voor WORKIM en omliggende Gemeenten. ZATERDAG 10 FEBRUARI 1906. Eerste Jaargang. No. 7. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. justitie wordt wordt dat hem dit rooken te verbieden en een den gemeenteraad aldaar, ’t station door den Raad de belangen Als de soc.- meer mogendheden zou uitsluiten, hetzij dit monopolie verkregen werd door politie-maat regelen, die er langs administratieven weg toe De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar Bij abonnement belangrijk lager. Het hoofd der School, enz. Uit Arnhem wordt gemeld Dezer dagen bevond zich hier ter stede een net gekleed heer, die grove verteringen Naar men verneemt zal het nieuwe besluit tot uitvoering der artt. 6 en 35 der Drankwet eerstdaags worden bekend gemaakt Gemeld wordt dat de burgemeester Wijmbritseradeel, de heer M. H. Tromp, voornemen heeft binnenkort ontslag aan 11 000 000 pd. st. besteed worden tot maakte politie trok. naar aanleiding van het over »de Fransch-Engel- staat daarin stil bij de waarmeê gezegde Men meldt uit Rotterdam Dinsdagavond half acht werd door eenige burgers in de smederij Liekstra^t 7, gevonden de smidsbaas A Gilliamse, met twee groote hoofdwonden, terwijl de man in bewusteloozen toestand verkeerde Naast hem lagen een hamer en een bijl. Hij werd per raderbaar naar het ziekenhuis gebracht, doch heden middag was hij nog altijd bewusteloos. Hij is nog niet gehoord kunnen worden. De houten hamer, die naast hem lag, was aan weerzijden met bloed bevlekt. Er wordt niets van waarde vermist. Men denkt aan wraakneming. Door politie en een nader onderzoek ingesteld. Overreden. Woensdagmiddag, omstreeks werd door een handwagen, beladen met turfzakken, op den Burgwal te van delging van de oorlogsleeningen, waardoor men hoopt, binnen dertig jaren zich van die lee- ningen geheel te zullen gekweten hebben Maandagavond waren do rijksveld- wachters van Puijenbroek en Houtermans te Meersscn op surveillance en zagen in het veld zekeren Lemaire, strooper. Deze werd door hen aangemaand niet te ontvluchten, waaraan hij geen gevolg gaf en zijn geweer op den veldwachter Houtermans aanlegde. Het schot nam Houtermans een gedeelte van den pink weg. De strooper zette het op een loopen, achtervolgd door de beide veldwachters en werd nogmaals gewaarschuwd stil te staan en niet te schieten. Tot antwoord schoot L. een revolver af, welk schot rakelings langs het hoofd van Puijenbroek ging. Deze schoot terug, nadat Houtermans ook reeds geschoten had. Lemaire kreeg een schot onder het hart en werd in een rijtuig naar het gesticht Cal- varienberg te Maastricht gebracht doch stierf reeds onder weg. L. is vader van een talrijk gezin. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. van het te vragen. Bij een rund van G. O. de Vries, veehouder onder Hardegarijp, is door den districts-veearts miltvuur geconstateerd. Ofschoon de wind naar het noordoosten is gegaan en er dus met de zeesluizen ge stroomd kan worden, blijft de waterstand in de provincie verbazend hoog en zijn de laag gelegen landen ééne zee. De stoomgemalen en watermolens in de polders werken dag en nacht om het overtollige water te loozen, zoodat er elke minuut een groot kwantum water in den boezem gestort wordt. In de gemeente Schoterland staat het water in de Compagnonsvaart zoo hoog, dat sommige voet paden overstroomd zijn Per rijwiel de wereld om. Twee harts tochtelijke sportbeoefenaars, de heeren C Decker, 28 jaar, en F. E. Staller, 24 jaar, te Amsterdam, hebben een plan ondernomen, dat niet voor de poes is. Donderdag, 8 Fe bruari, tusschen tien en half twaalf, vertrekken zij op een tendum van den Dam peddelen vervolgens de wereld om, en komen, indien alles naar wensch gaat, over twee jaar op den Dam terug. In hoofdtrekken aangegeven, zal hun route loopen als volgt Dam (Amsterdam), Antwerpen, Brussel, Parijs, Spanje. Portugal, New-York, Philadel phia. Chicago, Sint Louis. San Francisco. Japan. China Engelsch Indië, Perzié, Turkije, Servië, Oostenrijk Hongarije, Duitschland, Enge land, Schotland. Holland De inval in het speelhuis van de Club de .Bienfaisance te Wijk bij Maastricht en het in beslag nemen van speeltafels en eenige duizenden francs heeft nog niet het gevolg gehad, dat het spelen gestaakt is De vreem- I delingen schijnen zich van het doen en laten der Nederl politie al weinig aan te trekken en zelfs blijkt, dat men er ook nog met andere dingen dan het spel den tijd tracht te dooden. Gemeld wordt althans, dat de politie zich Dinsdagnacht, verplicht zag, drie dames, uit de club komende, wegens openbare DUITSCHLAND. In den Rijksdag licht de heer Bernstein het voorstel der soc. demo craten betreffende de volksvertegenwoordiging in de Duitsche Staten en in ElzasLotharingen toe. Spr. behandelt voornamelijk de toestan den in de Hanse-steden en in Pruisen. De heer Klügmann, lid van den Bondsraad voor de Hanse steden, protesteert (herhaaldelijk dooi de socialisten met spotkreten en gelach heftig in de rede gevallen) tegen de wijze, waarop de heer Bernstein de Hanse-Staten beleedigd heeft. Bernstein heeft z. i. zijn partij ver antwoordelijk gemaakt voor de brutale onge regeldheden. welke te Hamburg bedreven werden. Bernstein sprak slechts van ’t in werpen van vensters, maar die vensters wer den ingeworpen met het oogmerk te stelen. De Rijksdag is onbevoegd te oordeelen, of het optreden van de Hamburgsche overheid juist was. Een Hansestad kan niet gedoogen, dat zij bestuurd wordt door de soc. democrati sche partij, die zich alleen om der handwerkslieden bekommert, democraten opdagen, zullen de Hanse-steden zich weten te beschermen. FRANKRIJK. Er is op het oogenblik in Frankrijk geen zaak, die zoozeer de aandacht bezig houdt als de inventarisatie der kerkelijke goederen. Nadat zij, die óf uit beginsel óf alleen om het de regeering lastig te maken, zich daartegen verzetten, beginnen te bespeu ren, dat hun dat verzet niet veel zal baten, beproeven ze langs een anderen weg hun zin te krijgen. De nationalistische kamerleden van Parijs hielden een vergadering en beslo- I Marokko, ten minister president Rouvier in de Kamer opvcu,uug. nauuvei m jumvAnv te interpelleeren over de boedelbeschrijving monopolie trachtte te verkrijgen, dat een of in de kerken. Ze willen, dat hij zich streng zal houden aan artikel 43 der scheidingswet, waarin wordt gezegd: een gel van bestuur, binnen drie maanden na afkondiging der wet uit te vaardigen, zal de bepalingen vaststellen om de uitvoering der wet te verzekeren. Daarop baseerende, eischen ze, dat er geen boedelbeschrijving plaats hebbe, eer de maat regel van bestuur is vastgesteld. Een paar leden van de vergadering hebben een bezoek gebracht aan Rouvier en van hem moeten hooren, dat de regeering verplicht was tot in ventarisatie en daarmee ook zou voortgaan. De wijze van werken, welke de regeering thans volgde, was zeer gewoon en reeds veel vaker toegepast. De nationalisten geven voor, dat de Paus niets zegt over de aannemelijkheid der wet. omdat hij niet weet hoe ze uitgevoerd zal worden. Is er een algemeene maatregel van bestuur gekomen, dan zal hij zijn oordeel zeggen en zich waarschijnlijk bij de wet neer leggen, Als men hem de gelegenheid had gegeven zulks te doen, zou het verzet der ge- loovigen in de kerken zijn voorkomen. ENGELAND. De voorzitter van den Lon- denschen graafschapsraad is met een aantal leden Maandag te Parijs aangekomen tot tegenbezoek aan Zij werden aan ontvangen en op weg naar ’t Grand Hotel met vuur door de menigte toegejuicht. Des avonds zaten zij aan tot een banket ten Stad- huize, waar door de wederzijdsche voorzitters verbroederings toespraken werden gehouden. Het bezichtigen van merkwaardigheden, een galavoorstelling in de opera, een bezoek aan Versailles enz. zijn natuurlijk de beleefdheden, waarop de Engelsche heeren verder zijn of nog worden onthaald. De Temps bevat bezoek een artikel sche vriendschap” en t verwonderlijke snelheid, Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. overreden. Zwaar gewond werd het kind in de Kerhofstraat een woning binnengedragen waar het kort daarna overleed. BloedvergiftigingDezer dagen had de zestienjarige zoon eener bekende familie te Nijmegen een puistje aan het gelaat. De jonkman krabde het open, met het gevolg dat zich kort daarna bloedvergiftiging open baarde, in die mate dat, niettegenstaande professorale hulp uit Leiden en Amsterdam, binnen twee dagen eene doodehjke ontknoo- ping volgde. In een zijstraat van den Amsterdam- schen Straatweg te Utrecht is Dinsdagavond een knaapje van nog geen drie jaar, dat alleen in huis was op een gegeven oogenblik met de kachel in aanraking gekomen Het gevolg was dat de kleertjes in brand ge raakten en de kleine deerlijke brandwonden opliep. De huid was op verschillende plaatsen verschroeid. Niettegenstaande eene zorg- M Ik bericht U, dat uw zoontjeheeft gerookt. Er is gebleken, dat dit zeer nadeelig is voor zijn verstand. Bovendien is het een slecht voorbeeld voor andere schoolkinderen. Ik kan niet toelaten, dat dit kwaad zich de geheele school door verspreidt, en verzoek U daarom te beletten algemeene maatre de zouden leiden, hetzij door financieele machina ties, die het geheel of gedeeltelijk de staats- bank in de hand gaven, die in Marokko zal worden opgericht. Maar zelfs van een mislukking der conferen tie behoeft men geen complicaties tusschen de beide staten te vreezen. Ten slotte is het niet te vreezen, dat Frankrijk zich in een an- nexatie-oorlog om Marokko zou wikkelen. De Fransche pers heeft dit reeds voldoende afge keurd. Bovendien zou het voor Frankrijk een onmogelijkheid zijn, in de oogenblikkelijke po litieke omstandigheden voor een dergelijken oorlog een contingent troepen voor geruimen tijd buiten Frankrijk beschikbaar te stellen JAPAN. De Japansche begrooting is bij den Rijksdag ingediend. Zij ziet er niet kwaad uit en schijnt aan te toonen, dat het Rijk in mindere mate dan men zou hebben kunnen onderstellen van de geldelijke gevolgen des oorloge te lijden heeft Blijkens het ingedien- de ontwerp worden de gewone uitgaven ge- school der le klasse no. 48 te Amsterdam, raamd op 20 000 000 pd.st en i--d- de gewone ontvangsten gedekt worden, De j de maatregel genomen is, telkens als bespeurd j wordt dat een jongen heeft gerookt daarvan het leger schriftelijk kennis te geven aan ouders. Het daartoe dienende formulier luidt Amsterdam190 kwart over 3, dronkenschap naar het politiebureau te geleiden om daar haar roes uit te slapen. Haarlem een 4 jarig meisje. Melser genaamd, Het Kind meldt, dat op de openbare .m^.1 -T A - nn Ja Q I A WV-* c» 4-rl r» zullen zij door onlangs op voorstel van een der onderwijzers jx rlzx mnn I waoaI rvnnnman ia tnllrnno ola linenonrrl buitengewone uitgaven loopen over de rente j der leeningen, den terugkeer van 1 uit Mantsjoenje, de belooningen en pensioenen van officieren en soldaten, het onderhoud van de in Mansjoenje achterblijvende spoorweg- wacht. Zij bedragen 70 000 000 pd st. en zullen gevonden worden uit buitengewone be lastingen, uit de nog beschikbare sommen van de buitenlandsche leeningen. uit den verkoop van tijdens den oorlog in beslag genomen schepen en contra bandegoederen, alsmede uit een nieuwe biiunenlandsche leening van 43 000 000 pd st. In de begrooting zijn niet opgenomen de sommen, door de Bfussische Regeering ver goed voor het onder houd der krijgsgevangenen. Van de inkomsten zal jaarlijks een bedrag de ruimte die zij innemen. en daardoor de opmerkzaamheid der Deze, die het zaakje niet ver trouwde, stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat de vreemdeling afkomstig was uit Amsterdam, waar hij een café heeft en zich alleen hier bevond om eens een paar dagen suit” te zijn Tot dat doel had hij maar eventjes f 1500 medegenomen. De 32-jarige A. A., te De Bilt, ging Zondagmiddag half twee als naar gewoonte in gezelschap van zijn hondje wandelen. Nau welijks 3 minuten van zijn woning verwijderd I werd hij door een toeval getroffen en kwam in een sloot terecht. Door het blaffen van zijn hondje werd een wielrijder op het ongeluk opmerkzaam gemaakt. De politie werd ge waarschuwd en de man werd op den wal ge haald Nadat men langen tijd vergeefs getracht had de levensgeesten op te wekken, kon slechts de dood van den drenkeling geconstateerd l worden. I vriendschap ontstaan is, in verband waarmeê zij het doorzicht prijst, door Koning Eduard in dezen aan den dag gelegd. Zij herinnert voorts de wederzijdsche bezoeken van Z. M en President Loubet, de voor twee jaren on derteekende overeenkomst, waarbij gewichtige geschilpunten werden weggeruimd, de weder zijdsche vlootbezoeken en eindelijk die van de gemeentebesturen der wederzijdsche hoofd steden, alles bekroond door eene waarachtige entente cordiale tusschen de twee natiën. DENEMARKEN. De bijzetting van Koning Christiaan s stoffelijk overschot zal op bevel van Koning Frederik plaats hebben op Zondag 18 Februari. MAROKKO De »Kölnische Zeitung” geeft in een Berhjnsch telegram weer, hoe men in Duitschland denkt over de kans van slagen der Marokkaansche conferentie. Zij meent, dat, welk slot de conferentie ook moge hebben er geen storing van den Europeeschen vrede door zal ontstaan. Duitschland wil niets voor zich alleen hebbenhet wil zich slechts de voordeelen verzekeren, die voortvloeien uit de Madridsche conventie en uit het Duitsch Spaan- sche verdrag van 1890. Nu wezen allerlei omstandigheden er op. dat Frankrijk in Marokko een dergelijk mono polie wenschte te verkrijgen als in Tunis, en hiertegen heeft zich Duitschland verzet. Wat nu het einde van de conferentie zal zijn hangt zoo goed als alleen daarvan af, hoe Frankrijk het op de voorafgaande conferentie tusschen hem en Duitschland vastgestelde in practijk zal brengen, dat hoofdzakelijk neerkwam op een onbelemmerde economische vrijheid in Het zou strijden tegen de Duitsche opvatting, wanneer Frankrijk in Marokko een NIE U W S- E N A I) V E R T E N TIE B L AI

Friso nl | 1906 | | pagina 1