I Kamerpraatjes. verboden. f Bericht! DINSDAG 31 DECEMBER 1901. No. 10 Advertentie n. Ansche Hielke. Officieel gedeelte. Tinken oer ’t tilde en nye jier. Nieuwstijdingen. Marktberichten. Een en Dertigste Jaargang. Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANOENBURGH EN ZOON. TE WORKUM De BURGEMEESTER van WORKUM brengt in herinnering, dat het JiieilW- jaarwensclien bij langs de huizen, in deze gemeente is GERH. NIKKEL. WILHELMINA KUIPERS. 15 Per Telegraaf. FRISO nun mi uiii 'i.nn. 1IMS- B lllIBTEVm:- Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. 4e perc. van Heden overleed onze lieveling UITGËVER: 1172 -1098 -1112 f356 -364 Workum, den 30 December 1901. De Burgemeester voornoemd T. M. ten BERGE. GEVONDEN VOORWERP. Eene ROZEKRANS. Rechthebbende vervoege zich ter terug- bekoming ter Secretarie. 2e perc, f476 - 470 469 453 -496 - 437 - 485 3e perc. f811 - 798 - 779 - 743 -793 - 713 - 695 Der *t ek de kranten net fen swije, Faek sjucht men hwet dat giet to bjuster, Mar ek in hopen bljuwt yn 't tsjuster, Faek wier de wolf al len ’e daem Foar dat eyn tsjinparty 't fornaem. Men seach wol ljue dy ’t wille hiene, Wyls *t oaren onfortünlik wiene, Och, ’t giet soms wol in poaske min, Dat wer ta better keare kin, Ja foar- en tsjinspoed jont de wrald Dit onderfine jong en aid. Ik tochte jister sa omtrint As moarn it nye jier begjint Is 't hwet oars as sljnchtwei hinne, Den wol men nei in frjeon ta rinne. As immen ’t hwet bybringe kin. En fynt men der in sté nei ’t sin, Den komt to praet lyk as ik siz, Ho gou sa’n jiertiid omroun is, Howol er minsken folie lye, J. A. ■SB" Pry’s per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIES van 15 gewone regels 40 oent.. Voor eiken regel meer 7| oent. Bij abonnement is de prys belangryk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Gnadenfeld, (Rusland) q December 1901. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterlyk Maandag en Donderdag middags 1 nur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Jan Kernker Tjebbe Bekema -1082 Harmen Stuur -1068 Sine J. Dijkstra -1073 Sijbren Zeilstra W. Rijpma Douwe Visser Jelte P. Riemersma Sj. E. Post ma Op de leermiddelen door Tjerk Gaastra met f349.40 Tb. Lümer wed. Simon Brandenburgh - 346.70 op de benoodigdheden voor het band- met f 54.70 - 60.04 - 60.95 In de Tweede Kamer wordt tegenwoordig der pers een concurrentie aangedaan, welke ons weinig aanbevelenswaardig voorkomt zegt de N. Ct. Niet om der wille van de pers, maar van de Kamer In de vergadering van 7 December deed de heer De Ras mededeelingen over den Neder- landschen consul te Kopenhagen, welke op de wijze, waarop die ambtenaar de belangen onzer landgenooten in genoemde hoofistad zou be hartigen, een allerzonderlingst licht wierpen. Aan een sigarenfabrikant, die inlichtingen omtrent bet aanknoopen van handelsrelatiën kwam vragen zou de heer Van Haarst geant woord hebben: iHoe kunt gij mij nu zoo iets vragen, ik doe zelf in tabak en sigaren gij zult hier niet veel relation kunnen vinden.” Een paar dagen later verklaarde de consul in de N. R. Ct., dat bij nooit in tabak en sigaren had gehandeld en steeds de Neder- landsche handelaars in dit artikel, die zich tot hem wendden, zooveel bij maar kon, had ge holpen. De heer Davyt, lid der firma I. H. Drayer te Delft, kwam dit daarna bevestigen in een stukje, dat o. a, de volgende woorden bevat sliet is te betreuren, dat een lid van ons hoogste staatscollege op een zoo lichtvaardige w|jze, zonder ook van andere zijde inlichtingen in te winnen, één onzer meest verdienstelijke consuls, in het openbaar, een smet aanwrijft, dip ten zeerste onverdiend mag beeten". Dit is van de laatste dagen, één voorbeeld. Het andere leverde de beer Van Kol, in de vergadering van 19 December, toen hij het uitstel in de voltooiing van een voldoenden weg van Losser naar Gronau toeschreef aan de tegenwerking van den burgemeester van eerstgenoemde plaats, die een der grootste aandeelhouders zou zijn van de Nederl. West- faalsche Tramwegniij. en meenen zou, dat een nieuwe weg die maatschappij zou benadeelen. Dit feit was den heer Van Kol »bij inzage van de stukken ter griffie” gebleken. Nu komt de burgemeester, de heer J. A Warnaars, in de N. R. Ct. (het stuk staat vlak onder dat van den heer Davyt) mede- deelen dat hij twee aandeelen van zeshonderd gulden bezit en vraagt of zulk een bedrag aanleiding zou geven tot een eigenbaat, als de heer Van Kol afschildert. Hij verklaart daarna de ware ware reden van het uitstel. Zoodat men, binnen de twee weken, twee maal bet feit waarneemt, dat in ons parlement de goede naam van ambtenaren roekeloos wordt beklad, zonder dat de sprekers, die zich daartoe leenden, de moeite namen de door ben ontvangen inlichtingen aan nadere informatie te toetsen. Deze gevallen staan niet op zichzelf. Al meer en meer worden de redevoeringen van verschillende geachte afgevaardigden met con tanten-uitknipsels, ongecontroleerde en oncon troleerbare berichten gelardeerd. Vooral ook de Indische bladen leveren, bij de behande ling van koloniale onderwerpen, hiertoe ruime stof. Toch behoort, zoo ergens, dan in de Kamer de goede naam van alle Nederlanders veilig l te zijn tegen laster en achterklap. Toch be hoort, zoo ergens dan in de Kamer, de waar heid en betrouwbaarheid van voorgelegde fei ten en mededeelingen zóó vast te staan, als maar eenigszins mogelijk is. Wie slachtoffer is van half ware, niet gecontroleerde of onjuiste berichten, in de Staten-Generaal geuit en in de Handelingen te boek gesteld, heeft inder daad het recht zich bitter te beklagen. De tegenspraak gaat gewoonlijk niet verder dan het dagblad, waaraan men baar toezendt. Er wordt wel eens gezegd jammer, maar niet geheel onverdiendo, ’t is maar een krantebericht. Er mag wel tegen gewaakt worden, dat deze zegswijze niet overslaaat in o, ’t is maar een Kamerpraatje. van 1 en proningenW F. J. Uffelie arts te Leeuwarden en Mr. H. Krabbe hoogleeraar te Groningen, en tot plaatsvervangende leden Dr. G. Kijlstra te Heerenveen, Dr. E. D. H. Schutter te Aduard, Dr. M. J. Adriani Engels en Midwolda, Dr J. Wartena te Winschoten en C. J- de Vogel apotheker te Leeuwarden. -- Ged. Staten onzen Provincie hebben be noemd tot leden der Prov. commissien voor de veefokkerij de heeren S. J. Gerbrandy te Goënga en D. Jensma te Minnertsga. I n b o u d van het Friesche Tijdschrift vSljucht en Rjucht" de 28ste December 1901 De man dy’t fen de kat opfretten waerd, Waling Dykstra. Ho’t in Ijeap oer de winter tinkt, J. Gylstra. Fen ’n dea-iter, Pyt fen Fryslan. In hege mynhear, Madzy. Apeldoarn, Kampen en Alkmaer. Troch omgong ien (mei pleatejes), D. H. Z. De beer Knobel, minister resident en consul-generaal van Nederland in China, die thans met verlof uit Peking is vertrokken, heeft over Amerika de reis naar Nederland aanvaard. Hij wordt in de volgende maand hier verwacht. De secretaris tolk, de heer Van Duijsberg, blijft nog voorloopig te Peking j in verband met de afwikkeling der regeling van de schadevergoeding, tengevolge der Chineescbe onlusten. De productie van het Ombiliënkolenveld heeft in de maand Sept. 1900 17,589 ton bedragen, terwijl in die maand gemiddeld 1894 dwangarbeiders en 1574 vrije lieden per dag gedurende 25 dagen gewerkt hebben. De Britannic is te Southampton uit Kaapstad aangekomen met 41 officieren en 555 minderen, allen invaliden en uitgedienden. WORKUM. Met ingang van 16 Januari is verplaatst naar Amsterdam de heer E. E. Musechenga, kommies bij ’s Rijksbelastingen alhier. De heer Musscbenga was een ambtenaar die de moeilijkheden zijner betrekking door een humaan optreden wist weg te nemen. Tot zijn opvolger is benoemd de heer De Groot van Slochteren. WORKUM. Bij het examen van handen arbeid (Slöjd) is geslaagd onze stadgenoot de heer E. H. Reitsmaleerling aan de Rijks- kweekscbool voor onderwijzers te Haarlem. WORKUM, 28 Dec. 1901. Bij de heden ten Gemeentehuize gehouden aanbesteding we- BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van WORKUM maken bekend, dat de inschrijving voor de Nationale Militie, voor jongelingen die in het jaar 1883 geboren zijn zal plaats hebben op Dinsdag den 7 Januari 1902, ’s voorin, van 10 tot ’s nam. 1 uur ten Gemeentehuize. Workum, den 30 December 1901. T. M. ten BERGE, Burgemeester. J. OUDE BOON, Secretaris. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid het bestuur van het waterschap »Het Wor- kuner Nieuwland” de heer M. S. de Boer te Hindeloopen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leden de Geneeskundige Raden (met ingang van Jan. 1902) voor de Provinciën Friesland en werksonderwijs door D. Faber Tjerk de Zwart en Feite de Zwart Gegund aan de laagste inschrijvers. BOLS WARD, 29 Dec. Hedenavond trad ’t was de vierde voorstelling van het con cours van Rederijkers de Kamer Victoria” van Enschede op met het tooneelspel »Zgn meisje komt uit” door Mr. P. Brooihooft. »Uitkomen” beteekent, naar Indisch spraak gebruik, uit Nederland naar Indie overkomen. Het stuk, een oorspronkelijk Indisch tooneel spel, speelt te Soerabaia en misschien was dit mede oorzaak, dat ook nu weder de groote zaal der Doele geheel bezet was. Van elke beoordeeling, in welken zin dan ook, meenen wij ons te moeten onthouden. Als nastukje volgde: >Het spreekuur van den Dokter” blijspel in één bedrijf door Servaas de Bruin. ’t Werd ferm afgespeeld en vooral Jan Spreeuw de knecht van dokter Adelaar wiet het publiek voortdurend te boeien en door zijn snaaksche zetten en zijn echt komisch spel de lachspieren herhaaldelijk in beweging te brengen. gens het verrichten van vernieuwingen en herstellingen aan gemeentewerken en gebouwen gedurende 1902 was ingeschreven door: le perc f1107 Met het overgaan mijner zaken op 1 Januari is „FRISO” uitgesloten. Van genoemd Blad wordt het eigen domsrecht door mij gehandhaafd. Voorshands echter zal de uitgaaf niet worden vervolgd. Ik breng bij dezen mijn dank aan zoo- velen die tot de verschijning hebben mede gewerkt aan Redacteur en Corresponden ten, aan hen die trouw inzonden de Markt berichten, de opgaven der Burgerlijke Stand en de Predikbeurten, aan de Post boden en den Courantenbode, aan het personeel der drukkerij dat millioenen letters heeft moeten grijpen om eenen dertig jaargangen vol te krijgen, en ten slotte aan de veeljarige Abonné’s en Ad verteerders. Hen allen roep ik toe een vaarwel, kan het zijn: een tot ziens. DE UITGEVER. LEEUWARDEN, 27 Dec. BOTER. Marktprijs f 49. Aanvoer 10 en 12 J vaten. SN EEK, 31 December. BOTER Aan voer 19 j en 8 vaten. Marktprys f 49.50. Vere miging. le keur f 49.50 kf 2e keur f 47.00 k 3e keur f 44.

Friso nl | 1901 | | pagina 1