voor WORM en omliggende Gemeenten. Bericht! buscoJlecte zal worden gehouden, tot het in zamelen van giften voor de haring- visschers te St.-Jacobi-Parochie en anderen, voor geleden schade bij de jongste stormen. Dit no. bestaat uit 2 bladen. ZATERDAG 7 APRIL 1906. Eerste Jaargang. No. 15. Binnenlandsch Nieuws. Officieel Gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. dags in te zenden. 3 De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Wegens den Goeden Vrijdag zal het eerstvolgend no. van Friso een dag eerder verschijnen, dus Don- der dag avond 12 -April. De Uitgever. diteeren, en verder om in Rotterdam een bezol digd consulaat-generaal nieuw op te richten. NOORD-AMERIKA. Rosen, de Russische gezant, deelde Dinsdag aan Root, staatssecretaris, mededat in overleg met de Nederlandsche regeering, Rusland voorstelt de tweede Haagsche vredes-conferentie op 1 Juli a. s. te doen plaats vinden. Rosen overhandigde tevens aan Root de voor stellen, die Rusland bij de conferente zal in dienen. DUITSCHLAND. De geruchten dat de Duit- sche regeering van plan is de Duitsche geldmarkt voor eene nieuwe Russische leening buiten te sluiten, zijn ongegrond. Voor de beslissing over de kwestie, of de Russische geldbehoefte gedeel telijk ook met Duitsch kapitaal zal worden ge dekt, geven alleen financieel-technische overwe gingen den doorslag, welke zich in de eerste plaats alleen daarover uitstrekken, in hoeverre de Duitsche of de Pruisische Regeering zelf een beroep zal moeten doen op de Duitsche geld markt. Naar gebruik is ook den Isten April van dit jaar in tal van steden en streken van het Duit sche Rijk de dag der geboorte van Otto von Bismark (1 April 1815) herdacht. Te Darm stadt werd, in ’t bijzijn des Groothertogs van Hessen, op het Lodewijksplein een standbeeld van den Ijzeren Kanselier onthuld. FRANKRIJK. De wonderbaar lijk geredden te Courières. Vreeselijke bijzonderheden worden verhaald van den toestand, waarin de dertien overleven den in den mijn van Courières hebben verkeerd. Een ploeg arbeiders, die naar boven wilden gaan, na een nacht bezig te zjjn geweest met het blusschen van het vuur, zagen in de duis ternis een dertien mannen aankomen, met bleeke, magere gezichten, met verwarde haren en verwilderden baard. Ze sleepten zich moei zaam voort. Op een vraag antwoordde Némy, de sterkste, de wakkerste, dat ze van schacht 3 kwamen, van Mèricourt. Men kan zich de verbazing der arbeiders voorstellen toen ze zich rekenschap gaven, voor hun’ kameraden te staan, die meer dan twintig dagen levend in de /mijn waren begraven ge weest. In allerijl droeg men stroo aan en voerde de lift daarmee van binnen, en met de grootste voorzorgen werden de ongelukkigen geïnstal leerd en naar boven geheschen. Tevoren had men de directie der mijnen, die te Billy-Mon- tigny gevestigd is, getelefoneerd. De directeur, eenige ingenieurs, eenige mijnwerkers en een dokter hadden zich naar de groeve begeven en wachtten in spanning op de aankomst van de lift. Deze arriveerde. Geholpen door de kame raden stegen de dertien mannen uit, met de handen de oogen beschuttend tegen het dag licht, dat zij zoo lang hadden ortbeerd. ’t Was een aandoénlijk oogenblik. Allen had den ’t hoofd ontbloot en tranen in de oogen. Men leidde de geredden naar het ziekenhuis. Met de grootste zorg werden ze omringd. De Broederliefde. Eenigen tijd geled. n geraakte de dochter van een geacht ingezetene van Haarlem door een noodlottig toeval in brand en de bekomen brandwonden waren van dien aard, dat haar opneming inde Maria- stichting noodzakelijk was. Nu bleek echter gedurende de behandeling dat, om de genezing mogelijk te maken en te bespoedigen, er een stuk menschenvleesch voor noodig was. Haar jongste broeder, een flink sterk jongmensch van ongeveer 20 jaar, dit vernemende, stelde zich zonder aarzelen disponibel om ’t vleesch voor zijn zuster benoodigd, van zijn lichaam te laten nemen, en zoo is het geschied. De flinke jongeling heeft de Maria-stichting ver laten, na een week, welke voor die operatie noodig was, er te hebben doorgebracht. Voorzeker mag een woord van lof voor deze broederliefde niet achterwege blijven. Volkszeden. De Veend. Ct. meldt Zondag de 1 April was het weer feest in Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder- Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Toch is er, volgens het t Handelsblad” nog geen reden om erg bezorgd te zijn. Bet heeft van den wethouder van publieke werken vernomen, >dat de beurs van den aanvang af steeds onder ernstige observatie was geweest en de deskundigen in den tegenwoordigen toestand niets bedenkelijks zien.” Het blad vertrouwt echter, dat in de zitting van den raad een der leden B. en W. wel naar aanleiding van het artikel des heeren Laarman zal interpelleeren en het juiste licht over de zaak zal opgaan. Bij het Koloniaal-Werfdepot zijn inde maand Maart j 1. voor het O-I. leger aange nomen 51 personen, onder wie 2 vreemdelin gen en 18 miliciens, die voor twee jaren wor den gedetacheerd. Voor West-Indië namen 6 personen dienst. Naar Oost-Indië vertrokken 2 detachementen samen sterk 85 man, onder 6 officierenafzonderlijk 10 officieren. Naar West-Indië 2 officieren. Uit West-Indië keerden de Prins der Nederlanden 3 militairen terug om den dienst met paspoort aan de commissie tot of gagement te verlaten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van WORKUM brengen ter kennis van de ingezetenen, dat in de week vanaf Maandag den 9 .April e.k. bijlangs de huizen eene Workum, den 3 April 1906. T. M. ten BERGE, Bïirgemeester. J. OUDEBOON, Secretaris. zijn Dinsdag te Sneek aangevoerd, nachten en gerust als oorzaak noemen, dat er nog zoo weinig eieren worden gevonden. De prijs was 35 ct.enkele werden echter iets lager verkocht. In ’t vorig jaar verschilde de aanvoer vrij wat van die van heden. Bloembollenvelden. Uit Bennebroek schrijft men Wie nu volop genieten wil en den kleurenschat van Moeder Natuur’s palet wil bewonderen, begeve zich na den middag van het Noorden naar het Zuiden op weg door de bloembollenstreek. Wat ons licht groen voorkomt gaat langzamerhand over in het helderste wit aan den zonkant, van vaal gaat het in alle schakeeringen over tot het diepste blauw, van de fijnste roomkleur tot het schoonste rose, van sober bruin tot het teederste paars, kortom verrassend is de wis seling van kleur, als men langzaam voort schrijdt en zich omwendt om van uit het Zuiden den kant te bewonderen, waar het heerlijke zonnetje reeds alle knopjes doet opengaan. Een wandeling door onze omge ving is werkelijk in alle opzichten aan te bevelen, nu het weder zich zoo gunstig dfiet aanzien, want men vergete niet het afsnijden voor het buitenland is in vollen gang Er zijn heel wat scheuren in de nieuwe Amsterdamsche beurs van Berlage gekomen, die velen met bezorgdheid den blik naar het gebouw deden werpen en »De Telegraaf" aan leiding gaven om een teekening te plaatsen, waarop de beurs als bouwvallig en gestut geteekend werd. Een architect, de heer Laarman, had er een lang artikel over en nu is dit, volgens het blad, aanleiding geweest, dat ook de burgemeester eens een kijkje is komen nemen. meesten konden alle vragen beantwoorden, wel met een vagen blik, een aarzelende stem, maar toch bij zinnen. Hun maag was geheel van streek, zoodat zelfs vloeibaar voedsel met moeite kon worden toegediend. Velen konden niets in houden. Het ziekenhuis werd bestormd door belang stellenden, zoodat politie-agenten het consigne kregen, slechts de naaste familieleden toe te laten. Hartroerende tooneelen werden aan de ziek bedden afgespeeld. Het weerzien van een moe der en haar zoon, dien zij reeds lang dood had gewaand een vrouw, die drie weken geschreid had om het verlies van haar man, en hem nu weer terugzagdat moet ontzettend geweest zijn. De ontmoeting van Némy, den aanvoerder van het troepje geredden van Courières, met zijn vrouw, was hartroerend. Ze kwam in het zwart gekleed, want zij had reeds langen tijd haar man dood gewaand. «Waarom ben je in den rouw vroeg Némy verwonderd. De arme vrouw kon niet spreken; zij viel op de knieën en dankte schreiend voor de redding. Gistermorgen om 9 uur is nog een levende naar boven gebracht door schacht 4, te Sallau- mines. Deze mijnwerker, Berton, heeft veel minder geleden dan de 13 anderen. Hij heeft volop water gehad en naar omstandigheden voldoende voedsel, want hij had bundeltjes met brood en keteltjes koffie tot zijn dispositie, die hij in de mijngangen vond en hij nam alles nog al philo- sophisch op. Hij had veel geslapen en meende nog slechts 8 dagen onder den grond te zijn geweest. Oogenblikken van vertwijfeling heeft hij evenwel ook gehad. Eenmaal zelfs wilde hij zich laten doodbloeden. Hij is altijd alleen ge bleven, sedert het oogenblik van de ramp, toen vluchtende arbeiders hem achterlieten, meenende dat hij bezweek. Het is zeker dat Maan dag een reddingsbrigade in zijn buurt passeerde toen sliep hij waarschijnlijk vast. Herhaaldelijk heeft hij aan de put staan roe pen, maar ten slotte begreep hij dat deze toe gemaakt was. Men gelooft dat er nog meerdere overleven den beneden zijn. ENGELAND. Wat tot dusver bericht werd van een overeenkomst tusschen Frankrijk, Italië en Engeland over Abessynië is niet waar. Het is voor niemand een geheim, dat tusschen de drie genoemde landen onderhandelingen gaande zijn, die de regeling van hunne belangen in Abessynie betreffen. Wat Frankrijk aangaat, de kwestie van den spoorweg van Dsjiboeti naar Addis-Abeba. Onjuist is echter dat deze onder handelingen direct of indirect de souvereiniteit van Abessynië willen benadeelen. De overeen komst zal integendeel een waarborg te meer zijn voor de veiligheid en de volkomen onafhan kelijkheid van het Abessynische Rijk. Het ge rucht dat Tittonie gezant in Londen geworden is om te trachten de moeilijkheden uit den weg te ruimen waar Italië te kampen heeft, is totaal onjuist. Over de kern van de kwestie zijn de drie mogendheden ’t reeds volkomen eens. SPANJE. Als koning Alfonso straks van de Kanarische eilanden terugkeert, wachten hem waarschijnlijk gewichtige zaken van staat. Men spreekt van Cortes-ontbinding. Het liberale ministerie-Moret heeft geen meerderheid in de volksvertegenwoordiging, waar het op kan reke nen. De wet ter uitbreiding van de bevoegdheid der krijgsraden heeft het ministerie aangenomen gekregen met behulp van de rechterzijde, ja, die wet was veeleer een wet van de rechterzijde dan een wet,van het liberaal ministerie. Met die wet heeft het ministerie-Moret zich de partijen van heel links tot verklaarde vijanden gemaakt. Het liberale ministerie zal zijn pro gramma niet ten uitvoer kunnen leggen, zonder te loopen aan den leiband van de tegenpartij, van de conservatieven. Deze overwegingen lei den tot het vermoeden dat de regeering aan het volk een nieuwe vertegenwoordiging zal vragen. ZWEDEN. De Zweedsche commissie, welke zich bezig hield met het ontwerpen van een reorganisatie der diplomatieke vertegenwoordi ging des lands, heeft bij de regeering haar rap port ingediend. Ze stelt o. a. voor den gezant- schapspost in den Haag op te heffen en den ge zant te Londen ook bij onze regeering te accre- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Naar aan de M. Ct. uit ’s Gravenhage wordt gemeld, is er sprake van een officieel bezoek van de Koningin en den Prins aan Zeeland in den aanstaanden zomer. De juiste tijd daarvan is nog niet bepaald. De bedoeling zou zijn, ook behalve Walche ren, andere deelen der provincie de eer van een bezoek te gunnen. Z. K. H. e heeft doen toekomen aan de commissie tot Ka8emeid te verlatem leniging der rampen, geleden door de kust- visschers, benoorden en bezuiden Harlingen, tengevolge van de jongste stormen een bedrag van f 250.en aan de algemeene vereenigde commissie tot leniging van rampen bij watersnood te Amsterdam, met bestem ming voor de provincie Zeeland, een bedrag van f 1250. De Woensdag te Leeuwarden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Friesche Handelsbank, heeft de balans en de winst- en verliesrekening over 1905 goedgekeurd, en, na afschrijving van ruim f 7000, het dividend bepaald op 25 Tot lid van den Gemeenteraad van Har lingen is Maandag gekozen de heer A. Foekens (lib.) met 486 stemmen. De heer J. Westen dorp (r.-k.) kreeg 405 stemmen. Slechts een paar honderd kievitseieren Koude nog te veel water mogen we faet huis voor dakloozen te Muntendam, welk huis thans bewoond wordt door Berend S. met zijn vrouw Gijlje P. en een zestal kinderen. Gijlje verdient tegenwoordig een paar centen met muren boenen en daarom word er een borrel gedronken. Afien, die bij haar zuster Gijlje op bezoek was, kreeg ook een drupje en deelde, evenals 8., mede in de feestvreugde, doch dit duurde niet lang, want nadat de drank begon te werken, kregen zij onderling ruzie, eindigende met een formeele vechtpartij, waarbij zij elkander «bloedige koppen” sloegen en alles vernielden wat in de keet aanwezig was. De brigade-commandant der marechaussee maakte een einde aan het kabaal door de gezusters P. te arresteeren en over te brengen naar Winschoten, waar ze bovendien nog 4 dagen logies te goed hadden. Gijlje was bijna geheel naakt en zat onder de modder en het bloed, waardoor ze bijna onkenbaar was. Een groote menigte was bij dit tumult op de been. Zondagavond omstreeks kwart vóór elven werd in het Frederikspark. te Haarlem door een flink gebouwd persoon een dienstbode aangerand. De man dreigde haar met een mes, omdat zij weigerde met hem mede te gaan. Na een hevige woordenwisseling vlucht te het meisje in de richting van de stad. Tot de Houtbrug achtervolgde de man haar. Van angst liep het meisje naar huis, vanwaar haar vader haar naar haar dienst in ’t Frederiks park bracht. Zondagnacht 12 uur werd de hulp der politie ingeroepen in Jeruel in de Jan van Loonslaan, te Rotterdam, waar de medisch student P. P., uit Amsterdam, die er tijdelijk verblijf hield, den eigenaar met een mes be dreigde en den geheelen inventaris kort en klein ■M RISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD if 1

Friso nl | 1906 | | pagina 1