BERICHT Havenwerken te Workum. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Zij, die zich met 1 April a. s. op Friso wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Uitgever. Eerste Jaargang. ZATERDAG 3 MAART 1906. provinciaal Daarvoor zouden in normale omstandigheden Dit werk toch heeft ten doel, het verkrijgen eener meerdere houdbare verdieping door stroomleiding het kan dus leiden tot een werkelijk beteren toestand en zal bijgevolg het krachtigste motief zijn, om ook de hulp van het Rijk te erlangen. Heeren Gedeputeerde Staten zeggen we.l, en Kingma. Blijkens het door deze commissie uitgebrachi' werken hoofdzakehjk in herstellingen bij de voorgenomen verlenging van palage De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. een vermindering van ontvangsten ten bedrage van ongeveer 20 millioen zou veroorzaken. In de Kamer is het voorstel om de brieven port te verlagen, ondanks herhaalde waarschu wingen van Rouvier. toch aangenomen met 523 tegen 32 stemmen, waarna het wetsontwerp aan gaande de voorloopige twaalfden werd aangeno men. In den Senaat zeide Rouvier, dat door de aan name van het betreffende artikel, de briefport- kwestie een politieke was geworden, waarom hij een motie van vertrouwen vroeg. Ook hier werd met 159 tegen 92 de vermindering van het post- tarief goedgekeurd en het wetsontwerp aange nomen. ENGELAND. Reuter’s Bureau meldtKoning Eduard is Woensdagavond in Portsmouth aange komen en Donderdagmorgen met het koninklijke jacht «Victoria and Albert” vertrokken. Naar men algemeen aanneemt, gaat de reis eerst naar Pa rijs. Omtrent de politieke bedoelingen, welke de koning met deze reis zou hebben, verneemt de Parijsche correspondent van de Köln. Zt. dat er tusschen Engeland en Rusland een levendige i gedachtenwisseling plaats heeft over de midde- w ,r., len om de conferentie te Algeciras spoedig te der Staten het verleenen van een gelijk ryks-joen afloopen en het verzachten van het Fransch- Duitsche meeningsverschil te verhaasten. Witte verlangt zeer, dat de conferentie spoedig en. ge lukkig eindige, omdat de mogelijkheid om een nieuwe Duitsche leening te sluiten eerst dan wat naderbij komt. Rusland heeft daarom de regee- ring te Londen laten weten, dat het bereid is zijn invloed te Berlijn aan te wenden om Duitsch- land toegeeflijker te stemmen, wanneer Engeland in dezelfden geest in Parijs werkzaam wil zijn. SPANJE. In den ministerraad heeft de mi nister-president als zijn meening te kennen ge geven, dat de Conferentie van Algeciras tot een overeenstemming zou leiden. HONGARIJE. De coalitie roept in een mani fest alle burgers, zonder onderscheid van partij, op tot onvermoeiden tegenstand tegen de onwel* o tige daden der Regeering en tot een eensgezind Keurvorstenkamer van het Paleis het burgerlijk gevoerden strijd, welke ten slotte moet leiden tot de overwinning. Hierop kwam men j bijeen, om tegen vier terug te gaan. ’s Avonds te acht uur was er in het Concert- Op het podium was post van f 17.316, voor heb verlengen der Staten het verleenen van een gelijk rijk.s-sub- denkwaardige dag. Een dag, waarop zijn keizer teekenis van het Duitsche volk, die, nadat de Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. zienswijze omtrent dit punt vroeger kon deelen. Zij neemt gaarne aan, dat het hier een altijd eenigszins wisselvallige proefneming geldt, maar zij meent ook, dat dit op zeege bied steeds het geval is, wanneer men be staande of liever natuurlijke toestanden wil veranderen, en dan acht zij in elk geval deze proefneming niet zeer kostbaar. En om de mogelijkheid eener werkelijke en noodzakelijke havenverbetering in deze niet buiten te sluiten, en om ook de rijkshulp voor het geheele werk meer te verzekeren, stelt de commissie voor te besluiten lo. Aan de gemeente Workum te ver leenen een provinciaal subsidie van in de kosten van verbetering en herstel der haven werken zoomede van de vereischte bagger werken, tot een maximum van f 63.748.75 in den vorm, zooals door den raad wordt voorgesteld 2o. het college van heeren Gedeputeerde Staten te machtigen, namens de Vergadering subsidie bij de landsregeering krachtig te ondersteunen. In de Statenvergadering van 24 Juli jl. werd dit voorstel der commissie bijna zonder discussie alleen de heer v. Andringa sprak van aanbeveling en zonder hoofdelijke stemming algemeen aangenomen. Dat rijkshulp nu spoedig worde verkregen en het Workums havenwerken welga, tot be vordering van scheepvaart en handel, tot ont wikkeling van Workums groei en bloei. III. (Slot.) In het adres van den Gemeenteraad van Workum aan de Provinciale Staten d.d. 4 Juni 11. werd de gevoerde correspondentie met heeren Gedeputeerde Staten meegedeeld, onder overleggen van afschriften der aan dat college gezonden adressen, op welke adressen, zooals we reeds te kennen gaven, geene gunstige beschikking is verkregen. Aangezien nu bij de reeds vele der ge meente drukkende lasten het den raad niet anders mogelijk is te besluiten tot uitvoering der meergenoemde werken dan bij een ruim subsidie, minstens van van het kostenbedrag, vanwege de provincie en het Rijk beide, en hij hoe gaarne ook die werken uitgevoerd ziende, ze in het hoog belang van handel, nijverheid en scheepvaart achtende, dit nochthans niet zal vermogen, wanneer niet de bedoelde bijdragen in de kosten hem zullen zijn toegezegd, zoo heeft hij gemeend, met bescheiden, doch van wege het hooge belang der zaak ernstig ver zoek tevens, aan de Provinciale Staten te ver zoeken, om kennis te willen nemen van het plan van havenverbetering, waarvan de kosten zijn geraamd op pl. m. f 63,748,75 en de uitvoering van dit plan nog dit jaar mogelijk te maken door j der kosten als subsidie toe te staan en dan een aanvraag om een even- groot rijks-subsidie te ondersteunen. In hunne missive van 27 Juni jl., waarbij heeren Gedeputeerden dit adres aan de Pro vinciale Staten overbrengen, geven dezen te kennen nog steeds van meening te zijn, dat na herstelling der thans in zeer vervallen staat verkeerende havenwerken, door jaarlijk- sche, zoo noodig op ruime schaal, uit te voeren baggeringen, voldoende in de bestaande be hoefte is te voorzien, en dat men zich moet onthouden het terrein van wisselvallige, zeer kostbare proefnemingen te betreden, vooral nu, blijkens hunne resolutie van 9 Mei bevo rens, op grond van ’s hoofd-ingenieurs bericht, de toestand in verhouding tot vroeger belang rijk is verbeterd, zoodat eene bijna doorgaande diepte van pl. m. f het vaarwater is verkregen. sidie bij de lands regeering krachtig te onder- j steunen. 2 M. beneden volzee in Dit voorstel werd in handen eener commis- i gje van vijf ieden gesteld, de heeren Buma, Opmerking verdient het, dat dit feit niet Foekens, Oppedijk, Peerebooni door den gemeenteraad wordt ontkend, doch 21o dat, zonder daarop te letten, wordt gepersisteerd rapport, heeft het hare opmerkzaamheid ge- de noorder trokken, dat door heeren Gedeputeerden de post van f 17.316, voor het, verlengen der Blijkens het aangeboden plan, bestaan de noorder palage, in het voorstel tot hulpver- w van leening niet wordt opgenomen. verachterd onderhoud Het plankier is tengevolge van den storm- en vloed van 1877 zoo goed als weggeslagen Het havenhoofd is destijds zoodanig ontzet, dat geheele vernieuwing onvermijdelijk is De noorder palage en die om den kadijk, sedert langen tijd in ongunstigen toestand, dat men zich moet onthouden dit terrein van vorderen noodzakelijk herstel. wisselvallige zeer kostbare proefnemingen te Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. verlenging van de noorder palage bij wijze van proef en voorts de voorgedragen bagger- werken. Wat het eerste werk betreft schijnt het aan heeren Gedeputeerden niet raadzaam daarin te treden. Het baggerwerk schijnt hun echter alleszins gewenscht, voorbehoudens nader onderzoek omtrent de uitgebreidheid daarvan en de juiste plaatsen, alwaar de verdieping zal worden aangebracht. In de gewone om standigheden zou er alleen sprake kunnen zijn van een subsidie van laatstgenoemd werk, doch eene herhaalde ernstige overweging der zaak heeft heeren Gedeputeerden tot een ander gezichtspunt geleid. Wanneer zij in aanmerking nemen eener- zijds, dat de gebrekkige toestand der bedoelde havenwerken in hooge mate is verergerd door de stormvloed van 1877 dat de kosten van herstel, blijkens raming zullen bedragen de som van ruim f 37.000 en, met inbegrip van die wegens de baggerwerken ad f 9000, te zamen ruim f 46.000, en anderzijds het oog slaan, zoo op de ongunstige financieele positie, waarin de gemeente Workum verkeert, als op de omstandigheid, dat de gemeente Workum de eenigste gemeente in deze provin cie is, die met het geheele onderhoud harer havenwerken is belast, dan meenen heeren ‘een woord Gedeputeerde Staten, in zooverre terug komende op hunne vroegere opinie, dat er wel termen bestaan, om op meer vrijgevige wijze tot de bestaande behoefte, van de zijde der provincie, zoomede van rijkswege, bij te dragen. Ontegenzeggelijk toch strekken havenwerken als deze, zoowel tot bevordering van het algemeen, als van het plaatselijk scheepvaart verkeer en is dus bij de goede instandhouding ongetwijfeld ook het rijks- en belang betrokken. Bij ’s hoofdingeneur’s advies wordt aange drongen op het nemen van krachtige eo spoed- eischende maatregelen, teneinde de nog be staande werken voor geheele vernieling te vrijwaren terwijl daarbij ook wordt ingestemd met de meening, omtrent den onredelijken toestand, dat de onderhoudslast dezer werken alleen op de gemeente drukt. Het is op grond van het aangevoerde, dat heeren Gedeputeerden aan de Provinciale Staten voorstellen, te besluiten lo. Aan de gemeente Workum te verlee nen een provinciaal subsidie van J in de kos ten van herstel der havenwerken, zoomede van de vereischte baggerwerken tot een maximum van f 46.432.75. 2o. Hun college te machtigen, namens de Ontwikkeling en veredeling des volks Aan het einde hing de spreker een prachtigen krans aan het momument, waarna opnieuw een «Gedenck-clanck” gezongen werdO Heer, die daer des hemels tente spreyt. -in het hotel «de Doelen” uur naar Amsterdam Rouvier I deze bepaling en verklaarde, dat met het schijnt haar ook toe uit de stukken, aangelegenheden rekening moest worden gehou- Dinsdag is door de groote Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, die hare vertakkingen in alle streken van ons vaderland heeft, het feit herdacht van den dood van haar stichter. Honderd jaar is het geleden, dat Jan Nieuwen- huyzen te Monnikendam overleed. De Maatschappij, die zelf meer dan honderd jaren telt, is krachtig en nog jong van geest. Op ruime schaal waren uitnoodigingen gezon den. Afgevaardigden der talrijke departe menten waren te Amsterdam samengekomen en zoo vereenigden zich Dinsdagmiddag een vijfhonderdtal personen aan den steiger van de Noord-Hollandsche tram bij het Centraal station. Met een bootje gingen zij het IJ over en daarna brachten extra trams hen naar Monnikendam, waar zij door het departements- bestuur Monnikendam werden ontvangen en geleid naar het kerkgebouw. Bij het binnenkomen der afgevaardigden speelde de organist het Praeludium van Bach, waarna een kwartet van twee dames en twee «Wilt Heden nu Treden” en «Myn Tijt Gaet Wech” (uit het «Devoot Ende Profitelijck Boecxken”) zong. Daarop hield de voorzitter van het hoofd- o o bestuur van het Nut, mr. D. J. van Stockum, Dat deze vijf-en-twintigjarige echtvereeniging eene rede, waarin hij de grondgedachte van bovendien, zeldzamerwijze, zoo buitengewoon ge- Nieuwenhuyzen’s werk naging, die ook de bijgedragen hebben, om de verhouding tusschen i volk en vorst tot een hartelijke te maken. FRANKRIJK. Maandag nam de Senaat bij het debat over het voorstel tot bewilliging van j de voorloopige twee twaalfden met 207 tegen 67 stemmen de door de Kamer goedgekeurde bepa- ling aan, waarbij het privilegie der brandewijn- stokers uit eigen oogst wordt hersteld. in sprak voor de meening van de Kamermeerderheid in fiscale dat het herstel van het privilegie slechts gebouw groote reunie. lukkig is geweest, moet er, zonder twijfel, toe grondgedachte der Maatschappij is geworden wisselvallige Al deze werken zijn gewoon onderhoud of betreden maar de commissie merkt op, dat herstel, dus werken, waarvoor in den regel toch bij den gemeenteraad het zwaarste punt door de Staten geen subsidie wordt verleend, der geheele verbetering juist in dit werk ligt Daarvoor zouden in normale omstandigheden en het schijnt haar ook toe uit de stukken, aani alleen in aanmerking komen de voorgeatelde dat de provinciale hoofding-enieur des raads <den DUITSCHLAND. Dinsdagnamidag is in de II huwelijk tusschen Prins Eitel Frederik en Her togin Sophie Charlotte van Oldenburg voltrokken. Onmiddellijk daarna had in de slotkapel de ker kelijke inzegening plaats, waarbij de opperhof- prediker Dryander het Kerkelijk huwelijk vol trok en er aan herinnerde dat het Keizerlijke Echt paar 25 jaar geleden op dezelfde plaats voor het altaar had gestaan. De plechtigheid werd ook bijgewoond door het diplomatieke korps. Na de trouwplechtigheid werd in de ridderzaal een feestdisch aangericht, waarbij de Keizer op het bruidspaar een dronk, en Prins Heinrich op het Keizerlijke Echtpaar een toost uitbracht. Vervolgens fakkeldans in de witte zaal, waarbij de Keizer en Keizerin den eersten, het bruids paar den tweeden rondgang deden. Nadat daarna de grootmeesteres en de bruid de verdeeling van den kouseband hadden uitgevoerd, verwijderden de leden der Hofhouding zich op verlangen van den Keizer en begaven de jonggehuwden zich naar het jachtslot Hubertusstock. Het is voor het Duitsche volk wel een ge- terugziet op de ontwikkeling van de wereldbe-» I -- -- Fransch Duitsche oorlog er den stoot aan gege- I ven heeft, toch men mag zeggen wat men wil eerst onder zijn regeering is tot stand ge komen. En is de wijze, waarop zijn persoonlijk regiment van het Duitsche rijk gemaakt heeft, 1 wat het op het oogenblik geworden is, zelden heeren Valerius” de oorzaak geweest van groote symphathie van buitenaf, van Duitsch standpunt bekeken, is de groote vereering, waarvan het meerendeel van het Duitsche volk tegenover zijn keizer blijk geeft, toch in elk geval gegrond. i. i i I rl o rm t L1/fll i n er van rln j_ Tr_ji__;j z? i en I KI i rrnn hokhon nm dp vprhniidincr f.ncerhpn I - NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor WORKUM en omliggende Gemeenten.

Friso nl | 1906 | | pagina 1