omliggende Gemeenten. voor WORKUM en 1 I j J *1 De Stadt Worckum. £8 ZATERDAG 27 JANÜAKI 1906, No. 5. Buitenlandsch Nieuws. OUDE KRONIEK. Binnenlandsch Nieuws. S - jl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD i voortijden hem ende sijn J die bedieninghe verstorf hij in ’t jaer 1586. onmiddelljjk Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. en Dantswijck ofte dat nog huijden- wetgevende macht in. grondwet zou uit- Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 I uijtgevoert worde. Worckum is ook beheerscht van Hottinga, hebbende in hij maar iets had verteld Het bleek evenwel, dat hij de waarheid had gesproken, zoodat hem in het bekende gebouw gastvrij heid verleend werd Inbrekers hebben gisterennacht te 's-Heerenberg een bezoek gebracht in het station van de stoomtram Zutphen Emmerik. Er is f 200 aan zilvergeld gestolen. A. Bdie Zondagavond door de stoomtram bij Arnhem werd overreden, is aan de bekomen verwondigen bezweken. heeft opgeléverd dan ontzaggelijke onkosten en ’t verlies van vele menschenlevens. MAROKKO. De conferentie nam met gerin ge wijzigingen alle artikelen aan van het ont werp betreffende den smokkelhandel van wapens. Heden zal de commissie zitting houden tot onderzoek van de kwestie van belastingopbrengst. De conferentie heeft aan het register in arti kel 16 de woorden »Spaansche bezittingen® toe gevoegd. In de morgenzitting las de president een tele gram van den koning van Spanje voor, als ant woord op het gezonden telegram van geluk- wensch. De koning betuigt daarin zijn dank en verklaart er op te rekenen, dat een hechte aaneenvoeging van de vriendschapsbanden tus- schen de vertegenwoordigde mogendheden den vrede, het welzijn en den voorspoed der volke ren zal bestendigen. een staking van 20 de fabriek van den heer een verschil over de loon- leen reeds dat zulke dingen beweerd worden en zelf eenig geloof vinden, te mogen aanmerken als een blijk, dat de publieke opinie in zake de Phillippijnen aan het kenteren is. Men begint in Amerika hetgeheele «Philippijnsche avontuur® De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. ende oock dat sij attestanten van haeren voorouders, ’t geene bij hem gesecht is ende voor haeren tijden geschiet magh sijn, wel dickmael hebben hooren vertellen ende dat X rtrtlrTZ, zl ZXMOr,-. n An/In ATVAnllOOT1 1 ghenoegh is. Ende alsoo de verschreven De Russische Bond der Bonden is thans met 1 om een constituante bijeen te roepen, waerheijt te certificeeren soo hebben wij hem weijgheren, hem dese voor certificatie, om hem te mogen strecken naer behooren. In kennisse der waerheijt soo hebben wij onse voorschreven Stads-Secreet ende Praesi- derende Burgemeesters Zegelen hier onder aen doen hanghen ende metten selven Burge meesters en Secretaris handen doen bevestighen ende onderschrieven. Gegeven binnen Worckum den 29 Octobris Anno 1586. Stylo veteri. Benoemd tot griffier van het Kanton gerecht te Bolsward de heer mr. H. Kuipers, burgemeester van Ameland en advocaat aldaar. De heer L. Feits Gzn., burgemeester van Schoterland, is op verzoek eervol ont slagen. Te Groningen is sigarenmakers aan Zijlstra. 't Betreft regeling De Vereeniging Groningen heeft Federatie van stakers behooren) allen uit te sluiten, met ingang van Zaterdag as, wanneer Vrijdag middag 12 uur de staking niet mocht zijn opgeheven. Zich te laat bedacht. Eergisterenmiddag kwam aan een der politiebureaus te Amster dam een man, die erg aan Bacchus had geofferd, zich aanmelden om drie weken in de »nor te gaan Nadat hij zijn roes had uitgeslapen, zeide hij, dat zijn opgave onjuist was en hij maar iets had verteld Het bleek gevolg was, dat dit blad onmiddellijk in beslag ide de I Gekozen zijn 316 liberalen, 39 leden van de I nrro’lz linrlon tvo 1 nninnicfon on Si 1 iiutinno, listen. De liberalen winnen 159, de werkliedenpartij 32 en de‘ unionisten 10 zetels. RUSLAND. De Peterburgsche correspondent van den Matin meldt nog bijzonderheden over de uitgebreide voorzorgsmaatregelen welke te Petersburg waren genomen met het oog op ongeregeldheden, die men op 22 Januari vreesde, j Gelukkig echter is het volkomen rustig gebleven j en zijn geen betoogingen gehouden. Alleen de bladen verschenen des avonds niet en een ochtendblad kwam uit met een rouwrand. Het l U 7 werd genomen. De redacteurs van verschillende spotbladen zijn wegens toespelingen op gebeurtenissen van een jaar geleden in hechtenis genomen. De vergadering van adelsmaarschalken te Moskou heeft den Tsaar een delegatie gezonden, met het verzoek de Doema zoo spoedig mogelijk te doen bijeenkomen en de regeling der agra- rische quaest e aan de Doema over te laten. Gneksche taele in de y>„..d dc. D„..d„. i„ nieuwe Academie te Franeker gheroepen. In piet nieuwe plan voor den dag gekomen voorschreven Keijser Karolus de landen liet innemen, al ontrent elf jaer oudt ware, soo- dat hij daeraf noch goede geheugenisse heeft /vvv/Jrx rvrvnL- cri q t EnaEc» n Ion VQT7 nflPFP.R ’t selve niet konnen Hauxkens. onze medeborgemeester ende broe- passerende der in den Rade, oudt omtrent vijff ent seventigh jaeren, Lioloff Hermansz. oudt omtrent drie ent seventigh jaer, Hidde Jarichs ende Albert Jacobs, oudt over de tseventich jaer, onsen Borgers, alle ook man nen met eeren, Lofweerdigh om de waerheijdt ghetuijgenisse te geven, nopende deafkomste van de voornoemde Fredericus Inthjema, dewelcke alle ende elcks van hun bisouder eendrachtelijck hebben gheattesteerd. verklaert ende geoffirmeert, attesteeren, verklaren ende offirmeeren mitsdesen ende dat op Manne waerheijdt, in plaetse van den Eede, waer achtigh, notoir, ende openbaer t® wesen, dat de voorschreven Doctor Inthjema echtelijcken geboren is van den geslachte Inthjema, uijt Worckum, van Vader, Grootvader, ende over Groot-Vaders, jae boven menschen memorie, ende sijnen Groot-vader Tiberius ofte Tiebbe Inthjema binnen der Stadt Worckum. aen den steinen post, een vast Casteel Stens, ofte Huijs gehadt heeft, opgetimmert van grauwen Duijfsteen binnen ende buijten, met Vlinten ende gegoten Kalck opgevullet, de muijren wel omtrent een vadem dick zijnde, ’t welck in ’t viercant seer Hoogh is geweest, zijnde seer vast ende geweldigh, waermede den gantschen Stadt konde gedwongen worden soo dat sij van der ghewelt sijnder Regee- ringe, Inthjema dwanek, dat is geweldigh. ghenomineert is geweest: hebbende alsoo in verleden vrije tijden, Merum mixtum Im perium toe Worckum ende daer ontrent, soo dat oock van den selven huijse, veel Regeeringe ende ghewelts uijtgaricht ende DUITSCHLAND. De nieuwe Duitsche mini ster van Buitenlandsche Zaken, de opvolger van wijlen Baron van Richthofen, zal zijn de heer Von Tschirschky und Bögendorf, geboren in 1858 en laatstelijk gezant van Pruisen bij de Vrije-stad Hamburg. Hij stond een tijd lang "1; ccrqtc L; van legatie te St-Peters- burg. Men heeft hem daar leeren kennis als een schrander, maar ook als een zeer lichtge raakt man. Een voorval, dat hem op een goe den dag met grootvorst Wladimir, in botsing bracht, werd de oorzaak van zijn terugroeping en had ook de overplaatsing van zijn chef, prins Radolin, naar Parijs tengevolge. Op een hofbal sprak de Grootvorst een dame aan, die Tschirschky aan zijn arm rondvoerde. Wladimir zeide in scherts tot haar: «Verveelt gij u niet met dien meneer Ik voor mij ken mets saaiers dan een diplomaat. Laat hem schieten en laten wij wat keuvelen.’ De gezant- draak gestoken hebben en men verwacht natuur- -x~~v 1 -J -J d--J Deze FRANKRIJK. De Fransche regeering heeft Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Welcke Slot ofte Stense, in tijden als Keijser Karolus de vijfte, Jurien Schenck ende den Heere van Veltheeren gesonden hadde om Slot. Twee jaermerkten heeft de Stadt, de eer ste des Maendachs voor Meij de tweede den 9 September, des daeghs nae Marie-geboorte. De weeck-merckt, ghehjck Franeker ende Dokkum op Donderdach, en is seer goet. g^Zën^df-ëtZën/bö' Alle dagben gaetet veer op Amsterdam - des Winters een schip op 9 uijren voor noen des Somers beginnende op den 9 April, varen alle daghen twee Schepen naer Am sterdam, t’ een te 8 uijren, t’ ander op 11 uijren voor noen. Inthjema huis was voortijden een Stens en hadde Merum ende mixtum imperium. Is afgebrant door Jurjen Schenk ende Jan van Wassenaer. Een nieuw schoon huis nader- hant wederom ghetimmert door Fredericus Inthjema, voor eenighe jaeren. Dat die van ’t gheslacht Inthjema op dat Slot woonachtich, gewelt ende gebiedt hebben gehadt blijekt bij een acte van Attestatie ghegeven in ’t jaer 1586 gepasseert aan Doctor Fredericus Intbje- ma, sich ophoudende doen-maels tot Lier in Oost-Frieslandt. Dese te Coudum gheboren, van jongs-op tot de Studiën ghenegen, tegen de wille sijner Ouderen is Doctor gepromo- veert te Leuven. Sijn grootvader oock Fre derick genoemt woonde op ’t Slot te Worckum 't sal mij niet qualijck worden afgenomen indien ick dien Brief hier stelle als eenighe ghedachtenis van outheden bevattende. Sij luijdt aldus Wij Borgemeesteren, Schepen ende Raden der Stede Worckum, in West-Frieslant doen cond, belijen ende bekennen, certificeren mits desen, voor de gerechte waerheijt, hoe dat ten versoeke van Alger Inthjema, uijtten name ende van weghen den Hooch-geleerden Docter Frederic Inthjema, sijnen broeder nu woonende tot Lier in Embder-land, rechtlijckcn sijn voor ons verdagh-vaart geweest, den eer- samen Mannen ende getuijgen als Hemme Wassenaer, West-Fries- landt onder subjectie te brengen (alhoewel ’t selve lange teghen hielde) mette gantsche Stadt verbrant iswaer of de fundamenten, ende reliquien, over mennich jaeren ghestaen a)‘s‘J'ee“r7te Stans' hebben tot prospect van alle menschen. De welcke Relequien naderhandt gesleten, den j eenen Saakle Taben- thies van Boolswart gecoft ende ontrent twintich jaeren gheleden en verscheijden schepen ende Carwiels, na Oosten gevoert zijnsoo daghs de ghemeene Burgers ende Inwooners deser Stede goede kenisse hebben van de plaetse daer 't voorschreven Inthjema-Huijs, Slot ofte Stense gestaen heeft. Seggen voor reden van wetenschappe dat ’t gene voorschreven is alhier te Worckum ende daeromtrent is een gemeenen name ende fame, dat de voorschreven Doctor Inthjema, is van grooten gheslachte ende af- komste waer door de selvighe alhier in hooch-achtinge is geweest, ende noch is bij den gemeenen Man, die van afcomste kennisse hebben. Ende allegeerde de voorschreven onse mede-Borgemeesters, mede voor reden van wetenschap, dat hij doe ’t voorschreven Sloth, Huijs ofte Stens verbrandt worde, ofte de De Stadt I geweest door die tijden een vast groote Kerck. van sigarenfabrikanten te nu besloten, de leden der sigarenmakers (waartoe de schapssecretaris voelde zich beleedigd en van het gebeurde verslag aan zijn chef, nam de zaak hoog op en eischte van Lamsdorf, dat er verontschuldigingen zouden worden aangeboden. bij den Grootvorst zelf tegemoetkoming vond, te betreuren, hetwelk tot dusverre niet anders bei- heeft ons-eléverd dan ontzamreliike onkosten en die de uitvoerende en zich zou vereenigen en een werken. De Bond der Bonden wil in geheel Rusland een uitgebreide propaganda van zijn denkbeeld gaan voeren. BELGIË. Het wetsontwerp betreffende de vesting- en havenwerken van Antwerpen is door de Kamer met 82 tegen 77 stemmen in zijn geheel aangenomen. NOORD-AMERIKA. Een zonderling gerucht is te Memphis in Tennessee in omloop gekomen in verband met de benoeming van den daar thuisbehoorenden gouverneur-generaal der Phi- lippijnen, Wright, tot ambassadeur in Japan. Zijne familie beweert namelijk, dat hij naar Tokio zal gaan met volmacht om met de Japan- sche Regeering te onderhandelen over eenen 'verkoop van die eilanden aan Japan. Een jaar geleden zou ook het sensatie!ievend- ste Amerikaansche blad met het denkbeeld den ■><••*••- I draak gestoken hebben en men verwacht natuur- deed lijk, a)s men te Washington er van reppen Deze I mocht in ’t geheel, de bewering zal worden ge graaf logenstraft. Intusschen schijnt men het feit al- --oDoor de verzoenende hou- i ding van dien Russischen minister, die bovendien had het gebeurde geen verdere gevolgen, maar de positie van prins Radolin en zijn nurkschen attaché ondervond er den terugslag van en dm moesten kort daarna uit St.-Petersburg vertrekken. De heer Von Tschirschky is ook de man geweest, die den grijzen president Kruger te Keulen kwam meedeelen, dat de Keizer hem niet ontvangen kon. De Bismarckianen verfoeien den heer Von Tschirschky. Maximiliaan Harden heeft hem I eens in een boos oogenblik met zijn gewone grofheid de sluis van de Duitsche’diplomatie” genoemd en een onuitstaanbaar wezen. Het is echter zeker, dat de heer Von Tschirschky behalve dat hij een barbaarsch gespélden naam het selve daeromme notoir ende openbaer i draagt, de blakende gunst van den Keizer geniet. I ghenoegh is. Ende alsoo de verschreven FRANKRIJK. De Fransche regeering heeft Alger Inthjema, nomine quo, daer af ver tot dusver nog geen besluit genomen omtrent socht heeft, onze opene brieven van Certifi de wijze, waarop ze tegen Venezuela zal optre- catie, ende ons selfs ten deele, sulckx mede den. De Matin wijst er op, dat een bombarde- iwel bewist is, ende wij gheneijcht sijn de ^nt van.Lai Guyara zeerpijnlijke gevolgen zou, i ikunnen hebben zonder dat er misschien iets door werd bereikt. In La Guyara zijn evenals in Caracas vele Fransche pakhuizen welke van een bombardement te lijden zouden hebben. Beslaglegging op de inkomsten der douane zou even bedenkelijk zijn, want eerstens is er reeds beslag op gelegd en ten tweede zou zulk een maatregel president Castro niet anders dan aan genaam kunnen zijn, want ze zou Venezuela het gewenschte voorwendsel aan de hand doen om zijn door de opbrengst der douane gegaran deerde schulden aan Engeland en Italië niet te betalen. De Matin acht wachten het beste en hoopt, dat ook Engeland en Italië ten slotte het geduld zullen verliezen. ENGELAND. Steeds nog vallen de verkie- I zingen uit in het voordeel van de liberalen. Huijs ende Slot ontrent de I werkliedenpartij, 135 unionisten en 81 nationa- Dese Stadt kan sich oock beroemen op Pettrejus Tiaraeen man, die sonder leermeester tot hooge kennis gekomen is. Was ervaeren in de drie geleerde taelen hadde goede wetenschap in Logicis. Mathesi, Physica ende Ethicis maeckte met sijn eijgene handt Musyck ende Land meters ende Astro nomische instrumenten. Door-reijsde Duijts- lant, Francknjck, Italien ende werde Doctor inde Medecijnen gepromoveert. Tot de Aca demie van Douaij beriepen hem tot de Pro fessie van beide taelen. Sijn Huijsvrouw van Franeker gheboortich, mocht daer niet aerden. Daarom verliet hij daer de Professie ende sette sich ende wierde Burgemeester te Franeker. Dat bediende hij eenighe jaeren en vertrock om de beroerten nae Leijden. Aldaer tot de Professie in de Medecijnen ghevordert, is hij nae eenighen tijdt tot de Professie van de .’t1-'

Friso nl | 1906 | | pagina 1