voor ORKC11 en omliggende Gemeenten. Onze Horizon. J ZATERDAG11NOVEMBER 1905. Eerste Jaargang. No. 1. <Aan de Cezers! Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. I ►I f, Uit Den Haag het blad wordt Iets, F' zijn, en het blad nogmaals in ieders steun aanbevelend, 1 haar worden 1 1 I De Uitgever, T. GAASTRA Bz., /irma H. Brandenburgh fy Zoon. - Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. »Dat gaat boven mijn horizon,” hoorde ik onlangs iemand zeggen, ’k Nam de vrijheid hem te vragen, wat hij met die uitdrukking te kennen wilde geven. »Dat het werk mij opgedragen mijne krachten te boven gaat”, was zijn antwoord. Eenigen tijd later hoorde ik wederom iemand dezelfde uitdrukking be zigen en ook hem vroeg ik naar de beteeke- nis. Zijn antwoord luidde »’t geen mij is op gedragen te doen, gaat buiten mijne bevoegd heid" Nog van een derde hoorde ik ze, en op mijne navraag naar de beteekenis kreeg ik ook een derde antwoord, ’t Luidde nu I 1 Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. ?er post 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder- iags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. de uit- ITALIË. naar over het eventueel zitting deze commissie, doch toen de van die zijde weigeringen ontving, werd overgegaan tot de samenstelling der commissie zonder anti-revolutionnairen. De Staatscommissie zal naar L. en P. verneemt, binnenkort worden geïnstalleerd. De minister van Binnenlandsche Zaken zal In de bij die gelegenheid een rede houden, die meer licht zal geven omtrent den omvang van de Staatscommissie toegedachte taak. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor vrouwenkiesrecht heeft zich kort geleden in betrekking gesteld met de leiders of hoof den der verschillende staatkundige partijen om van deze te mogen vernemen, wat bij een eventueele grondwetsherziening van voor vrouwenkiesrecht zou mogen verwacht. Men meldt aan Het Vad.: In een der Overijselsche gemeenten zou de vorige week een huwelijk worden voltrokken, dat dreigde niet door te gaan, omdat de bruid dien dag het leven schonk aan een Hinken jongen. De vader van den bruidegom was van verre over de grenzen herwaarts gekomen om de huwelijkstoestemming te geven en scheen niet van plan zijn bezoek te her- de afzonderlijke behandeling der begrootings- j halen. Goede raad was duur. De ambtenaar afdeelingen beginnen van den burgerlijken stand, die in kennis Anderstaande circulaire werd onlangs door ir huis aan huis in Workum verspreid. BERICHT! Bij voldoenden steun denkt ondergeteekende ui te geven een Nieuws- en Advertentieblad. Vn verschillende zijden is hij hiertoe aan- gwcht. EEet blad zal, met toestemming van den vliegeren Uitgever, »FRI8O” genaamd wor de, zonder echter, evenals de vroegere Friso, eee speciale richting voor te staan. Iratis als proef wordt het blad geleverd vaif Zaterdag 11 Nov. a.s, tot 1 Jan. 1906 en wel eiken Vrijdagavond in Workum huis aai huis, en in de omstreken van Workum peipost verzonden aan alle mogelijke bekende adrssen. Ie Uitgever stelt'zich voor het blad na 1 an. beurtelings eenigen tijd in Ferwoude, Gast, Hindeloopen, Koudum, Makkum, Molk- wenm, Stavoren, Warns enz. in groot aantal per post te verzenden (tot en met 1 Jan. gergeld in deze plaatsen) om aldaar geabon- needen te krijgen. tenoegen zal het den Uitgever doen, indien iedr adverteerder een aantal adressen van peronen opgeeft aan wien hij het blad wenscht veronden te hebben, terwijl men beleefd worit verzocht adressen van Workumers buitn de gemeente op te geven. Venken om de pogingen tot uitgaaf van het blad te doen slagen, zullen gaarne in ernsige overweging worden genomen. Mat het blad zal geven is vooruit natuurlijk niet gemakkelijk te beloven. Veel zal afhan gen ran den steun en welken steun het blad ondevindt. Vai de medewerking van een goed ver- slaggiver voor Workum heeft de Uitgever zich lerzekerd, terwijl hij in naburige plaatsen zijns inziens geschikte personen zal aanzoeken verslaggever of correspondent te worden Door een «n ander hoopt hij bet blad voor velen aantrekkelijk te maken, waardoor het succes van adveiffieren belangrijk genoemd mag worden. De abonneuentsprijs van zeer laag gesteld en wel 0.50 per habjaar, franco per post f 0.65. De prijs der advertentiën zal bedragen van 15 regels 25 cents, iedere regel meer 4 cents, bij abonnement belangrijk lager. Het blad in ieders steun aanbevelend, T. GAASTRA Bz Uitgever. Workum, Oct. 1905. De vele blijken van ingenomenheid met het plan van uitgaaf en de ruimschoots toe gezegde steun geven den Uitgever reden om te vertreuwen dat het plan zal slagen. Zooalt het eerste nummer thans gereed is gekomei hoopt hij dat het aan velen bevallen zal. Venken voor verbetering zullen hem echter steeds aangenaam zijn. Ingezonden stukken worden gaarne opge- nomen, mits daarbij in het oog worde ge houden, dat kwetsende persoonlijkheden of iets dergelijks vermeden moeten worden. Verder worden berichten, van welken aard ook, eveneens gaarne ingewacht. D/e Uitgever stelt zich voor een Nieuws- en Advertentieblad te geven, dat door velen met genoegen ter hand wordt genomen. In hoeverre hij hierin zal slagen moet de tijd leer eneen enkel nummer is niet voldoende om dit te beoordeelen. Wet den wensoh dat Friso welkom mag Koningin Margaretha van Italië is, naar men in de Stampa leest, van hare reis met den automobiel de Sperwer terug gekeerd. na in Zwitserland. Duitscbland, Nederland en Frankrijk 4812 K.M. te hebben afgelegd, bijna altijd met slecht weêr. In Nederland, verhaalt de Stampa, heeft de Regeering haar een geleide meêgegeven van vier gendarmes op een anderen auto, wegens de vijandschap der bevolking tegen deze soort van voertuigen. In Zwitserland is die nog erger en bij Evian-les Bains in Savoye hebben balspelers op den weg een balk gelegd, dien het reisgezelschap na veel onderhandelen eindelijk door de politie verwijderd kreeg. RUSLAND. De Regeering heeft een com muniqué uitgevaardigd van dezen inhoud »De jongste berichten uit verschillende deelen van Rusland geven algemeen blijk van toe nemende kalmte en rust. De Regeering kan onmogelijk ontkennen, dat de tragische ge beurtenissen der laatste weken, die blijk gaven van een spontane reactie der conserva tieven tegen de wellicht overdreven betoo- gingen der radicalen, in vele gevallen door agenten der plaatselijke besturen begunstigd zijn, in de hoop de Regeering daardoor te dwingen op den ouden weg voort te gaan, in plaats van den weg van vooruitgang te volgen. Het is moeielijk onmiddellijk alle takken van bestuur te bezetten met ambtenaren, die de weldaden eener liberale Regeering weten te waardeeren. Doch in alle gevallen, waar verdenking kan bestaan, dat plaatselijke be stuursambtenaren de geweldadigheden hebben gesteund, is de justitie aangewezen een onder zoek in te stellen. zullen we niet beweren, immers drukking »dat gaat boven mijn horizon” zou dan het tegendeel bewijzen, maar toch meenen we ons niet aan overdrijving schuldig te maken, als wij zeggen, dat het meer uitzon dering dan regel is. Hoe menigeen waagt zich op een gebied, dat boven zijn horizon gaat. Vooral is dit eigen aan den minder ontwikkelde; hij spreekt gewoonlijk met eene beslistheid, waarover de meer ontwikkelde dikwijls een glimlach moeielijk kan onder drukken. Zijne verkeerde voorstellingen met vrucht bestrijden is niet zoo heel gemakkelijk, daar men dan zijn horizon moet verhelderen en vergrooten. Als men dit goed bedenkt, is het wel natuurlijk, dat de algemeene ont wikkeling niet met zulke snelle schreden vooruitgaat als menig enthousiast meent dat het moet. Als we dit een en ander eens wederom gaan toepassen opde verschillende betrek kingen waarin de menschen tot elkander staan, dan zou ook daarin op menig punt »’t geen ik zooeven heb gelezen, gaat mijn noS veranderingen moeten gebracht worden begrip te boven.” Daar had ik nu drie op- om °P zuiver terrein te komen. Om naar vattingen van eene uitdrukking. Bij eenig eiseb staatsman te wezen, diene men een nadenken kwam het mij voor, dat ze alle horizon te hebben van nog al vrij grooten men omvang en om menige betrekking te kunnen bekleèden op staatkundig gebied niet minder. Toets de werkelijkheid eens aan dit veronder stelde. Nog een enkel punt. Wij hebben gezien, dat er een schijnbare en een ware horizon bestaat. De eerste bevat nooit meer dan een deel der waarheid, en nu vinden we het in de hoogste mate aanmatigend van iemand te durven beweren, dat hij in ’t bezit is der volle waar heid. We gelooven niet, dat die op aarde bereikbaar is, maar toch moet het altijd en immer iemands streven blijven, haar meer en meer te naderen. Dat deze regelen daartoe mogen medewerken is onze innige wensch. nu en nauwkeurig nagaat, hoe groot zijn horizon is. We weten wel, dat zulks niet zoo heel gemakkehjk is, maar dit mag geen reden wezen om het niet te doen. En als men dan zijn horizon heeft bepaald, m. a. w. de grenzen zijner kennis heeft gevonden, dan is de tijd aangebroken om hetgeen binnen dien horizon is gelegen eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Men weet toch wel, dat hetgeen binnen den horizon is besloten, niet altijd even helder wordt gezien. De lucht kan zoo nevelachtig wezen en met de kennis van menigeen is het dikwijls al niet beter, ’t Komt ons voor dat menigeen er genoeg aan heeft het weinigje waarvan hij iets weet, tot helderheid te brengen, maar gelukt hem dit, dat heeft hij ook het recht verworven een hooger stand punt in te nemen. Begeven we ons nu eens met de eenvoudige waarheden, die we hebben verkondigd in ’t gewoel der volle menschenwereld, om te onderzoeken of ze daarin ook worden nage leefd. Dat zulks in 't geheel niet gebeurt. I I nadenken kwam het mij voor, dat ze alle drie wel door den beugel konden, of wil liever, wel onder den zelfden hoed geflapt konden worden. De horizon toch van iemand, die hooger staat dan een ander, is uitgebreider, zijn gezichtsveld is veel grooter, zoodat hij, die lager staat naar waarheid kan zeggen, dat het boven het zijne staat in uitgebreidheid, in omvang. Dat gaat boven mijn horizon, betee- kent dan letterlijkmeer zien dan ik. Breng dat nu over op alle mogelijke betrekkingen, waarin de een boven den ander kan verheven wezen, dan zult ge aan de drie opvattingen waarvan we in den beginne gewaagden, ge- makkelijk hare plaats kunnen aanwijzen. En wat moeten we nu hier eigenlijk mee aanvangen zal allicht menigeen bij zich zelven vragen, ’t Zal toch wel niet de bedoeling i wezen, alléén genoemde uitdrukking eens te verklaren? We hopen dat zij, die zoo bij zich zelven spreken, onze bedoeling reeds eenigszins hebben gevat. Wat we en op zes weken berekend. 1 waarop de Keizer zich inscheept, zal verge- dezer partij gepolst de depêcheboot »Sleipner«. I Regeering Na met den Keizer te paard de eeds- van de recruten der garde in den Lustgarten te hebben bijgewoond, reed de Koning van Spanje met zijn Keizerlijken een open rijtuig naar de kazerne van het 2e regement garde-infanterie. DUIT8CHLAND. Volgens een telegram uit aan I i in Februari a.s. opnieuw een tocht naar o t a Middellandsche Zee maken en wel naar zoo gaarne zouden zien iets, dat reeds in de grijze oudheid als de hoogste wijsheid werd geroemd. De beroemde tempel der Grieken te Delphi had tot opschrift»ken - q Qx. i i j i’ zeld worden door den pantser Kruiser xOfck(C u zelven en Socrates maakte deze kennis i A r. tot het middelpunt zijner wijsbegeerte. Zelf- en de ^pecheboot »Sleipner«. kennis, ziedaar wat ook wij in de eerste I plaats bij ieder wenschen. En wat is daartoe SS S noodig Vooreerst, dat elk eens ernstig (.gastheer in van Lv,. -- o eetzaal der officieren van dit corps gebruikten de Vorsten den noen. De Keizer bracht den Koning naar zijn hotel terug, alwaar deze te 3 uur den Rijkskanselier, prins Von Bülow, en te 4 uur de leden van het diplomatieke korps ontving. In Duitscbland circuleert een groote menigte valsche bankbiljetten van honderd en van twintig mark. FRANKRIJK. De conservatieve afgevaar digde Denys Cochin, een aanhanger van Delcassé, wilde bij ‘t begin van het algemeen debat over de begrooting de regeering inter- pelleeren over de buitenlandsche politiek. Hij stelde zijn interpellatie echter uit, daar Rouvier hem mededeelde, dat de regeering bezig was aan een goelboek over de Marokkaansche kwestie. Dit geelboek zal aan de afgevaar digden ter hand worden gesteld voor ze met De Grondwetscommissie. wordt aan De Tel. gemeld: Uit vértrouwbare bron verneem ik, dat inder daad het bericht, dezer dagen door Het Centrum vermeld, dat geen der leden van de anti- het Berl. Tagebl. zal keizer Wilhelm revolutionnaire partij tot zitting nemen in de de commissie voor de herziening van de Grond- Italië wet was uitgenoodigd, in zooverre juist is, dat Constantinopel. De duur der reis wordt niet alle op den voorgrond tredende leden dier De »Hohenzollern« partij zijn uitgenoodigd. Wel zijn eenige leden Jx::l.„4. nemen in 4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD jg I I» -IJ3 i1 1 Tl (A TUI (ATI 1 rlotzzi

Friso nl | 1905 | | pagina 1