1 n B I 1 ij 1 i II 'At I Bericht! J I ZATERDAG 14 DECEMBER 1901. No. 99. I I Nieuwjaarswenschen a 25 cent, van 1 Januari, wordt weder Nieuwstijdingen. Een en Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. 1 DE UITGEVER. U I T G B V E B: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM beginnende Lubecker in „FRISO" aangeboden Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen - Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post8& cent PBIJS der ADVEBTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. zake de gelijktijdige waarneming van het Ka merlidmaatschap met de onderwijzersbetrekking is ongegrond verklaard. Dezer dagen werd onze aandacht geves tigd op de Groote nu Staatsloterij, door de Regeering gewaarborgd. Deze loterij bestaat uit 56,000 loten met niet minder dan 28,000 prijzen, zoodat van twee loten één moet winnen. Wij hebben bet trekkingsplan eens ingezien en daaruit vernomen, dat een geheel lot voor al de zeven klassen kost f 85. Over al de 56,000 loten nu levert dit een bedrag van f 4,760,000. Het totaal der uitgeloofde prijzen, met inbegrip van de door de Regeering be schikbaar gestelde premie, ad. 300,000 Mark, aan hem, die den laatsten prijs trekt, bedraagt 5,598,745 Mark, of de Mark gerekend a zestig cents in bollandsche guldens 3,359,347, in ronde cijfers f 3,360,000 Er wordt dus f 1,400,000 minder aan prijzen gegeven dan aan loten betaald, dat is dus een verlies van bijna dertig procent. Als men weet, kort de Nederlandsche Staatsloterij slechts vijftien procent, zoodat ook in dit opzicht de Lubecker niet is aan te bevelen. Dinsdag heeft de Tweede Kamer eene nieuwe nominatie opgemaakt voor de vervulling der vacature in den Hoogen Raad. Reeds bij eerste stemming werden 44 van de 73 stemmen uitgebracht op jhr. mr. W. H. de Savornin Lobman, rechter in Den Haag, oud-hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en zoon van den oud-Minister, het tegenwoordig Kamerlid van dien naam. Tot 2n candidaat werd gekozen jhr. mr. J. Remees van Iddekinge, president der rechtbank te Groningen, mef 45 tegen 32 stemmen en tot 3n candidaat mr. A. P. L. Neiissen, rechter Breda, met 47 van de 84 stemmen. De heer mr. H. Binnerts, president van het Hof te Leeuwarden, erlande bij de drie stemmingen achtereenvolgens 28, 32 en 24 stemmen. De eerstgekozene is antirevolutionair, de tweede liberaal, de derde katholiek. No. 1 en 3 kwamen niet voor op de aanbevelingslijst van den Hoogen Raad. Te Winschoten heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Het 5-jarig dochtertje van den beer R. viel met het hoofd in een scherpen beitel van een daar werkzaam zijnden timmer man, met het ongelukkig gevolg dat het rech teroog zoogoed als uitgestoken werd. Na de eerste geneeskundige hulp van dr. Buning is het ongelukkige kind onmiddelijk naar Groningen getransporteerd. De storm. Tengevolge van den storm van Dinsdag is het zeewater zoodanig gestegen, dat alle uiterwaarden en de polder Waterland (bij Elburg) zijn ondergeloopen. De Waal en de Maas zijn in de laatste 24 uren schrikbarend gewassen. Als de Waal zoo blijft doorwassen, kan heden de gierpont reeds niet meer varen. In Losser (Overijsel) zijn verschillende wegen tengevolge van overstroomingen van het riviertje de Dinkel niet te doorwadenin de Lutte staan verschillende boerenwoningen geheel in *t water en bij Denekamp gaan sommigen zelfs verhuizen, omdat hun woning ten prooi is aan de wateren van den Dinkel. Ziedaar een toestand in Twente, die geheel nieuw mag heeten. De verbazende wateraan- voer uit Duitschland tengevolge van verbreeding Gelegenheid, tot het plaatsen van en uitdieping dezer rivier daar, deed in de eerste plaats dien toestand ontstaan. En wanneer hier niet met krachtige hand wordt ingegrepen, staat dit gevaar telkens weer voor de deur en is de schade niet te overzien. Het eiland Marken is voor de derde maal onder water geloopen, Door de hevige Noord westen winden werd het water tot 1,60 boven A. P. opgezweept. Dinsdag trok in Z. O. richting langs Sint Nicolaasga (Fr.) een windhoos, waarbij ver scheidene gebouwen beschadigd werden. Een huis werd gedeeltelijk van het dak beroofd, een wagenhuis verplaatst, verder een boom ontworteld, hooischelven uit elkander gerukt en dakpannen weggeslingerd. Hr. Ms. Koningin-Regentes, die 3 Jan. a. s. in dienst wordt gesteld, zal, na in het drcge dok op ’s Rijks werf te Willemsoord van kimkielen te zijn voorzien, naar de West vei trekken tot aflossing van Hr. Ms. pantser- dekschip Utrecht, dat voor Oost Indië bestemd is. Hr. Ms. Zeeland zal einde Jan. naar Indië vei trekken en Hr. Ms. Korlenaer, in conservatie op ’s Rijkswerf te Willemsoord, zal het volgende jaar aangewezen worden om Hr. Ms. pantser- schip Piet Hein in Indië te vervangen. Ingevolge machtiging van H. M. de Koningin zijn aan de drie torpedobooten, type Ophir, in aanbouw bij de Maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw sFijenoord” te Rotterdam, de namen gegeven van Smeroe, Tangka en Wajang. Te Oosterbeek heeft, naar de Oosterbeek- sche Courant verneemt, de heer v. L. daar bij den officier van justitie te Arnhem een klacht ingediend tegen dr. J. G. F. te Arnhem, wegens het door verregaande achteloosheid berokkenen van zwaar lichamelijk letsel. Deze zaak schijnt een gevolg te zijn van de toepassing van Röntgenstralen. Notaris Van der Burg te Makkum is benoemd tot lid der commissie van toezicht op de bewerking van het Friesch woordenboek. Twee heeren te Vlaardingen en te Rot terdam hebben de Staatsspoor in rechten aan gesproken om samen f 150,000 schadevergoe ding, wegens het bekomen van zwaar lichame lijk letsel bij het bekende spoorwegongeluk te Capelle aan den IJsel op 15 Nov. 1899. Met de andere passagiers heeft de Staatsspoor de schadevergoeding onderhands geregeld. Inhoud van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Rjucht” de 14de December 1901. Dp man dy’t fen de kat opfretten waerd, W. D. Pankoek bakke, M. H. B. Forkroppe leed, M. G. 8. Koartswyl. Gysbert Japicx, T. Briefwiksel, D. In petret. Dinsdag zijn de miliciens der lichtingen 1897 en 1898 ,die van den minister van oorlog toestemming hadden verkregen om, in plaats van in Aug. in Dec. onder de wapenen te komen, voor herhalingsoefeningen In wer- kehjken dienst gesteld. President Kruger had zich, met het oog op zijn vertrek op heden naar Utrecht, voorgesteld een afscheidsbezoek te brengen aan burgemeester en wethouders van Hilver sum, om persoonlijk dank te zeggen voor de groote hartelijkheid daar ondervonden, niet alleen van de autoriteiten maar ook van de bevolking in bet algemeen. Het gure jaargetijde was echter een be- TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag. Aangenomen werd het wetsontwerp betref fende de overbrenging van Landbouw naar Waterstaat en Arbeid naar Binnenlandsche Zaken, na verdediging door den Minister van Binnenl. Zaken, die voor een afzonderlijk Land- bouw-departement (door den heer Bos voorge staan en door den heer De Boer bestreden) de tijdsomstandigheden bij de kabinetsformatie on gunstig oordeelde. De Minister zinspeelde er op dat een zittend kabinet beter die oprichting kan ter hand nemen en tegenover den heer Lely verdedigde hij de scheiding tusschen de arbeids- en veiligheids wet op grond van historie en doel. Daarna werd behandeld de begrooting van Binnenlandsche Zaken waarover geen algemeen debat werd gevoerd. De heer Van Wijck verwachtte van den Mi nister billijker regeling der drankwetwelke voorbereid kan worden door een commissie, waarin ook belanghebbenden zitting hebben. Het uitstervingssysteem wilde bij niet bij over- gang in rechte linie, tenzij schadeloosstelling te wordt verleend. De heer De Ras bepleitte lotsverbetering voor provinciale ambtenaren, en de heer Van Nispen pensioneering van gemeente ambtenaren, hun weduwen en weezen. Zitting van Donderdag. Bij de heden voortgezette behandeling der begrooting voor Binnenlandsche Zaken drong de heer Bos bj het algemeen onderwijzers- debat, aan op verbetering van de opleiding voor onderwijzers en op reorganisatie van het thans stelsellooze onderwijs. Door den heer Den Hertog werd er op aan gedrongen, om aan de hoogere subsidiën voor bijzonder onderwijs strenge voorwaarden te ver binden. Van ’s minister’s denkbeeld omtrent de vrij making van het onderwijs, verwachtten de hee ren Brummelkamp en de Waal Malefijt, vol komen pacificatie op onderwijs-gebied. De Minister wilde een krachtige ontwikke ling van het technisch- en vakonderwijs, en opleidingsscholen voor onderwijzers tusschen middelbaar- en hooger onderwijs, in den geest van de Oostenrijksche scholen. Het ontwerp betreffende den vaccinedwang is gereed om bij den Ministerraad in te komen. Aangaande het hooger onderwijs verklaarde de Minister, dat een principiëele beslissing zal worden uitgelokt omtrent de zaak van het jus promovendi en subsidieering van de bijzondere gymnasia. Men meldt uit Den Haag; Het beroep van het kamerlid Ter Laan in i zwaar en daarom werd het College uitge- 1 noodigd Z.H.Ed. gistermiddag op zijn villa Casa Cara te ontmoeten. De president dankte den burgemeester, het Dagelijksch Bestuur en de bevolking van Hilversum voor de genoten sympathie, die hij van hen had ontvangen sedert zijn komst te Hilversum. Bijzonder dankbaar zei de heer Kruger te zijn voor het feit, dat men hem nooit onnoodig was lastiggevallen in dagen van groote droefheid. Vandaar dat hij een rustig verblijf te Hilversum had gehad, waar aan hij steeds met genoegen zou terugdenken. Na het vertrek van het College kwam nog de voorzitter van de ontvangst-commissie, de heer J. van der Smit Jr. Deze kwam Z.H.Ed- een eerewacht aanbieden, die hem zou ver gezellen tot Utrecht. Z.H.Ed. nam dit aanbod met erkentelijk heid aan. Eveneens maakte nog zijn opwachting tot afscheid de commissaris van politie, de heer Van Dijk. Ook dezen bracht de president zijn innigen dank voor de groote welwillendheid van hem en zijn departement ondervonden. Wat toekomstige audientiën of bezoeken te Utrecht betreft, zullen die indien toegestaan, slechte kunnen worden verleend tusschen 11 en 12 uur des voormiddags. Te rekenen van 1 Jan. 1902 zal het urengeld van de conducteurs, dienstdoende op de locaal spoorwegen der H. IJ. S. M., met twee centen per uur verhoogd worden. Tevens zullen zij in het genot gesteld worden van om de drie in plaats van om de vijf weken een geheelen vrijen Zondag te genieten. Naar uit Lissabon gemeld wordt, heerscht daar levendige ontroering, wegens het levend begraven eener vrouw die men aan doods- kramp gestorven waande. Op ’t kerkhof, terwijl de priester het lijk inzegende, hoorde men eensklaps een schreeuw in de kist. Men deed ze open en vond de vrouw levend. Zij stierf echter vijf uur later, ingevolge den schrik, dien zij had uitgestaan. Berichten uit Duitsch Oost-Afrika spre ken van een leeuwenplaag in de buurt van Dar-es-Salaam. Terwijl de leeuwen in het binnenland, als men hen niet uittart, bijna nooit menschen aanvallen, hebben de leeuwen langs de kust de smaak van negervleesch beetgekregen, sedert het groote wild daar boe langer hoe meer uitgeroeid wordt. De leeuwen vernielen telkens de afsluiting van negerhutten en sleepen dan een paar zwarten weg. De regeering heeft nu in alle dorpen waar der gelijke ongelukken zijn voorgekomen, voor- laders met munitie laten verdeelen. Aan de Standard wordt uit Heilbron dd. 8 dezer gemeld, dat De Wet zijn nieuwe con centratie heeft voltooid. Zijn troepenmacht is zeker 1400 man sterk. Zijn eerste beweging tegen kolonel Wilson’s colonne had een eenigs- zins ernstig gevecht ten gevolge. Na dien eerste aanval hadden de Engelschen drie dagen om veertien mijlen af te leggen. Op den der den dag was Wilson hopeloos omsingeld, doch werd hij zooals reeds werd gemeld door Re mington ontzet. De Boeren omzwermden in grooten getale den rechtervleugel en de achterhoedeen toen beide colonnes op Heilbron terugkeerden maakten zij zelfs een deel van het convooi buit, 5- iieiiis- n mi i ii 11:\ i ii III III Hlllll JIIIBLJlll. J

Friso nl | 1901 | | pagina 1