voor WORKUM Stat m» fsce. w Nationale Militie. 11 en omliggende Gemeenten. I 1 MAANDAG 1 JANUARI 1906. No. 8. Eerste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. i t4an de Dezer s liet aantal genoodigde kinderen den Kneuterdijk J aan trekt, achterlatend. [kampen, Tot scheiden als Gods ure slaat. jarige V., uit Moordrecht, overreden. WORKUM. Al mogen velen, die voor altijd in het afge- Och bevende alarmisten, Och pruiken, podagristen, Och ouwe-wij venkliek, Och nare leuterkousen, Och bankroetiers en smousen, Je malen maakt me ziek. Je duffe konversatie, Is ééne lamentatie, En nergens zie je licht; Je snatert en je snottert Je steunt en stikt en stottert ’t Is wat een vies gezicht. A Die zucht naar dat ééne vaste rustpunt bij al de wisselingen van dit ondermaansche, schijnt den sterveling ingeschapen. Doet hij ’t meer op zijn gemak af, dan leent hij een ideaal van een ander, zonder verder onderzoek aanvaardt hij dat, ’t welk hem van kindsbeen af werd voorgehouden. Is ’t de wetenschap, dat ’t vader en grootvader in moeilijke om standigheden sterkte, die ’t hem deed aan grijpen en beter schijnen dan elk ander, ja, het eenige wat te midden van al dat wissel vallige te vinden is ’t Kan zijn, maar als ’t zoo is. wie ter wereld zal dan die rustige De BURGEMEESTER van WOR- »Het leven heeft zijn lieflijkheên, Den God des levens rijst mijn lied Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, J. OUDEBOON. »Daar is een tijd van komen, Daar is een tijd van gaan, Dat hebt gij meer vernomen, Maar hebt gij ’t ook verstaan?” Zoo zong De Genestet. En, al worden we dat komen en Nieuwjaarwenschen bij langs de huizen in deze gemeente is verboden. WORKUM, 27 December 1905. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM maken bekend, dat de Mimi voor de Nalionale Militie, voor jongelingen, die in het jaar 1887 ge boren zijn, zal plaats hebben op Donderdag 4 Januari 1906, ’s voormiddags van 10 tot ’s namiddags 1 uur ten Gemeentehuize alhier. Workum, 27 December 1905. Burgemeester en dagavond zijn hart eens kunnen ophalen. Op de bovenzaal van werd eene ssoirée En om van zijn sabel Neemt saam de plooien van I maakte den dan is samengesteld dat voordrachten werden afge wisseld door muziek. Eenige dames en heeren hadden zich reeds vroeger daarvoor ingespannen en men moet zeggen dat keuze van stukken en de wijze van voordragen alleszins beantwoordde aan de ver wachting, ja, in sommige deelen die overtrof. En het mooie was dat vertooners en het zeer talrijk opgekomen publiek zich kostelijk amu- Eene samenkomst, waar veel jongelui bij tegenwoordig zijn, eindigt met een bal, en zoo werd ook hier ten slotte aan Terpsichora de haar behoorende hulde toegebracht. WORKUM. Gelijk reeds zoovele jaren, be reidde de Werkl. Vereeniging »Helpt Elkander” ook dit jaar weer aan de kinderen barer leden een feest op j. 1. Zondagavond, in verband met getrouw schoolbezoek, en de in dit jaar betoonde vlijt in gemaakte vorderingen.. Volop konden de kinderen genieten van de met milde hand verstrekte Chocolade en versnaperingen, op aan gename wijze afgewisseld met aardige kinder spelen en het zingen van een liedje onder lei ding van onderwijzers, onwillekeurig getuigenis van wederzijdsche w'aardeering in elkanders streven om samingwerking te brengen tusschen school en huisgezin. Volgens ingekomen lijsten van de betrokken onderwijzers ontving elk der kinderen in verband met schoolbezoek, gedrag I en vorderingen een meer of minder kostelijk cadeau, waarna allen, ouders zoowel als kinderen, met de aangenaamste herinneringen huiswaarts keerden. alweder met Dat gij moogt vaardig zijn tot werken, dienen, den eenigen De Genestet op ’t zelfde aanbeeld, De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. De Uitgever heeft hierbij het genoegen U het 8ste no. van »FRISO” aan te bieden. Nu komt »FRISO” geregeld elke week terug, doch alleen voor geabonneerden. ’t Is daarom dat de Uitgever beleefd, doch dringend, voor zoover dit nog niet is ge schied, zoo spoedig mogelijk opgaaf verzoekt, van hen, die na 1 Januari 1906 als abonné’s wenschen beschouwd te worden. De steun, waarop de Uitgever hoopte, heeft zijne verwachtingen overtroffen en daarom durft hij ook moedig de toekomst voor het blad ingaan. Dank aan allen bij dezen die blijken van instemming hebben gegeven. Steun s.v.p. verder »FRISO”. DE UITGEVER. schenken,, waarin de gedachte aan het gankelijke, ook van zijn bestaan, meer daad- zijn tijd ook, als hij Jj j. i. d u en was genoodzaakt Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Neen, vroolijk en opgeruimd het jaar inge treden, vol moed cn vertrouwen. Waarom zullen we de pasgeborene be droeven Hoort ge dan zijn vriendelijke drang niet om ’t u zei ven goed te maken? Wijst ook dat jaar u niet op uwe plichten als degelijke vaderlanders, als flinke huisvaders Niet de verheffing der eigen ik-heid, maar het nut van ’t algemeen en van het huisgezin zij het I hoofddoel Trotsch op onze verkregen vrijheden, 'slui ten we ons, onder het »je maintiendrai” te midden der overal heerschende onrust met vast aan elkander en wijzen we alle aanzoek tot bevordering van al wat on-Nederlandsch Koen en onversaagd, we sneven: »De lendenen omgord en brandende de [lampen, het sleepende [gewaad, Zoo leefde ik liever niet.” Zoo dan, als het middernachtelijk uur zijn twaalf doffe slagen heeft doen hooren, leeft er ook in ’t harte van den koenen geest, bij het ronde vaarwel uit eerlijken boezem, de gedachte aan de toekomst door denzelfden dichter, aan wiens hand we het nieuwe jaar intreden Werken en denken en leeren is leven, Wie hier niet werkt is zijn plekjen op [aard, Wie daar niet denkt is het leven niet [waard, te leeren is het leven gegeven 1” Ook 1906 zal, als zijne voorgangers, tijd geven tot werken, tot denken en tot leeren eiken dag herinnerd gaan, toch schijnen onze ge dachten zich daarop vooral samen te trekken bij de wisseling des jaars. Wel drie honderd vijf wat een f“' een schaduw bij het eind. Kort voor vreugde, lang voor smart. Men schrijft uit Zuiddorpe De instructie in zake den moord op de oude Nelle van de Oudeburgsche sluis is her opend. Zondagnamiddag werd A. de R., een persoon, die voor deze zaak reeds eenige weken in voorloopige hechtenis heeft doorge bracht op de gendarmerie te Selzaete ontbo den en na een kort verhoor opnieuw in ver zekerde bewaring genomen. (Af. Ct.) Uit Baarle-Nassau wordt d.d. 24 Dec. geschreven De politie te Turnhout legde de band op een dievenbende, bestaande uit zes knapen van 9 —12 jaar. Bij verschillende inwoners hadden zij ge kaapt wat hun voor de hand kwam. En in de kerken hadden zij reliekschrijnen, kande laars etc. meegenomen. De voorwerpen wer den door hen stukgeslagen en daarna verkocht. Toen zij dezer dagen een zilveren schrijn aanboden, werden zij gearresteerd. En vóór hun meerderjarigheid zullen zij wel niet meer Maar leefde ik niet voor eeuwig, neen liet aantal genoodigde kinderen van f het dienstpersoneel bij den Kerstboom in de I balzaal van het Paleis aan bedroeg 104 Men verdiept zich te Beek in gissingen omtrent het lot, dat den.oudmarine officier Canneman, tot ongeveer een maand geleden alhier woonachtig, kan weervaren zijn. Sinds 30 November is hij verdwenen, en geen spoor is meer van hem ontdekt Men twijfelt nau welijks meer, dat er aan eene noodlottige ontknooping moet gedacht wordenmaar het vreemde van het geval is, dat, hoewel reeds enkele uren nadat hij voor het laatst zijn wagen ontspoord, huis verlaten had, met lantaarns in de bos- j - schen gezocht werd, en voorts de heele Meerwijk is afgedregd, geen spoor van den verdwenene meer is kunnen bespeurd worden. Men schrijft uit Dinxperlo aan de »A.Ct.”: De wed. Hengeveld, welke met hare min derjarige kinderen als Hastige Auslander” Pruisen werd uitgewezen, doch wier zoon nadat hij in Holland voor Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Énkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. boos opzet zijn steunpunt ontnemen De wereld zoekt naar rust en als haar is met beslistheid af. edelste zonen ’t na jaren van zelfopofferend al moesten onderzoek getuigenvolstrekte rust is in de gansche schepping niet te vinden sRust roest!” dan hebben ze meteen uitgesproken den grond van voortbestaan en slaan ze en bijgevolg tot leven ’t mede intreden, ondertusschen wegvallen hoevelen zijn er loopen jaar weer van ons heengegaan de maatschappij over haar geheel stoort zich daaraan niet, immer werkt zij voort. Ploegen, zaaien, wieden, oogsten, alles zal weder als vroeger plaats hebben. De blijde hoop zal zich hier niet bedriegen, elders daarentegen veranderen in bittere teleurstelling. Wat dat alles aangaat, wenschen we ieder in het bijzonder een werkzaam, nuttig leven en voorspoed in handel en bedrijf. De balans van winst en verlies wijze op den laatsten dag van dit jaar een ruim, voordeelig slot, och, i dubbel aangenaam als het resultaat van eer- lijken arbeid Is) Z_. het, omdat deze diepere voren in het harte vrede. tijden, sperd. Oorzaak keerde wisselstand. Ongeluk. Tusschen Moordrecht en Gouda is de 20- door een trein De ongelukkige was terstond dood. Wie van een gezellige avond j j houdt en wie zou dat niet heeft Doniler- e mi i ie a vrij j jagavonj 7jjrl jiar^ eens kunnen ophalen. -I geloot, van de 1 ruisische autoriteiten een aan- (jp (;e bovenzaal van de Sociëteit »Harmonie” schrijving kreeg in het Pruisische leger dienst werd eene ssoirée amusante” gegeven, een te nemen, heeft aan den Duitschen keizer in avondvermaak in den besten zin van het woord, een adres om vrijstelling voor haar zoon ver- Hef programma bevatte acht nummers en was zocht. Van het Duitsche consulaat te Am- zoo samengesteld dat voordrachten werden afge- sterdam is haar nu bericht, dat de beschik king over het dienstnemen in het Pruisische leger voorloopig een jaar is uitgesteld. Gerrit de metselaar was tweeden Kerst dag met zijn vrouw aan het station D. P. te Rotterdam. »Het karreweitje”, dat Gerrit daar te doen had was het afleveren van twee een karreweitje datje desnoods wel in De trein voor Den Haag stond op het ■r- tweede perron en Gerrit had xoor zijn slozées” ze in een coupé sniet rooken” uitgezocht. Neef zou Alarmisten noemde zich gedurende de reis maar met een pruim I behelpen. De trein vertrok iets te laat maar het scheelde te weinig om het klachtenboek te vragen. Toen het echtpaar nu het perron wilde verlaten, moest het wat geduld hebben, omdat op de eerste lijn een erge lange trein voor Dordrecht stond. Geen bezwaar, want Gerrit een portier los om zoo dwars door wagen heen op het perron te stappen, men ook vlak bij den uitgang. Nau welijks is hij in het rijtuig of de trein ver- Gerrit medenemend, maar de vrouw Hij zou aan de Beurs wel uit stappen. Of hij dat gedaan heeft en ook boete moest betalen, meldt de historie niet. en zestig dagen, tijdperk bij den aanvang I ----- seerde. Het Vaderland vinde in- en uitwendigen slozées”, een karreweitje dat je desnoods wel in i Wat aangaat de vrees voor slechte je Zondagsche pak kan doen. Het echtpaar voor revolutionaire bewegingen zooals was dan ook op zijn Zondagsch gekleed. ^aar Ung. genoeg, in elk geval, om den nu in Rusland plaats vinden, voor afnemende niet onverschilligen mensch oogenblikken te degelijkheid bij de menschen en al die ver ver- I zuchtingen, och, onze dichter hoorde ..,2 1, _L Lj ze werkelijk op den voorgrond treedtoogen- en ze toeriep als hij let op de uitkomsthet wisselen het al. Dan zingt hij verder »(Ik) voel van al dat komen, Dat komen en dat gaan Van menschen, dingen, droomen, Mij moe en onvoldaan. En zoek met sterk verlangen Naar Een, die komt en blijft, Wien ik aan ’t hart kan hangen, Waar alles henen drijft.” vlij komen. De begraafplaats »Vredenhof’ te Slo- terdijk was bij de begrafenis van den oud- militair Heijne dien naam niet waardig. Een talrijk publiek uit de hoofdstad drong zoodanig om de groeve, dat de begrafenis niet mogelijk was; de chefveldwachter Verplanken kon op kalme wijze den toestand niet ver beteren gebruik te maken, terwijl de beide andere aanwezige veldwachters zich van hunne wa penstokken bediendenop die wijze werd ruimte gemaakt, de menigte uit honderden personen bestaande, verliet vloekende en tierende de begraafplaats en trok naar Am sterdam. waarna de begrafenis kon plaats hebben. (O. H. Crt.) Bij het station Scheemda is een spoor- Het hoofdspoor werd ver- van het ongeval was ver- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD i A j --WM V WJLgl VUU LiUtUU VUgtJlI- blikken, die hem ’s levens ernst doen vatten, als hij let op de uitkomsthet wisselen van Maar lane- irennoo- in nlt i L- J

Friso nl | 1906 | | pagina 1