en omliggende Gemeenten. voor WOHKHI j ÏÈXÜ i A ZATERDAG 24 MAART 1906. No. 13. OUDE KRONIEK. A Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Eerste Jaargang. OK I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Duitschland geeft in vele dingen toe in Frank- van is die in de Marokkaansche kwestie grooten in- ’t l 1 8 Vroetsluijden. Sybrant Ottes. Freerck Luyties. Dirck Wybes. Tako Hiddes. Syttje Sakes. Jr. Serapius van Dijxtra Waalte Hannama. Geile Clases. De Neue freie. Presse verneemt, en Berlijn, dat en en waar Op het De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. De Koningin en de Prins in Zeeland. Zooals men weet hebben de Koningin en de Prins Dinsdag een bezoek aan Zeeland gebracht. Te Bergen op Zoom had geen officieele ont- Credietbank,” in ’t midden der stad gelegen on geveer een 20-tal met revolvers gew'apende man nen binnengedj-ongen. De beambten werden met revolvers bedreigd. Onderwijl werd uit de kas ongeveer 850.000 roebel in goud en biljetten ge stolen. Geen enkel lid der bende werd gesnapt. VEREENIGDE STATEN. De New- York Herald komt nog eens bevestigen, dat Roosevelt zich na afloop van zijn huidig presidentschap niet meer beschikbaar zal stellen. Hij heeft het nog eens gezegd op een feestmaal bij den voorzitter van het Huis van afgevaardigden, Cannon. Parker had beweerd, dat Roosevelt in ’t Zuiden toebereidselen maakte voor zijn her kiezing. Roosevelt ontkende het beslist. De eendracht in de democratische partij schijnt vol strekt niet hersteld te zijn. Verschillende per sonen worden reeds genoemd voor de aanstaande vacature. De Washingtonsche Tribune heeft een parti culier bericht uit Manilla, op de Filippijnen, volgens welk bericht het optreden tegen de Moro’s heel anders wordt voorgesteld. Er wordt zelfs in beweerd, dat de Amerikanen niet vrouwen kinderen hebben vermoord, maar zeer velen Vroedtluijden Douwe Hartmans. Reijner Goijferts. Jan Piters. Jan Dirks. Jetje Hettes. Tij men Aelerts. Goijfert Broers. vroedschap moet ’s jaers afgaen, als hij geen Burgemeester wordt, ende alsoo vervolghens wordt dan van de Burgemee- steren alleen een nieuwe uijt de breede Ge meente gecozen. ’t Euangelium Christi bedient Daniel Nisener. Want sij hebben maar eenen Dienaer des H. Euangeliums gelijck als Staveren, Sloten ende IJlst. De Stadt SLOTEN. Dese Stadt heeft de heere Cyprianus Bruijn- sma aldus beschreven Sloten, de laeste van de vaste Steden, en eenichste in de Sevenwolden, is gelegen in een lage, vette Landtstreke, op een enge ende de eenichste door-tocht uit de Sevenwolden en Ober-IJssel en Westergoo; en is Westergoo daer door als toegesloten te landeheeft daer van ook onghetwijfeld de Stadt haer benaeminge ghekreegen. Het scheidt met sijn Jurisdictie, die redelijck groot is, de Grietenijen, Doniawer- stal, Lemster en Gaesterlandt. Zijnde ongeveer anderhalf Mijle van Sneek, een half Mijle van Take-Zijl en anderhalf van de Lemmer. Door de twee laatste plaetsen gaetet Canael, dat uijt de groote Meer, een weinich van de Stadt int Noorden ghelegen, afvloeit en de Stadt in twee delen scheidt, een genoech-gemackelijke uijtvaert in de Zuijder Zee’t welk een ongemeene me- Dr. Janus Lycklama, Secretarius. Dusverre de aenteekening van den heere eken. J met het schip voort te komen, is daer over g en de Kop op werek geset. Sloten heeft jeder Saterdag sijn Rechtdagen, Weeckmerckt en Jaerlijcks op den 30 Augusti een Treffelijcke Jaermerckt, waer toe voorname- lijcken veel Granen en Beesten uijt de naest- geleghen Landen worden gevoert. Het heeft uijt de gedurighe Doorvaert en Reed en Drifte te lande, hoewel beijde met een geringe Tol beswaert, nochthans sijn voornaemste opkomste en midde van Substentie. De Regeeringe der Stadt bestaet in 16 Per sonen vier Burgemeesteren, dien de Civile en minder Criminele Justitie aen-bevolen is. Van dese gaet jaerlijcks een af int Vroedschap, in wiens plaetse weder een uijt een dubbeld getal van de resteerende twalef, door drie Electeurs genomineert, van sijn Furstl. Doorluchtigheijdt Prins Willem, Stadthouder van Frieslandt wordt verkoozen. De twalef Vroetsluijden laten jaer lijcks uijt haar vier-Raets-personen, die beneffens de Burgemeesters op de Stadts Fortificatiën en nootwendigheden toesien der Stadts opkomsten verpachting, het Borger-maecken, en voorts alle Ordenaris beramingen bijwonen. De resterende acht Vroetluijden worden niet als in sake van gewichte te samen gevordert. Jemand van dese 16 verstervende mach geen ander in sijn plaetse worden gekoozen, hij zij dan een Borgers Soon of aen eenen Borgers Dochter getrout en in de Stadt anderhalf jaer hebbende gewoont, ofte f1l_ J._!_ /'lxi vaste wooninge in de Stadt heeft gehad. Jaer lijcks worden wegen de Stadt twee Volmachten, een uijt de Burgemeesteren en een uijttet Vroet- schap totte algemeene Landtdach ghesonden. De Stadt heeft noch haer Pensionaris, haer Secretaris Rentmeester en Ontfanger van den Floreen, hebbende jeder haer aperte bedieninge. De tegenwoordighe Regeerders sijn dese 4 Burgemeesteren. Dr. Cyprianus Bruynsma, Monster-Com missaris van Frieslandt. Scholte Inthes. Heb be Pybes Wiarda. Heere Nolles. 4 Raetsluyden. Nolle Wyttses. Jarich Annes. Dr.HendricusMammenga Freerck Jans. naar het veer aan daar over te varen naar Het rijtuig der Vorstin bracht haar het ging stallen in minder krachtig tegengesproken. Hij heeft al tijd veel tegenstanders gehad en moet een der slimste koppen zijn. De oorzaak zou zijn dat de nieuwe staatssecretaris Tschrirschky zich aan den invloed van den ouden Holstein wenscht te onttrekken en bij Bülow instemming vindt. De bevolking van het Duitsche Rijk, bedroeg blijkens de voorloopige uitkomsten der volkstel ling van 1905 op 1 December van dat jaar 60605183 zielen, t. w. 29868096 van de man nelijke en 30 737087 van de vrouwelijke kunne. De vier Koninkrijken brachten’t zamen tot 83.48* pct. van de Rijksbevolking. Pruisen telde 37 300 000, Beieren 6500000, Saksen 4500000 en Wurtemberg 2300000 inwoners. Er waren in het Rijk 41 steden met meer dan 100000 inwoners en 249 gemeenten met boven de 20000. Sedert de voorlaatste volkstelling van 1900 was het zielental met 4238005 of 7.52 pet. vooruitge gaan. Berlijn telde met zijne voorsteden 2 989 726 inwoners. De bevolking van Duitschland gaan thans nog slechts die van Rusland (125600000) en van de Vereenigde Staten (76200000) te boven. FRANKRIJK. Zeker geprikkeld door de kleine nederlagen, 1 fïnQYipiün i andersins dat hij drie jaeren sijn Continueele De Stadt HINDELOOPEN. Sij light op een uijthoeck tusschen Staveren ende Worckum, voort meerendeel in de zee, alleenlijck ten oosten ende Zuijd-oosten vast.aan ’t Land. Ick achte dat dese gelegenheijdt d’oorsaeck is van de naem, ghelijek oft men seijde Eyndelopen. Want wie sal gelooven dat hier de loopplaets van de Hinden geweest is, sich herwaerts begevende uyt het boseh Qreyl 't Is waar, sulck voorgeven is oudt, twelck gheen wonder is, alsoo veele vercieringhen oudt zijn. Men conde voor eenige hondert jaeren de konst van dichten ende vercieren, also wel als hedens- daeghs. Tegen de zee moetse bewaert wor den met swaere paelwereken ende dijekingen ende lijdt last van de naestliggende Meeren. Also de nabuerige plaetsen moeten opbrengen tot onderhoud van de uitspringende dijeken, is bij tijden van Carel de Vijfde een versoek- schrift ingegeven, aen den hooghen raedt te Bruijssel, om den dijck te mogen inwaerts leg- ghen, tot minder costen van onderhoudt ende gevaer van de Zee. ’t Hof sloegh dat af, oor- deelende dat men de zee niet moest toegeven die in dat geval verder inbreuck in ’t land zoud doen. Ordende daerom dat men blijven moest bij d’ oude gewoonte ende Hindeloopen verstereken naer de ordinantie daertoe staende. In d’ oproeriche tijden van de Schieringhen ende Vetkoopers, daerna in de Geldersche ende Bor- goensche oorloghen ende de Nederlandsche beroerten leed de Stadt veel, door plonderingh ende brandt. Sij is eens schier geheel afge- brandt, weijnig nae ’t jaer 1500 en verloor doe de Stadts-kist met haere oude brieven. Bij dese Nederlandsche vrijheijt ende fleur isse wederom bekomen in rijekdom ende ver- moghen. Dit blijekt uijt veele nieuwe huijsen ende aanbouwing. Heeft als Staveren een nieuwe Kerck en Toorn gesticht. Daer is een groote menichte van Groot-schip- pers om Noorden ende Oosten. En light de Stadt op een bequame landing ende heeft een goede Ree voor groote Schepen, die daer aen aneker vrij legghen connen voor tempeesten ende onweder. Bij Ubbe Emmens tijdt hadse vijf Burgemee sters, denwelcken doe ter tijdt toegedaen werden, uijt der gemeente versoeck, van de Stadthouder en ’t Provinciaal Hof, ses mannen, die men de gesworen Gemeente noemde. Dese zouden van de Burgemeesters in ’t volghende jaer gecozen worden. Hedendaeghs hebben se vijf Burge meesteren ende seven Vroedtsmannen. Voor dit jaar, 1664, zijn Burgemeesteren Here Arjens. Lieucke Rommerts. Jepe Jetjes. Ocke Dircks. Ocke Fongers. Secretaris Petrus Costerus. De oudste van Hier was maer een Capel le s van de naest De Bisschep Cunerus Petri en maeckte van de Capelle een Parochie-Kerck. d'Edelen Van Ha- ringsma hebben hier een sterek Stins gehadt oorlogende tegen de Vetkoopers was de Stadt onder de Hertoch Van Gelder. Nae een swaer ende moeilijk beleg quam de Stadt in handen der Borgoensche, doch lan van Wassenaer stort’ aen een quetsuyr die hij voor dese Stadt on- fangen hadde. De Stadt is ontmantelt ende alsoo opengebleven tot op ’t jaer 1582. Het Euangelium wordt te Sloten ghepredickt door Johannes Janssomus. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. over met de daarna met het aan den overkant het eiland Tholen staande rijtuig de stad naar Oud Vossemeer, dat door den watervloed deerlijk gehavend is. Men reed langs den dijk, waar overal stukken uit waren geslagen en waar men bezig was de gaten met kistdammen te sterken. Langs den geheelen weg kon men de ver woesting, door het water aangericht, aan schouwen. en rond Oud-Vossemeer in de verte stond alles nog blank. De huizen staken boven den waterspiegel uit. Aan den afrit van den dijk naar het dorp werden de hooge bezoekers door jhr. de Casembroot, lid van Gedeputeerden, ontvangen en begaven zich met gevolg in een roeiboot om het overstroomde dorp te zien. Door de overstroomde dorpsstraat roeide men tot de Vogelenzang, waar Hare Majesteit alles bezichtigde, en naar het Raadhuis in het dorp, waar nog een kamer droog staat. Hare Majesteit werd daar ontvangen door jhr. Vredenburg van Tholen en den burge meester van Oud Vossemeer, den heer de Graaf. Geruimen tijd werd door de Koningin alles bezichtigd. Overal liet II. M. zich inlichten. Na een kort oponthoud reden de Vorstin de Prins op een open dogcar met gevolg jhr. de Casembroot naar Tholen terug, zij ongeveer halfeen aankwamen. marktplein te Tholen aangekomen, werden de hooge bezoekers door een groote nichte van 1 Hollandt ende de Stichten van Uijtrecht en Over- manniga oft Slootmania ghenoemt. Issel handelende door de Stadt henen lockt. eertijds geen Parochie-Kercke n; Wort oock ver het meerder gedeelte van de gehoorende onder de Parochie Friesche Turf, waer mede een grooten handel j leggende Dorpen. P“ -L-~ in Hollandt, Zeelandt, Brabant en Elders gedre- 1 stelde daar een Pastoor ven wordt, hier door afgescheept. Dit maeckt de Stadt, nae sijne gelegenheidt, volckrijck en in handel welvarende. De Meeren en andere kleine wateren geven aen de Stadt so rijeken teelte van Meervis, en so schoon dat licht geen Stadt in Nederland haer daerinne overtreft: sulcks dat dienthalven veele van de Burgerie haer met Visscherie ge- neeren. Het is kleen in sijn ommeloop, doch met goede Gebouwen versien, waer onder het Raedt- huijs en de Kercke, in den jaere 1647 nieuws gebout, uitstekengevende die beide in gerief en netticheijdt genen van Friesche jet toe. In den jaere 1582 is ’t met goede Bolwercken en Vestinghen, tegen de Spangjaert bij haer I Hoogh. Mog. de Staten-Generael sodanich ghe- sterekt dat het genoechsaem van alle overval von jjq|ow eischt, dat hij in weerwil van elk versekert iswaer bij komende de laegheyt van verzet jn ,jen Rijksdag de verandering van de haer waterachtige weyden rontom de Stadt koloniale afdeeling van het departement van in een r-'‘— -*•- -■* secretariaat zal doorzetten. Tot dusver heeft de DUITSCHLAND. Van ultramontaansche zijde wordt het gerucht verspreid, dat de Keizer van von Bülow eischt, dat hij in weerwil van elk souden konnen weiden gheset, is liet C apabel secretariaat zal doorzetten. Tot dusver heeft de MAROKKO. De Neue freie om een Formele Belegheringe te vei wachten en Rijksdag er nog niet aan gewild, omdat men op volgens telegrammen uit Parijs uijt te staen. prins von Hohenlohe, die thans aan ’t hoofd der de overeenstemming bijna verkregen is in Alge- Gedurende den Oorlogh mette Coninck van koloniale afdeeling staat en naar het heet de j ciras, op den grondslag van het gewijzigd Oos- opvolger van von R"-1— *«i - o—- - - --r v - ■-v.v heeft. Het gerucht zegt verder, dat er aan Let in den jaere 1588 in t uijterste gevaer gheweest, ministerie wanneer een Dotte Sibbles van Groü, een schip i vol soldaten overdeckt met ledige Tonnen op den 13 Maij vermeende in de Stadt te brengen tegen den Avondt en des nachts te overvallen: vloed uitoefende^ tot sijn Mede-maet hebbende een Pyer Lupckes pe Deutsche Tagesztg verklaart het gerucht j van Izerckgaest, die aen verscheijden hoeken voor onwaar. Het zou slechts bedoelen Hollen de Stadt ten selven tijde in Brandt sonde stee- iohe een beentje te lichten. De Gernuinia hecht eken. Doch sij sijn door een harde storm belet er 00k geen waarde aan en noemt het stemming mat hot cp m vnnrt to tnmon. Pyer Lupckes maken voor een zelfstandig departement van gevangen, de 2b, Majus onthooft koloniën, waarvan vooral het Centrum, uit haat n een staeck in t Noorden Bol- tegen Von Hohenlohe, niets wil weten. Een ontslag van Holstein de bewerker van de afdee- ling Frankrijk in buitenlandsche zaken, wordt vonmil. ninflfa mirulpi* krfiphticr t.PO’Pno’Psnrnkpn. Hii hppf’t. £11- 11. M. was gekleed in bonten mantel, de Prins in pelsjas. In een hofrijtuig werd van uit Bergen-op Zoom via het Tholensche veer het terrein der overstrooming bezocht. Langs Holsteren werd gereden de Eendracht, om Tholen. tot bij de pont, waarna het Tholensche Veerhuis. Het hoogo gezelschap ging pont en daarna met het aan van langs voor onwaar. Het zou slechts bedoelen Hohen- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. heeft Poincaré, de minister van financiën, in de Kamerzitting van Dinsdag de kwestie van vertrouwen gesteld. De kamer nam nu op zijn verzoek met 347 tegen 198 stemmen het voorstel aan om alle amendementen op de begroeting, welke betrekking hebben op de ver- laging van de rechten op alcohol te doen ver vallen. ENGELAND. In het Lagerhuis is door Lloyd George een nieuwe koopvaardij-wet ingediend en voor de eerste maal gelezen. Men wil een strengere toepassing op vreemde schepen in En- gelsche havens, vooral van de voorschriften om trent overlading, onzeewaardigheid, reddingsmid delen en stuwen van graan. Dezelfde bepalin gen, die thans voor de Engelsche schepen gelden. Schepen van landen, die ongeveer gelijkluidende bepalingen hebben als de Engelsche, worden er niet onder begrepen. Vreemde zeelieden mogen bovendien niet op een Engelsch schip dienst doen, als ze de Engelsche commando’s niet ver staan. RUSLAND. In Moskou is in de «Onderlinge Gedurende den Oorlogh mette Coninck Spaengien heeftet weijmch door openbaer ghe- welt geleden maer de Intreprijse en verraet binnen-Schepen op Gelderlandt, I Bruynsma. Eertijds werde dit Stedeken Sloot- Issel handelende door de Stadt henen lockt. eertijds geen Parochie-Kercke D i en naar Bülow moet worden, wat tegen j tenrijksch voorstel. leut zegt veruer, uui er utui nei buitenlandsche zaken een crisis 1 rijk schijnt men het ontwerp reeds te hebben goed- uitgebroken wegens den ouden geheimraad gekeurd, zoodat het protocol der conferentie Holstein, een der medewerkers van von Bismarck, Zaterdag zal worden geteekend.

Friso nl | 1906 | | pagina 1