voor WORKUM omliggende Gemeenten. en h 1 ht ZATERDAG 9 DECEMBER 1905. Eerste Jaargang, No. 5. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. i r - I ik met veel moeite werden zij en belaas verdronken. Haar lijk is is brandbaren winkelvoorraad Dank zij het zeer vlugge hi gemeente-politie. Men meldt uit Arnhem De St. Nicolaasavond heeft zich te Arnhem gekenmerkt door groote rumoerigheid, vecht partijen enz. Omstreeks 11 uur zagen we een dronken man arresteeren, die spoedig door nog een stuk of zes werd gevolgd. De »gele en vochten in de Walstraat met burgers. De politie kwam hier tusschenbeiden, en bracht en een zoo zeer j aan- voor de consumptie moesten worden Het vijfde, dat een der beenen sche kruisersdivisie (de Rossia, Ctromoboi en Bogatyr) te Nagasaki binnenliep, vandaar van perceel en De inspecteur, die op zijn ronde tuin binnenstappen gebracht* naa/het rÜers” lieten zich ditmaal ook niet onbetuigd v. d. Z. die van Volksvertegenwoordigers gekozen, en met 243 tegen 128 stemmen, welke uitge bracht werden op den heer Williams Deze geleidde zijn zegevierenden mededinger daarop zelf naar zijnen zetel, zeggende ïlk stel het Huis den heer Cannon uit Illinois voor, die de voorzitter dezer vergade ring zijn zal en hierop alle aanspraak heeft.” Dit is trouwens het algemeen gevoelen De nieuw verkozene dankte met een kort woord, belovende beide partijen met billijkheid te zullen behandelen. Na nog eenige gewone stemmingen werd de vergadering verdaagd. Ook de Senaat is niet langer dan twintig minuten bijeen geweest. -r 1 W I' ■-ij van H. 1 type gebracht ming afgezeurd. gebroken had, werd ook geslacht en bleek voor het gebruik geschikt te wezen. Omstreeks kwart over eenen Maan dagnacht, werd door een inspecteur van politie te Rotterdam op heeterdaad betrapt en ge- arresteerd de beruchte H. L. A. v. d. Z., een Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents- Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. een wonde aan een zijner land te ’s Gravenhage j van I Hof, den demping aan Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 I weder vertrokken met bestemming naar Rus land. TURKIJE. De Macedonische kwestie schijnt op ’t punt te zijn, opgelost te zullen worden. Eergisteren ontving baron Calice. de Oosten- njksche gezant te Konstantinopel een bericht van de Porte, waarin deze meldt, dat zij de finincieele controle in Macedonië aanneemt, ze vraagt evenwel talrijke wijzigingen in het reglement. De ministerraad moet voorgesteld hebben de controle te aanvaarden, slechts wenscht hij eenige verandering in de bena mingen en eenig voorbehoud op andere punten. Riza Pacha weigerde beslist, de mazbatta te onderteekenen. Alles schijnt er op te wijzen, dat binnen kort de zaak geregeld zal zijn en de vlootde- monstatie opgeheven kan worden. NOORD-AMERIKA, In zijn jaarlijksch rap- gedreven werden. en twee kruisers aan, ter vervanging van de kudde aan’ me(; bat £evolg dat drie oudere schepen, nu nog in gebruik. Voorts er ieren. werden gedood wenscht hij vijf nieuwe pantserschepen ter I wevrd verminkt dat alle, te Middelburg vervanging van de tien kustbewakers, t monitor, die volgens de algemeene meening vrijwel nutteloos zijn geworden. Ook acht hij het niet ondienstig, twee nieuwe pantserschepen met een inhoud van 16.000 tonnen te doen construeeren, benevens twee kruisers voor de verkenning vier torpedobooten, twee onderzeesche booten en drie kanonneer- booten. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. inbrekers aan het werk geweest Achtereen volgens werd een bezoek gebracht aan een ververij, een speelgoedwinkel, een manufactuur- zaak, het Westlandsche tramstation en bij een tuinder. Vermist werd niets. Overal waren ruiten geforceerd. In een huis op de grens der gemeente Monster werd een rijwiel ontvreemd. Uit wraak? In de gemeente Smallinger- land vond de veehouder de H., in de laatste dagen 6 varkens dood, die door de duurte dezer dieren een aardig bedrag vertegen woordigden. Waar dezen zomer dezelfde boer er last van had, dat zijn rundvee gekwetst werd door messteken, gelooft men, dat de varkens vergiftigd zijn door wraakgierigen. De verteringsorganen zijn ter onderzoek opgezon den, om dit uit te maken. Door den mist misleid is de vrouw van den bakker Leenders te Alfen in het Kanaal geloopen en opgehaald. Aan de Piusstraat te Tilburg is Dins dagavond weer een barbaarsch tooneel afge speeld. De bakker C. kreeg daar in zijn woning twist met zijn knecht H. Deze knecht greep een mes en stak het moordtuig zijn meester in den buik. De doktoren Deelen en Proot hebben den levensgevaarlijk verwonden man verbonden en naar het Gasthuis laten vervoeren. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De gevaarlijke knecht is gearresteerd door de I persoon die al verschillende vonnissen onder- En dan te denken, dat er 'n vredesconfe- gaan heeft en kortelings uit de gevangenis is rentie op til isontslagen, waarin hij vijf jaren doorbracht, we- In het congres is, als verwacht werd, de gens een °P den Bergweg gepleegden diefstal De minister van Marine brengt ter i goedwinkel uit van algemeene kennis dat blijkens ontvangen be- ontstond doordat een achteloos weggeworpen structieschip sNautilus” op 14 Nov. j.l. twee reddingsboeien van genoemden bodem, afkom stig. zijn verloren geraakt. Het vinden van deze voorwerpen behoeft derhalve geen aanleiding te geven tot onge rustheid. Vanwege de Naamlooze Vennootschap »de Vereenigde Nedcrlandsehe Lucifersfabrie ken” is onder de gemeente Woensel tusschen den Hoogen Weg en de Staatsspoor aangekocht, een terrein, groot 2.5 H.A., waarop een nieuwe fabriek met aanhoorigheden voor het fabricee- ren van lucifers zal worden gesticht. Met het oog op deze stichting zal de tram lijn Eindhoven ’s Hertogenbosch worden ver legd en langs de nieuwe fabriek geleid worden. Te Nuenen zijn twee meisjes ternauwer nood aan den dood ontsnapt. Door een defect aan den schoorsteen werd het vertrek, waarin zij zich bezig hielden met het verrichten van eenig naaiwerk, gevuld met een benauwende houtskoollucht, zonder dat zij port beveelt de Amerikaansche minister van Marine de aanschaffing van vijf pantserschepen twee kruisers aan, ter vervanging van oudere schepen, nu nog in gebruik. Voorts aangetroffen en tot bewustzijn teruggebracht. De bootwerker J. Bijleveld. werkzaam op een boot van de Zuid-Amerika Lijn te Amsterdam, had Woensdagochtend het ongeluk een zware kist op zijn rechterbeen te krijgen, met het gevolg dat dit lichaamsdeel brak. Per brancard werd de man naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis gebracht, alwaar hij ter verpleging is opgenomen. Dinsdagavond is de woning Katerberg te Steggerda afgebrand. Te Bedum is eergistermorgen de boerderij van den heer Dekens te Ellerhuizen afge brand. Terwijl Dinsdag de tram uit Vlissingen naar Middelburg reed, bevonden zich op den weg, dicht onder laatstgenoemde gemeente, een vijftal schapgn, die door een veekoopman Door de duisternis reed de FRANKRIJK. Zooals onze lezers weten, zijn de personen, welke men naar aanleiding van den aanslag op Koning Alphonsus in hechtenis had genomen, vrijgesproken en was degene, die men voor den eigenlijken dader hield, niet te vinden. Eergisteren is nu te Montpellier een man gearresteerd, die zeide te zijn de anarchist Farras, welke de aanslag op den Koning en president Loubet heeft gepleegd. DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag welke is geopend, zal zich vooralbezig hebben te houden met de nieuwe schoolwet. Daarin wordt o.a. bepaald De plicht tot het onderhouden der scholen komt, behoudens de bijzondere voorschriften van de wet, ten laste van krachtens de wet gevormde schoolverbonden (burgerlijke ge meenten. zelfstandige landgoederen, algemeene schoolverbonden),gemeenten of landgoederen kunnen met andere tot een algemeen school verbond vereenigd worden. Elke stad vormt in den regel een eigen schoolverband. Volgens de tweede afdeeling worden de kosten van het onderhouden der scholen als gemeentelijke lasten opgebracht. Op land goederen draagt de landheer die lasten als bij niet uitsluitend eigenaar is, worden de lasten pondspondsgewijze verdeeld. Voor al gemeene schoolverbonden worden de lasten verdeeld op grond van de inkomstenbelasting en de overige staatsbelastingen. RUSLAND, Van goederhand wordt ver nomen, dat de Duitsche Keizer door tusschen- komst van zijnen ambassadeur te St.-Peters burg de Tsaar een eigenhandigen brief heeft doen toekomen. Dit bericht doet het ver moeden opleven, dat de Keizer den Tsaar en diens familie heeft voorgesteld, zich in Duitsch- land (Hessen) in veiligheid te brengen en hem mogelijk daarvoor de bescherming zijner vloot heeft aangeboden. Zoolang de telegraaf beambten hun werk staking voortzetten en men, wat de tijdingen uit Rusland betreft, tot de enkele telegrammen via Eydtkühnen beperkt is, moet men, om den weetlust der courantlezers eenigermate te bevredigen, goed- of kwaadschiks wel afgaan op berichten uit de tweede hand en op min of meer waarschijnlijke geruchten. Naar de Times uit St.-Petersburg verneemt, heeft de directie der telegrafie zich onmachtig verklaard om den dienst te verzekeren, daar de draden bijna overal zijn afgesneden. Aan de Figaro wordt geschreven, dat graaf Witte bij den ministerraad een ontwerp van algemeen stem recht voor de Doema heeft ingediend, terwijl de Pall Mall Gazette uit Warschau zegt gehoord te hebben, dat vader Gapon in een manifest het volk heeft opgeroepen om den burgerkrijg te staken en elkaar wederkeerig inschikkelijkheden te bewijzen. Dit optreden van vader Gapon wordt waarschijnlijk gemaakt door een bericht, via Eydtkühnen ontvangen, behelzend, dat hij met de revolutionairen oneenigheid zou gekregen hebben. Omtrent het gerucht van een aanslag op den Tsaar in het paleis van Tsarskoje Selo vinden wij aangeteekend, dat zijn oom, Groot vorst Wladimir, vertoornd over de behande ling van zijn zoon Cyrillus, den Keizer te lijf wilde gaan, maar door diens broeder, den 27-jarigen Grootvorst Michaël, vrij erg werd toegetakeld. Een zeer stichtelijke familie- idylle. Naar luid van een bericht uit Tokio is de vice-admiraal Jessen, die met de Wladiwostok- dit bemerkten. 1 bekwam daarbij linnrLin I ntn»’ n plaats op de Bovenkeekstraat, die door de politie werd uiteengedreven met den sabel. Hierbij raakte een hoofdagent gekwetst aan een zijner vingers. Diefstal uit een aangeteekenden brief. De heer C. te Rotterdam, heeft bij de justitie aangifte gedaan, dat uit een aangeteekenden brief, hem uit Vaals toegezonden, een bedrag van f 500 aan bankpapier wordt vermist. Geteisterd door storm. Te Ter Neuzen in ontredderden staat aangekomen het Engelsch stoomschip Cairmault van Frederik- stad met hout naar Gent bestemd. Dit schip heeft zeer slecht weer gehad, waardoor een gedeelte van de deklast verloren ging. Boven dien zijn de masten gebroken en is nog meerdere schade aan het schip toegebracht. De hofvijver, Men leest in Het Vader- Naar wij vernemen, schijnt bij het college van B. en W. van Den Haag plan te bestaan om het voorstel tot gèdeeltelijke van den Hofvijver in te trekken, maar nu aan den Raad het ongelooflijke voor stel te willen doen om een ijzeren brug over den vijver te slaan. Het Aldegonde-Gasthuis te Amersfoort dat onlangs door den eigenaar, baron Van Boetzelaer van Oosterhout, gesloten werd, zoodat Amersfoort, met zijn 22 000 inwoners, sedert dien geen volgens de eischen des tijds ingericht Ziekenhuis meer heeft, is thans in eigendom overgegaan aan het Burgerweeshuis aldaar. Hen kerkbrand. Zondagochtend ruim ruim halftien ontdekte de koster van de Re- monstrantsche kerk te Lochem dat er brand in het gebouw was. De brand nam zeer heer Cannon weer tot voorzitter van ’t Huis met braak. we] was, zag hem juist een van een villa aan den Vijverweg, in het park Honingen. Gegrepen en politiebureau in de Hoflaan, werd bekende het voornemen te hebben om in te I - breken, in het bezit gevonden van twee breek- een der belhamels in arresteen der agenten ijzers, aan een waarvan sporen van kalk zicht- bekwam daarbij een wonde aan oon baar zijn. Dinsdagmorgen is dit gevaarlijk handen. Later op den avond had een oploop personage, dat tijdelijk in Jcruël, in de Jan van Loonslaan verblijf houdt, naar het politie- bureau in de Meermanstraat gebracht tot nader onderzoek. Door misstappen is de schilder Scheffer te Vianen van een leer gevallen. De man bekwam daarbij ^zulke ernstige wonden, dat hij kort na den val is overleden. Dinsdagnacht half één brandde in de Noorder Kerkstraat te Amsterdam een speel- Marine brengt ter goedwinkel uit van L J. Snel. De brand den kommandant van Hr. Ms. in- lucifer den licht deed vlam vatten, optreden der brandweer bleef de brand tot ’t magazijn beperkt. Het achtergelegen woon vertrek bekwam waterschade. Verzekering dekt de schade inboedel. Dinsdagnacht is er diefstal met inbraak gepleegd ten huize den Roemeenschen gezant bij ons J heer Madrocordato, wonende in zijn villa den Scheveningschen weg. De inbreker of dieven schijnen door den tuin het huis te zijn binnengeslopen, hebben de meeste kasten opengebroken en doorsnuffeld en bijna al het zilverwerk en kleine voorwer pen gestolen. Alleen de tafelmessen lieten zij liggen. Voorts is mede door middel van braak uit een secretaire een bedrag van f 30 aan geld gestolen. De bewoners van het huis hebben van dit nachtelijk bezoek niets gehoord. Eerst eer gisteren werd het geval ontdekt, waarna on middellijk aangifte is gedaan bij de politie. In bewusteloozen toestand werden beiden Dinsdagnacht zijn te 's-Gravenzande NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD A f

Friso nl | 1905 | | pagina 1