Het Borgemclil in Noorfl-Amerih. Bericht Bericht! Nieuwjaar swenschen a 25 cent, WOENSDAG 25 DECEMBER 1901. No. 102. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. niet gevraagd. zijn zonen, in Amerika geboren, kiezers. Nu nemen DE UITGEVER. candidaten voor het examen af te Maar nu Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bjj abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM meer vaak zelfs monniken- P »De President.” De man geëxamineerd te worden, ongeveer 35 jaren oud, dierlijkt uiterlijk. De man Wegens de KERSTDAGEN zal het a.s. Zaterdagno. niet verschijnen. DE UITGEVER. SPROKKELINGEN Hygiënisch en Maatschappelijk gebied Dr. P. F. van HAMEL ROOS. i om de gevoerde debatten in de rechtzaal behoorlijk te volgen. In een uiteenzetting van zijn standpunt zeide rechter Pryor «Met het oog op de ontzettend groote im migratie in de Vereenigde Staten, uit alle landen en van alle volken, van menschen zonder eenige kennis van onze instellingen, van onze gewoonten en van de denkbeelden zou veel beter loopen, als men maar Voor lichtvaardige landverhuizers kan het nuttig zijn eens te ervaren hoe het gaat met het Staatsburgerschap van Noord-Amerika. Daarom laten wij hieronder volgen een Van Dag tot Dag uit het Algemeen Handélsblad van j. 1. Zondag. Een opmerkelijk geschriftje kreeg ik in handen over de manier waarop uitlanders in de Ver eenigde Staten geëxamineerd worden eer hun het stemrecht verleend wordt. Met het algemeen stemrecht wordt gelijk En zij, die pogen een goede regeering te ver krijgen, en verlangen naar verheffing van het peil onzer uitlander-kiezers, kunnen hierin weinig humor vinden. In de laatste jaren is het peil van ontwikkeling der genaturaliseerde kiezers in New-York voortdurend gedaald, en waarschijnlijk is nooit zulk een armzalig soort kiezers geschapen als in het afgeloopen jaar.” In deze waarschuwing, komende uit het vrije land aan de overzijde van den Oceaan, ligt een les voor allen, die zich willen toeleg gen op het fokken van kiezers, zonder te vragen naar geschiktheid of kennis. Alleen daardoor heeft bet afschuwelijk beheer van New-York door Tammany Hall zoo lang stand gehouden tot zedenbedref en schande der groote Republiek. In New York komen de meeste immigranten aan. Tammany’s beambten houden deze aan staande burgers der Republiek van den dag af dat ze landen in het oog, en kweeken hen op tot kiezers, die volgens bun bevel stemmen zullen. Na vijf jaar in de Vereenigde Staten ge woond te hebben kan een landverhuizer het stemrecht bekomen. Hij wordt dan tevens verkiesbaar tot minister, volksvertegenwoordiger, senator. Alleen is uitgesloten de verkiezing tot president der Republiek. Burgers in de Vereenigde Staten geboren kunnen alleen Hoofd van den Staat worden. Maar de landverhuizer wordt niet kiezer alleen doordien hij vijf jaar in het land gewoond heeft. Zoo lichtzinnig is de Staat niet. Hij eischt dat de adspirant-staatsburger iets wete van het regeeringsstelsel, de wetten en instel lingen van de Republiek. Wie kiezer worden wil moet eerst voor een der daartoe aangewezen rechters den eed afleggen dat hij een goed burger der Republiek wenscbt te worden, tevens afzwerende zijn onderdanig heid aan eenigen buitenlandschen vorst of potentaat of Staat en belovend de grondwet der Vereenigde Staten te zullen steunen. (>t o support the constitutio n”). Hij moet den rechter de zekerheid geven dat hij het regeeringsstelsel der Republiek begrijpt, Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 nur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 nur. een goed werk te doen door van de wenken of spreuken vele rechters hun plicht om de adspirant-staatsburgers te examineeren nogal lichtzinnig lang, dat slechts met groote voorzichtigheid tot het burgerrecht zullen worden toegelaten zij, die onze instellingen volkomen begrijpen, en die onze Grondwet en de plichten van den Amerikaanschen burger geheel en al door gronden”. Indien zulke opvattingen algemeen werden gehuldigd, dan zou een groot aantal landver huizers, thans tot het burgerrecht der Vereenigde Staten toegelaten, worden afgewezen met de opdracht eerst wat beter te studeeren, vóórdat zij het kiesrecht aanvragen. Maar zooals het in New-York gaat, gaat het niet overal. In de provincie zooals wij Amsterdammers zouden zeggen, met één woord aanduidend wat buiten de grenspalen der hoofdstad ligt in the country, zooals men dat in New-York noemt wordt aan de wetten tot naturalisatie, en tot ver krijging van het kiesrecht streng de hand gehouden. Velen der tien millioen niet in de Vereenigde Staten geboren ingezetenen hebben zich daarover beklaagd. Want in den regel wordt het daar niet gemakkelijk gemaakt het kiesrecht te verkrijgen. Dientengevolge is buiten New-York de werking der wet op de naturalisatie ook zeer voldoende. Maar in de boofdstad kan men, op de wijze der Duitsche Amerikanen spreken van massenweise maken van kiezers”. De wijze waarop de kiezers worden gemaakt in New-York is dan ook vaak zeer humoristisch, zeer lachwekkend, zeer zonderling, maar zeer verbaasd te toonen ging de I treurig tevens. In het geschriftje, waarvan ik Met het algemeen stemrecht wordt gelijk welke vragen bepaalde rechters stellen. En bekend is in Amerika op groote schaal geknoeid, bovendien hebben zij ook onder die rechters die onder qD8 heer8Chen, acht ik het van be- A 11JJ1L - A f.nrlnan zl a A IrAIlnr tmlrvATtS kinf De vragen worden in de vaste en de antwoorden zijn dan Aan kiezers door geboorterecht wordt dit niet gevraagd. De man had er geen begrip van, dat zijn Als hij slaagt in zijn examen mag hij mee- ondervrager de volgorde van het Tammany- stemmen in verkiezingen die minstens negentig lijstje gewijzigd had. dagen na dien datum gehouden worden. Slaagt hij niet dan mag hij na een op. En in New-York zijn er en die onder den duim van Tammany hun medestanders, die trouw volgens het lijstje examineeren. volgorde gesteld, natuurlijk «zeer goed.” en dan gebeurt het, dat zelfs de scherpzinnige leiders van deze Tammanyschool voor kiezers er in loopen. In den afgeloopen zomer was op een dag een der aan Tammany verknochte rechters aan de beurt om examen af te nemen. En dien dag hadden de leiders drie- of vierhonderd candidaten voor het kie- zerschap en zeker niet de meest intelligente bijeengebracht in het Gerechtshof om geëxa- mineerd te worden. Tammany verwachtte niet anders of het onderzoek zou dien dag van een leien dakje gaan. Maar het toeval wilde, dat de aangewezen examinator ziek was, en dat een ander geen vriend van Tammany aangewezen werd om het examen af te nemen. De eerste man, die aan de beurt kwam om was een Italiaan, met een dom, ver had het lesje pre cies van buiten geleerd, maar begreep er klaar blijkelijk niet veel van. Want toen de examinator in plaats van de eerste vraag van het lesje te doen, de derde vraag het eerste stelde en vroeg «Hoeveel senatoren zijn er in den Senaat der Vereenigde Staten was het antwoord, kloek en duidelijk >De President.” Zonder zich Aldus luidt de titel van een boeksken dat ons wordt toegezonden. Wij zeggen den auteur hartelijk dank daar voor en geven lof aan den uitgever de heer Allert de Lange. Gerust mag men de 32 bladzijden die het bevat een luxe-werk noemen, in- en uitwendig. Gedrukt op oud-hollandscb papier met fraaie Gothische letter, door een zijden koord bijeen gehouden, bevat het een schat van nuttige wenken; de auteur-verzamelaar heeft gesprok keld in een woud van edel hout, en niet te veel is gezegd als wij deze verzameling noemen: eene bijdrage tot de gezondheidsleer van lichaam en ziel. Wij meenen hieronder eenige af te drukken. De eerste tien zijn van den auteur zelf, de volgenden zijn aan verschillende schrijvers ontleend De hygiëne is zoowel een wetenschap als een plicht. De oorzaak van alle waren-vervalsching, ligt in menschen vervalsching. Die goedkoope doch vervalschte Zoo ging het voort. Van de vierhonderd jaar konden er ongeveer tien als burgers werden weer examen doen, maar in elk geval worden ingezworen. De overige candidaten werden Gelegenheid tot het plaatsen van in „FRISO” van 1 Januari, wordt weder aangeboden Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen Die goedkoope doch vervalschte waren ver kiest boven deugdelijke duurdere, behoort ook bij ziekte niet naar zijn dokter doch naar den kwakzalver te gaan, Menschen en voedingsmiddelen, die maar iets beteekenen, worden door laster of ver valsching nooit gespaard. De machtigste vijand van ziekte en dood is zindelijkheid. De werkuren van de maag zijn de vreugde- uren van bet hartzegt Lucullus maar men zorge voor gepaste werkstaking op dit gebied. De echte levenslust, welke alleen uit ge zondheid van geest en lichaam ontstaat, doet den dood niet vreezen maar verzoent met het begrip daarvan. Waar de hartstocht botviert, vlucht de hygiëne weg. Alles meer waren zaten. Om de richten heeft Tammany-Hall in alle districten der wereldstad scholen opgericht waar onder leiding van bepaald aangewezen advocaten en staatslieden, de vreemdelingen, die in de termen vallen om kiesrecht te verkrijgen, worden ge drild. Een geregelde cursus in de kennis der wet Amerikaansche staatsinstellingen wordt daar echter niet gegeven. Het is een africhtings- systeem op groote schaal. Een aantal vragen, zooals die gewoonlijk door den examineerenden rechter worden gesteld, zijn met de antwoorden daarachter, op strooken papier gedrukt en worden in de veelal trage hersenen der onont wikkelde landverhuizers gestampt, repeteeren zonder einde, intelligenten arbeid.... en werk. De Tammany-menschen weten bij ondervin ding, en door langdurige ervaring, vrijwel 1 welke vragen bepaalde rechters stellen. afgewezen. Alles hangt af van den rechter, die met het examen wordt belast. Hij ondervraagt, naar zijn goedvinden, bij beslist, en van zijn beslis sing is geen beroep. Komt de candidaat-kiezer voor een rechter, die een hooge opvatting heeft van zijn ambt, en die begrijpt wat het zeggen wil iemand tot burger der Groote Republiek te maken, dan is er kans dat hem het examen niet gemakkelijk zal worden gemaakt. Zulk een examinator was rechter Pryor, die niet alleen den candidaat duchtig ondervroeg over de grondbeginselen der Grond- van de Vereenigde Staten, maar die ook van hem eischte een voldoende kennis der Engelscbe taal, om haar vlot te kunnen spreken en schrijven Hij zeide steeds, dat dit hem noodig voorkwam, omdat elk kiezer ook jurylid i moet kunnen wezen en zonder die kennis zou hij niet in staat zijn Het is een geduldwerk dan een uiteenzetting o. a. Een'en Dertigste Jaargang. der grondwet, (that be has become attached to the principles of the constitution) en dat bij een man van goed zedelijk karakter is. in New-York?” En wederom antwoordde de candidaat: Het komt er betrekkelijk weinig op aan hoe oud men is alleen maar hoe men oud is. «Wie is de hoogste uitvoerende ambtenaar instemming deze woorden, die behartigenswaar- dig zijn zelfs buiten de Vereenigde Staten: «Er schuilt gevaar in deze wijze van doen. nun mini fiieslhii. M» H till III HAI II OP DOOR er

Friso nl | 1901 | | pagina 1