voor WORM en omliggende Gemeenten. Bericht! Nieuwj aars-Advertentiën ZATERDAG 16 DECEMBER 1905. Eerste Jaargang. No. 6. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. an de Cezers de gevolgen die zich aan een nieuwe verkiezing moeten onder de vereeniging ENGELAND Het laatste nummer van FRISO dat gratis verspreid wordt, zal niet 30 Dec. doch 1 Januari verschijnen. Evenals vroeger, zal wederom gelegenheid bestaan in het no. van dien datum A 25 cents Daar echter Balfour er aan dacht geopend, doelloozen bleek, dat de brief bestemd was voor den directeur zelf, er Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 I more om van een aan te dringen. een lastig geval. Bij onderzoek er geen dames maar wel heeren St.-Nicolaas hadden gespeeld De post directeur besloot toen alle personen, van wie bekend wras, dat zij den Heilige hadden voor- gesteld, aan het kantoor te ontbieden bijzijn van de opgeroeponen werd nu de brief I In om uit de handteekening den naam van den afzender te kunnen opsporen. En nu De prijs der Advertentiën is van 1 -»5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. van het land, dat nieuwe, oner varen elementen een beslissenden invloed kregen en de intelligente klasse de plaats van leider zou moeten afstaan. Ook zou door zulk een verreikende hervorming zonder èen overgangsstadium het nationale karakter van den Staat bedreigd worden. Hij wilde uit breiding van het kiesrecht, maar geen sprong in het duister. RUSLAND. De volgende opsomming van muiterijen in het leger, geeft een klein kijkje op den toestand I 600 man van het zesde sappeursbataljon. Soepketels werden stukgeslagen, ruiten in kazerne stukgegooid. Den nacht brachten ze in particuliere huizen door. De officieren konden niets doen, gaven zelfs geld voor hun Anders handelden de officieren Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents- Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. i voor Amerika is vastgesteld, moeten, van kracht te zijn, nog de goedkeuring Paus erlangen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Graaf An- drassy heeft in een te Steinamage voor de kiezers gehouden redevoering verklaard, dat hij het programma der regeering, betreffende het algemeen stemrecht, niet aanneemt. Hij wenschte wel uitbreiding van het kiesrecht tot de arbeidersklasse, maar het was niet in te plaatsen. f. het belang Inzending van deze advertentiën wordt I gaarne spoedig verwacht, doch uiterlijk tot 30 December, voormiddags 12 uur. DE UITGEVER. De Uitgever heeft hierbij het genoegen U het 6de no. van FRISO” aan te bieden. Na dit no. komen nog twee. En dan zullen velen vragen. Dan komt »FRISO” geregeld elke week terug, doch alleen voor geabonneerden. ’t Is daarom dat de Uitgever beleefd, doch dringend, voor zoover dit nog niet is ge schied, zoo spoedig mogelijk opgaaf verzoekt, van hen, die na 1 Januari 1906 als abonné’s wenschen beschouwd te worden. De steun, waarop de Uitgever hoopte, heeft zijne verwachtingen overtroffen en daarom durft hij ook moedig de toekomst voor het blad ingaan. Dank aan allen bij dezen die blijken van instemming hebben gegeven. Steun s.v.p. verder »FRISO”. DE UITGEVER. staatsexploitatie onderhoud. Anders handelden de officieren I ^finr 7011 kunne van het Kekholmsche garde infanterie-regiment «Frans Jozef”. De officieren namen de strengste maatregelen. Het bataljon met veel Russische boeren werd in een kazerne opge sloten en zal er wel niet te best af komen, 's Avonds trokken drie militaire muziekkorpsen door de stad met een groote menigte, met roode vlaggen en den Poolschen adelaar, onder ’t zingen van revolutionaire en Poolsche liederen. In Lublin trok een regiment met een roode vlag door de straten, inwilliging van 14 eischen vragende, binnen 14 dagen. In Grodno verzetten zich de politie-agenten die allen werden ontslagen. In Odessa moest de parade afgelast worden wegens de gisting in het garnizoen. De ge meenteraad seinde Witte om luitenant Schmidt niet ter dood te brengen om het zou kunnen hebben. Uit Moskou wordt bericht, dat twee sotniën kozakken eischten, dat men hen naar huis zou zenden. De standvastige houding der regeering schijnt van grooten invloed op de staking der post- en telegraaf beamten te zijn. Het ver keer herstelt zich langzamerhand in de hoofd stad en ook te Kief. Tusschen Moskou en Petersburg worden zelfs weer dringende tele grammen aangenomen. In Moskou schijnen inhechtenisnemingen op groote schaal plaats te hebben van leden van het Bestuur en de van post- en telegraaf beambten. In zijn geheel en wat de goed afzonderlijke leden betreft, wordt het nieuwe Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. DUITSCHLAND Ook in Duitschland is de officiersloopbaan niet zoo benijdenswaardig, als de «schneidige” militairen ons wel doen vermoeden. Ten minste overste Gadke lucht zijn overkropt gemoed in een artikel in het Berliner Tageblatt. In de eerste plaats wordt de Pruisische officier, wat bevordering betreft, niet eerlijk behandeld tegenover zijn collega bij de marine Tien jaar duurt het voor de luitenant het gebracht heeft tot «Ober,” terwijl die van de marine zich na 2 jaren in dien rang ge plaatst ziet. De «Ober” bij het landleger moet 7 jaren wachten op z’n «Hauptmann titel” en kan dan, vóór hij in de hoofdofficiers rangen treedt, 11 jaren geduldig naar den gouden kraag uitzien. Die van de marine doet er respectievelijk 4 en 5 jaren over. Er heerscht, volgens den schrijver, gebrek aan beroepsofficieren. Ook voor de onder-officieren breekt hij een Men moet hen in de gelegenheid stellen den rang van dienstdoend-officier te ver een ijver zal kabinet door vriend en vijand in de pers goed' ontvangen. Men doet uitkomen dat met uit zondering van lord Rosebery zelf, al zijne nauwe geestverwanten zich bij den premier hebben aangesloten, billijkt, ook in de conser vatieve bladen, dat men John Burns een plaats in het Kabinet heeft gegeven en laakt het alleen maar, dat Sir Charles Dilke, on tegenzeggelijk een der meest beteekenende, veelzijdigste en werkzaamste partijleiders geen plaats vond. De reden daarvoor is zeker te zoeken in een oud, halfvergeten echtscheidings- proces en men verwijt de liberale partijleiding niet zonder reden dat ze een man niet tien jaar lang in de voorste rijen der oppositie had mogen gebruiken, wanneer ze niet den moed bezat hem bij de kabinetsformatie den prijs der overwinning toe te staan. De in het Lagerhuis zittende nieuwe ministers zullen ainh non oon nionn-ö -ffarlriö-rlnrr mnolnr rtnrtnv lans, om krijgen, hetgeen hun niet alleen vooruitzicht, maar ook meerderen geven. Dan zullen niet zooveel bekwame onderofficieren den dienst verlaten. De juist plaats gehad hebbende volkstelling in Duitschland wijst aan, dat er op dit oogen- blik in het keizerrijk 34 steden zijn van meer dan 100,000 inwoners, waarvan er 18 meer dan 200.000 tellen. In 1875 vond men in Duitschland slechts 12 steden met meer dan 100 000 inwoners, waarvan 4 met meer dan 200 000. FRANKRIJK. Te Parijs is het bericht ontvangen, dat de Paus onmiddellijk voor de 17 vacante zetels in Frankrijk nieuwe bis schoppen zal benoemen en tevens aan kardi naal Richard machtiging verleenen, om eene algemeene vergadering van de Fransche bis schoppen bijeen te roepen. De besluiten van deze vergadering, die gehouden zal worden op de wijze, als door het concilie van Balti- Men schrijft uit Oudenbosch Zondagvoormiddag kwam in een hoeden- en I mantelmagazijn alhier een 16-jarig meisje uit Sfandaardhuiten mat verzoek om eenio-e e-oedft mantels en hoeden mede te mogen nemen voor mevr. Van R. Zij zeide, daar kort in dienst te zijn Mantels en hoeden werden medegegeven en ’s middags vertoonde de jeugdige oplicht- ster zich met een der nieuwe mantels in de kerk te Standaardbuiten. Toen de gezusters W. om antwoord bij mevr. Van R kwamen, wist deze dame van niets af Een onderzoek werd ingesteld met het gevolg, dat de marechaussees de oplichtster in hechtenis namen en de goederen in beslag genomen werden. Zij werd gevankelijk naar Breda overgebracht. Eenige dagen geleden vond men te Sprang, bij het graven van wit zand ruim 3 M. diep de overblijfselen van een menschelijk geraamte, liggende met het hoofd naar het Noorden. Duidelijk was nog waar te nemen, dat de schedel er van verbrijzeld was. Wel licht werd hier jaren geleden op deze-eenzame plaats een manslag gepleegd en ’t slachtoffer zoo diep onder de aarde, verborgen, dat het nu nog als bij toeval gevonden werd. Dinsdagnacht tusschen 11 en 12 uur is te Susteren (Limburg), een drama afgespeeld, dat zich aldus heeft toegedragen. Eenige jongelingen van het gehucht Gebroek en een paar personen van Susteren zaten ten caféhuize van W. H. Er ontstond ruzie over het toedienen van een glas bier. Dadelijk verlieteü de jongelingen van Gebroek het café om huiswaarts te keeren, gevolgd door G. P. Op geen 20 passen verder kreeg de 20-jarige jongeling Johannes Suilen, van Gebroek on verwachts een steek of snede in het onderlijf. De Olieslagers- Onmiddelijk zakte hij ineen. Men droeg hem binnen bij een arbeider en geneeskundige hulp d. Does de Bye aanwezig "’erd 1dadellJk ontboden. Een geneesheer uit - - - Sittard was spoedig ter plaatse gearriveerd, deze verklaarde na de wonde te hebben on derzocht, den toestand levensgevaarlijk. De marechaussee s van Sittard van het feit ver wittigd, stelden des nachts nog een onderzoek in, met het gevolg, dat de 22 jarige G. P. van zijn bed werd gelicht en met den,-ge vaarlijk gewonde geconfronteerd. Woensdagmorgen werd G. P. zwaar ge boeid naar Maastricht overgebracht. Het slachtoffer is overleden. Eergistermiddag opende de zoon van den schilder J. F. J. Bakker, wonende Van Speykstraat te Rotterdam, in een loods achter 1 de werkplaats staande een flesch naphta. Doordat zich in de nabijheid een petroleum lamp bevond, vatte de uit de flesch komende damp vlam en zette in een oogwenk de geheele loods, welke gevuld was met verfstoffen, en schildersgereedschap, in lichtelaaie. Ook den zoon sloeg de vlam in het gezicht, zoodat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. Op het alarm rukten hand- en stoomspuiten uit, doch met behulp van 2 spuiten was de brand te 6 uur gebluscht. De loods is geheel uitgebrand. De eigenaar was slechts laag verzekerd. Men meldt De stoomtram HoogeveenSlagharen ont spoorde heden te Hollandscheveld. De vijf passagiers, benevens het personeel van den trein, bekwamen geen letsel. De locomotief ligt dwars over de lijn en de personenwagen is grootendeels verbrijzeld, De oorzaak is onbekend. Sedert enkele dagen stopt, naar de »N. Crt meldt, de Parijsche trein, die volgens het spoorboekje om 4 14 van den Haag ver trekt, en ineens doorsnort naar Amsterdam, ook te Haarlem. Men vertelde aan het blad, dat dit geschiedde op ministerieelen last ten gevolge van een verzoek van het Kamerlid Ilugenholtz, die het, zooals begrijpelijk is, ge makkelijk vond, om ’s middags na de Kamer vergadering met dien mooien snelrijdenden trein In Gora Kalwarja muiten naar zijn woonplaats, Haarlem, terug te keeren. - 1 Het blad verbindt er de leering aan dat Je thans ook andere Kamerleden dergelijko faciliteiten kunnen bedingen evengoed als de heer Ilugenholtz en de waarschuwing, dat t van spoorwegen wel eens de deur zou kunnen openzetten voor al dergelijke gedienstigheden, waardoor particuliere belangen vóór algemeene zouden gaan. Een libertaire school. Na de aanneming van de Onderwijswet van Dr. Kuyper, is medegedeeld, dat vanwege den «Bond van Libertair Onderwijs” pogingen werden aange wend tot oprichting van een school. Thans wordt in een circulaire door de ver eeniging medegedeeld, dat men op bescheiden schaal een school wil beginnen van één klasse voor leerlingen van 6 a 7 jaar, waarin o.m. volgens de beginselen, neergelegd in het boek van Ellen Key, «De Eeuw van het Kind”, onderwijs zal worden gegeven. - - Door kolendamp gestikt. laan te Haarlem was Zondagmorgen even 9 uur in rep en, Voer. De koetsier Dubbeldam, die steeds op tijd bij zijn heer, jhr. v. was, liet nu op zich wachten, zóó, dat deze ongerust geworden, zelf eens ging kijken, of er soms iets gebeurd was. De woning boven den stal was gesloten, en daarom liet jhr. De Bye een ladder halen om een nader onderzoek te kunnen instellen. In- midflels was er een der buren ingeklommen en in de slaapkamer zag hij een verschrikkelijk tooneel Man en vrouw, lagen halverwege uit hun bed, schijnbaar levenloos, met opge zwollen hoofd. In het vertrek hing een ver stikkende damp. Dadelijk werd de geneesheer ter hulp ge roepen, die spoedige overbrenging van het echtpaar naar het Gasthuis noodzakelijk oor deelde. Voor het zoover was bezweek de man reeds De vrouw leed in hevige mate, doch haar toestand is niet ongunstig. Dubbeldam, om streeks 25 jaar oud, en ongeveer een jaar gehuwd, was een oppassend man, zoodat de buren algemeen met het gezin zijn begaan. De oorzaak van het ongeval schijnt te, zijn het geheel afsluiten van de vulkachel. In een der plaatsen benoorden het IJ, (N.H.) kwam tijdens de St. Nicolaasdrukte onder de vele brieven ten postkantore ook een met het opschrift «Aan het lieve St.- Nicólaasje.” Dat was bleek, dat voor werpen. om dezen thans verouderden en dwang van onderwerping aan eene nieuwe verkiezing ingeval van overname van een bezoldigd kroonambt af te schaffen, wordt tegenwoordig, ook van unionistische zijde op aangedrongen, in dit geval niet op herkiezing Standaard bui ten met verzoek om eenige goede NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1905 | | pagina 1