I De oorlog in Zuid-Afrika. I Bericht! WOENSDAG 11 DECEMBER 1901. No. 98. Buitenlandsch Nieuws. Nieuwjaarswenschen a 25 cent, van 1 Januari, wordt weder Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. DE UITGEVER. I H. ’t een jaar te de Almadensche Pry’s per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent PRIJS der ADVEHTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Winston Churchill, een vroeger oorlogscorres pondent, thans lid van het Parlement, heeft in eene redevoering te Birmingham het Britsche UITGEVER» Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM »Gij geeft om ’t oordeel niet der volken, Gij dult hen als uw rechters niet! I in „FRISO” aangeboden. ''oor spoedige toezending houdt zich aanbevolen De laatste berichten uit Pretoria vertellen ons dat de Boeren opnieuw teekenen van be drijvigheid toonen. Mogen ze spoedig weder van zich doen booren, zoodanig dat den Oost- Indisch dooven heeren op ’t kussen te Londen, de schrik om ’t hart slaat en zij geneigd wor den bevonden binnen den kortst mogelijken tijd vrede en gerechtigheid te bevorderen. De afschuwelijke moord in Zuid-Afrika heeft reeds veel te lang geduurd. leger in Zuid-Afrika vergeleken bij een duiker, die met zware, van lood voorziene laarzen onder water naar beneden wordt gelaten, met eene lange, dunne buis, zijn lijn van communicatie”, die elk oogenblik kan afgesneden worden. In die conditie moet hij een visch bevechten, die in het water leeft en derhalve in zijn element is. ’t Beeld is teekenend en duidelijk genoeg de duiker stelt den Brit, de visch den Boer voor. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Maar toch, gij moet ze als rechters dulden, Zij zwjjgen niet, als gij ’t gebiedt. »Wat trouweloos is en wreedaardig. Wat laf en laag is en gemeen, Daar gaat al duldt gij 't niet, hun vonnis Als gloeiend ijzer overheen. «En ’t laat, al duldt gij 't niet, toch blijven Een vlek, een brandmerk op uw naam, Een schandeteeken op uw voorhoofd En een verwensching in uw faem. «En dan, verwaat’ne! de Historie Slaat op uw wenk haar boek niet dicht; Zij blijft, al duldt gij ’t niet, u richten, En haar gericht is Godsgericht. Dirfde de Engelsche opperbevelhebber, lord Roberts, voor ruim een jaar reeds verklaren: i>de oorlog is uit!" wij weten, hoe zijn op volger lord Kitchener, de handen meer dan vol had, om te behouden, wat zijn voorganger hem had nagelaten en dat hij bij dat werk menge veer heeft moeten laten vallen.” Thans wordt een ander liedje gezongen en wel dit: «de oorlog staat stil!” En inderdaad, ’t heeft er veel van. ’t Zijn slechts enkele schermutselingen, waarvan gewag wordt gemaakt, ’t Groote Engelsche leger mag wat heen en weer scharrelen, op de moord kampen toezien, wat vee en oude mannetjes opzoeken en verder alles verrichten, wat zijn roem kan verhoogen, ofschoon zulk werk fat soenlijke dapperen tegen de borst zou stuiten. Ondertusschen kost dit lanterfanten elke week millioenen scbats en mogen de brave Engelschen betalen. En wat doen de Boeren ondertusschen Ze houden de Britten hier en daar wat bezig en vertoonen zich zoo voor als na op verschillende plaatsenom hunne vijanden eenige afleiding te bezorgen of wel in de war te brengen. Maar ’t frooter deel is aan ’t oogsten. Het verza mel en brengt het verkregene daarop in veilig heid, het herstelt, wat daaraan behoefte heeft en rust zich middelerwijl opnieuw ten strijde, uit, want de Boer is boer en krijgsman tevens. Teiwijl de Brit als ’t ware met den dag ver armt en verslapt, neemt de rijkdom van den Boer toe en wint zijne veerkracht, waardoor hij in staat is spoedig weder met ernst op te tre de. Zulke momenten zijn er in dezen oorlog meor aan te wijzen en ’t heeft al den schijn, dat de Engelschen daarvan niets begrijpen. Vandaar ook de afkeuring van de vrienden der Regeering van de pogingen der liberalen om tot een vergelijk te komen. Zij beschou wen deze als onvaderlandlievend, want, zoo zeggen ze, de oorlog staat stil, het verzet is gefnuikt, derhalve is de krijg zoo goed als aan ’t eind Welk eene zelfverblinding, hoe spoedig zullen de heeren weder ontnuchterd worden 1 Gelukkig hoort men dezer dagen minder van opgehangen of gefusileerde «rebellen”. Deze omstandigheid is minder te wijten aan eene menschlievende bui van lord Kitchenermaar meer te verklaren uit het feit, dat de Boeren tegen hunne gewoonte in, nog altijd een 77 tal gevangen genomen Engelschen niet heb ben losgelaten. Zouden de Britten er gijzelaars in zien? Gelegenheid tot het plaatsen van De resolutie, aangenomen door de te Derby gehouden vergadering der Liberale Britten (de National Liberal Federation) luidt als volgt: «Dat dit comité der N. L. F., terwijl het erkent, dat er ernstig verschil van meening in de liberale partij bestaat over de vroegere sta diën van den Zuid-Afrikaanschen oorlog, ver klaart, dat de tijd thans gekomen is om onder- bandelingen te openen, met het doel een eer- vollen en duurzamen vrede te sluiten en dat het met het oog daarop noodig is een bijzon der commissaris naar Zuid-Afrika te zenden. »Dit comité heeft ernstige bedenkingen tegen de schorsing van den constitutioneelen Regee- ringsvorm en de invoering der krijgswet, in die deelen der Kaapkolonie, waar de recht spraak der burgerlijke gerechtshoven had be houden kunnen worden en ziet in de onlangs gegeven beslissing van den Geheimen Raad, in de appèl-zaak van den heer Marais, de ern stigste bedreiging van de vrijheid van Britsche onderdanen. »Ten slotte spreekt dit comité zijn onver flauwd vertrouwen uit in Sir Henry Campbell- Bannerman als leider der Liberale party in het Lagerhuis.” Of deze motie iets zal helpen Kwaad doet ze zeker nooit. Integendeel is ze een bewijs, dat er onder vele Engelschen een beter gevoel begint te ontwaken. Daarvan gaven eenige lords bij verschillende redevoeringen reeds blijk en ook de bovengenoemde Churchill bepleitte eene schikking op billijke en roijale voorwaar den. De verschillende leden der Engelsche regee ring echter schijnen voor dit alles doof te zijn Zij hebben blijkbaar nog geen plan ongelijk te bekennen. De Boeren er onder al pruttelt geheel de wereld ook tegen De premier, lord Salisbury, heeft dit, zoo ongeveer in dezelfde woorden gezegd op een feestmaal den nieuwen Prins van Wales aangeboden, ter eere van zijn behouden terugkomst van de reis, om de we reld.” Wijzende op de gehechtheid der koloniën aan het Moederland, op hunne goedkeuring van al, wat dit verricht en op den daartoe verleen den steun, verklaarde de premier niet te zullen dulden, dat de andere volken als rechters over het gedrag der Britten zullen oordeelen noch dit hun ter wille te zullen wijzigen. De aanmerkingen van die volken zijn dan ook verachtelijk. Onze grijze dichter Laurillard laat zich, on getwijfeld daarop doelende in het N. v. d. D. van 9 dezer, aldus uit: Aan iemanddie zich niet aan 't oordeel der volken stoort. DUITSCHLAND. Volgens te Berlijn ont- vangen officieele mededeelingen hebben de gouverneur van Warschau en de voornaamste militaire en civiele autoriteiten, waaronder de curator van onderwijs voor het district War scbau een bezoek afgelegd bij den Duitschen consul-generaal, om hun leedwezen uit te spre ken over den aanval op het Duitsche consu- laatsgebouw te Warschau. De Russische re geering zal een nieuw consulaatsschild laten maken, en het in het bijzijn van vertegen woordigers van de regeering laten bevestigen. De gerechtelijke vervolging tegen de be drijvers van den aanslag is reeds begonnen. Terwijl de regeering bezig is met handel en nijverheid door het Toltariefontwerp te be- nadeelen, neemt de werkloosheid op veront rustende wijze toe. Volgens een statistieke opgave hebben 500,000 lieden, behoorende tot verschillende takken van nijverheid, geen werk, dat is 4,8 procent van het geheel. In de groote steden stijgt het percentage tot 7 en 10. Vooral de Berlijnsche metaalindustrie lijdt een kwijnend bestaan. In de maand October 1900 gaf zij aan 73,100 menschen werk en thans is dat cijfer gedaald tot 32,200 of 44 procent. De echtscheiding des Groothertogs van Hes sen van zijn gade, Prinses Victoria Melita van Coburg, is nu zeker en zal worden uitgespro ken door een bepaalde commissie uit het pro vinciaal gerechtshof te Darmstadt. FRANKRIJK. De regeling betreffende de kosten van de veldtocht in China en de schadeloosstellingen wegens aldaar geleden verliezen aan particulieren en vereenigingen, waarover in de Fransche Kamer zooveel te doen is geweest is door door den Senaat na korte beraadslagingen met 224 tegen 43 stem men goedgekeurd. De Leeraar Hervè wegens zijne heftige anti-millitarist. geschriften door den academi- schen raad van Dyon in ambt en bezoldiging niet dat het geval van Buller be graven is. Verre van dien. Zoo generaal Buller aan het banket dezer dagen zweeg, de tegen hem verspreide beschuldigingen heeft ge laten voor ’t geen ze waren, en niet nogmaals tegen zijn ontslag is opgekomen, dan kwam dit omdat zijne zaak reeds bij eene rechtbank zonder hooger beroep is ingediend. Sir Red- vers Buller moet een geheele verzameling be scheiden en daaronder de met sir George White [den verdediger Ladysmith] gewisselde berichten als ook een volledig dagboek van zijne operatiën in Natal den Koning zelven hebben overgelegd. Eduard VII zal oordeelen.” OOSTENRIJK. Te Weenen hebben een groot aantal aanzienlijke personen, leden van de aristocratie, van den Rijksraad en van den hoogen ambtenarenstand een Vereeniging ge vormd ter bestrijding van het duel misbruik. De Vereeniging vaardigt heden een beroep uit, waarin zij verzoekt, dat de eer beter beschermd worde door de wet en er eererechtbanken en scheidsgerechten zullen worden opgericht. SPANJE. Volgens de bladen heeft minister president Sagasta verklaard dat na de aanne ming van het voorstel tot invoering van de betaling der douanerechten in goud, andere maatregelen zullen worden genomen om een snellere daling van den wisselkoers te verkrijgen. Men gelooft dat de premier zinspeelde op het plan van een buitenlandsche leening, gewaar borgd door de opbrengst van de Almadensche kwikmijnen. Aan de begrootings-commissie uit den Senaat heeft de minister van Financiën medegedeeld dat hij reeds beschikt over de 25 millioen peseta’s benoodigd voor de betaling van de geschorst, is thans door den hoogen raad van onderwijs, onder voorzitting van den minister Leygues vergaderd, na hem en zijn advocaat gehoord te hebben, met 33 tegen 13 stemmen van zijn ambt ontzet. ENGELAND. De regeering heeft niet lang gewacht met haar antwoord op de motie, door de liberale partijvergadering te Derby aangenomen. Bij monde van den vice-minister van Koloniën, lord Selborne, die Donderdag- aan een maaltijd in ’t stadhuis te Fulham uitsluitend over die vergadering het woord, voerde, heeft zij het volgende verklaard «Ons antwoord op deze politiek is duide lijk. In de eerste en voornaamste plaats, Lord Milner zullen wij niet prijsgeven. Ten aanzien van de toekomst is het ons voornemen ten slotte een verantwoordelijk bestuur in te stellen, waaronder alle blanke onderdanen der Kroon gelijke voorrechten hebben en aan alle onderdanen, blank of zwart, gelijke gerechtig heid wedervaart. «In vrede zullen wij alleen bewilligen op voorwaarden welke in de toekomst orde en rust in Zuid Afrika zullen verzekeren. «En den Boeren die nog het veld houden en steeds weer verklaren dat zij onafhanke lijkheid eischen en niets anders zullen aan nemen, antwoorden we dat wij den oorlog op verre na niet zoo moede zijn als zij, en dat voor elke maand die zij hem nog willen vol houden, wij bereid zijn om doen.” Het conservatief-unionistisch tafelgezelschap juichte den minister daverend toe. Wat een bluf! Uit Londen schrijft men aan de Parijsche Temps «Denk graven BLAD VOOR FRIM NIEUWS- EN 1DIERTENTIE-

Friso nl | 1901 | | pagina 1