voor WORKUM en omliggende Gemeenten. HUISVLIJT. f i I Eerste Jaargang. ZATERDAG 25 NOVEMBER 1905. No. 3. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. r Ingezonden. belang bij Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Er vormen zich comité’s van weldenkenden in den lande. Maar het kost tijd, voordat die comité’s zijn geconstitueerd. Intusschen lijden de ramp zaligen en kunnen niet wachten. Zendt mij, humanen, uwe gaven om, voorloopig althans, eenigen steun te kunnen geven. Leeuwarden, 15 November 1905. Waeze S. A. RUDELSHEIM, Opperrabijn. Veel hieraan toe te voegen is dunkt mij on- noodigalleen stellen wij ons dien toestand voor, en denken eens na over die barbaarsebe handelingen, over dit ontzettend lijden; bestaat er niet veel overeenkomst met wat «onze voor vaderen” hebben ondervonden Vloeit ons bloed niet sneller door onze aderen, eri luistéren wij niet gaarne naar de stem der Gerechtigheid, welke roept om vergelding? Zouden wij het niet gaarne voor deze «onge- lukkigen” willen opnemen, zouden wij.,„.doch waartoe meer; het wordt immers niet van1 óns gevraagd, alleen maar dat wij iets van het onze afzonderen om deze hulpbehoevende weerlooze slachtoffers te helpen. Komt haasten wij ons, en openbaren wij ons diep medegevoel, en onze hartelijke deelneming in de ellende van het nog altijd «oude vólk Israël” om wier wille God ons Nederland zegent, en als gevolg van miskenning Rusland bezoekt met Zijne oordeelenin het brengen van een gezamentlijk offer, en zenden onze gelden aan bovenstaand adres. Ook wil ondergeteekende zich gaarne belasten met het ontvangen daarvan. U. ZWOLSMAN Wz. Workum, 23 Nov. 1905. Lafhartige streek. De knecht van J. V., groentenboer te Doorn, heeft reeds eenigen tijd mei een Doornsch meisje verkeering gehad geluk gebracht in menige woning. In den strijd tegen drankmisbruik heeft de huisvlijt zich een krachtig bondgenoot betoond. Geen wonder dat de Volksbond(') ook dit middel aangrijpt tot de bestrijding van het groote kwaad, waartegen deze ijvert. Die Volksbond was het, die reeds op menige plaats, met het doel om die huisvlijt aan te moe digen, Huisvlijt-tentoonstellingen op touw zette, een arbeid, die overal met welslagen was bekroond. Jongens en meisjes, mannen en vrouwen, iedereen kan er aan meê doen. Dikwijls uit nietswaardige grondstaffen, dingen, die anders weggegooid wor den, kan heel wat aardigs in elkander ge knutseld worden. Van lapjes of staaltjes maakt men een lappen- dekentje of lampekleedje, van een uitgediend scheurkalenderschild een brieventaschje of stof- doekbakje, van gebruikte postzegels asch- en sigarenbakjes, zelfs heel mooie theeblaadjes, van scherven van gebroken kopjes als anderszins een kranigen bloempot, van lucifersdoosjes een minia tuur latafel, van stukjes boomtak, eenige eikels, wat mos en een paar schelpen maak je de mooiste lijst, kortom van zoo goed als niets fabri ceer je, met een klein beetje overleg en vaardig heid, ik en weet niet wat. Als ieder vlijtig aan ’t knutselen gaat de avonden zijn nu lang genoeg kan er heel wat gemaakt worden. Of liever, ’t zit ’m niet in ’t vele werk dat afgeleverd wordt. Goed verstaan, dat werk is meer middel dan wel doel, dat wil zeggen, het gaat er niet om zooveel mogelijk klaar te krijgen, wel neen, de hoofdzaak, waar alles om begonnen wordt, is aan klein en groot aangename bezig heid te verschaffen, die de huiskamer zooveel gezelliger maakt, het feil van ’t huiselijk leven verhoogt en - dat is er ’t gevolg van de menschen gelukkiger maakt F. W. DRIJVER. Waar nog geen Afdeeling van den «Volks bond” bestaat, zou ’t misschien niet kwaad zijn er een op te richten. Maar «onbekend maakt onbemind” daarom wil ik een ander maal gaarne eens iets van dien «Volksbond vertellen. en niet goed rust gaan, dat van den dag af, waarop bovenstaand gesprek gevoerd werd, voor Teun een nieuw tijd perk in ’t leven aanbrak. De dagen vielen hem volstrekt niet lang meer, van verveling was voor hem geen sprake meer, overdag in de wei en soms ’s avonds nog even in huis, altijd was hij bezig, ja, ’t leek nu wel of hij nog tijd te kort kwam. En dan hadt gij die verbazing van Teun’s moeder over de knapheid van haar zoon moeten zien, ’t goeie mensch bleef er zoo waar een kwartier langer voor op, om dat lieve werk aan te zien. «Hoe krijgt hij ’t voor mekaar?” dacht zij dan. En stel u voor hoe grootsch op haar manier de eenvoudige ziel was, toen zij een heel stel van die mooie vouwbeenen, ge maakt door haar Teun, netjes uitgestald in den vorm van een ster op een klein tafeltje, zag pronken midden in de zaal, waar de Tentoonstel ling van Huisvlijt gehouden werd. Ik noemde daar het woord Huisvlijt. Het zou mij niets verwonderen, als menigeen dit woord ietwat nieuw in de ooren klinkt en de beteekenis er van lang niet allen volkomen duidelijk is. En toch is het zoo dood eenvoudig. Iedereen weet wat wij onder het woord «vlijt” hebben te verstaan. In den goeden ouden tijd kregen wij op school nog belooningskaartjes en daar prijkten dan de bekende woorden op «voor vlijt en goed gedrag.” Welnu, zoo goed als er vlijt bestaat op school, bestaat er ook vlijt in huis en dit laatste noemen wij, nog al duidelijk, «huisvlijt.” Men zou ’t nog nader aldus kunnen aanduiden.” Onder huisvlijt is te verstaan het zich toeleggen op de vervaardiging van een of ander voorwerp in een ledig uur b.v. in de lange winteravonden, waardoor verveling voorkomen en de gezelligheid van het leven in huis ver hoogd wordt. Die «huisvlijt” is vaak een van de middelen waar door menige jongen, menige man, die anders van verveling de straat op en de kroeg in liep, te huis werd gehouden. Die «huisvlijt” is gebleken een uitstekend reme die te zijn tegen de hedendaagsche kwaal der uithuizigheid, zij heeft gezelligheid, welvaart en FRANKRIJK. De Matin weet mede te dee- len dat de Marokkaansche conferentie op 15 Dec. zal bijeen komen. Prins von Bülow heeft verzekerd dat Duitschland er niet aan denkt op deze conferentie Frankrijk eenige moeielijkheid in den weg te leggenelk gevaar daarvoor is dus uitgesloten. De Sultan van Marokko heeft zijn minister van oorlog Mohammed el Torres en zijn ver trouweling El Mokra als vertegenwoordigers aan gewezen, aan dat tweetal is toegevoegd Sie Mo hammed Bennis. Duitschland en Frankrijk zul len waarschijnlijk vertegenwoordigd zijn door hunne gezanten te Madrid. Elke mogendheid zal slechts één stem uit- brengen en door één gedelegeerde vertegenwoor- 1 digd zijn. DUITSCHLAND. In een artikel in de Nordd. Allg. Zeitung wordt medegedeeld, dat nieuwe belastingen zullen worden voorgesteld om de 220 a 230 millioen Markwelke het Rijk meer noodig heeft, te dekken. Om deze nieuwe in- i komsten te verkrijgen, zal er moeten komen eene verhooging van het invoerrecht op rook tabak evenals een hoogere belasting op geïm porteerde fabrikaten, voornamelijk op sigaren. Ook de binnenlandsche tabak zal belangrijk hoo- ger worden belast. Voor de sigaretten wordt een belasting van sigaretten-papier en een be langrijke verhooging van de invoerrechten in overweging genomen. De financiëele opbrengst der belasting en verhooging van invoerrechten voor tabak, sigaren en sigaretten wordt geschat op meer dan 40 millioen Mark. RUSLAND. Het Zemstwo-co ngres te Moskou gaat nog steeds voort te beraadslagen over de houding, welke men ten opzichte “van het kabinet- Witte zal aannemen. Nemirowsky uit Saratow meende, dat men Witte beslist moest steunen, daar anders een militiare dictatuur of anarchie was te verwachten. Een sterken-, indruk maakte een rede van vorst Eugen Troebetzkoi uit Kiew, die uit ervaring in Petersburg w ist te vertellen, dat het kabinet-Witte streng op den grondslag van het manifest stond en dat Witte besloten was alle hervormingen door te voeren. Men umneescne spooiwcg naai j_aao~LOiig aan japan in pacht zal worden gegeven met het recht zal uitblijven, van militaire bewaking. Ze willen bovendien dat de spoorweg van Hsinming-ting, het tegenwoordige eindpunt van den Chineeschen spoorweg in de richting van Moekden, naar deze stad zal worden doorgetrok ken en voorts zullen ze spoorwegen aanleggen van Moekden naar Widzjoe en van Tsjang-tsjoen naar Kirin. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 41 uur. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden óerekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Een bede om hulp voor de slachtoffers der Russische gruwelen. Het begin dezer eeuw heeft een wreede parodie geleverd op humaniteit en beschaving. En tot onwaardig slot van het eerste, bloedige lustrum houdt Rusland zijn Jodenslachting. Hij overtreft in wreede, ruwe laagheid de ver volgingen der duistere middeleeuwen, die mannen-, vrouwen- en kindermoord te Odessa, Kisjennef, Kroonstad Rusland verstaat het bloedig onteerende hand- werk van het slachten van mannen, het onteeren I van vrouwen, het verminken van grijsaards, het verpletteren van kinderen. Rusland oefent zich reeds eeuwen op velen, vooral op Joden. En het officieele Europa gaat noode tot spreken over. Er zullen waarschijnlijk politieke overwegingen zijn, die zwijgen dikwerf aanbevelenswaardig maken. Maar de humanen en de beschaafden en de niet-officieelen Bij hen kan barmhartig heid, kan humaniteit vrij zich uiten. Zij zullen zich kunnen indenken in het bittere leed van de slachtoffers der gruwelen. Zij zullen zich kunnen voorstellen het lijden van hen, wier dierbaren voor hunne oogen zijn vermoord, wier have en in te stellen, komt beden de justitie uit Dord- goed door hunne beulen is geroofd, die alles, be- recht te Gorinchem. halve hun leven, hebben verloren. Zij zullen willen helpen met daden. Zij zullen willen steunen met hunne gaven, om, ietwat I althans, te verzachten, het lot der ongelukkigen. Prof. v. d. Vlugt mag voorloopig de vergaderingen der Tweede Kamer niet bijwo- nen. Zijn geneesheer heeft het hem verboden, Het Damrak-terrein. Het Hbld. ver» neemt, dat de plannen tot den bouw van een Rijkstelegraaf- en telephoongebouw op het Damrak-terrein steeds beslister vorm aanne men en een voordracht aan den Raad om het terrein met dat doel voor een som van moest volgens Tr. tusschen de regeering en de lokale besturen een scherpe grens trekken. De laatsten kunnnen onmogelijk direct afgezet worden om de eenvoudige reden dat er geen plaatsver vangers zijn. Tr. wilde een commissie uit de Zemstwo’s benoemen, die met de regeering een toekomstige kieswet zou uitwerken en andere hervormingen overwegen. Omtrent den algemeenen toestand kunnen we nog mededeelen, dat in Tshernigow alle maat regelen tegen onlusten zijn genomen en de pro vincie gekalmeerd is. In Moskou keeren de ar beiders, die staakten, naar hun werk terug. In Tifles verklaarde men zich tegen de staking, leeraren en leerlingen verklaren zich voor weder opname van het onderwijs. Georgien is kalm. De raad van Kiew wil een buitengenwone zitting om de regeering om maatregelen te vragen tegen een nieuwe spoorwegstaking en de verbreiding door de pers. In Warschau werken alle fabrieken weei\ De dd. 9 dezer uitgevaardigde oekase betreffen de de verlenging van den termijn voor wissel protesten is nu ook uitgebreid tot het Weichsel- gouvernement. LUXEMBURG. De kamer heeft den tekst van een adres aan Groothertog Willem goedgekeurd en een deputatie benoemd, die de uitvaart van Groothertog Adolf op het kasteel Hohenburg zal bijwonen. Te haren overstaan zal Groothertog Wilhelm den eed op de Grondwet afleggen. De gezondheid van den nieuwen Groothertog moet eenigzins te wenschen overlaten. N OORD-AMERIKA. President Roosevelt schijnt er thans zeer voor te zijn, dat de commissie voor het Panama-kanaal ontbonden wordt. De afge vaardigde voor Illinois, de heer Mann, zal op het eerstvolgende Amerikaansche congres een derge lijk voorstel doen. De leidiug zou dan in handen gegeven worden van den President. De regeering zou 16 millioen dollars aanvragen voor de voort zetting der werkzaamheden tot 30 Juni 1907. De nieuwe telling der stembiljetten te New-York heeft bewezen dat Hearst lang niet het aantal stemmen verkreeg dat men verwachtte. Er schijnt dan ook geen sprake van te zijn, dat de verkiezing van Mc. Clellan nietig zal worden verklaard. Hij zal nog ver in de meerderheid blijven waarschijnlijk. JAPAN. Japanners en Chineezen onderhande len op ’t oogenblik over spoorwegen in Mandsjoe- rije enz. Japan verlangt ten eerste, dat de Chineesche spoorweg naar Liao-tong aan Japan f 800 000 af te staan, thans niet lang meer I „lA’.yHet Rijk schijnt er belang bij te hebben, dat met den bouw zoo spoedig mogelijk zal kunnen worden begonnen. De nationale aanvrage van het Leger des Heils heeft f 28878.52 opgebracht, een som, die nog nooit bereikt werd. De Eemsbode meldt als historisch Een jong dametje uit de «stad,” onderwij zeres, solliciteert in een naburige gemeente en gaat bezoeken afleggen bij de raadsleden om zich te presenteeren. Dat is een bepaald vereischte tegenwoordig, die het niet doet, krijgt geene betrekking, dat staat bij de meeste sollicitanten als een paal boven water. Onze steedsche juffrouw is zoo reeds bij een paar heeren aan huis geweest en nadert nu de boerderij van raadslid nommer zooveel. De heer des huizes opent zelf de deur, de juf frouw zegt wie zij is en wat zij komt doen. De landbouwer antwoordtnó den heb ie joen plicht doan, ik grout jou, en slaat haar de deur voor den neus dicht. Huiselijk drama. Bij een huiselijken twist te Dalem is zekere Van E. dopr diens schoonzoon van W., ten woonhuize van laatst genoemde vermoord. De dader, die in hech tenis is genomen en naar Gorinchem overge bracht, moet dronken geweest zijn en yroeger in een krankzinnigengesticht hebben vertoefd. Het lijk van den vermoorde is ter gerechte lijke schouwing naar het ziekengasthuis te Gorinchem gebracht. Teneinde een onderzoek Jammerlijke verveling ten prooi ligt hij daar, Teun van ’t Mullepad, zooals hij dag aan dag soms uren lang daar lag. En als dan uit de verte de slagen van de dorpsklok tot zijn oor doordrongen, wie zal zeg gen hoe vaak hij dan zuchtte«is ’t niet later of «hoe komt de dag nog om!” En dan sprak hij de bles of de zwarte of de roodbonte maar weer eens aan of hij rees even overeind om wat verder van verveling maar weer te gaan liggen. Een akelig bestaan het bestaan van zoo’n koewachter, je moet er om zoo te zeggen bij groot gebracht zijn om T vol te kunnen hou den, zoo eentonig, zoo zonder eenige afwisseling, niets om ook maar eenigszins de tijd te verkor ten. «Zeg Teun, hoe stel je ’t leven vandaag, en hoe maken ’t je viervoeters Met die woorden werd op zek’ren dag vriendlijk onze jongen toe gesproken door den dorpsdominé, die het land pad langs kwam, op weg naar een naburige plaats. «Hoe zou ’t vandaag gaan, zei de aan gesprokene, de eene dag is krek als de ander, dat is te zeggen, ze duren allemaal even lang en ze zijn allemaal even vervelend.” Wil ik je eens een raadje aan de hand doen, Teun, om je dagen wat minder lang en minder vervelend te maken, hernam de ander, kijk en tegelijk sneed hij met een voor den dag gehaald zakmes een tak van een eikenstruik, zooals er hier en daar een aan den weg groeide zou je nu eens geen kans zien van zoo’n tak iets te maken Weet je wat een vouwbeen is, Teun? Kijk, dan doe je zoo, hier heb je het handvat, daar neem je ’t knoestig einde voor en zóó snijd je het platte gedeelte, natuurlijk moet dit laatste heel voorzichtig gesneden worden, anders mis lukt het zaakje. Het zal je trouwens toch niet dadelijk vlotten een goed vouwbeen te maken, maar met een beetje geduld kan je heel wat doen. Nu, doe je best er maar eens aan, ’k ben benieuwd hoe ver je het, als ik je weer zie, al in de kunst gebracht zult hebben. Tot ziens, Teun!” Wij zullen onzen koewachter niet bespieden terwijl hij zoo menig takje versnijdt en niet vragen hoe lang ’t duurde eer hij een goed vouwbeen maakte, maar hierop kunnen wij ge- l RISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD •I i 1 1-71,1

Friso nl | 1905 | | pagina 1