voor WORKUM en omliggende Gemeenten. ZATERDAG 31 MAART 1906. No. 14. €en Jndische preek. Buitenlandscli Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Eerste Jaargang, o o belangrijk arbeidscontract be- voort, om te eindigen met een complimentje aan «Wat aangaat de kleine mogendheden, België hun onpartijdigheid wordt door I. den met I 1 de afgevaardigen te zien, op welker zitting der week als de buiten Den Haag urnalisten. -A~ ’-J—-1-1- r'~ J Zij die tot Dinsdagavond niet geloofden, dat te verkrijgen, en allen erkend Men zij indachtig dat het de Matin is die dat mededeelt. De prijs der Advertentiën is van 1-5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. beschouwd. De Fransche en Duitsche afgevaar digden zijn tezamen gefotografeerd, als blijk van algeheele overeenstemming. Nog een tweede foto is genomen, die alweer volgens den Matin-cor- tespondent, die overeenstemming nog bekrach tigt; Hertog d’Almodovar, staande achter Révoil zitten te praten. Het was een aangenaam schouwspel, het uit ééngaan van de commissie van redactie waar te nemen en aangezicht de vreugde schitterde, hun opgewekt lachen te hooren en hun: «Qa y est!” tot de journalisten. senteïsme van vele Tweede Kamerleden als «Het Huisgezin Dezer dagen cijferde het uit de absenten der laatste drie Vrijdagen, zittingen waarin het zoo belangrijk arbeidscontract be- fen Von Radowitz, die heel amicaal met elkaar handeld werd, en constateerde van 41 tot 35 absenten. Geen klein getal voorwaar, en dat zeer onzuivere stemmingen kan geven. Maar het is niet nu alleen deze drie Vrij dagnamiddagen, het is altoos zoo in de slot- Tot gem-ontv. van Leeuwarden is be noemd de hr, W. A. van Sloterdijck te Leeuwar den, die door B. en W. tengevolge het zich terugtrekken van den heer T. M. ten Berge van Workum op de voordracht was geplaatst. Notaris H. J. S. te Leeuwarden is in staat van faillissement verklaard. Tegen hem is rechtsingang verleend wegens vermoedelijk gepleegde valschheid in de rekening courant Bij kon. besluit is eervol ontslagen als dijkgraaf van Wijmbritseradeels c. s contri butie zeedijken, prov. Friesland, de heer M. H. Tromp te Leeuwarden. De vischaanvoer te IJmuiden was Maandag j.l. bijzonder groot. Er werd niet minder dan ruim 60.000 gulden besomd, zijnde het hoogste bedrag, dat immer alhier gemaakt werd. Voor het één derde gedeelte van deze bui tengewone besomming werd aangevoerd door bemiddeling van de factoorsafdeeling van heer C. Planteydt Fz. De «Noord-Brabanter” schrijft: «Geen enkel onzer Kath. bladen wijst zooveel ijver en zoo herhaaldelijk op het ab- DUITSCHLAND. Dinsdag is in den Rijksdag de vlootwet aan de orde gekomen. De vrijzinnige volkspartij had daarop een amendement inge diend om de kosten, welke door het ontwerp worden geëischt, door een rijksvermogensbelas- ting te dekken, maar dit amendement werd voorloopig niet in behandeling genomen. Graaf Oriola, die blijkbaar sterk sympatiseerde met de vlootvereeniging en er ook wel wat goeds in vond, dat men in de scholen geld voor de vloot Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. alles was afgeloopen, geven nu de juistheid van I onze berichten toe, zoo gaat de correspondent inzamelde, verklaarde overtuigd te zijn, dat het i alle naties ook aan ons. regeerings-ontwerp zou worden aangenomen. 1 «Wat aangaat de kleine mogendheden, België Dat was Bebel volkomen met hem eens, maar met Joosten en Nederland met Testa, zij hebben overigens sprak deze over de wereldpolitiek en zich bediend van den invloed, waarvan zij gebruik de agitatie van de vlootvereeniging met bijtenden konden maken om een goede overeenstemming spot. Hij vond een verstandige buitenl. politiek beter dan een vermeerdering van de vloot en verklaarde, dat de sociaal-democraten voor het ontwerp niet te vinden waren. ENGELAND. In de zitting van het Lagerhuis leidt Lawson Walton de besprekingen in over de wet betreffende handelsgeschillen, bedoeld als wijziging van de bestaande wet, betreffende de handelsvereenigingen en stakingen. Deze wet zegt, dat geen schadeloosstelling kan verkregen worden uit vereenigingsfondsen voor handelsvereenigingen gedurende een staking, al- I thans wanneer dergelijke daden niet zijn geau- thoriseerd door het uitvoerend comité van de vereeniging. Walton bestreed het voorstel der arbeiders- afgevaardigden, dat de fondsen van vereeniging- - en geheel vrijgesteld zouden worden van op vorderingen voor onwettige daden, zelfs als waren zij geauthoriseerd door het uitvoerend comité. tariaat scheppen.” I dat de regeering ten slotte de kwestie zou over laten aan de beslissing van het Lagerhuis. De woordvoerders der arbeiders-afgevaardigden gaven hun ongenoegen te kennen over de voor stellen der regeering, op grond dat zij niet ver genoeg gingen. ITALIË. In antwoord op een vraag heeft de vice-minister van Buitenlandsche Zaken in de Kamer verklaard, dat de Regeering van plan is stappen te doen om op de eerstvolgende Haag- sche Conferentie het vraagstuk van het gebruik van onderzeesche oorlogstoestellen in behandeling te doen nemen. RUSLAND. De heer Sjipof, minister van Financiën, heeft in den ministerraad zijne plannen tot hervorming van het beheer der financiën nader toegelicht. Met een verwijzing naar de zware tijden, die Rusland op financieel en eco nomisch gebied thans doorleefde, verklaarde de minister, dat de toenemende behoeften van de plattelandsbevolking en het lager onderwijs hem verschillende maatregelen noodig deden schijnen, zooals hervorming der grondlasten, invoering van een progressieve belasting op particuliere inkom sten en erfenissen en herziening der belastingen op de nijverheid. Het afschaffen van indirectie be lastingen achtte de minister een onmogelijkheid. Daarentegen hield hij het heffen van een belasting op het gebruik van electriciteit en gas voor ver lichting volkomen gerechtvaardigd en achtte hij ook een belasting op papier binnen het bereik der mogelijkheid. NOORD-AMERIKA. Georgew Perkins, ex- vice-president van de New-York Life Insurance Company is gearresteerd, beschuldigd van een groote diefstal van den eersten graad. Perkins wordt beschuldigd van het plegen van diefstal, door 48.702 dollar te betalen uit de fondsen der New-York Life Insurance Company aan het Republikeinsch-Nationale Comité voor de presidentiëele verkiezings-campagne in 1904. Alvorens Perkins voor het gerecht verscheen, eischte zijn advocaat, de dagvaarding op de habeas corpus act (de Engelsche acte van 1679, die zegt, dat een beschuldigde binnen 24 uur na zijn arrestatie voor zijn bevoegden rechter moet verschijnen) hetgeen de zaak voor het opperste gerechtshof brengt. MAROKKO. Volgens de Matin mag de con ferentie te Algeciras officieel als afgeloopen worden Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. wonende leden naar honk verlangen. En daar het een chronisch verschijnsel is, waaraan, op aanwijzing van sommige bladen, vele kiezers ergernis nemen, zou het aanbeveling verdienen, dat de Kamerleden een wijziging brachten in hun reglement van orde, en bepaalden bijv, dat de laatste zitting der week zonder pauze gehouden werd en om 2 uur eindigde. Wij gelooven niet, dat er tegen zulk een voorstel oppositie van de residentie bewonende leden zou wezen, ’t Is toch bekend dat vele Kamerleden, die zich een dag of vier in de week achtereen uit hun zaken moeten houden, een anderhalven dag hard noodig hebben om het achterstallige werk bij te maken. ’t Is veel beter reglementair een halven dag minder te vergaderen, dan een halven dag meer met half personeel te werken.” Waarom zou men niet de boete-bepalingen van het arbeidscontract de keeren hebben toch immers contract voor vier ja-ir met het Nederlandsche volk ook van kracht ver klaren voor Kamerleden. Men zou eens zien welk een verrassende uitwerking een flinke boete heeft De bollenvelden. De correspondent van het Hbld te Lisse schrijft! Sneeuw en vorst doen al het mogelijke om de ontluiking der bloemen op de velden rond Haarlem tegen te gaanin een volle week tijde is er niet het minste kleurtje bijgeko men. Als men over de velden ziet is het nog steeds hetzelfde, namelijk een begin van tint, waarin ’t groen der bladeren nog den boven toon heeft. Belangstellenden kunnen gerust rekenen dat de volle bloei nog minstens 10 a 12 dagen weg blijft. Tot ondersteuning van lupuslijders. Te Groningen is Dinsdagavond, onder voorzitter schap van den heer I J. Brugmans, eene vereeniging geconstitueerd, genaamd Veree niging tot ondersteuning van lupuslijders in de drie noordelijke provincies”. Het voornemen bestaat in andere plaatsen van de drie noor delijke provinciën sub-commissies te vormen en van de verschillende gemeentebesturen subsi dies te vragen. Tot leden van het bestuur zijn gekozen de heeren: I J. Brugmans, W. grondvesten. «Deze woorden heeft de Heer onze God tot ons gesproken. Zijn nieuw evangelie, dat hij ons heeft geopenbaard, is een evangelie van uitbundige vreugde. In de algemeene Kerk, reeds in wording, zijn alle profeten en alle schriften in schoone harmonie vereenigd. En deze heilboodschap heeft de Vader in zijne liefde ons gelast te verkondigen onder alle vol keren, dat, daar zij immers één zijn van afkomst, zij ook één mogen zijn in geloof en zich ver heugen in het bezit van één God. Zoo zal alle tweespalt wijken, zegt de Heer, en vrede zal heerschen op aarde. Daarom spoor ik u nederig aan, mijne broeders, om de nieuwe boodschap van algemeene menschenliefde aan te nemen. Haat» elkander niet, maar hebt elkander lief, en weest één in geest en in waarheid, zooals de Vader één is. Alle dwa lingen en onreinigheden zult gij schuwen, in welk volk zij ook mogen gevonden worden, maar gij zult haten geene schrift, geen profeet, geene kerk. Maakt u los van alle bijgeloof en dwaling, ongeloof en scepticisme, ondeugd en zinnelijkheid, en weest rein en volmaakt. Zamelt de wijsheid van het Oosten en het Westen en neemt het voorbeeld aan, u gegeven door de heiligen van alle eeuwen. Zoo zal de vu rigste godsvrucht, de warmste menschenliefde, de strikste rechtvaardigheid en de hoogste rein heid van de beste menschen in de wereld uw eigendom wezen. Maar bovenal, hebt elkander lief en laat alle verschil verdwijnen in het besef dat wij allen elkanders broeders zijn. Geliefde broeders, neemt onze liefde aan en geeft ons de uwe, en laten we eendrachtig vieren de Nieuwe Verlossing die ons leert, dat God ons aller Vader is en alle menschen broeders zijn.” De steller van dit merkwaardig stuk was geboren te Calcutta, in 1837, en werd in 1866 het hoofd zijner reeds sedert 1830 bestaande secte, die onder hem een zeer groote vlucht heeft genomen en zich sedert dien tijd geheel van zuiver Indische begrippen tracht los te maken. Bij de treurige blijken van barbaarsche wreed heid en zoo veel andere uitingen van godsdienst haat en godsdienstveete, die ons de laatste jaren te aanschouwen gaven in Oost-Europa, in Egypte, in Soedan, in den Kaukasus, doet het goed uit het verre Oosten ook eens geheel andere klan ken te vernemen. Ze komen uit het land, waar godsdienstvrijheid inheemsch is sedert eeuwen, uit Britsch-Indië. Zie hier het manifest, dat Keshub Chunder Sen, de welbekende hervormer, het hoofd van de Brahmo Somadsj, op nieuw jaarsdag van 1883 uitvaardigde. «Keshub Chunder Sen, een dienaar van God, geroepen om te zijn een apostel van de Kerk der Nieuwe Verlossing, die is in de heilige stad Calcutta, de hoofdstad van Aryawarta, aan al de groote volkeren der aarde en aan de voor naamste godsdienstige secten in het Oosten en in het Westen aan de volgers van Mozes, van Jezus, van Buddha, van Confucius, van Zoro aster, van Mohammed, van Nanak en van de verschillende afdeelingen der Hindoe-kerk aan alle heiligen en wijzen, bisschoppen, kerkvoog den, bedienaren van Gods woord en zendelingen «Op u alle ruste zegen en vrede ongestoord. Bijaldien tweedracht en twist, scheuring en vij andschap heerschen in het gezin van onzen Vader, en er dientengevolge haat is en onte vredenheid en onreinheid des harten en oneer lijkheid, ja zelfs oorlog, bloedvergieten, moord; bijaldien dit opzetten van broeder tegen broe- - - der en zuster tegen zuster in den naam van onwettige daden, bedreven door leden van de den godsdienst, helaas, gebleken is te zijn een bron van heilloos kwaad en al op zich zelf zonde is tegenover God en tegenover de mensch- heid I zoo heeft het Gode behaagd in de wereld te zenden eene boodschap van vrede en liefde, van harmonie en verzoening. Voor deze nieuwe Verlossing, aan ons in het Oosten ge- I openbaard in oneindige genade, is ons gelast getuigenis te geven onder de volkeren der aarde. Zoo spreekt de Heerhet vijandig tegenover elkander staan der secten is een gruwel voor mij en haat onder broeders zal ik niet dulden. Ik wensch liefde en eenheid, en mijne kinderen zullen zijn één van zin, zooals ook ik één ben. Hoort het menschen, er is ééne muziek, maar vele instrumenten, één lichaam maar vele leden, één geest maar met verschillende eigenschappen, één bloed, maar vele natiën. Gezegend zijn de vredestichtersdie oneenigheid uit den weg ruimen en vrede, welwillendheid, broederlijkheid Bos, dr. J. F. Hoekstra, dr. J. Diephuis, prof, dr. I. van Dijk. jhr. mr. D. R. de Marees van Swinderen, dr. K. Kooy, mr. J. G. Holt huis, ds. J. van Gilse, Th. P. Lautenbach en H. Helder Pzn. Maandagavond, omstreeks half elf ure, heeft zich nabij het Duitenhuis in de wijk «De Akker” te Breda, een droevig familie drama afgespeeld. Zekere van de Corput. arbeider bij de ge- meentereiniging te Breda, kwam dronken thuis. Zijne vrouw nam hem hierover onderhanden en v. d. C na zijn vrouw nog een poosje gesard te hebben, wond zich zoo op, dat hij het broodmes nam en de vrouw een steek in den rug gaf. De wonde was 6 cM. breed en 12 a 15 cM. diep, zoodat de longen ge raakt waren en het bloed uit de wonde vlood. Dr. Liesker, aanstonds ontboden, oor deelde geestelijken bijstand noodzakelijk, die werd verleend. Hoewel nog in leven is de toestand der vrouw hopeloos. De Watersnood in Zeeland. Naar men verneemt heeft de minister van Landbouw I besloten een onderzoek te doen instellen naar den toestand der door brak water overstroomde landerijen in Zeeland, uit landbouwkundig oogpunt. Dat onderzoek zal vanwege de directie van den landbouw in eenige der meest getroffen streken plaats hebben, nadat de landerijen voldoende van water zullen zijn bevrijd. Al- zoo waarschijnlijk in den loop der volgende Hij zeide«Laat ons geen bevoordeeld prole- week. Hij gat echter te verstaan De Vereeniging Landbouw en Handel te 1 «InttA de kwpstip zon over- Goe8 heeft bcsloten middelen te beramen om te geraken tot het vormen van een fonds van renteloozo aandeelen, met het doel landbou wers, die door den watersnood in Zeeland geheel of gedeeltelijk geruïneerd zijn financi eel te steunen. Voor dit doel zal een beroep gedaan worden op de welwillende medewer king van de afdeelingen der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland en van andere Landbouwvereenigingen. Bij de te Leeuwarden gehouden herstem ming voor een lid van de Provinciale Staten van Friesland is gekozen de heer M. P. Dijk stra (libmet 3205 stemmen. De heer K. W. P. Besuyen (s.-dverkreeg 2955 stem men. RI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1 1 -j-j - j.._ i.j__ - j, pi::t

Friso nl | 1906 | | pagina 1