voor WORKUM en omliggende Gemeenten. J I I Eeddiogsmiddelen. 1 ■J ZATERDAG 6 JANUARI 1906. Eerste Jaargang. No. 2. Officieel Gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. f overblijfselen 3 17 2 25 1 29 13 27 3 Het besluit no. 11 Korte oefening. 6 6 5 1 7 1 10 1 12 6 11 o j - een diepe depressie rei 1 I De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cent», elke regel meer 4 cents. Qrootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Huisviyttentoonstelling. Naar men ons uit Arnhem meedeelt, heeft H. M. de Koningin een groote zilveren medaille beschikbaar gesteld voor de Huisvlijttentoonstel- ling, die in het voorjaar aldaar zal gehouden worden, vanwege den Volksbond” (tegen drankmisbruik). Zondagavond ongeveer 11 uur liepen eenige jongelieden in wat te vroolijke stemming j over de Keizersgracht voor de Prinsenstraat te Amsterdam. Een hunner had de roekeloosheid van de brug af in het water te springenhij wilde eens eventjes onderduiken van beweerde hij. De aardigheid had echter ern- 1 stige gevolgen, want de waaghals kwam niet Mag men sommige Couranten gelooven dan staan we aan den vooravond van eene groo te Europeesche omwenteling. Het schijnt dat sommige menschen er be hagen in scheppen altijd en overal het aller akeligste te zien en tegemoet te loopen en ónmogelijk kunnen nalaten wat de Engelschen zoo bondig zeggen to meet difficulties half way.” Gelukkig valt het nu en dan eens een beet je mee en mogen er zware wolken drijven aan het politiek firmament, op nieuwjaarsdag was men aan de voornaamste hoven niet zoo naargeestig gestemdmen zie de hier vol gende berichten. Berlijn, 1 Januari. Hedenochtend heeft ten Paleize de Nieuwjaarsreceptie plaats ge had. Aanwezig warenvertegenwoordigers van den hoogen adel, de Rijkskanselier, ver tegenwoordigers van den Landraad, de opper- officieren, de ridders van den Zwarten Ade laar, de vlagofficieren, de ministers, de voor zitters van de volksvertegenwoordiging en vele andere waardigheidsbekleders. Op de plechtige godsdienstoefening in de slotkapel volgde receptie tot het aanbieden van geluk wenschen. Na de receptie ontving de Keizer de gezanten, den Rijkskanselier, de ministers en de commandeerende generaals. Hierna diner ten Paleize, waaraan de aan- I wezige Prinsen en Prins Arnulf van Beieren deelnamen. De luitenant-generaal von Moltke is tot chef van den Generalen Staf benoemd. Generaal graaf Von Schlieffen ontving de Orde van den Zwarten Adelaar in briljanten en is a la suite van den Generalen Staf geplaatst. FRANKRIJK. Bij de Nieuwjaarsreceptie op het Elyseé hield de Italiaansche gezant tot president Lou- bet een toespraak, waarin hij zei, dat de ge- heele menschheid bij het begiu van het vorige jaar onder den indruk van smartelijke gevoe lens was geweest, welke echter verzacht wer den door de algemeene overtuiging, dat de moreele pogingen ten gunste der solidariteit van de gewichtigste belangen der volkeren en de vredelievende betrekkingen tot elkander in Toen hij den heer Le Fèvre de Montigny hierop opmerkzaam maakte, ontstak deze in groote woede wat handtastelijkheden tengevolge had. Het geknoei met de pandbrieven moet uit- gebreider zijn dan men aanvankelijk dacht en hierbij is een internationale flesschen- trekkersfirma die hare vertakkingen over ge heel Europa heeft betrokken. De heer L. F. A. M. reisde in de laatste dagen vóór zijn arrestatie naar Parijs om bij bovenbedoelde firma de zaak te regelen. Naar verluidt vroeg deze een groote som, die waar schijnlijk wel bij elkaar zou zijn gebracht, maar inmiddels werd uit Amsterdam geseind, dat de justitie de zaak in handen had gekregen Hierop is de heer A. Montigny naar Holland terug gekeerd en bij zijn aenkomst hier ter stede gearresteerd. Hedenochtend werden eenige pandbrieven, die ter verificatie aan de Hollandsche Hypotheek Bank waren aangeboden, door de justitie in beslag genomen. De houders kregen hiervoor een bewijs in handen, door den officier van justitie geteekend. Geruchten liepen ter beurze, dat ook twee employees van de Bank heden gearresteerd zouden zijn. De Vereeniging »Het Nederlandsche Lied benoemde F. R Coers Frzn., Utrecht, mej. Gateau Esser, directrice van de Vereeni ging tot beoefening van Vocale en dramatische Kunst te Amsterdam. Wouter Hutschenruyter, directeur van het Utrechtsch Stedehjk Orkest, en Johan Schoonderbeek uit Naarden tot een commissie om Nederlandsche volksliederen uit te geven. De Vereeniging besloot ook tot het uitgeven van volksliederboekjes zonder noten, welke dienst zullen doen als leesboekjes en als Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. op den vorigen Nieuwjaarsdag in het middel punt van alle wenschen had gestaan, thans eindelijk weer hersteld was. Aan den moree- len invloed welke de vredesidee zich in de we reld heeft verworven is het grootste aandeel in deze gelukkige gebeurtenis toe te schrijven. Nog nooit misschien heeft deze idee zich zoo overtuigend en op zoo weldadige wijze doen gelden. Men kon daaruit de gunstigste gevolg trekkingen voor de toekomst maken. ENGELAND. De Parijsche sMatin” vertelt, dat koning Eduard het volgende zou hebben gezegd tegen een Fransch staatsman (hiermee wordt blijkbaar Doumer bedoeld, die bij den koning op audiëntie is geweest) »Ik heb reden om te veronderstellen dat, wat men ook op het vasteland moge gelooven. geen natie er werkelijk aan gedacht heeft om den vrede van Europa te verstoren en ik ben zeker, dat geen volk er thans aan denkt dien te bedreigen. Het ministerie en zijn hoofd, sir 'Henry Campbell Bannerman, zijn bezield door J oprecht vredelievende bedoelingen. In de betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk zal geen verandering komen- Alle leden der regeering zijn besliste vrienden van Frankrijk en de staatssecretaris van buiten- landsche zaken, sir Edward Grey vooral is een loyaal en overtuigd voorstander van hartelijke betrekkingen. Engeland heeft reeds onder het vorige kabinet beproefd, toenadering tot het Russiche rijk te verkrijgen. Het tegenwoordige kabinet is van plan daarmee voort te gaan om elk misverstand en elk conflict van belangen tusschen beide landen uit den weg te ruimen. SPANJE. Tengevolge van meeningsverschillen met het ministerie van Binnenlandsche Zaken is mar kies Vega di Armijo, voorzitter van de Kamer afgetreden. NOORD AMERIKA. De Burgemeester van Nieuw-York Mac- Clellan verbaast en ergert Tammany door zij ne benoemingen, waarbij hij slechts bij hooge uitzondering hare beschermelingen kiest. Zelfs zijne tegenstanders erkennen, dat hij treffelij ke mannen weet aan te stellen. Groot was vooral de benoeming van generaal Bingham tot chef der politie. Als het menschelijk mo gelijk is de Nieuw-Yorksche politie te hervor men, dan, meent men, zal een militair als hij er de man toe zijn. Bij de Nieuwjaarsreceptie op 't Witte Huis te Washington heeft President Roosevelt in den tijd van 3 uur 44 m. aan 9052 per sonen de hand gedrukt. Dit cijfer schijnt onovertroffen te zijn. Veertig in de minuut Men moet er Amerikaan voor wezen. Volgens de berichtgever der Petit bleu te Nieuw-York heeft de heer Roosevelt het kunststuk mogelijk gemaakt door een muziek korps op te stellen, dat aanhoudend in het i snelste tempo den eenen marsch na den ander afspeelde, zoodat zijne bezoekers onwillekeurig met gelijke snelheid defileerden. De BURGEMEESTER van WORKUM, brengt ter algemeene kennis, dat in deze gemeente hulpmiddelen tot het redden van drenkelingen aanwezig zijn bij: H. van DER GOOT, aan het Nijhuizumer Tolhuis; Den SPOORWACHTER van de brug over het Vliet; Aan de OLIEMOLEN van den Heer R. S. Potma; OEPKE de JONG, Smid, Noord C. de VREEZE, Stations-koffiehuis S. SCHOTSMAN, Scheepshelling, Bagijne- brug en WILLEM DE VRIES, Zuideinde bij de Kettingbrug. Workum 5 Januari 1906. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. ue vredelievende betrekkingen tot elkander in Frankrijk gewaarborgde medewerking vonden. Het afgeloopen jaar had aan het nieuwe de op de brug erfenis van den internationalen vrede nagela- ten en deze vrede scheen goed gewaarborgd te zijn, daar hij onder de bescherming van een groote, zedelijke macht stond. Loubet antwoordde o a> dat de vrede welke j Nationale Militie. Provinciaal Blad no. 130 bevat een van Ged. Staten, van 21 Dec. 1905, le afdeeling M. S. tot vaststelling van het aandeel van iedere gemeente in de provin cie, in de lichting der nationale militie van 1906. Hieraan ontleenen wij het volgenden Volledige oefening, Bolsward 14 Gaasterland 14 Hem. Old en Noordw. 11 Hindeloopen Lemsterland Sloten Sneek Stavoren Wonseradeel Workum Wijmbritseradeel Ijlst Geheel voor volledige oefening 812, voor korte oefening 344. Het weder in November. Het algemeen over zicht der waarnemingen van het observatori um te De Bilt meldt over het weder in No vember van dit jaar Van 113 lag bijna voortdurend een ge bied van hooge drukking over Scandinavië, en trokken depressies over W. en Z-W.-Eu ropa alleen van 8 —9 was de drukverdeeling onregelmatig. Z.-lijke en Z.-O.-lijke winden ,.wbrachten zacht en regenaehtig weer. Den goede bron vernemen, zegt de Tel. werden 14en breide de hooge drukking zich uit naar 1 ZV 1 1 V 1 1 i 1— X *"W V X 7* X«*^*.l* n - z» L w 1 A £1Z^ aI 1 1üi,ül O. tot NO., de temperatuur daalde aanmerke- den heer Le Fèvre de Montigny op 5 navië terug, terwijl meer boven. Na eenige minuten wachtens werd de politie gehaald en deze ging bijge staan door eenige burgers, onmiddelijk aan het dreggen Met behulp van een schippersschuitje werd de drenkeling na eenigen tijd opgehaald, doch toen bleek het le'en reeds gewekenook de hulp van een op het geval toekomenden dokter mocht niet meer baten. Langs het politiehuis op het Gevers- Deynootplein te ’s-Gravenhage, kwam Maan dag een hollend paard, zonder bestuurder, in volle vaart voorbij. Twee dames en een heer bevonden zich in het rijtuig. Dadelijk schoten eenige agenten uit het post huis, doch ze slaagden er niet in het paard te grijpen, dat in woeste vaart verder rende. Een heer poogde op den bok te komen, doch werd uit het rijtuig geslingerd, terwijl het de dames gelukte, bij de Harstenhoekstraat, er uit te springen. Zoowel de dames als de heer werden aan hoofd en handen verwond en door dr. Van Duyl verbonden. Eenigen tijd later brachten agenten het paard en het geheel defecte rijtuig aan. Het ongeval was gebeurd, doordat bij het af' ijden het paard op hol sloeg en de koetsier van den bok viel. Men schrijft uit Uden, dd. 1 Jan. Oudejaarsavond heeft hier een vreeselijk on geluk plaats gehad De vrouw van den wachter Verberk, dienstdoende aan den overweg bij de Molenheide, is door den sneltrein van 5 uur overreden Vermoedelijk heeft zij de lijn willen oversteken om den sluitboom dicht te maken, en is toen door den trein gegrepen, die haar vermorzelde. Niemand was getuige van dit ongeluk, toen de weg gesloten bleef kreeg men argwaan, en weldra vond men de bloedige i tekstboekjes op de uitvoeringen van het »Coers” Liederkoor”,’ koor der Vereeniging »Het Ned. Lied”. van de wachterswoning tot het I station lagen links en rechts lichaamsdeelen verspreid. Nieuwenhuijzenfonds voor onderwijs. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zal aan de op 28 Februari 1906 te houden algemeene vergadering voor stellen te stichten een Nieuwenhuijzenfonds voor onderwijs”, waartoe uit het kapitaal der Maatschappij een som van ƒ10 000 zal bij gedragen worden en waarin verder elk jaar een telkens vast te stellen bedrag uit de kas der Maatschappij zal worden gestort, terwijl voorts jaarlijksche bijdragen van de departe menten, van vereenigingen en bijzondere per sonen zullen worden gevraagd. Het doel van dit fonds zal zijn lo. het bevorderen van het lager onderwijs in het al gemeen en meer in het bijzonder door het verdedigen en bevorderen van deugdelijk open baar lager onderwijs, het stichten van voor allen toegankelijke bijzondere Nutscholen in den geest der Maatschappij en het verbeteren van de opleiding der onderwijskrachten voor het lager onderwijs 2o. het bevorderen van het vakonderwijs 3o. het bevorderen van hooger onderwijs voor het volk. Voorgesteld zal worden een „Nutscommis- sie voor onderwijs” te benoemen, bestaande uit drie subcommissiën elk dier sub-commis- siën zal met de bevordering van een der sub lo. tot 3o. genoemde belangen, belast worden. De aanleiding tot het voorstel is gelegen in de herziening der wetten op het hooger en lager onderwijs van 1905 en vooral in de beginselen, welke bij die herziening door de voorstanders van de bijzondere Christelijke scholen zijn uitgesproken. De finandeele fraude. Naar wij uit de financieele onregelmatigheden ten kantore het NW. en trok zich vervolgens uit Scandi- van den heer Le Fèvre de Montigny op 5 navië terug, terwijl een diepe depressie ver December door den chef van het bureau van in Midden-Europa doordrong de wind werd de Holl. Hypotheek-Bank ontdekt. O. tot NO., de temperatuur daalde aanmerke- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ft'

Friso nl | 1906 | | pagina 1