen, houdende de gelegenheid tot inkwartiering gegaan stalling volgens de mededeelingen der ge meentebesturen, alsmede van het aantal huizen inwoners in de gemeenten en hare onder- de correspondent. Aan den Sterrenhemel. Eiken avond, na zonsondergang, ziet men tegenwoordig bij heldere Saksen-Coburg-Gotha. De Norddeutsche Aïlgem. Zeilt, spreekt het bericht tegen van een reis om de wereld van den Duitschen kroonprins. Te Vladiwostok bij Hoen-tsjoen in Man- tsjoerije moeten volgens den Nowoje Wremja tement van Oorlog is gedrukt en bij de Gebr. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterlyk Maandag en Donderdag middags 1 nur. Advertentièn. Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Een geschil tusschen den maire en diens aanhang ten eenre en de leden der oppositie ter andere zijde, werd op staanden voet met de wapens beslecht. Een gemeenteraadslid, zekere Orsini vuurde met een revolver op zijn tegen partij en wondde den maire, diens adjudant en diens broeder. De adjunct-maire is vermoede lijk aan de bekomen wonden overleden. Het gevaarlijke raadslid is over de grenzen gevlucht. van Cleef in Den Haag uitgegeven een werkje bevattende opgave van en Ik en uitslag per Men vreest dat de familie van het gemeente hoofd weerwraak zal uitoefenen. Kolonel Colenbrander heeft een langen en blijkbaar niet zeer voorspoedigen tocht ge dsan, door Noordwest-Transvaal en langs de Krokodil-rivier, waarvan hij de oevers 100 mijlen ver volgde. Hij werd voortdurend beschoten en bracht maar weinig gevangenen mee. Hij versloeg Badenhorst en dreef hem op de vlucht. De kolonel vond een groot aantal Boeren die nog rustig op hun hoeven arbeiddende oogst stond fraai en scheen veel te beloven. Door van tijd tot tijd uit te rusten en zich van levensmiddelen te voorzien, kunnen de Boeren den strijd onbepaalden tijd voortzetten, maar Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PBIJS der ADVEB.TENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. liever planeten. De helderste van de drie is Venus, de daarop volgende in helderheid Jupiter, Den 27 November passeerde Jupiter ongeveer op één graad afstand Saturnus. Dit zal men in de eerstvolgende jaren niet meer zien gebeuren, daar de omloops tijd van Jupiter ongeveer 12 jaar is en die van Saturnus 28 jaar. Te Mantinge (Dr.) is een schaap door raven aangevallen. Het arme dier was zeker van de kudde afgedwaald en is daardoor een paar nachten in ’t veld gebleven. Toen het den 3en dag ’s morgens in ’t z. g. n. Mantin- gerzand gevonden werd, waren raven druk bezig het te verslinden. Reeds hadden de was zou Procureur van den eischer is de heer mr. L. Ch. Kronenberg te Haarlem. Bloedvergiftiging. Dezer dagen kreeg J. v. D. te Den Bosch een wondje aan een zijner wangen en weldra zette het gezicht op, zoodat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. De geneesheer constateerde bloedvergiftiging, en wel in zeer ernstige mate. Niettegenstaande terstond alle heelkundige middelen werden aangewend, is de ongelukkige, een oppassend gehuwd werkman van nauwelijks 22-jarigen leeftijd, na veel pijn te hebben ge- wat den dood tengevolge had. Een nieuw reclamemiddel bezigt een man- telmagazijn te Breda. Elk die daar voor f 10 koopt ontvangt tegenwoordig een met vogel cadeau. Het ligt in het voornemen van den Minister van Marine om de plaatsing van officier-instructeur der Mariniers aan het Ko ninklijk Instituut voor de Marine tegen den aanvang van den cursus 1902/1903 in te trekken. Inkwartiering. Op last van TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag. Bij de voortgezette behandeling der Indische begrooting antwoordde de minister aan den heer Fock, die spoedige invoering der mijnwet ver zocht, dat het plan bestaat om een in de mijn wet doorkneed ambtenaar uit Nederland naar Indië uit te zenden ter bespoediging van de invoering der mijnregeling. Met den heer Van Kol betuigde de minister principieel instemming met een periodieke trac- tementsverbetering van de waterstaatsopzichters in Indië. Tegenover ’s heeren Van Kol’s aandrang op een algemeen irrigatieplan wees de heer Con rad op de afkeuring daarvan door bet kon. instituut van ingenieurs en verklaarde de mi nister zich voor partiëele bevloeringen. Wijlen mevrouw de wed. DrayerBraat te Arnhem, heeft bij laatste wilsbeschikking de som van f 10.000 vermaakt aan de nuttige instellingen ten bate van het personeel der ma chinefabriek van de firma Gebr. Stork en Co. te Hengelo. De bestemming van het kapitaal zal op ver langen van de schenkster door de firma nader worden aangewezen. Bij het Leeuwarder Comité [van Hulp voor Transvaal en Oranje-Vrijstaat is tot dusver ontvangen de som van f 23.909.57|. Men verzekert aan de Amh. Ct. van welingelichte zijde, dat het gerucht, als zou Minister Kuyper zich verloofd hebben met eene Arnhemsche jonkvrouw, uit de lucht is gegrepen. Ten stadhuize te Tilburg zijn voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer de 1 volgende candidatenlijsten ingediend A. J. L. van Waesberghe te Tilburg, A. H. A. Arts, aldaar, Mr. A. L. N. baron Sloet tot Everlo, aldaar en J. A. Bergmeijer, te Dordrecht. De Dinsdag opengestelde inschrijving op f 2,000,000 4 pet. obligatiën der Deli spoor wegmaatschappij is ruim volteekend. Men meldt uit Den Haag: De Eerste Kamer is opgeroepen tegen Maan dagavond 2 Dec. om in de afdeelingen te onderzoeken de Indische Begrooting, die tus schen Kerstmis en Nieuwjaar behandeld wordt. Mr. A. Loudon, referendaris van het Ministerie van Koloniën is bestemd om in Oost Indië de invoering der Mijnwet te regelen. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Bjucht" de 30ste November 1901. Lear om Lear I M. Miedema. Smelle-Ie, Sj. de Zee. Fen twa kanten bisjoen, J. v. d. Tol. Oerliz by ’t wirk, T. Koartgüd, W. P. It waer en de Ijeafde (mei plaets- jes), D. H. Z. Be miljoenenerfenis. In de reeds meer malen besproken zaak der nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst te Haarlem, wor den thans blijkens een advertentie in de Haarl, Ct. op verzoek van den heer J. J. van Beest te Culemborg, voor de Haarlemsche rechtbank den Hen Februari a.s. gedagvaard alle mede-erfgenamen in voornoemde nalaten schap, om namens den eischer te hooren con- cludeeren tot de noodzakelijkheid eener boe delscheiding. rijke goudbeddingen zijn ontdekt. In den gemeenteraad van Roquebrune (Fr.) zijn de raadsleden elkaar geduchtig te lijf Holmes, de volgende merkwaardige uitspraak over de Engelschen »Maar die EngelschenAchNeem een Goth, een Hun, een Vandaalmeng die door elkaar en doe er een Barbarijschen roover bij neem dan dit schepsel en maak het dronken lucht in ’t zuidwesten drie heldere sterren, of en gij hebt een Engelschman. Welk oord is voor hen beveiligd? Overal kunt gij ze vinden, behalve in den Hemel.” de minst heldere Saturnus. De toevloed van dames voor de medische faculteiten der Zwitsersche universiteiten neemt voortdurend toe. Te Genève telt men 183 mannelijke studenten tegen 163 vrouwelijke. 'T.i rtarn viin maar damaa Han haaran namalülr brutale gasten aan do rugzijde een gat gescheurd, zoo groot als een kinderhoofd. Ofschoon dus hevig verwond, heeft ’t beest toch nog eenigen tijd geleefd, doch om het zoo vlug mogelijk uit zijn lijden te verlossen, heeft men het maar geslacht. De superintendent van het vrouwen- en kinderkamp te Middelburg klaagt, volgens het officieel rapport, dat hij geen hout genoeg beko men kan voor doodkisten. Hoe kort gezegd, en toch hoe verschrikkelijk welsprekend Zaterdag is lord Roberts te Aidershot, waar hij was om de naar Zuid-Afrika vertrek kende troepen te inspecteerengewoonweg uitgefloten door de burgerij. Te München is de vrouw van een Boer aangekomen, die er in geslaagd was met haar zeven kinderen van de Bermuda-eilanden te ontvluchten. Ook dit wijst er weer op hoeveel vrouwen en kinderen zich bij de gevangenen bevinden, wier getal de Engelschen opgeven als dat van zooveel sstrijdbare mannen.” De komst van president Kruger te Utrecht, zal naar men verneemt afhangen, van het installeeren van het huis. De meubileering is opgedragen aan de Amsterd. firma Van Houtum. De heer Bredell nam gister de ge dane werkzaamheden in oogenschouw. Hoogst waarschijnlijk zal de President eerst 11 of 12 December kunnen komen, daar het huis vóór dien tijd wel niet gereed zal kunnen zijn. De overkomst zal zonder eenige formaliteit plaats hebben. Wat het huis zelf betreft, het ligt betrekkelijk rustig, daar een groote tuin het van de Maliebaan scheidt. Bevolking van Noord-Amerikaansche steden. In een der officieele verslagen over de uit komsten der volkstelling van 1900, in de Ver- eenigde Staten, wordt de stadsbevolking van dat jaar vergeleken met de uitkomst dienaan gaande, bij vroegere tellingen, in 1880 en 1890 verkregen. Stelt men de bevolking van een plaats die nog juist den naam van stad verdient, op 8000 zielen, dan bereikte in 1900 de stadsbevolking der Unie 25 mil joen, tegen 18,300,000 in 1890, overeen komende met percentages van 32-9 en 29 resp. van de geheele bevolking der Unie. Tusschen 1790 1900 en is de verhouding van de stad tot de geheele bevolking ge stadig grooter geworden, van 3,4 tot 33,1 pet. dit laatste getal met uitsluiting van het Indiaansche territoor en van Hawaï verkregen). Noemt men reeds een plaats van minstens 4000 inwoners een stad, dan is de stadsbe volking 37,3p ct. van het geheel, in 1900. Natuurlijk is de verhouding in de Oostelijke Staten veel sterker dan in de westelijke. In de North Atlantic Division” bereikt ze in 1900 zelfs een waarde van 64,7 tegen slechts 13,5 in de »South Central Division”. Siberische boter. Men schrijft uit Fries land aan de N. Ct. Sedert eenige dagen wordt in Friesland Siberische boter aangevoerd, die er gereede koopers vindt. De quailiteit is goed, de be werking uitstekend, zoodat zij geschikt is voor consumptie en het bakkersbedrijf. Bovendien is zij belangrijk goedkooper dan de Friesche boter. Zij wordt van uit Friesland naar andere provinciën gezonden. Men verwacht dat de aanvoer dezer boter zich niet zal bepalen tot het winterseizoen, doch ook des zomers zal en deelen”. De minister van oorlog heeft dienaangaande bepaald, dat voortaan bij inkwartiering en stal ling deze Inkwartieringtafelen gebezigd zullen worden. Te Bergen op Zoom zal naar aan het N. v. d. D. gemeld wordt een groote ijzergieterij gesticht worden met een kapitaal van een millioen gulden. Verschillende ministers moeten tegenwoor dig door influenza zijn aangetast, o. a. de Britsche minister Balfour en de Fransche Delcassé. Ook de Britsche premier, de Markies van Salisbury is ongesteld. Ziekten zijn lastig, doch als men staat voor de beantwoording van lastige vraagstukken, kunnen ze ook wel eens welkom zijn. Ook een opinie. Onder dit opschrift ontleent de Spectator aan Conan Doyle, den bekenden schrijver der detective serie Sherlock I daarom wordt dan ook alles vernield, vertelt Te Bern zijn meer dames dan heeren, namelijk 190 vrouwelijke tegen 174 manneljjke studen- Een dezer dames kreeg tegelijk met haar I het diploma van arts. tal dames bedraagt 511. Een mooi middelt Naar men ons mede deelt, heeft een distillateur te Arnhem het middel gevonden, om met een fust spiritus en een fust moutwijn, door in- dag f 100 te verdienen. ’t Aardigste van de zaak is dat naar be weerd wordt, een artikel in de Fiscus hem het middel aan de hand heeft gedaan. ’t Zal wel iets Maastricht’s zijn, daar ken nen ze de loopjes. Als het waar I weten te houden. De kooplui Keltenich uit Keulen, Haes-

Friso nl | 1901 | | pagina 1