l£ voor WORM en omliggende Gemeenten. J 101 I J BS «I pwW Oude Kroniek. I lil De Stadt Worckum. I ZATERDAG 20 JANUARI 1906. No. 4. Eerste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. ;P V r Buitenlandsch Nieuws. I r ■0 294 van 1905) luidende als getal uijt de andere 19, alsoo dat sij heur ven stemmen 7 "1 personeel md groot stuck landt» van Worckumer I I i I IV. Alle jaer sal veerthien dagen voor Nieuwe- tse van diegene die afgaen, uijtte In sulcker manieren, dat >e prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elk» regel moer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Naar bet »Hbld.” verneemt, is het l aan de school T Dinsdagmiddag in de vergadering van B. en W. van Amsterdam ontboden, waar het van mr. Van Leeuwen een ernstige berisping ontving over het aandeel, dat het genomen had in zake de bejegeningen BURGEMEESTER en WET HOUDERS van WORKUM, brengen onder de aandacht I i' I. De Magistraat sal bestaen in acht Burge meesteren en 24 Gemeensluijden of Vroed schappen, die bij gemelte Raeden van Staten vanwegen als boven alsoo aanghestelt worden. II. De voornoemde Burgemeesteren sullen die nen van den eenen Nieuwenjaers-dach totten anderen, in sulcker voeghen. dat toekomende Nieuwejaar twee van deselve zullen afgaan, ende dat voorts alle Nieuwejaeren vervolgende yder reijse twee, het welcke voor d’eerste drie jaeren bij lottinge sal geschieden, onder die gene die Jegenwoordich als Burgemeesters sijn aangesteltende dat voorts voor het vierde jaar sullen de twee resteerende, d’outste alsdan in dienste, ende langhst geregeért hebbende mede afgaen. III. De Gemeensluijden of Vroedtschap sullen blijvên haer leven langh, alwaert, dat yemant van liteijt, ofte Gedeputeerde Staten oft Reicken- camer dezer Provincie werde gecommitteerd, alleene sal de plaetse van die gene die metter woone komt te ■vertrecken, vaceren. van de ingezetenen de artt. 19, 20 en 23 van het motor en rijwiel-reglement, {Staatsblad n°. volgt Art. 19. De bestuurder van een rijwiel, waarmede over een weg wordt gereden, is verplicht met de bel een signaal te geven telkens wanneer de veiligheid van het ver keer zulks vordert. Hij is verplicht bij het gebruik van de bel, zooveel doenlijk alles te vermijden, wat het schrikken van rij- en trekdieren of ander vee tengevolge zoude kunnen hebben. Het is hem verboden eenig ander geluid- signaal dan de bel te gebruiken. Art. 20. Een rijwiel, waarmede tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang over een weg wordt gereden, moet voorzien zijn van minstens i één lantaarn, die voorwaarts een helder wit licht uitstraalt. Art. 23. Met uitzondering van krui wagens, kinderwagens en daarmede gelijk te stellen rij- of voertuigjes, moet elk rij- of voertuig, geen motorrijtuig of rijwiel zijnde, waarmede over een kunstweg wordt gereden, tusschen een uur na zonsonder gang en een uur vóór zonsopgang voorzien zijn van minstens één lantaarn, die vooraan geplaatst is aan de linkerzijde, tenminste even ver naar die zijde reikt als de lading van het rij- of voertuig en voorwaarts een helder wit licht uitstraalt. WORKUM, den 12 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoeind, T. M. ten BERGE, Burgemeester. J. OUDEBOON, Secretaris. Hindelopen, begrijpende Worckum gaat jaers-dagh. in plaeti dubbelt getal ghenomineerd worden eerst vijf personen uijt de 24 sullen bij ;e genomen worden, welke vijf sullen in een goede lantsdouw Wonseradeel, ende aen Hemelumer-Oldevaert. Is leeftochtig, derheijdt vischrijck, om de bij-liggende meeren en wateren Worckumer meer dicht aen de Stadt geande is seer groot en in ’t selve gaet een vaert met wijde wateren, uijt Mackumer meer. Aen d'ander cant gaet een vaert nae Coudum ende Staveren ende de wijde wate ren van Hemelumer Oldephaert ende Wym britzeradeel Stadts privilegiën hadse voor de Sassensche tijden, hoewel mij onbekend is wanneerse die eerst bekomen heeft. Acht Burgemeesters van oudts, denwelcken Karei de Vijfde uijt raed van George Schenck en ’t provinciaal hof, ende versoeck der Raed selve toegevoeght heeft een geswooren ge meente van 24 persoonen. Dese zoude do Raed selve jaerlijeks kiesen ende eedighen. Alsoo Worckum in den jaere 1635 ende 1636 mede woelde met d'andere Steden om eijgen Raedts bestellingh, zijn door de Staten- Generael, dese articulen tot een Reiglement ghestelt. (Wij nomen daaruit een zevental artikels over.) Isaac Offerman, Rentemeester. lohannes ter Woldt. Willem Jebles. Jacob Jacobsz., Ontfanger. Alardus Raerda. Pier Everts. Wibren Douwesz. Pier Rinaerts. Broer Ansckesz Andries Joukesz. Wibe Jaens. Andries Michiels, 't Euangelium Jesu Christi bedienen Bon- nardus Leuconis Sylvius, Lib. Art Mag ende Georgius Voscuijl. (S7ot volgt.) VI. Gaende dan met heur vijfven in een ander Behalve de groote Kerck kamer, ende niet daer uijt komende nocht de huijsen nom'nat;ie sullen hebben gedaen niette meeste XL Alle vernoemde personen sullen moeten sijn van de ware FRANKRIJK. Woensdag had te Versailles plaats de verkiezing van een President der Republiek, voor den tijd van zeven jaar. Gekozen werd met 449 stemmen de heer Fallières, president van den Senaat; op Doumer, president der Kamer, werden 370 stemmen uitgebracht. Het mededeelen van het aantal stemmen, vereenigd op Fallières, verwekte lange toejuichingen. Het stemmen-resultaat van 1 Doumer werd met gejouw ontvangen. 28 stem men wérden op verschillende andere namen uitgebracht. De president verklaarde Fallières gekozen tot voor den tijd van 7 jaren, te rekenen van de datum, waarop het be den huidigen president een einde zal Capelle, ’t Gasthui^ is mede met met. niemant communicerende voordat sij de ’t Getal van redehjck Stadt te verghe- lijcken ende sij bloeit in neeringhe. Sij ligt - -J- - aen ’j. ejjnc|e van dander zijde begint uehoorlijck gequalificeert. ende inson- Gereformeerde Religie sooals die in de Pu- blycquë Kercken wordt geoefent, professie daer van doende, of ten minsten wel gheaf- fectioneerde totte Religie, ende ten gehoor, komende, oock behoorlijck gedoopt zijnde In dit jaar (1635) sitten in de Regeeringe dese Persoonen 8 Burgemeesters Inne Jacobs Haersma. Jelle Piters Bruninga. Rieuwert L’lbes Basco. Lucas Schenckel. Jacob Gerbrandts. Rinnert liouwes. Intje Piers. Hendrick Jansz. Secretarius Renicus Hansma. 2i Vroedtsluijden. d’ Ed. Heer Fredrick van Inthjeroa. W illtmJanszen. Sikke Wijtsesz. Simen Alles. Claes Johannis. Ilaije Hilles. Douwe Feddes. Mr. Broer Buwema. Augustinus Algara. Tjibbe Sibouts Jochtim Riverdts Wibren Broers. Bij al het moderne van den tegenwoordigen tijd verlangen velen ook nog wel eens te aanschouwen een beeld uit het lang verleden. Wij stellen ons voor, bij plaatsruimte, zulk een beeld nu en dan eens weer te geven uit De beschrijvinge van de Heerlijckheidt van Fries landt tusschen 't Flie end de Lauwers end De drie Gedeelten in 't bisonder, als mede de Grieteniën end Steden en wel in de taal en spelling, zooals die twee en een halve eeuw geleden gebruikt werd. Niemand zal het ons euvel duiden dat wij beginnen met Worckum (eertijts seijde men Waldrichum) ligt een uijre gaans van Hindeloopen aen de Zee kant doch een weijnig binnen. Is vast gemaeckt bij de tijden der factiënmenigh- mael geslecht, afgebrandt, geplondert en wederom gebout ende bevesticht. De hooft- kereke van S. Geertruijd brandde af in oor- logh tusschen de Geldersche ende Borgoen- sche (1450 1470) doe deede Uijtrecht groot behulp tot de herbouwinge. Keyser Karel begaefde haer met den aen- was der landen tusschen Worckum ende Hin deloopen ghelegen buijten den Zeedijk. Deze gifte bevestighde sijn Soon Philips ende naermaels bij dese vnjheidt de Gedeputeerde der Staten van *t Landtdie landen zijn bedijekt met groote moeite ende kosten ’t vochtich ende regenachtich weder deede 't eerst belet, daernae als de dijck was vol- trocken, dreefse in door storm ende onweder, doch hermaeckt ende wel bevestight bleefse ■taen ende staet noch van ’t jaer 1624 af; 't is f te sullen Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Antoine Dubost, de vise-president, die Falliè res het proces-verbaal der stemming overhan digde, hield een toespraak, waarin hij zeide, dat het congres door Fallières te kiezen tot hetbe- kleeden van den presidentieelen zetel, aan de verwachtingen van het republikeinsche Frank rijk was tegemoet gekomen, dat aan zijn hoofd niemand anders kon wenschen dan een eerbie dig en getrouw dienaar van constitutie en wet. Wij bieden u dus, met onze groote voldoening, onze gelukwenschen aan. Rouvier begroet den gekozene en biedt hein de gelukwenschen der regeering aan; hij be groet in Fallières den uitverkorene der repu blikeinsche meerderheid. Fallières antwoordt en zegt, dat zijn ontroe ring en dankbaarheid even diep en levendig zijn als de republikeinsche uiting machtig was. Hij zal de grondwjet nauwlettend in acht ne men en alle verplicntingen vervullen, die zij hem oplegt, aldus de keuze van het congres recht vaardigend, door steeds een trouw dienaar van de instellingen en het vaderland te blijven. De beproevingen in herinnering brengend, die hij doormaakte in gezelschap van Rouvier, zegt hij te hopen, dat die gebeurtenissen zich niet zullen herhalen, maar dat hij, mocht dit het geval zijn, Rouvier aan zijn zijde zal vinden. Men kan Frankrijk gelukwenschen met deze benoeming. Fallières is evenals Loubet een zoon des volks voortgekomen uit den kleinen burgerstand en vooruitgekomen door zijn eigen bekwaamheid, zijn eigen arbeid, is hij nu tot de hoogste waar digheid opgeklommen, die Frankrijk aan een zijner burgers geven kan. Zijn velleden is er borg voor, dat hij die waardigheid met dezelfde toewijding en liefde zal vervullen, die hem steeds, onder alle om standigheden, bezield hebben. Hij is het type van een degelijk, braaf man. ENGELAND. Het succes der liberalen duurt voort. Er wordt ook ongewoon in Engeland gestemd dezen keer. Vrijdag en Zaterdag kwa men gemiddeld 89 pet. der kiezers op en daarvan stemden bijna 60 pet. op de liberalen en arbei- derscandidaten en ruim 40 pet. op de conser vatieven en liberale unionisten. De meeste Engelséhe bladen staan verstomd over het succes der candidaten van de arbeiderspartij, die tot nu toe in Engeland zoo gped als niet meetelde. Thans wist de candidaat in Zuid Westham, Londen, den conservatief te slaan. In Burley sloeg de arbeiderscandidaat den unionist met een meerderheid, grooter dan het stemmencijfer van den laatste. De Times meent, dat er een vrij sterke vierde partij in het Lagerhuis zal komen, waarmee men zal hebben te rekenen als het succes blijft aanhouden als thans. RUSLAND. Het Petersburgsche Telegraaf- agentschap meldtDe raad van administratie is tegenwoordig bezig, de wetten, die de innerlijke 1 samenstelling van het rijk betreffen, met den nieuwen vorm van den Rijksraad en de Douma in overeenstemming te brengen. Daar deze arbeid zonder uitstel beëindigd moet 1 worden, is voor den 20en Januari een zitting van den ministerraad bepaald, van welken de Tsaar het voorzitterschap zal bekleeden. NOORD-AMERIKA. In den Amerikaanschen Senaat had een levendige discussie plaats naar 1 aanleiding van een motie-Bacon betreffende de conferentie te Algeciras. De motie hield in, dat de tusschenkomst of deelneming der V. S. in een geschil tusschen Europeesche staten ter zake van Europeesche kwesties een verkrachting is van de staatkundige gedragslijn van Amerika, gedurende meer dan een eeuw. Eenige leden meenden dat men geen gedelegeeren had mogen zenden. Bacon meende, dat ze geen beslissende stem mochten uitbrengen, anders zouden de V. S. in het ergste geval ook nog in een oorlog ge wikkeld kunnen worden. Habe zeide echter dat in zoo’n ernstig geval de president ongetwijfeld den Amerikaanschen afgevaardigden verdere deelneming aan de conferentie zou ontzeggen. aen 1200 pondematen. De Sool ende uijtvaert van neffens den nieuwen dijck. Een scheeprijck water loopt door de Stadt Gemeensluijdi nae de Sluijs. Voor eenige jaeren maeckten die van Bols- lotingi Leeuwerden nae I doen de nominatie van 't voorschreven dubbel Bolswerdt nae Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. sluijs af tot van Bolswerdt nae g - - - - de toch der reijsende lieden selfs niet mede sullen nomineeren. van Harlingen y gevaerlijeker Zee is. Het water rr, aen beijde kanten Tot welck° nomi"a ie S,J datellJck sullen moeten procederenbeloovende eerstl. soo ras het lot op hun sal sijn ghevallen om te kiesen en aen de vergaederinge op haeren gedaenen eedt, dat sij in ’t nomineeren sullen letten op de bequaemste persoonen onder d’ voorschre- negenthien, sonder eenich ander ooge- merk, sucht of gunst daerinne moochen betoonen. werdt een treckwech haer Stadt ende dese gaet Worckum, om herwaerts te trecken, alsoo van Harlingen I langer en gevaerlijeker Zee is. Het water dat door de Stadt loopt is aen beijde kanten met huijsen dicht beplant, maekende een langen dubbelen streecknochtans gaat dese streek niet aen de Zeedijck ende sluijs toe, eenighe opene ruijmte tusschen de Stadt ende Sluijs latendedaar Kalckwerken staen. Buijten dese streeck ten Zuiden verschei dene straten ende een schoon merekt velt, eierlijek geplaveijdt: aen ’t selve een Raedt- huijs ende schoone huijsen ’t Is een seboone Kerck: de Toorn is nae de brandt met hout verdeckt ghebleven isser een een toorn versien. is groot, tegen een de selve in de collegien van d’ Genera- I president der Republiek wind van nemen. ■tjsn i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD t J i JUC1 Bill TCV

Friso nl | 1906 | | pagina 1