voor WORKUM en omliggende Gemeenten. k Havenwerken te Workum. n. ZATERDAG 24 FEBRUARI 1906. No. 9. Buitenlandsch Nieuws. Eerste Jaargang. I ministers I havenwerken der gemeente Workum 4 DUITSCIILAND. industrie, dat is ring ven. van r ling van het vorenstaand omschrevene, als nu £]yS^e) ontvangt. vrijheid heeren Gedeputeerde Staten te ver zoeken, nogmaals kennis te willen nemen Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. en mogen brengen den over het adres op de troonrede, immer opge dragen aan een paar uitverkoren nieuwe afgevaardigden, die daardoor in de gelegenheid worden gesteld een bestudeerde Maidenspeech te houden, wordt gewoonlijk vrij van de De uni- correspondentie, en deren dat de Aan het feestmaal, dat 1 Koning Dinsdag door den Duitschen Handelsdag” i stelijke personen Zondag te een i Hij aangekomenzij begaven zich naar den Dom, De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. President Fallières werd onderweg naar het Elysée door de dicht opeengepakte me nigte levendig toegejuicht. Een bataljon infanterie bracht de eerbe- bewijzen op het plein van het Elysée, op het oogenblik toen de heer Fallières aankwam. Begroet door de officieren van het militaire huis van President Loubet, verliet de heer Fallières het rijtuig en door zijn voorganger op het perron ontvangen en naar het Salon des Ambassadeurs geleid, waar de voorzitters in overweging te geven, de bestaande haven werken, met name den steenen dam, het houten havenhoofd enz., voldoende te herstellen en voorts gevolg te geven aan het besluit der provinciale Staten van 15 Juli 1875, no. 10, waarbij eene evenredige bijdrage voor haven verdieping, door baggerwerk, in het vooruit zicht is gesteld. 20. Onder de aandacht des gemeentebe- stuurs te brengen, dat, blijkens ’s hoofdinge nieurs bericht, het tegenwoordige kleine en groote havenvuur niet meer zuiver de diepste geul, van Senaat en Kamer Dubost en Doumer, de over de bank aangeven, zoodat de lichtwach- ter dikwijls minder diepte moet seinen, dan in eene meer westwaartsche richting der vuren kan bevaren worden, in welk bezwaar zou kunnen worden voorzien door eene gewijzigde inrichting of verplaatsing van het klein vuur. De raad, hoewel wenschende te eerbiedigen de zienswijze van den heer hoofdingenieur, en zeer gaarne willende uitvoering geven. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Bij adres van 27 December 1877 wendde het gemeentebestuur zich op nieuw tot heeren Ged. Staten, daarbij uitvoerig op den slechten toestand der havenwerken, nog door de inmid dels gewoed hebbende stormen verergerd, wij zende. De raad was zoozeer overtuigd van de noodzakelijkheid, dat de verbetering van de havenwerken met krachtige hand werd aan gegrepen, dat hij den 21 December bevorens op nieuw, na raadpleging van deskundigen, een meer practisch plan had vastgesteld, en dat naar zijn oordeel niets bevatte, dan wat dadelijk noodzakelijk was, om de bestaande havenwerken in beteren toestand te brengen en om de stroomleiding te beperken en daar door meer diepte in het zool te krijgen. Om dit laatste te bevorden. werd in het plan op genomen de herstelling van de bestaande noor- derpalagie en de verlenging van dezen paal- regel met 700 meter. Dit plan werd dien-I zelfden dag nog aan heeren Gedeputeerden ingezonden met te kennengeving, dat de raad genegen was dit werk uit te voeren, wanneer daartoe van wege de provincie en het rijk ieder een subsidie werd verleend van minstens 1/l van het kostenbedrag. Bij den heer hoofdingenieur bestond even wel bezwaar tegen de verlenging van de noo- derpalagie met 700 meter, omdat deze hoofd- ambtenaar vermeende, dat door die verlen ging het zich voorgestelde resultaat (verdie ping van het zool) niet zal worden verkregen. Hij zou er echter zijne goedkeuring aan kun nen hechten, indien, bijwijze van proef, de verlenging werd voorgesteld op slechts 200 meter. Dit plan, naar het oordeel van den raad geschikt en afdoende, om den toestand van de haven en havenwerken zoo te herstellen en te verbeteren, als het meest in het belang van handel, nijverheid en afstrooming van het boezemwater scheen, mocht niet de goedkeu- van heeren Gedeputeerde Staten verwer- Daarom wendde de raad zich bij adres 22 Maart 1878 op nieuw tot dat collegie. Hij achtte het onnoodig te herhalen, dat dit werk in vorenbedoeld plan opgenomen, aller noodzakelijkst is in het belang van de ge meente, de provincie en het rijk dat de finan- tiëele krachten van de gemeente ontoereikend zijn om dat werk tot stand te brengen, een blik op de gemeentebegrooting, op den hoof- delijken omslag en de schuld der gemeente zal voldoende zijn om de overtuiging te ves tigen, dat het voor de gemeente onmogelijk is, de havenwerken slechts in behoorlijken toe stand te brengen zonder krachtige hulp van het rijk en de provincie. Daarom verzocht de raad nogmaals beleefd en dringend, tot her stelling en verbetering van de havenwerken, volgens vorenbedoeld plan (de verlenging der noorder-palagie desnoods verminderd met 500 meter), een subsidie te willen toestaan tot minstens van het kostenbedrag, en het ver zoek te ondersteunen, dat van wege het rijk een even groot of zoo mogehjk grooter subsi die daartoe worde verleend. Bij resolutie van heeren Gedeputeerde Sta ten. d. d. 6 Juni 1878 werd nu aan den gemeenteraad kennisgegeven, dat zijn verzoek, zooals het is liggende, niet voor inwilliging vatbaar is; doch dat, ingeval het leiden van het vaarwater langs de zuidzijde van den stee- - - nen dam bij onderzoek betere waarborgen ,maakt hefr hoofdingenieur de gevolgtrek- mocht beloven, hun collegie bereid zal worden kin8’ dat ook ™nder kostbare kunstwerken, bevonden voor de daartoe vereischte werken, zoomede voor eene voldoende uitbaggering, het verleenen van een ruim subsidie te bevor- deren, weshalve het aan het gemeentebestuur werd vrijgelaten, deswege nadere voorstellen aan te bieden. en de bureaux der beide Kamers, benevens de leden van het burgerlijke en militaire huis vereenigd waren De heeren Loubet en Fallières drukten elkander de hand. Nadat de heer Loubet den heer Fallières vergezeld had op zijn rondgang door de ver schillende zalen van het paleis, verlieten beiden het Elysée. Op hun tocht werden zij beiden levendig toegejuicht. De heer Rouvjer bood den heer Fallières het ontslag van het Kabinet aan. De President antwoordde met het verzoek, dat het Kabinet zijn functiën mocht blijven vervullen. ENGELAND. De eerste regelmatige ont moeting der antagonistische machten van lords en commoners in het Westminster parlement, was Dinsdag over het algemeen zeer schappe- ‘.De van de ceremoniëele opening der raadslid had lang, zoo voor de gemeente, als voordeschip- zitting, houdt de politieke hartstochten eenigen anning daar- penj, en meent de raad geroepen te zijn, nog tijd gevangen. De inleiding van het debat eene poging te wagen ter verkrijging eener gunstige beschikking op zijne bij herhaling ingezondene en uitvoerig gemotiveerde verzoek schriften. Te dien einde heeft dan de raad zich den Juni 1879 per adres gewend tot de Pro- ordinaire redetwisten gehouden, vinciale Staten, op welk adres wij de vol- formen en gala-costumes dragen tot de stijve gende week verder zullen terugkomen. kalmte bij, terwijl altijd een of twee dagen noodig zijn, om de parlementaire gemoederen op dreef te brengen. DENEMARKEN. DENEMARKEN. Voor de begrafenis plechtigheid zijn de Duitsche Keizer, de van Denemarken en de andere vor- halftwee met extra trein uit Kopenhagen te Röskilde i waar de ministers, het corps diplomatique, dë toonden te begrijpen, dat er door leden van het Hooggerechtshof, van den Rijksdag, de buitengewone gezantschappen van buitenlandsche Vorsten, en de andere genoodigden reeds aanwezig waren. De lijkkist, met de Deensche vlag bedekt, was door een eerewacht van officieren, kamer- heeren en ridder-grootkruisen omringd. De vorstelijke personen gingen in plechtigen optocht naar de kist, Koning Frederik met Keizer Wilhelm aan zijn rechter- en Koning George van Griekenland aan zijn linkerzijde. Te 4 20 vertrokken de vorstelijke personen weder naar Kopenhagen. Na de aankomst reden de Keizer en Koning Frederik naar de haven, waar een dichte menigte bijeen was. Zij begaven zich aan boord van het schitterend verlichte pantserschip Preussen. Toen de Koning afscheid wilde nemen, bege leidde de Keizer hem nogmaals aan land en nam daar afscheid van heto. Toen de Preussen des avonds om zes uur de haven verliet, barstte de menigte uit in hoera-kreten, waarvoor de Keizer herhaaldelijk dankte. NOORD-AMERIKA. President Roosevelt heeft aan het congres de uitgebrachte rap porten voorgelegd inzake de aan te nemen soort van waterweg voor het Panamakanaal. De president zelf raadt aan een sluizenkanaal op hoog niveau, evenals de heer Taft, secre taris van oorlog, de heer Stevens, de voor naamste ingenieur en de PanamakanaaJ- I bij gunstige omstandigheden, eene betere toe stand in het leven is te roepen. I ]ieer Fallières werd ontvangen. Te 3.45 Daarop hebben heeren Gedeputeerde Staten ver]ieten zy het Senaatsgebouw en stegen in bij resolutie van 9 Mei 1879 besloten: een jj]ejn gala rijtuig en begaven zich, bege- 1°. liet gemeentebestuur, onder mededee- jejj joor een egcorte kurassiers, naar het waar zij te 4 uur aankwamen. werd gehouden, heeft de rijkskanselier onder veel toejuiching het woord gevoerd. V" maakte den aanwezigen eerst een compliment, j omdat ze f het invoeren van nieuwe belastingen eindelijk orde in de huishouding van het rijk moest worden geschapen. Vervolgens merkte hij op, dat de heeren vaak hadden gelezen en misschien zelf ook wel eens gedacht, dat de heer von Bülow alleen oog had voor agra rische meeningen en eischen. «Als ik zoo eenzijdig was als dit verwijt,” zei hij, «stond ik hier zeker wel niet in uw midden. Een Duitsche rijkskanselier zonder begrip van de beteekenis van handel en een onding meneeren Na allerlei complimentjes aan het adres van handel en nijverheid, verklaarde hij toch den Duitschen landbouw te beschouwen als het kind, dat de meeste zorgen van den rijkskanselier noodig heeft en overtuigd te zijn, dat zijn bloei ook andere takken van het economische leven en niet in de laatste plaats den handel, voordeel zou brengen. FRANKRIJK. President Loubet's afscheid. President Loubet heeft Zondag het geheele personeel van alle afdeelingen van dienst in het Elysée ontvangen. De minister-president Rouvier begaf zich naar het Luxembourg, waar hij door den De gemeenteraad maakte hieruit de gevolg trekking en gaf zulks bij adres van 28 Juni 1878 aan heeren Gedeputeerde Staten te kennen dat, nu al de plannen door hem ingezonden, ook terwijl het kan worden onder steund door den provincialen hoofd-ingenieur, en alle gevoerde correspondentiën op zijde zijn geschoven, thans nog schijnt te moeten wor den onderzocht, of eene verlegging van het vaarwater betere waarborgen zal kunnen op leveren en, als dat gebleken is, dat heeren Gedeputeerden eerst dan bereid zullen worden bevonden, om de plannen van de gemeente Workum te ondersteunen en subsidie aan te vragen. Bij dat adres wordt voorts de toe stand der haven en havenwerken van Workum bedroevend genoemd. Ja, misschien is binnen korten tijd die haven onbruikbaar. Intusschen is de gemeente onmachtig om die haven en ha venwerken te herstellen, terwijl men overal elders daartoe uit de provinciale fondsen hulp zeer gaarne willende uitvoering geven zoo De raad nam dientengevolge de I daartoe bij machte, aan den door heeren Gede- •- puteerde Staten gegeven wenk, meent nog met van bescheidenheid onder de aandacht der Provin- de door hem ingezonden stukken en gevoerde ciale Staten te moeten en mogen brengen den indien mogelijk, te bevor- inhoud van de twee laatste adressen, door hem gemeente Workum in de ge- inzake Workums havenaangelegenheid aan legenheid worde gesteld, haven en havenwer- heeren Gedeputeerde Staten ingezonden. Eene ken te kunnen verbeteren, zooals het meest zooveel mogelijk afdoende verbetering van de in het belang der gemeente zal zijn. Tevens I haven en 1 bracht de raad onder de aandacht van heeren mag zeer zeker noch met volle recht worden lijk. Zij loopt in den regel kalm af. Gedeputeerden, dat de heer hoofdingenieur genoemd eene zaak van het allergrootst be- impressie eenige dagen te voren aan een i te kennen gegeven met vergunning daar- perij, en meent de raad geroepen te zijn, nog van mededeeling te doen aan den raad van Workum en heeren Gedeputeerde Staten dat hij gunstig zou willen adviseren op het plan, houdende verlenging der noorderpalagie met 200 meter. Heeren Gedeputeerde Staten overwogen daar op bij hunne resolutie van 2 Aug. 1878, dat uit ’s hoofdingenieurs advies van 29 Oct. 1877 blijkt, dat hij verlenging der noorderpalagie beschouwt als eene proefneming dat hun nerzijds bezwaar moest worden gemaakt vooral na de ondervinding met den steenen dam te Workum, het verleenen van provinciaal subsi die voor ’t nemen van proeven te bevorderen en voorts, dat bij evengemeld advies ’s hoofd ingenieurs bevreemding wordt te kennen gege ven, dat er nimmer aan gedacht is om de uitmonding der haven aan de zuidzijde der steenen dam te brengen, ingeval aldaar, zooals door sommigen wordt beweerd, meerdere diepte dan aan de noordzijde wordt gevonden. Deze overwegingen hebben heeren Gedeputeerde Sta ten daarop doen besluiten, den heer hoofdinge nieur uit te noodigen, een nauwkeurig onder zoek in te stellen omtrent de bestaande diep ten, zoowel ten zuiden als ten noorden van den voormelden steenen dam, en naar gelang der uitkomsten daarvan, hun collegie zijne nadere consideratiën mede te deelen. Dat onderzoek heeft daarop plaats gehad en het resultaat is bij missive van 2 Mei 1879 door den heer hoofdingenieur aan heeren Ge deputeerde Staten meegedeeld. Daaruit blijkt, dat gedurende den verloopen winter en dit voorjaar de voorschreven haven zoodanig is verbeterd, dat, blijkens de kort te voren verrichtte peilingen, eene bijna doorgaan de diepte van pl. m. 2 M. beneden volzee benoorden den dam werd verkregen, terwijl de peilingen ten zuiden van den dam eene aan merkelijke mindere diepte aangeven. Hieruit NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD i

Friso nl | 1906 | | pagina 1