voor IVOH EDI en omliggende Gemeenten. Bericht! I '1 ^Rrslgttlarljleth - Nieuwjaars-Advertentiën a 25 cents Eerste Jaargang. ZATERDAG 23 DECEMBER 1905. No. 7. Buitenlandsch Nieuws. <Aan de Cezers A 1 B Binnenlandsch Nieuws. een. De vorstelijke personen werden in het station tische letterkunde en de wijsbegeerte. I DUITSCHLAND. Dat er in een land, waar Het laatste nummer van FRISO dat gratis verspreid wordt, zal niet 30 Dec. doch 1 Januari verschijnen. Evenals vroeger, zal wederom gelegenheid bestaan in het no. van dien datum Jezus werd geboren Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. te plaatsen. Inzending van deze advertentiën wordt gaarne spoedig verwacht, doch uiterlijk tot 30 December, voormiddags 12 uur. DE UITGEVER. van het petitionneerende Nederlandsche Een soortgelijke motie werd in Hanau en aangenomen. Tegen het Schoolwetvoorstel en den gouverneur der residentie van Ermel Scherer. Alvorens zich De Uitgever heeft hierbij het genoegen U het 7de no. van FRISO” aan te bieden. Na dit no. komt nog een. En dan zullen velen vragen. Dan komt sFRISO” geregeld elke week terug, doch alleen voor geabonneerden. ’t Is daarom dat de Uitgever beleefd, doch dringend, voor zoover dit nog niet is ge schied, zoo spoedig mogelijk opgaaf verzoekt, van hen, die na 1 Januari 1906 als abonné’s wenschen beschouwd te worden. De heeft zijne daarom voor het blad ingaan. de rechten der steden dreigt, heeft besloten, tot spoedige bijeenroeping Stedencongres. FRANKRIJK. Men is in Parijs vrij nieuws- Is het ook niet het Christendom, dat de gierig om te vernemen, of Duitschland en de r\nw —lx.x~ A x 1 I Quito n von KT o rv hnf vnnrcfol van RnaniO de Marokkaansche conferentie in Madrid I aannemen. De toestemming van alle andere mogendheden acht men zeker. Frankrijk zelf heeft verklaard, dat het elke Spaansche stad goedvindt. De sultan van Marokko zou misschien tegen het plan kunnen inbrengen, dat hem het verkeer met zijn afgevaardigden in Madrid onmogelijk zou zijn, daar Marokko geen diplomatiek cijferschrift heeft en de gedelegeerden dus niet van de telegraaf gebruik kunnen maken. Algeciras was juist gekozen, omdat van daar de snelste verbinding met Tanger bestaat, wat trouwens ook bij Cadiz het geval is. ENGELAND. Het Berliner lageblatt bevat een bericht, dat als ’t waar is, hoop geeft op verbetering van de verstandhouding tusschen de gouvernementen van Berlijn en Londen. Koning Eduard en Keizer Wilhelm namelijk moeten volgens dit blad kort geleden weder* 1 baar-onderwijskringen nog al oppositie wegens de voordeelen, welke het de confessioneele school toekent. De gemeenten zijn er ook niet mede ingenomen. Zij vinden, dat de Staat haar gezag over de school te veel wil be snoeien. Het gemeentebestuur van Halle, de gevaren overwegende, waarmede het ontwerp op hare scholen be- een voorstel te doen van het Pruisische Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Sweerts, - generaal hielden H. M. en Z K. H. zich op het plankier eenige oogenblikken met genoemde autoriteiten- H. M. droeg een donkergrijs mantelkostuum met een bonten col en zag er zeer welvarend en opgewekt uit. In gesloten galarijtuig reden de Koningin en de Prins, die door een vrij talrijke menigte in de Rijnstraat werden begroet alvorens zich naar het Paleis'in het Noordeinde te begeven, naar het Paleis van H. M. de Koningin-Moeder. Naar wij vernemen zal de na terugkeer van Hare Majesteit en Z. K. H. in de resi dentie gebruikelijke audiëntie ditmaal plaats hebben op Dinsdag 2 Januari. Vrije Universiteit. Staatscourant no. 297 bevat het kon. besluit van 4 December 1905, tot aanwijzing van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag als bevoegd in de van de Vereeniging uitgaan de «Vrije Universiteit” een bijzondere Univer siteit te hebben, die ten aanzien van door haar te verleenen doctorale graden gelijke rechten heeft als de Rijks-Universiteiten. Deze doctorale graden betreffen de rechts wetenschap, de klassieke letterkunde, de Semi- bij voorbaat verklaard na 1 keerig den wensch hebben uitgesproken om beide Mogendheden met elkander op beteren voet gebracht te zien. Het nieuwe Britsche Kabinet zou den eersten stap doen om langs diplomatieken weg vriendschappelijker betrek kingen aan te knoopen. Prins Bülow moet den heeren Bannerman en Grey bij hunne benoeming tot minister «hartelijk” geluk ge- wenscht en «buitengewqon vriendelijke” tele grammen van dank terug ontvangen hebben. Aldus het Tageblatl, dat ter wille van de goede zaak de toekomst misschien in een te rooskleurig licht beziet. De Berlijnsche kooplieden hebben wil ge had van de Zondag door hen belegde bijeen komst, die tot doel had, instemming te be tuigen met de pogingen om een betere ver standhouding tussehen Duitschland en Enge land te bewerken. Ongeveer 2000 personen hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven: kooplieden en fabrikanten, parlementsleden i van verschillende richting, stedelijke overheids personen, hoogleeraren, kunstenaars en dag bladschrijvers. De diplomatie ontbrak alleen. De Britsche ambassadeur, die niet te Berlijn was, had echter door zijn zaakgelastigde de vergadering verwittigd dat zijne Regeering en i waren met het doel. Maandag leed het ministerie bij over een commercieelen modus vivendi” met Spanje en eene daaraan vastge knoopte verklaring van vertrouwen de neder laag en het is, als men uit een telegram weet, dientengevolge afgetreden. De minister president Fortis had vooraf, in antwoord op aanvallen van den aanvoerder der constitutio- neele oppositie Somino, het beleid der Regee ring niet alleen ten opzichte van ’s lands handelsbelangen, maar ook wat den nood in het zuiden des lands, de spoorwegen en het buitenland betrof, breedvoerig verdedigd. De stemming was bijzonder curieushet eerste gedeelte der motie, waarbij de Kamer moeten weigeren kennis te nemen van den brief des Konings, maar de Kamer wil geen enkelen hinderpaal tegen een vergelijk op werpen. Met algemeene stemmen besluit de Kamer van den brief kennis te nemen. hijzelf ingenomen ITALIË. steun, waarop de Uitgever hoopte, I ~TtTTTmg,rirTT -7-p- de stemming verwachtingen overtroffen en DUITSCHLAND. Dat er in een land, waar durft hij ook moedig de toekomst zooveel bier wordt gedronken als in Duitsch- ui_j i-land, verzet zou komen tegen de door minister Dank aan allen bij dezen die blijken van von Stengel voorgestelde bierbelasting, was te instemming hebben gegeven. Steun s.v.p. verder «FRISO”. DE UITGEVER. denken. De brouwers zijn begonnen met pro- j testeeren, thans volgen de werklieden in de brouwerijen. Een tweeduizendtal hunner heeft te Berlijn een vergadering gehouden en op die bijeen- komst een uitvoerig toegelichte motie aange- nomen, waarin ze zeggen, dat de voorgestelde belasting op het bier een maatregel is, welke tegen de belangen der arbeiders in de brouw- en moutinduatrie en tegen het bestaan van Dat is het jubellied, ’t welk telken jare duizenden is gericht, over de geheele aarde wordt gehoord en dat ook nu weêrklinkt, zoowel in de eenvoudige jn Darmstadt dorpskerk als door de prachtigste kerk- I gewelven. Eere zij God is het loflied, uit duizenden kindermonden gehoord, terwijl ze verheugd den kerstboom omringen. Geen Christenfeest, dat zoo algemeen door jong en oud met opgewektheid wordt gevierd, door ieder, die er een eer in stelt den Christennaam te dragen. En zeker met reden, wanneer we bedenken wat al zegeningen het Christendom heeft aangebracht. Is het niet de geest der liefde, die in ieder mensch den broeder doet zien, waar door de schandelijke slavernij is afgeschaft? Er komt tegen de door de regeering voorgestelde 10 opcenten op de bedrijfsbelasting al meer en meer oppositie. De Tijd, het hoofdorgaan der R. Kathol, schrijft thans Tot nu toe zijn reeds tien verzoekschriften bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal in gekomen, ten einde deze uit te noodigen de voorgestelde opcenten op de bedrijfs- (en of) vermogensbelasting niet goed te keuren. De stroom uit alle oorden des lands en uit verschillende denkende kringen der bevolking, houdt nog dagelijks aan. Ja, ’t is nog pas een begin en de vloed zal nog wel grooter worden. Waar blijven nu diegenen die gespot hebben met »’t dubbeltje” meer op een inko men van f 650 Zal men in Den Haag doof blijven voor de stem volk? Za de middenstand weer het eerste slacht offer worden van ’t politieke wentelrad? »V. D.” de aanvoerder der vnjzinnig-demo- craten zond een artikel rond, waarvan het slot luidde De vrouw eene eereplaats in de maatschappij sultan van Marokko het voorstel van Spanje heeft verzekerd naast den man? om -’-L Zeker, er zijn nog vele gebreken in de te houden, zal maatschappij en de Christusgeest is nog niet tot alles en tot allen doorgedrongen. Het «vrede op aarde” is nog vaak een ijdele klank. Daarbij hebben we niet alleen te denken aan de verschrikkelijke oorlogen met de ont zettende gevolgen, die namelooze ellende, die zij na zich slepen. Ook in onze maatschappij ontbreekt het vaak aan den noodigen vrede. Niet dat we verwachten dat allen gelijk zullen denken en willendat is eenvoudig eene onmogelijkheid. Aanleg en ontwikkeling, opvoeding en om geving zijn daarvan de oorzaak. Ieder zoekt op zijne wijze zijn ideaal te bereiken, naar de vermogens, waarmee hij is toegerust. Doch bezielt ons allen altijd den geest der liefde en vergevingsgezindheid tegenover onze huisgenooten, tegenover hen, waarmee we in de samenleving in aanraking komen Hoe dikwijls meenen we niet verongelijkt te zijn en ontsnapt ons een bits woord dat grieft en pijnigt. Hoe vaak gebeurt het niet dat we alleen letten op de gebreken van anderen, terwijl we die van ons zelven voorbij zien. Wat minder zelfzucht, wat meer naasten liefde Dan en dan alleen kunnen we in alle op rechtheid mede aanheffen het kerstlied«Vrede op aarde Maar dan ook alleen kan het waarheid worden, wat we daarop laten volgensin den menschen een welbehagen 1” Zoo worde ons aller feestlied: sVreed’ op aard! in menschen welbehagen!” O verrukkend englenlied, Dat, door tal van eeuwen voortgedragen, Ook nog ons vertroosting biedt! Blijf gedurig in ons hart weerklinken, Doe er ’t licht van d’ open hemel blinken, Wek in ons, bij ieder lot, ’t Eindloos dankbaar: »Eer zij God!” opcenten thans toe te staan, is onge- wenscht èn omdat zij op zichzelf de on billijkheden der bestaande belastingen ver- hoogen en omdat zij onwillekeurig zullen leiden tot ongewenschte opdrijving der uitgaven en omdat zij in plaats van de gewenschte herzienig te bespoedigen de belastingherziening zullen vertragen. Laat de Kamer op deze gronden de opcenten thans afstemmen Maar voor zoover zij geneigd - is. en wij mogen aannemen, dat die geneigdheid haar vertrouwen in de Regeering uitsprak, bij de 0 roote meerderheid der linkerzijde bestaat, den minister bij zijn plannen te steunen, dit uitdrukkelijk verklarenhet zal den minister een aansporing zijn om spoedig met zijn voor stellen te komen, der Kamer een prikkel, deze voorstellen, eenmaal ingediend, spoedig af te handelen. II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins werd aangenomen met 253 tegen 190 stemmen, eene meerderheid derhalve van 63 stemmen het laatste gedeelte, de goedkeuring van den «modus vivendi”, werd daarentegen met 293 tegen 135 stemmen verworpen, zoodat men het zeldzame schouwspel beleeft van een ministerie, dat onmiddelijk na een votum van vertrouwen der vertegenwoordi- Hendrik’ “jn“^Residentie teruggekeerd", ging aftreedt, omdat diezelfde vertegenwoor- p diging op één punt met zijn beleid niet wil verwe|komd door den burgemeester, baron, instemmen. «Uw vertrouwen is maar een - vertrouwen met de lippen,” schijnt de Regee- ring te zeggen «uwe daad is een daad van de koninkhjke wachtzaal te begeven, onder- wantrouw’en, derhalve - - - Voor ’t overige had de heer Fortis het geval voorzien en eventueele verwerping van den «modus vi vendi” in elk geval te willen aftreden, zoodat de Kamer zeer wel wist wat zij deed. SPANJE. In de Kamerzitting heeft mini ster Moret y Prendergast verklaard, dat hij j afziet van de rechten op graan en meel, om een scheuring in de meerderheid te voorko men. Hij zal daarentegen een compensatie pogen te vinden in de verhooging van andere, voor- - namelijk directe belastingen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Bij de ope ning van de kamerzitting zijn de ministers afwezig. De president (Justh) leest een eigenhandigen brief des Konings voor, waarbij de zitting tot 1 Maart (wederom) wordt ver daagd. (Uit naam der vereenigde oppositie) verklaart graaf Albert Apponyi de voort durende verdagingen in strijd met de Grond wet. De Kamer is genegen het geschil tus schen de Kroon en de Natie uit den weg te ruimen, maar men zou te vergeefs hopen de Natie te kunnen vernederen. De Kamer zou NIE U W S- E N ADV E R T E N TIE B L A I) t I V. E

Friso nl | 1905 | | pagina 1