i y I I ZATERDAG 7 DECEMBER 1901. No. 97. I i Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. neger aan zijn laadstok had s UITGEVEB: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. t I. a Prys per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangt yk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. veroordeeld gespietst. Kehtenich had petroleum begoten van mishandeling van zwarten. Wittenberg die tot 5 jaar tuchthuisstraf werd 1 had een neger aan zijn laadstok Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn. Dinsdag en Vry’dag morgens vóór 12 uur. suprematie. Nu is op dit oogenblik de Japan sche minister Ito te St. Petersburg en dit feit geeft het Amerikaansche blad de New- York Herald aanleiding de beschouwingen der Ameri kaansche politici over de Koreaansche kwestie te publiceeren. Volgens de Amerikaansche staatkundigen dan is Rusland van plan voor Japan de Philippijnen te koopen, waar de Amerikanen toch geen raad mee weten, op voorwaarde dat Japan aan Rusland de vrije hand laat in Korea, hetwelk dit laatste rijk noodig heeft als eindpunt voor zijn Transsi- berischen spoorweg. De Japansche staatslieden zouden wel ooren hebben naar dit plan, daar de Philippijnen uitstekend geschikt zijn om de Japansche overbevolking op te nemen, en dit zou, zegt het New-Yorksche blad, de voornaam ste reden zijn van het verblijf van markies Ito in de Russische hoofdstad. Onder Pingjum is aan den zeed ,k een lijk aangespoeld, waaraan hoofd en armen ont braken. Het is op het kerkhof aldaar ter aarde besteld. Maandagavond is de Cambridge van de Great Eastern Railway op weg naar den Hoek van Holland nabij het lichtschip van Cork in een flottielje van zes Engelsche torpedojagers terecht gekomen. Ze kwam in aanvaring met den torpedovernieler Salmon, die zware averij opliep. De bemanning van het vernielde vsartuig redde zich op vier na langs een van de Cambridge neergelaten lijnvan deze vier vermisten werden later twee, deerlijk verbrand teruggevonden, de anderen, die vermoedelijk door den stoom verbrand zijn, zijn nog niet gevonden. De Cambridge nam het oorlogs schip op sleeptouw en bracht het naar Har wich. Volgens de Pall Mall Gazette is de Salmon totaal verloren. Het wrak van den tijdens de manoeuvres van dit jaar bij Alderney verongelukten tor pedojager Viper, »het snelste schip ter wereld”, is voor £100 verkocht aan een firma te Sou thampton. De admiraliteit heeft zich het recht voorbehouden tegen een bepaalden prijs terug te koopen van de afbraak wat zij wenscht. Wreede martelingen zijn aan het licht gekomen bij de behandeling van de strafzaak tegen de drie handelsbedienden te Kameroen, beschuldigd I een neger de handen met en ze daarna in brand ge stoken hij kreeg drie jaren tuchthuisstraf. Haesloop die tot acht maanden gevangenis straf werd veroordeeld had een opper hoofd met zijn rijzweep een oog uitgeslagen. De straffen worden in Duitschland ondergaan. Ook de Eems in den Noordwestelijken hoek van Pruisen is buiten haar oevers ge treden. Het water heeft op veel plaatsen schade gedaan aan het winterkoren. De Bazelsche dierentuin heeft een gift van f 750,000 frank ontvangen van een rijken koopman, daar. Deze som zal zeker welkom zijn, want de inrichting verkeerde in moeie- lijke omstandigheden. Maandagavond werd een belangrijke diefstal gepleegd op de lijn Amsterdam-Brus sel Parijs zegt de Vlaamsche Gazet. De regeering wil wel de Nederlandsche on derdanen op gouvernementskosten herwaarts vervoeren, doch kan dezelfde bescherming niet uitstrekken tot onderdanen van andere staten evenmin als vreemde staten dit tegenover niet- onderdanen zullen doen. De gister vermelde vragen beantwoordde de regeering dus ontkennend. EERSTE KAMER. De zitting' der Eerste Kamer wordt na af doening der aanhangige kleine wetten verdaagd tot Vrijdagmiddag 27 December. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in ’t hoofdkiesdistrict Tilburg (vacature Jansen) zijn uitgebracht 4368 geldige stemmen, waarvan op de heeren Arts 1865, Bergmeijer 107, Sloet tot Everloo 298 en Van Waesberghe 2098. Herstemming alzoo tusschen de heeren Van Waesberghe en Arts. Benoemd tot burgemeester der gemeente Smallingerland de heer A. Bruins Slot, thans burgemeester van Schiermonnikoog. Aan den heer J. Troelstra, is, op ver zoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Leeuwarden (buiten-ge- meenten). ’t Aantal sprekers bij de algemeene be raadslagingen over de Staatsbegrooting 1902 is reeds tot een twintigtal geklommen. Namens de Regeering antwoordde Dr. Kuyper. Na hem zullen nog wel meer zich doen hooren, of anderen repliceeren. Er kan een goed stuk van de week mee heengaan. De gezondheid van II. M. de Koningin. Men meldt uit den Haag het volgende Hofbericht: »H. M. de Koningin heeft gister voor het eerst na Hoogstderzelver ongesteldheid een wandeling gemaakt. Naar aanleiding van de bovenstaande mede- deeling zijn wij gemachtigd te berichten dat het herstel van H. M. een voldongen feit is; de ziekte van H. M. laat geen andere herinne ring na dan de ondervonden zeer groote te leurstelling.” Een teleurstelling die de natie met de Ko ninklijke familie oprecht zal deelen. Ongelukken. Op de tramlijn nabij Vechel is Maandg een onbekend manspersoon gevon den, badende in zijn bloed en bewusteloos. Bij onderzoek bleek, dat hem een oor van het hoofd gescheiden was en dat hij 3 ribben had gebroken. Waarschijnlijk is hij van de laatste tram van Helmond naar Vechel geval len. In hopeloozen toestand is hij vervoerd. In een onbewaakt oogenblik dronk het bijna 2-jarig eenig zoontje van den heer B. te Heeze, van een flescbje vitiriool. Spoedig in geroepen geneeskundige hulp mocht helaas niet meer baten. Na vreeselijke pijnen is ’t ventje overleden. Blijkens bij het Dep. van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. instructieschip Nau tilus, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. Scholten, 2 dezer van Las Palmas ver trokken, ter voortzetting van den oefenings- tocht, en Hr. Ms. opnemingsvaartuig Van Doorn, onder bevel van den luit, ter zee le kl. F. J. Stam, 3 dezer te Colombo aange komen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Rjucht” de 7de December 1901. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag. Bij de voortgezette behandeling der Staats begrooting vroeg de heer Nolting algemeene invoering van minimum loon en minimum ar beid bij Rijkswerken. De heer De Savornin Lohman weet de schei ding tusschen het volk en de liberale partij aan de opwekking van de clerikale hartstochten en verheugde zich over de optreding van een christen-regeering, hij zal blijven verdedigen de maatschappelijke instellingen tegen een tyran- nieke democratie en zei zijn loyalen steun aan het kabinet toe, zich de vrijheid voorbehouden de de maatregelen der regeering, vrij van alle kiezersinvloed, onderworpen aan God en ge weten, te beoordeelen. De heer Fokker pleitte voor regeling van de rechtspositie der ambtenaren en verhooging van de draagkracht der directe belastingen. De heer Heemskerk voorspelt de regeering den dank der natie wanneer zij slechts ziekte-, invaliditeits- en ouderdomsverzekering en vrij making van het onderwijs tot stand brengt. De heer Passtoors betwistte dat de socialisten de mannen zijn die de sociale quaestie oplos sen, en kwam op tegen het verwijt, dat de katholieken niets voor de sociale actie doen. Hij herinnerde aan al de goede werken der katholieken voor het arbeidersvolk Zitting van Donderdag. Staatsbegrooting. De minister van binnenlandscbe zaken, de heer Kuyper hervatte de beantwoording van de algemeene beschouwingen. Als de Kamer het verlangt, zal de regeering trachten verlof te krijgen voor het overleggen der stukken, betrekking hebbend op de Vredes conferentie. Inzake Transvaal moet Nederland in de neutrale houding der vorige regeering volhar den, echter diligent blijvend voor de handha ving van het volkenrecht en herstel van den vrede. De minister schetste de positie en het ka rakter van het kabinet een coalitie-kabinet gebaseerd op wederzijdsche inschikkelijk heid. Hij dankte voor den steun der rechter zijde; het kabinet zal ook de belangen der kleine luiden behartigen. Tegenover het anti-clerikalisme en de onver draagzaamheid der liberalen, stelt hij het cal vinistische streven dat gewetensvrijheid en bur gerlijke vrijheid naar den volksgeest wil en geestverkwikkende vermaken toelaten. Maatregelen tegen de werkloosheid acht ook de regeering noodig. Persoonlijk christen-de- mocraat willende blijven, zal de hoofdroeping van het Kabinet zijn sociale hervormingen op economisch gebied tot stand te brengen, maar alle wetten zullen doordrongen zijn van chris telijke beginselen en grondslagen, opdat het Evangelie kome in het huiselijke en maatschap pelijke leven, een geest, berustende op Gods ordonnantie der naastenliefde. In antwoord op de interpellatie van den heer Van Kol, zeide de minister van buitenlandsche zaken, Van Lynden, dat de regeering alles zal bevorderen, wat particulieren doen tot verzach ting van het lot der bewoners van de concen tratiekampen. Lear om Lear M. Miedema. Ut it Ameri- kaensk C. H. De pot en de tsjettel C. H. In drok petear J. b. d. L. Ek in reden M. G. Stienstra. Ljeafst allinne. Sliep- sankje C. II. Koartswyl C. H. Gouda. Alkmaer. Briefwiksel D. It waer en de Ijeafde, (mei plaetsjes), D. H. Z. Ovens met cokes. Volgens de Bakkers courant is te Amsterdam in de nieuwe wijken der stad door B. en W. als eisch voorge schreven bij het oprichten van nieuwe bakke rijen, dat de ovens met cokes gestookt moe ten worden. Te Kampen werd dezer dagen door een ingezetene ten gemeentehuize aangifte gedaan van de geboorte van zijn 22e kind. Dat niet alleen in Friesland de prijzen der landerijen stijgende zijn, bewees dezer dagen de verkoop eener hofstede in de gemeente Krabbedijke. In 1885 in publieke veiling gekocht voor f 900 per hectare, bracht deze hofstede nu f 1698 per hectare of f 42000 meer op. Als een onfeilbaar middel tegen hoofdpijn wordt in een Duitsch blad opgegeven, C2S H28 Nl, zijnde: Tetramethyldiaminodiphenyl- methylanilinomethaankoolzuurnitriet. Zeg het eens na! In een stadje in Amerika werd een bond van jonge meisjes opgericht. Geen der leden mocht zich inlaten met jonge mannen die rookten. Daarop volgde een vereeniging van jonge mannen, die zich verbonden slechts aan jonge dames buiten genoemd stadje het hof te maken. Een tijdlang hielden beide partijen vol, maar nu is ten slotte de damesvereeniging ontbonden omdat allengs alle leden haar ver lieten. Het asterke geslacht” heeft weder overwonnen. Op het oefeningsterrein De Staart, te Dordrecht hebben in tegenwoordigheid van den comdt. en de officieren van het korps ponton niers, onder leiding van den le luit. De Kreuk, van de munitiefabriek aan de Hembrug, proef nemingen plaats met het doorslaan van eiken palen door middel van prikrinezuur. De bedoeling is om de juiste hoeveelheid te constateeren van dit brisant springmiddel, j dat in oorlogstijd aangewend zou kunnen wor den, tot het vernielen van brughoofden. Naar de Dordr. Ct. verneemt, zijn die proef nemingen uitstekend geslaagd. Te Loenen kreeg eergister-namiddag de dochter van den veehandelaar Ophoven, bij het melken zulk een hevigen stoot van een koe, dat zij bewusteloos ineen zakte. Naar huis gebracht, was zij bij aankomst reeds over leden. Een hardhandige vrouw. Door de poli tie te Oud-Beierland is proces-verbaal opge maakt tegen een vrouw, die een onderwijzer der openbare school een pak slaag had toe gediend. Aan de vrouw was medegedeeld dat de onderwijzer haar kind had geslagen, wat bij onderzoek is gebleken niet waar te zijn. Rusland en Korea. Zooals men weet is de Russische Beer steeds bezig zijn gezag uit te breiden aan de Chineesche grens. Daar ligt ten zuiden van het door de Russen pas bezette Mantsjoerije het rijk Korea, ongeveer zoo groot als Engeland en Schotland te zamen, met omstreeks 10 millioen bewoners. In dit rijk betwisten de Japanneezen aan Rusland de Rl lllll lll IA III. IIUII Ml HIEM lVI. 5 j F 5 F 3 1 3 r i 3 1 1 5 I F r 3 1 3 L 1 1 v-Wf grO'sü"' t i 5 i i i L B S 0 1 1 I 1 1 I L -H»

Friso nl | 1901 | | pagina 1