WOENSDAG 4 DECEMBER 1901. No. 96. Afgedaan en weer verder vooruit! Buitenlandsch Nieuws. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. doen. deed uitkomen, dat noch de meerderheid, noch Het beroep, dat de schrijver Henryk Sien t UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Ad verten tién. Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bjj abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. der ouders, die ter oorsake van de woelingen te Gneschen en Wreschen op last der Prui- niets voor ’t sche justitie in de gevangenis werden gewor- invoerrech- zijn kant, dat de linkerzijde om veel goeds tot stand te brengen, ook met deze Regeering. Alleen het veelvuldig gebruik van het woord christelijk is daarvoor niet noodig. Het ware christendom vraagt slechts waarheid en oprechtheid en als de rechterzijde zich daarvan het monopolie toe eigent, dan zegt Spr.uw christendom is niet het christendom, uw Christus niet de Christus, uw Evangelie niet de blijde boodschap der Bergrede. De omstandigheden, meende de beer R., gaven hem recht tot deze beschouwingen, hoewel hij gaarne erkende, dat de Kamer niet is een theologisch dispuut-college. DUITSCHLAND. Vrijdag de behandeling der Zeemanswet voortzettende, schrapte de Rijks dag daaruit het verbod voor stoomschepen om Zondags uit te loopen. De sociaal-democraten en de centrumspartij stemden voor het behoud van dat verbod, maar de minister Bosadowsky had daartegen dringend gewaarschuwd, onder verwijzing naar de buitenlandsche concurrentie. Het verbod stond trouwens niet in het oor spronkelijke Regeeringsontwerp, maar was daarin gebracht door de commissie van den Rijksdag. De nationaal liberale partij in den Rijksdag heeft besloten af te zien van een interpellatie, aangezien graaf Von Bülow vertrouwelijk aan de leiders der partij heeft medegedeeld, dat hij zelf ter geschikter tijd een verklaring zal cCeggen, rakende de beleediging, waarmede j Chamberlain het Duitsche leger van 1870/71 getroffen heeft. De interpellatie van de sociaal-democraten in den Rijksdag over de folterkampen in Zuid- ENGELAND. Volgens de Manchester Gu ardian is de Engelsche regeering in baar geldnood voornemens van de orgeldraaiers en andere zwervende »muziek”makers eene belas te heffen. De Westminster Gazette, dit beves tigende, vindt zulks minder waardig, daar ’t geldt in oorlogskosten te voorzienmaar de St.- James’s Gazette denkt dat de belasting goed zal worden opgenomen, vooral omdat zij schier uitsluitend vreemdelingen treffen zal. Het geheimzinnige schip dat aanvankelijk op de Theems is in beslag genomen de Ban Righ is Vrijdag van Antwerpen vertrokken, zoo het heet »naar Columbia,” maar de Columbi- aansche consul te Antwerpen verklaart er niets van te weten en er niets van te gelooven. De ingescheepte wapens waren afkomstig van Krupp. OOSTENRIJK. Weensche dagbladen geven van het bezoek, dat aartshertog Frans Ferdi nand van Oostenrijk dezer dagen aan keizer Wilhelm gebracht beeft, de volgende verklaring De Keizer, die uitermate verstoord is over den loop, dien de gebeurtenissen bij het duel te Insterburg hebben genomen, heeft met aarts hertog Frans Ferdinand van gedachten willen wisselen over het duel in het leger. Z. M. zou van plan zijn, nieuwe, scherpere bepalin gen voor de z g. raden van eer te ontwerpen. Indien de Duitsche keizer daartoe besloot, zou den die bepalingen ook tegelijkertijd voor het Oostenrijksche leger worden afgekondigd. RUSLAND. De Petersb. Wedomosti, het blad van den bij den Tsaar zeer in aanzien staanden prins Oechtoemski, heeft van het Russische ministerie van binnenlandsche zaken een z. g. eerste waarschuwing gekregen. Dit is geschied naar aanleiding van een vier tal artikelen in het genoemde blad, waarvan er twee handelden over »de gewetensvrijheid in Rusland” en een over ^zelfbestuur”. Het ministerie van binnenlahdsche zaken kenmerkt zich in den laatsten tijd weer door den buiten gewoon reactionnairen geest, die uit al zijn handelingen spreekt. Het Petersburgsche blad Nowoje Wremja waarschuwt tegen de praktijken van Joodsche handelaars, die in de gouvernementen Poltawa, Jekaterinoslaf, Cbarkof, Kiëf en Podolia voor Engelsche rekening duizenden paarden opkoo- pen onder het valsche voorgeven, dat zij agen ten der Boeren zijn, daar de Rusissche moez- jiks hun anders niet zouden verkoopen. NOORD-AMERIKA. President Roosevelt heeft den Turschen Sultan, door Gladstone >de grootmoordenaar” genoemd, op zijn ver jaardag een telegram van gelukwensching ge zonden. Een geweldige brand, zooals er in vele jaren niet gezien was, is Donderdagavond uit gebroken te Nieuw-York. Hij begon op een houtwerf, vervolgens stortte een bijzondere hooge muur in op naphtha-vergaarbakken, zoo- dat ontzettend hooge vuurzuilen opschoten. Anderhalf blok winkelhuizen branden af. De gezamenlijke schade beloopt 1,875,000 gulden. voor vast meende te kunnen rekenen. Doch zooals gezegd is’t is een begin. En i voor- Bij de kooplieden van Galicië wordt aange drongen op een boycot van den Pruisiscben handel. Te Lemberg verkeeren de gemoede I ren in heftige opgewondenheid. Het Duitsche consulaat wordt door de politie beschermd. FRANKRIJK. De eenigszins ingewikkelde financieele operatie, bekend onder den naam van »China-leening”, welke Vrijdag door de Kamer met 335 stemmen vóór en 213 tegen is I goedgekeurd, heeft gedurende eenige zittingen heel wat onaangename woorden doen wisselen. Het resultaat der eindstemming, die een meer derheid van 122 stemmen, aan het ministerieele wetsvoorstel schonk, is daarom des te meer opvallend. Men kan in deze aangelegenheid met recht van een vote politique spreken, want het feit heeft zich voorgedaan, dat meer dan één afge- naam en dien hunner vrienden op de tribune zijn komen verklaren, dat zij eigenlijk tegen de leening of liever tegen de motieven en gevolgen er van waren, maar ter wille van het kabinet niettemin er vóór zouden stemmen. Het is daarenboven een uit gemaakte zaak dat het grootste gedeelte van het centrum meegesleept is geworden door den Diens tusschenkomst is op ’t laatst voor de regeering van grooten steun geweest. Vóór de stemming was men dan ook vrij zeker, dat het wetsvoorstel een groote meerderheid pen, tegen honger en gebrek te beveiligen, blijft geenszins onverhoord. In alle steden van Galicië zijn inschrijvingen geopend. De ge meenteraad van Lemberg draagt 1000 kronen bij. Tooneelstukken en muziekuitvoeringen bet belang van het volk zou zijn te verkrijgen worden overal ten bate gegeven, en bovenal zou die partij blijven strijden tegen het onrecht der kapitalistische meerderheid tegenover ’t proletariaat, gelegen in de ont houding van kiesrecht. Niet om de stoffelijke belangen, niet om op te komen tegen den gods dienst, maar slechts tegen het daarvan gemaakte misbruik, zouden de socialisten volharden in den strijd, die ten slotte de waarheid zou doen zegevieren.” De heeren Drucker en Mees zetten respec tievelijk het standpunt der vrijzinnig-democraten en der liberalen uiteen. Menige opmerking werd daarbij naar aanleiding der gewijzigde toestanden gemaakt. Drongen beide sprekers aan op de voortzetting eener sociale wetgeving, de heer Mees vooral nam bet openbaar lager onderwijs in bescherming. Hij teekende den I afstand tussschen de liberalen en de socialisten 1 en verzekerde der Regeering den steun der vaardigde uit eigen liberalen, zoo zij den weg van de behartiging der algemeene belangen wilde bewandelen. Dan ook zullen de vrijzinnig-democraten zich niet onbetuigd laten. En zoo is dan de eerste dag van het poli tiek debat voorbijgegaan. Heden, Dinsdag, wordt het voortgezet. Voorloopig echter mag gezegd, dat het van de zijde der oppositie nietheer Ribot, onvriendschappelijk is. Als ’t zoo voortgaat, I heeft de Regeering gewis over nog grooter meerderheid te beschikken dan die waarop ze zou verkrijgen, en trok men er de moraal uit, dat het centre droit zich niet sterk gevoelde om de teugels van het bewind in handen te nemen, en dat die reden alleen zijn houding in dezen verklaarde. tegen de liberalen ging om ’t geloof tegen ’t J ongeloof, om het herstel van den geschokten eerbied voor God en religie, f het hoogste wat een volk heeft, was daardoor overgegeven aan ’t stembiljet. Nu, bij de Memorie van Antwoord, gaf de Regeering den liberalen wel ’t testimonium, dat er onder hen ook nog geloovigen zijn, maar te laatmen had dat bij de stembus moeten er kennen. De Spreker trad verder in beschouwingen over christelijk en onchristelijk, over geloovig en ongeloovig. Aan ’t slot zijner rede hoopte de heer R. van zou medewerken, Ook de heer Melchers hekelde de valsche I stembusleuzen, waaruit de tegenwoordige meer derheid en het Kabinet zijn voortgekomen. Hij Afrika zal gemengd worden in de bespreking deed uitkomen, dat noch de meerderheid, noch I over de begrooting van Buitenl. Zaken om ’t Kabinet homogeen waren, de band werd al- haar dusdoende grooter gewicht te verschaffen leen gevormd, door wat men voorstelt als het en te beletten, dat zij met geringen omslag ^christelijk beginsel”. Aan het bijeenbrengen door de regeering ter zijde werd geschoven, eener kunstmatige meerderheid had z. i. ook i dr. Kuyper zijne vroegere idealen op sociaal kiewicz op de Polen gedaan heeft om de kinderen I gebied opgeofferd. »Wat het programma der Regeering aangaat, zette de Spr. uiteen, dat men er volk in vindt. Snelvuurgeschut en ten militairisme en protectie gaan hun gou den tijd tegemoetdoch niets specifieks chris telijks ligt in het werkplan. Toch zou ook sprekers partij alles steunen, wat eventueel in De Indische begrooting is eindelijk afgedaan. Er is lang en breed over gesproken, vooral ook van de zijde der socialen. Daarom waren er vroeger dan gewoonlijk reeds avond- zittingen noodig. Veel bijzonders onderscheidde de behandeling van deze begrooting wel niet van die der vorige, ’t Blijkt, dat onder ’t christelijk bedrijf de zaken vrijwel op denzelfden voet worden voortgezet. Vandaar dan ook dat de tegenwoordige minis ter van koloniën, jhr. mr. T. J. van Asch van Wijck, met den pas afgetreden, den heer Cre mer, thans lid der Kamer, zoo ongeveer een stemmig naast elkander gingen. Trouwens nu het oude denkbeeld slndië plukken ten bate van het Moederland” al sedert jaren over boord is gegooid en er nu geene Maatschappij ten behoeve van den Javaan meer noodig is, zijn de verschillende partijen allen van meening, dat de opbrengsten van Indië, altijd onder re geling door ’t Moederland ook ten behoeve van Indië moeten aangewend worden. Zijn er nog enkele vlekjes of fouten ten dezen aan zien, dan zullen de socialisten deze wel aan wijzen. Vrijdag heeft de behandeling der Staatsbe- grooting een aanvang genomen, ouder gewoonte met het houden van algemeene beraadslagingen. Bij deze komt de politiek in ’t spel. De ver schillende partijen verklaren haar standpunt tegenover de Regeering en deze komt met nadere mededeelingen van hare voornemens, met inlichtingen, enz. enz. Dit algemeene politieke debat belooft ditmaal van grooten omvang te worden. Immers waren bij het begin der discussie reeds twaalf sprekers ingeschreven, nl. de heeren Roessingh, Drucker, Mees, Melchers, Van Kempen, Van den Berch van Heemstede, Schaper, Van der Zwaag, Mi- chiels van Verduynen, Tydeman, Schaepman en Goeman Borgesius. Er zullen nog wel meer dere volgen. Dan komt de Regeering aan ’t woord, ongetwijfeld bij monde van den premier, er volgen replieken en duplieken en met dat alles zijn we December al weder een paar dagen ingemarcheerd, ’t Zal dan ook te bezien staan of de Kamer nog voor ’t einde des jaars ge reed komt. Voor vast kan men wel aannemen, dat de Eerste Kamer slechts het allernoodza kelijkste op het laatste oogenblik kan vaststel len en zoo behoudt men dan den toestand, die sedert de jongste jaren mode is gewordenhet nieuwe dienstjaar intreden met eene begrooting, die nog niet is afgehandeld en dus werkelijk geen wet is. Teneinde het werk te bespoedigen heeft de Voorzitter der Kamer reeds het houden van avondzittingen in uitzicht gesteld, ook wil hij in ’t vervolg op Maandag en Zaterdag vergade ring houden, zoodat de leden dan geen enkelen vrijen dag overhouden. Nu, er mag ook wel een weinig haast achter gezet. Vrijdag waren vier sprekers aan ’t woord, de heeren Roessingh, Drucker, Mees en Mel chers. De eerste spreker nam de oorsprong en de samenstelling van het Kabinet onder handen. Bij de stembus was eene valsche leuze aange heven, waren godsdienst en politiek schromelijk vermengd, was ’t voorgesteld alsof de strjjd De beslissing van weldra kunnen zich genoeg moeielijkheden rt mna H o o aak H. 11a uil11;11iir. mui limn fiiiblnu. 1

Friso nl | 1901 | | pagina 1