I voor WORKll en omliggende Gemeenten. Landbouwboekhoucten. ZATERDAG 3 FEBRUARI 1906. No. 6. Eerste Jaargang. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. of minder geschikt zjjn, als gevende te veel met dezelfde hoofden als zij voorkomen in Til nauwelijks herinnering. Haar vader. Karei XV van Zweden, was gehuwd met Prinses Louise der Nederlanden (geb. 5 Aug. 1828, zeer fijnen smaak in kunstzaken en werd ge- overleden 30 Maart 1871). zoon En zoo eenvoudig kan zij zijn, dat dit kan geschieden onder of na de koffie of thee, of ’s avonds een half uurtje, zoodat een en aan van persoon. Onze boeren hebben twee aan de leidende beginselen, waarvan men is Zoo’n een cursus in het boekhouden niet de kan worden gevolgd door elk, die de lagere school goed heeft doorloopen, waarvoor noodig zijn 8 lessen van 2 uur. De achtste les zou nog kunnen worden gewijd aan de bespreking van facultatief gestelde registers. Spr. wekt ten slotte de aanwezigen op eene proefneming daarmede te doen, en de uit komsten zullen hen zelf en hunne mede- menschen ten zegen zijn. Nadat de Spr. nog enkele tot hem gerichte vragen om inlichtingen had beantwoord, bracht de Voorzitter der afdeeling, de heer J H, Swart Jz den heer Heidstra een woord van dank voor zijn duidelijke, heldere uiteen zetting. vertrouwende ieder der aanwezigen te hebben overtuigd, hopende dat het doel eene Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. leenheerscher aller Russen” alleen in betee- kenis, alleen ten opzichte van de internationale onafhankelijkheid. Een eed op de grondwet wordt niet afgelegd; in het manifest is een artikel dat het nakomen de bepalingen van de grondwet door de troonopvolgers waarborgt. De wetgevende macht deelt de Tsaar met Doema en Rijksraad. Bij ontbinding van de Doema moet het tijdpunt van de nieuwe ver kiezing en de nieuwe zitting bekend gemaakt worden, de verkiezingen mogen niet later dan na 4, de nieuwe zitting, niet later dan na 6 maanden geschieden. De burgerlijke grondwetten zijn gelijk aan die der westelijke staten. Alle burgers zijn voor de wet gelijk. De onaantastbaarheid van personen wordt zoodanig bepaald, dat elk bevel tot arrest aan het gerecht moet worden voor gelegd om na te zien. Een gevaarlijke bepa ling is, dat door speciale wetten uitzonderin gen worden toegelaten van de algemeene con- stitutioneele rechten. DENEMARKEN. Eenklaps, volkomen en onverwacht, is door geheel Europa de mare gegaanKoning Cristiaan van Denemarken is niet meerMet onverschilligheid is zij wel door niemand die eenig belang stelt in wrat buiten zijn eigen nauwen kring gewichtigs voorvalt, vernomenmet droefheid en smarte lijke verrassing door allen die den aartsvader lijken vorst gekend hebben, door de overal verspreide telgen van zijn stam in de eerste plaats Maar tevens met eene weldadigeaan- doening bij het zoo schoon uiteinde eens mans, om trent wien met den Engelschen dichter getuigd zou kunnen worden, evenals van Prins Albert wel eer, dat hij swore the white flower of a bla meless life.” Geen langdurige, smartelijke krankte heeft zijnen levensavond verdonkerd wakker van geest en in de kracht zijner ge zondheid is hij verscheiden, ingesluimerd na de vermoeienissen van den dag, bijna 88jaren oud. In zijn toespraak tot de menigte voor het paleis, zeide de nieuwe Deensche koning, Frederik VIII sOnze oude koning, mijn beminde vader, heeft de oogen gesloten, en is zacht en kalm ontslapen, na trouw, tot het laatste oogenblik, zijn vorstenplicht te hebben vervuld. Thans de zware erfenis, die op mij rust, aanvaardend, hoop ik met vertrouwen, dat de Almachtige mijn oprechte smeekbede zal verhooren, en mij de kracht zal verleenen om de regeering voort te zetten in denzelfden geest als mijn beminde vader, en mij eensgezind met de na tie en haar afgevaardigden zal doen handelen in alles, wat het land van nut zal zijn en ten goede moet komen aan den voorspoed van ons dierbaar land Yereenigen wij ons om uit te roepen: »Leve ons vaderland". Dat de gemalin des nieuwen Konings van u- Denemarken eene kleindochter is van wijlen blijkt uit zijn collectie, nu in ’t Kaiser Erie Prms Frederik der Nederlanden, behoeft wel drich Museum bijeengebracht. Hij had een Tot administrateur van de coöperatie »De Eendracht” te Utrecht is benoemd de heer Edelman, ontslagen onderwijzer te Amsterdam. Te Leeuwarden is in den ouderdom van 72 jaren overleden, de heer Jelle Troelstra, gep. Rijksontvanger, Wethouder en Lid der Prov. Staten. De minister van koloniën maakt bekend dat eerlang een vergelijkend examen zal i voor jongelieden, die bij het Departement van Koloniën wenschen aangesteld te worden als schrijver (tijdelijk ambtenaar), het kasboek. Die winst- en verlies rekening levert hem een keurig overzicht omtrent zijn veestapel, opbrengst der zuivelproducten enz Om nu juist zijn winst te weten, heeft hij nog op te maken zijn balans, hierbij echter zorgende, zijne bezittingen niet hooger aan te slaan dan zij werkelijk zijn en rekening hou dende b v. met verbetering van den veestapel, 1 enz. Deze boekhouding beantwoordt of te weinig. Bij landbouwboekhouden is men nog zoekende naar eene goede methode, als hebbende deze hare bijzondere eischen. Zeer terecht schreef de schrijver van de landbouwkroniek in de Leeuw. Courant van 17 Juli 1905, dat de landbouwboekhouding zich moet weten aan te passen aan de eigenaardigheden van het bedrijf en de ge- woonten van den persoon. Daarop dient de het land nadruk gelegd. C kenmerkende eigenschappendat zij zich niet uitgegaan, toen men haar samenstelde, gemakkelijk het nieuwe laten aanpraten, maar leerplan voor een cursus in het boel vasthouden aan oude gewoonten en rapste gasten zijn met de pen, het eerste intusschen een bewijs van hunne onkreukbare en zelfstandigheid, het tweede een gevolg van de opleiding voor het bedrijf. waar zij niet bestaat, een het geluk wordt prijsgegeven, zegenenden invloed gaat er uit waar zij de intrede heeft I de school, die zich kenmerkt ander geen last, maar een lust kan zijn. regel, hoe gelukkig het land Echter is bij het boekhouden ook de mede- haar te werking van de vrouw des huizes gewenscht, die, zonder in hare rechten te worden beperkt, gehouden is aanteekening te houden van de uitgaven voor de huishouding. Na deze algemeene opmerkingen vestigt Spr. de aandacht op het leerplan voor het dezer lezing mag w-orden bereikt, nl. landbouwboekhouden, ontworpen door eene groote deelname van de leden aan de in den Commissie uit het Hoofdbestuur van de a s. winter te houden cursus in het landbouw- Friesche Maatschappij van Landbouw en I boekhouden. Onderwijzers, die zich belasten met het hou den van een cursus. Bij het ontwerpen is men uitgegaan van deze leidende beginselen 1. de boer heeft noodig een boekhouding op dat hij kan weten of hij winst dan wel ver lies heeft gehad en hoeveel2. die boek houding moet zoo eenvoudig mogelijk zijn en in korten tijd aan te leeren 3. het aantal te gebruiken boeken moet zeer beperkt zijn om weinig overbrenging van posten mogehjk te maken; 4. de geheele boekhouding moet eene getrouwe afspiegeling zijn van het bedrijf 5. in de toepassing moet rekening worden gehouden met óf veehouderij, óf landbouw óf gemengd bedrijf. Aan de hand van tentoongestelde modellen, ont leend aan de Landbouwcursus van Kupeerus te Grouw, geeft Spr. vervolgens een duidelijke en heldere uiteenzetting van de wijze waarop een veehouder zijn boekhouding dient in te richten, een paar jongelui, die gaan huwen en eene plaats gaan huren. De i een staat op te maken van kosten van den veestapel, het boerenreeuw, de inrichting der huishouding, het kasgeld en het bedrijfskapitaal, waaruit dan gemakkelijk de waarde der inventaris is samen te stellen, daarmede geheel in het voetspoor tredende der oude Egyptenaren, van wien het bekend is, dat zij, als landbouwers, ook reeds voor- raadstaten maakten. Vervolgens heeft de jonge boer gedurende het eerste jaar in een klein notitieboekje aanteekening te houden van alle uitgaven en ontvangsten, alsmede van alle zaken, die hij voor zijn geheugen wil bewaren, deze laatsten dus als het ware memorieposten. Wat eenigszins moeielijker is, is nu deze posten over te brengen in een kasboek voor ontvangsten en uitgaven, echter allen onder een desbetreffend hoofd. Wat de ontvangsten betreft onder: veestapel, di versen, zuivelproducten, buitengewone ont vangsten en diverse crediteuren, wat de uit gaven aangaat onder veestapel, huur, belasting en rente, veevoeder, werkloon, onderhoud, diversen, huishouding, buitengewone uitgaven en diverse debiteuren. Dat onder hoofden brengen moet worden aangeleerd, opdat het kasboek kan dienen voor een goed overzicht. Aan het eind van het jaar kan hij daaruit opmaken zijn winst- en verlies rekening, weer DUITSCHLAND. De Keizer is zeven-en veertig jaar geworden. Nog drie jaren en Wilhelm II zal een halve eeuw oud zijn. Wij leven snel. De gebeurtenissen van het afsterven van Keizer Frederik, van het aftre den van Bismarck, zijn nog niet vergeten. Keizer Frederik leeft nog in de harten van de Duitschers voort, méér dan Bismarck. Bis marck herdenkt men met eerbied en danbaar heid, maar Keizer Frederik met liefde. Ik heb menschen gekend, die, als zij over hem spraken, begonnen te schreien. Het is moeie- lijk te zeggen, hoe Duitschland geregeerd zou zijn geworden, wanneer Frederik ware blijven leven. Vermoedelijk meer naar Frederik den Groote’s uitspraak, dat ieder op zijn manier moet zien zalig te worden Als men over de deugden van Vorsten hoort spreken of men leest er over, moet men altoos een beetje voorzichtig zijn. Men doet gewoonlijk wijs er juist zooveel van te gelooven als wanneer een vader over zijn knappen zoon of een moe der over haar mooie dochter spreekt. Er wordt een beetje overdreven en die overdrij ving begrijpt men en vergeeft men gaarne, Maar Frrederik was werkelijk een goed en onbekrompen mensch. Wat de Duitsche kunst van hem te verwachten zou gehad hebben Uitgave van T. GAASTRA Bz., De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke firma H. BRANDENBURGH Zoon regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar te WORKUM. de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. steund door zijn gemalin, die zelve een zeer verdienstelijke schilderes was Keizer Wilhelm II nu is een echte i van zijn vader. Maar de omstandigheden j leiden er toe dat hij, door de reactie gedwon gen, zich niet zoo kan uiten als zijn vader. Zijn vader, de Prins, de zoon van den over winnaar, die gesteund werd door een Bismarck, kon leven volgens beginselen, Wilhelm II, de Keizer, stond voor de practijk. Hij moest beginnen, den ouden en verouderden Bismarck vaarwel te zeggen. Hij die grootvaders en vaders steun was geweest, werd voor hem, zonder zijn toedoen een drukkende last. RUSLAND. De Tsaar wil eerstdaags een plaats hebben verderen stap doen ter doorvoering eener grond- wet. De titel van den Tsaar zal blijven »A1- In eene j.l. Woensdag gehouden Vergade ring van de afdeeling «Workum” der Friesche Maatschappij van Landbouw, werd door den heer G. Heidstra van Pingjum over boven genoemd punt eene lezing gehouden. Spreker wenschte in verband daarmede te bespreken de eischen eener algemeene boekhouding, in het bijzonder de landbouwboekhouding, en speciaal voor de leden der afdeeling sWorkum" I die voor den veehouder. Als inleiding zijner lezing betoogde Spr., dat orde eene der eerste j levenseischen is, wie gelukkig wil zijn, moet zich onderwerpen aan orde en regel, geldende goede trouw zoowel in huis, als school en Staat en Maat schappij, terwijl, waar zij niet bestaat, een Echter oefening maakt immers den meester, groot deel van het geluk wordt prijsgegeven. Welk een van het gezin, gedaan, van door orde en waar alle burgers samenwerken, om bevorderen. Orde dient er te heerschen in ons bedrijf, ons handwerk, ons ambt, orde in de levensvoorwaarde voor elke zaak, zonder haar is eene beoordeeling der geldelijke toe standen niet mogelijk, en daarom dienen wij aan de verplichtingen, die zij ons oplegt, te voldoen. Eene der voornaamste verplichtingen voor de orde is het houden van aanteeke- ningen, te bestempelen met den algemeenen naam van boekhouden. Elke leek dient de overtuiging te bezitten, dat boekhouden eene nuttige zaak is, niet alleen noodig voor den koopman, maar ook voor den kleinhandel, den ambachtsman, den ambtenaar, den land bouwer. Voor ieder is aanteekening noodig, om verandering van den stand der schulden en bezittingen te kunnen controleeren. jammer genoeg, dat het verantwoordelijkheidsgevoel bij allen niet zoover is ontwikkeld, dat allen het doen. Soms is men gedwongen aanteekening te houden. Als eerste oorzaak noemt Spr. het feit, dat men wil weten waardoor eene be zitting vermeerderd of verminderd is Ver mindering b v. kan ontstaan door tal van uitgaven, waarvan het hoe niet altijd is na te gaan, tenzij aanteekening is gehouden. Anders blijft de vraag: waar is mijn geld gebleven, onbeantwoord, terwijl beantwoording als voorbeeld nemende kan zeggen waar te veel of te weinig is uit- g gegeven, en waar dus verandering noodig is. eerste arbeid moet zijn Als tweede oorzaak wijst Spr. op de steeds voortgaande ontwikkeling van het crediet- wezen. Niet steeds kan men contant koopen, •dus aanteekening is noodig, wijl niet alles uit het geheugen kan worden opgediept. Ofschoon velen het belang van boekhouden zullen erkennen, wijken de meesten niet spoedig af van oude gewoonten, en wordt het nieuwe vaak als onnoodig beschouwd. Ah hoofdbezwaren worden aangevoerdboek houden is een werk voor ontwikkelden, speciaal daarvoor opgeleid, en boekhouden vordert te veel tijd, onnoodig onttrokken aan het bedrijf. Het eerste bezwaar erkent Spr., in zooverre het iemand betreft met veel handelsrelatie’s, voor wien een zekere mate van kennis alleen verkregen kan worden door vakopleiding, maar een eenvoudige boekhou ding kan door ieder worden geleerd. De beginselen voor elke boekhouding zijn duide lijkheid en beknoptheid, waardoor het ge makkelijk wordt het geheel te overzien, met opoffering van weinig tijd en gebruik van weinig papier. De belangstelling in landbouw boekhouden begint zich te openbaren, in vakbladen en couranten wordt er veel over geschreven, en worden verschillende methodes aangeprezen, waarvan de meesten onbruikbaar NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1906 | | pagina 1