voor I WORM en omliggende Gemeenten. 1 L i l ZATERDAG 13 JANUARI 1906. Eerste Jaargang. No. 3. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. r I j J Uitgave i een tijd ;i Kabinet des Heeren 1903 wegens verschil van gevoelen over de fiscale quaestie niet vergeten zijn. Sedert van ’s heeren Hij was pas Aan- en ontmunting. De minister van Financiën, gelet op art. 15 der Muntwet, brengt ter kennis van het algemeen, dat gedurende het jaar 1905: A. Aan ’s Rijks Munt is aangemunt: I. voor rekening van bijzondere personen 87,995 gouden dukaten, II. voor rekening van den Staat: a. Nederland: 1 000 000 guldens; 1 200 000 25centstukken2 000 000 10 cent stukken; 4 000000 21/2 centstukken; 10 000 000 1-centstukkenb. Koloniën en bezittingen: 4 000 000 halve guldens200 000 ^-guldens (N.-Indië)5 000 000 1/10-guldens (N.-Indië) tot een nominale waarde van f4 700 000. B. Van Rijkswege zijn ingetrokken 26 tien-guldenstukken, 1 598176 Rijksdaalders, 8667 guldenstukken, 5299 halve guldens, 569 420 25 centstukken, 736 262 10 cent stukken, 1736 5 centstukken 5785 2y3-cent- stukken, 20 824 1-centstukken, 285 halve- centstukken. van f4 223 437,29. De burgemeester van Helder heeft van II. M. de Koningin f 100 ontvangen voor de weduwen en weezen der in de vorige week met de vischschuit H. D, 25 verongelukte visschers. Dinsdagmorgen speelde er zich ’n drama af in ’t Vondelpark te Amsterdam. De op zichter, H. Sixman, die de ronde deed door het wegens de voortdurende regens uitgestor ven park, bemerkte in een der vijvers aan den walkant een menschenhoofd, waaraan hij door de beweging van den mond nog levensteeke nen zag Met eenige moeite wist hij de dren kelinge op ’t droge te brengen en bemerkte, dat het eene jonge vrouw van ongeveer 25 signaal dan de bel te gebruiken. Art. 23. Met uitzondering van krui wagens, kinderwagens en daarmede gelijk te stellen rij- of voertuigjes, moet elk rij- of voertuig, geen motorrijtuig of rijwiel zijnde, waarmede over een kunstweg wordt gereden, tusschen een uur na zonsonder gang en een uur vóór zonsopgang voorzien zijn van minstens één lantaarn, die vooraan geplaatst is aan de linkerzijde, tenminste even ver naar die zijde reikt als de lading van het rij- of voertuig en voorwaarts een helder wit licht uitstraalt. WORKUM, den 12 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE, Burgemeester. J. OUDEBOON, Secretaris. DUITSCHLAND De dag van Zondag j.l. is in vele Duitsche plaatsen gebruikt voor het houden van protestmeetings tegen de nieuwe belastingontwerpen. In het district Minden-Ravensberg werden tal van vergade ringen gehouden, waarin te velde werd ge trokken tegen de voorgestelde tabaksbelasting In Bünde werd door de vergaderden een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat deze belasting voor de Westfaalsche sigaren industrie, welke is aangewezen op de bewer king van buitenlandsche tabak, een noodlottige uitwerking zal hebben. Van de 27000 arbei ders, die in deze tak van industrie werkzaam zijn, zullen minstens 10000 broodeloos worden, terwijl anderen in hun loonen veel nadeel zullen ondervinden. In den Duitschen Rijksdag is het van wege den Rijksminister van Financiën, baron Von Stengel, ingediende wetsontwerp tot her vorming der geldmiddelen voor de eerste maal in behandeling gekomen. De opkomst ter zitting was matig. De clericale afgevaardigde Speek laakte (waarschijnlijk voor den vorm, want het is niet aannemelijk, dat het centrum, zijnde de feitelijke Regeeringspartij, de Regee- ring als ’t op stemmen aankomt zal afvallen) de nieuwe belastingen, waarmede een nieuwe druk werd gelegd op de schouders der arbei dende klasse. De heer Singer (soc-democr.) verklaarde, dat de socialisten tegen alle nieuwe belastingen zouden stemmen, uitgezonderd die op erfenissen, mits deze progressief zouden zijn De aanneming van deze soort van belasting vond een warm verdediger in den heer Büsing (nationaal-liberaal) die betoogde, dat er 300 000 000 M. ’s jaars aan successie rechten kon worden opgebracht. Zijne partij genooten waren - zeide hij ook voor standers van aanmerkelijke verhooging der rechten te heffen van uit het buitenland in gevoerde bereide tabaksoorten. FRANKRIJK. In de Fransche Kamer is men tot het verkiezen van ’t bureau over- bode af, die naar moest informeeren. Er wordt verteld, dat de keizerin weduwe op raad van vele invloedrijke mandarijnen, waaronder alle Chineesche gezanten in het buitenland, thans definitief heeft besloten haar land in 1910 een grondwet en een ment te geven. China begint te ontwaken onder de leiding van buurman. trad hij op als bestrijder Chamberlain’s fiscale politiek, bij het aftreden des heeren Balfour pair geworden. CHINA. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. I gegaan en naar den uitslag werd met bijzondere belangstelling uitgezien, omdat men benieuwd was of en hoe de heer Doumer als voorzitter zou herkozen worden, aangezien men daaruit zijne kansen om President Lou- bet als hoofd van Staat op te volgen eenigs- zins zou kunnen nagaan. Als oudste lid presideerde de heer Paul Bourgeois uit de Vendée, die als »oud geloo- vige” toonde toch met de grootste gematigd heid en welwillendheid de scheiding tusschen Kerk en Staat te betreuren maar voor ’t overige niets gezegd heeft, dat hier bijzondere vermelding verdienen zou. Daarop ging men tot de verkiezing van een President over. Er werden 563 stemmen uitgebracht tegen 511 verleden jaar en ’t bleek dat de heer Doumer gekozen was met 287 stemmen tegen 269 stemmen, uitgebracht op 27 December schip verlaten met de groo- te boot boven Borkum vuurschip schip Broe dertrouw 4. schipper A. van der Meer. O. Godl help ons wij vergaan. De Heldersche visscher Schenk, van de schuit »H. D. 53had het voorrecht ter reede van Tessel de visschertorpedo te vin den, die daar eenigen tijd geleden door onze marine verloren werd. Met het oog op het uitgeloofde vindloon van f 250 een aardig buitenkansje. Ook prematuur. Vrijdag vervoegde zich ter secretarie van Raamsdonk zekere Gden ambtenaar van den burg, stand de vraag stellende Is morgen het kantoor van den burg, stand geopend? De ambt. Ja, zeker, op de gewone kan tooruren kunt u terecht. Wat was morgen uw verlangen? G (vroolijk). Ik kom morgen een klei- j ne aangeven. De ambt. Zoo, wel had uw trouwboekje meegebracht, dan zou ik u nu wel geholpen hebben. G Ja, mijnheer, maar ’t is er nog niet(Historisch). In de bosschen in Friesland’s zuidoost hoek vermeerdert het getal herten dermate, dat de landbouwers er over beginnen te kla gen. De dieren grazen de akkers met winter koren af, zonder dat men bij machte is daar tegen iets te doen, omdat herten bij de wet beschermd worden. Naar men verneemt zijn aan de school let ter T. te Amsterdam in verband met de zaak tot een totale nominale waarde Edelman-Traanberg geen verdere evenemen ten te wachten. De school blijft echter onder zeer scherpe controle staan. Mevr, de Wed. P. J. van Seenus, geb, E. Hilbrands, onlangs te Amsterdam overle den, heeft een vierde gedeelte van haar ver mogen (geschat op ongeveer 20 i 25 mille) aan het instituut tot onderwijs van blinden, ®n het gesticht voor volwassen blinden te Amsterdam vermaakt Het kapitaal is belast met vruchtgebruik. In den laten avond van Zondag werd de dochter van den kastelein F C te Weert, door een revolverschot in het hoofd getroffen, welk schot buiten gelost werd. De politie, hiervan in kennis gesteld, was onmiddelijk ter plaatse en stelde een onderzoek in. Nog den- zelfden nacht werd een zekere H. aangehou den, die een zekeren 8. als den pleger van het feit aanwees, ’s Morgens was H. echter alles vergeten, maar werd in voorloopige be waring gehouden. S, is voortvluchtig. Men meldt uit Haarlem De wildstrooper Peters, die in de bosschen onder Hillegom ’s nachts op wild joeg, had het ongeluk, bij bet gereedmaken van zijn geweer, zich zelf aan hoofd en aangezicht zoodanig te raken, dat de geneesheer adviseerde tot het toedienen der Heilige Sacramenten. Maandag had te Oldemarkt een ernstig ongeval plaats. De beide broers A. en K. Vaartjes, als mede H, Pen hadden met een punter een vracht riet uit een der polders onder Kalen- berg gehaald. Op de terugreis schepte de punter water en zonk onmiddelijk. De 3 per sonen geraakten te water. H. Pen en A. Vaart jes hadden het geluk een bos riet te grijpen en met veel inspanning den wal bereiken. De derde K. Vaatjes een oppassend man van pl.m. 27 jaar en vader van 3 kinderen, werd daarop opgevischt, maar reeds waren de levensgeesten geweken, zoodat de in aller- flesch haast ontboden geneesheer slechts den dood kon constateeren- Dep. v. Waterstaat. Bij kon. besluit is lo. Aan den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, den heer J. Kraus, verlof tot afwezigheid verleend voor den van ten hoogste vijf maanden, ingaande op een nader door Hare Majesteit te bepa len dag en met bepaling, dat zijne wedde ge durende den duur van dit verlof zal stilstaan 2o. het beheer van het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid gedurende den tijd van voormeld verlof ad interim opge dragen aan den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, den heer mr. J. D. Vee- gens. De North China News hoort uit Peking, dat de keizer en keizerin-weduwe tegenwoordig de meest vriendschappelijke gevoelens voor Japan koesteren. Toen baron Komoera onlangs een audiëntie bij den keizer had, stond deze onmiddelllijk op en schudde den baron de hand. Zoo’n beleefdheid is aan het Chineesche hof nog nooit aan een vreemdeling bewezen. Toen de keizerin weduwe hoorde dat de gemalin van den gezant niet in orde was, zend ze direct een den toestand der zieke BURGEMEESTER en WET HOUDERS van WORKUM, brengen onder de aandacht van de ingezetenen de artt. 19 en 23 van het motor- en rijwiel-reglement, {Staatsblad n°. 294 van 1905) luidende als volgt Art. 19. De bestuurder van een rijwiel, waarmede over een weg wordt gereden, is verplicht met de bel een signaal te geven telkens wanneer de veiligheid van het ver keer zulks vordert. Hij is verplicht bij het gebruik van de bel, zooveel doenlijk alles te vermijden, wat het schrikken van rij- of trekdieren of ander vee tengevolge zoude kunnen hebben. Hetis hem verboden eenig ander geluid- den Oud-minister Sarrien. De vice-voorzitters Lockroy, Gerville-Réache, Guillain en Doumergue, zijn allen herkozen. In den Senaat, waar de heer Fayard als oudste lid de gebruikelijke rade hield, had de verkiezing van ’t bureau eerst Donderdag plaats. De heer Fayard heeft o. a. goede wen- schen uitgesproken voor het bevriende en met Frankrijk verbonden Rusland” en den Tsaar, en eene laatste hulde gebracht aan President Loubet. ENGELAND. Nu het besluit tot ontbin ding van het Parlement door den Koning is geteekend. zal men ook spoedig weten, hoe het Lagerhuis er uit zal zien Vermoedelijk zal in de steden de indiening der candida- turen morgen en overmorgen plaats hebben en de stemming van 1217 dezer. In de graafschappen waarschijnlijk de indiening der candidatenlijsten tusschen 13 en 19 en de stemming tusschen 17 en 27 van deze maand. De zaak is in Engeland bij eerste stemming beslist. Wie ’t grootste aantal stemmen heeft is verkozen, al bleef hij ook onder de helft van het aantal dat uitgebracht werd. Voor de maand om is, zullen we dus weten, wie de nieuwe parlementsleden zijn en of het ministerie Campbell Bannerman op een flinke meerderheid in het Lagerhuis kan rekenen- Lord Ritchie, de Britsche gewezen minister van Financiën (die ook andere por tefeuilles bekleed had) is te Biarritz dezer dagen door eene beroerte getroffen en Dinsdag middag overleden. Hij was in 1838 geboren, j Men zal zijn opzienbarende uittreding uit het jaar gold. Dr. H. Vrijdag, die juist met zijn Balfour in September j rijtuig passeerde, vond het meisje half bewus teloos en vol modder aan den waterkant, en bracht haar met zijn rijtuig naar het Wilhel- minagasthuis, waar zij opgenomen werd. Zij verklaarde afkomstig te zijn uit Leeuwarden, was dienstbaar in Almelo, en was wegens schulden naar Amsterdam gegaan om zich daar van ’t leven te berooven. De opmerkzaamheid van den opzichter is oorzaak, dat hier een jong menschenleven is behouden. Een bekend straattype te Amsterdam, wonende in een gangetje in de Willemstraat, en met een poppenkastje langs de straten trekkende om de liefdadigheid op te wekken, is in het Binnengasthuis aldaar overleden. Naar algemeen beweerd wordt, moet »Pop- penkastjet een vermogen van f 27,060 heb ben nagelaten. Op den Haagweg werd een Loosduiner door twee kerels met zijn fiets tegengehouden en van zijn beurs beroofd. Een tuindersknecht, aan wien onder bedreiging met een mes om geld gevraagd werd, sloeg er met zijn vuis- parle- j ten zóó op los, dat de kerels het hazenpad I kozen. Op Vlieland is aangespoeld een met een briefje van den volgenden inhoud: Uitgave van T. GAASTRA Bz., De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke firma H. BRANDENBURG!! ZOON regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar te WORKUM. de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD i j i 1 1 1 "i .1.1

Friso nl | 1906 | | pagina 1