voor WORM en omliggende Gemeenten. "jJaastlj-jieilaijlikit, 1\ VRIJDAG 13 APRIL 1906. No. 16. Eerste Jaargang. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. De Door Ged. Staten is gister last gegeven geven zelfs ook. dam, Visconti men den tijd van nieuw staatkundig leven is opgestaan, dat vooreerst eenstemmig is in eigen boezem als afzonderlijke groep, en ten anderen in den De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. En van een logé, die te kennen gaf daar te willen overnachten, om den volgende dag naar Marken over te steken. Toen bij Zondagochtend gewekt werd, kreeg men geen gehoor; toen de deur geopend werd, bleek de kamer vol gas te staan en de logé lag bewusteloos op bed. Hij had de gaskraan niet gesloten. Eenige uren is hij genees kundig behandeld en kwam daarna weer bij kennis. Der politie van Edam was van het geval kennis gegeven en deze herkende in hem zekere P., gesignaleerd in het Politieblad. De burgemeester heeft een bevel van aan- houding afgegeven. Een barbier in de Lusthofstraat te best is. De diplomaten, vertegenwoordigers van La- tijnsch-Amerikaansche staten, zijn overtuigd, dat Root een verdaging van de Haagsche con ferentie zal bewerken, daar Engeland en Duitsch- land beweerden met de Vereenige Staten te zijn overeengekomen, dat de conferentie van Rio de Janeiro en Den Haag niet tegelijkertijd zouden plaats hebben. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Bij de Maandag te Leeuwarden ge houden herstemming van een lid voor den Gemeenteraad (vac. J. Troelstra) is gekozen de heer J. Oosterhoff W.Jz. (lib.) Dinsdag bedroeg de aanvoer van kievits eieren te Sneok p m. 4000 stuk en de prijs 14 a 15 cents. Mr. Troelstra is blijkens een door hem geschreven brochure voornemens de S.D.A.P. in staat te stellen een oordeel over de tegen hem ingebrachte beschuldigingen (o a. van onvaste partijleiding) uit te spreken. Deze uitspraak zal mij leeren schrijft mr. Troel- stra of ik voor eventueel verderen arbeid aan de leiding der partij, waartoe ook mijn functie in de soc.-dem. Kamerclub behoort, inderdaad op het vertrouwen der partij kan rekenen. Over de nu geëindigde staking van de drukkersfirma Ipenbuur van Seldam te Amsterdam meldt het Grafisch Weekblad, dat geen der stakers is teruggenomen. «Door dit einde zijn er nu 19 slachtoffers waarvan er thans 4 los werk hebben.” Over de vermoedelijke oorzaak van de werking in het metselwerk der Beurs aan de zijde van de Beurstraat valt het volgende te vermelden. Van bevoegde zijde werd mede gedeeld, dat ’t heiwerk deugdelijk genoeg is maar er zit werking in den bodem. Zooals bekend, is de nieuwe Beurs gedeeltelijk ge bouwd op het gedempte Damrak. De voor gevel aan de Damrakzijde schijnt op vaster bodem te staan, althans daar vertoonen zich geen scheuren. Echter moet het open Dam rak indertijd op een wijze gedempt zijn, die thans onvoldoende blijkt. De grond is nu gaan werken, zakte weg, naar de zijde van de Warmoestraat, en daardoor verloor het gebouw klaarblijkelijk zijn vaste basis. In het Hotel «Spaander”, te Volen- gem. Edam, arriveerde Zaterdagavond tegenstander geen indringer van buiten ziet, maar een broeder uit eigen kring. Ware dat de vrucht der vrome beschouwing dezer dagen, de Israëlieten zouden met de Christenen instemmen en zich verheugen, dat er uitgeleide was gedaan uit het vreemde diensthuis, het diensthuis van al wat onrein, wat on-Nederlandsch is. Welnu dan in de stille week een stil accoord aangegaan om mensch te zijn en de menschehjkheid te betrachten, ons herinnerende de liefelijkheid van het samenwonen der broederen, waar het liefdevuur niet wordt verdoofd, maar aangewakkerd, overtuigd, dat daar, waar liefde woont, de Heer zijn zegen gebiedt. In dien geest herboren, hebben we het en gaan tot onzen Vader, bij het besef, dat wij allen Zijne kinderen zijn. DUITSCHLAND. De Duitsche Rijkskanselier is volgens de laatste berichten geheel buiten gevaar te achten. Hij heeft deswege talrijke telegrammen van gelukwensching ontvangen, o.a. een zeer hartelijk gesteld, uit Marseille afgezonden telegram van Koning Eduard VII. Tot heden is tengevolge van de staking der zeelieden nog geene stremming gekomen in het verkeer der uitgaande schepen te Hamburg. De omvang der scheepvaart vertoonde in de afgeloopen week geen verschil met dien in normale tijden. FRANKRIJK. De Kamer nam in de zitting van Woendag met algemeene stemmen het wetsontwerp aan, waarbij het heffen van douane rechten op de noodzakelijkste levensmiddelen in geval van algemeene mobilisatie van het tot het";iuite7“van Iïïe“ zeesluizen.' leger tijdelijk wordt geschorst. ENGELAND. Campbell Bannerman deelde in het Lagerhuis mede, dat de begrooting 30 April zal worden ingediend. Birrell, minister van onderwijs, zeide bij de indiening der nieuwe onderwijswet, dat na Januari 1908 geen subsidie uit de openbare kas meer zou worden gegeven aan lagere scholen waarover geen volledig toe zicht wordt uitgeoefend door onderwijsautori- teiten, hetzij graafschaps- of gemeenteraad. Onder zekere voorwaarden zal speciaal gods dienstig onderwijs gegeven mogen worden in bijzondere scholen, onder beheer echter der plaatselijke overheid. Zulk onderwijs moet even wel op particuliere kosten geschieden. In eerste lezing is de onderwijswet reeds aangenomen. De conservatieven keurden af als onverdraagzaam en een streven naar seculari satie het regeeringsvoorstel tot het geven van niet-uitgesproken godsdienstig onderwijs. De regeeringspartij was met den maatregel inge nomen. In de zitting van het Lagerhuis van Dinsdag werd de nieuwe ongevallenwet in tweede lezing aangenomen. (Deze wet beoogt een rechtvaardige schade loosstelling aan iedere persoon, die voor een werkgever arbeid verricht, hieronder begrepen visschers en zeelieden, maar met uitzondering van enkele klassen, als politie-agenten, klerken en dienstboden, voor ongevallen, opgedaan bij het werk. Zij kent tevens schadeloosstelling toe in gevallen van industriëele malaise.) RUSLAND. De voorloopige uitslag van de verkiezingen voor de Rijksdoema is de volgende Van de 178 leden, die in 27 provincies moeten worden gekozen, zijn er 141 gekozen. Er. be- hooren 79 tot de linkerzijde, 16 tot het cen trum, 4 tot de rechterzijde. Van 42 leden is niet bekend tot welke partijformatie zij kunnen gerekend worden. In 37 districten moet her stemming gehouden worden. In de Newa bij Schliisselburg is het ijs los geraakt. MAROKKO. Zaterdag is te Algeciras de laatste zitting der conferentie gehouden. De oorkonde moest onderteekend worden. De voor lezing vorderde een uur. De Marokkanen kon den nog niet onderteekenen omdat de Sultan alle punten nog niet had goedgekeurd. De waarop de voorzitter met eenige beleefde woor den antwoordde. Ten slotte werd de sluitings- rede voorgelezen en de conferentie voor gesloten verklaard. Het gemeentebestuur van nog zijn opwachting maken vele plichtplegingen gewisseld, keerden reeds Zondag naar Tanger terug. NOORD-AMERIKA. Het overwegend groote deurruit moest het zelfs door het gedrang ont- zich uit te spreken ten gunste van het samen- - De Hollandsche Ijzeren Spoorweg- 1907, daar den Haag in die maand op zijn j Maatschappij vervoerde Zondag 30 068 per- best is. sonen tusschen Amsterdam en Haarlem. De Electrische Spoorweg Maatschappij ver voerde over haar drie lijnen (Amsterdam Haarlem, Amsterdam--Zand voort en Haarlem Bloemendaal) 24000 personen. Zondag woonde de oudste inwoner van Hooge Zwaluwe, C. Dubbelman, die 2 April 102 jaar geworden is, de voormiddag-gods- dienstoefening in de Ned. Herv. Kerk bij, die duurde van halftien tot ruim halftwaalf. De oude legde het reisje van en naar zijn huis, pl m. 4 minuten gaans, als een jong- menseh af, zonder geleide en flink ter been. Zonder bril zocht hij zijn Psalmen op. Voor waar zeer zeldzaam. De 102-jarige is steeds visscher van zijn beroep geweest. Gevat. In den nacht van 4 op 5 Maart is te Weerdingerveen de arbeider A. de Veen zoodanig mishandeld, dat hij is over leden. Als verdacht zich daaraan te hebben schuldig gemaakt, is thans naar de gevangenis te Assen overgebracht F. D., thans te Amers foort in garnizoen. Brand. Te Zaandam is afgebrand de boerderij van J. Hollebeek, staande aan de Oostzijde. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners nagenoeg niets konden redden. Alleen de 13 koeien, de kalveren, lammeren en kippen konden gered worden. De oorzaak is onbekend. Het verbrande per ceel was slechts gedeeltelijk verzekerd. Toen Zondagavond omstreeks halftwaalf de brigadier der marechaussee op surveillance was in de gemeente Rozendaal en meer be paald ter bewaking van het erf van den stal houder Van Aalst, alwaar een tweetal koeien stonden gestald, die door de Belgische douanen benaderd, doch sedert ontvreemd waren, klonk plotseling een schot, waardoor genoemde briga dier een kogel door het been kreeg. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest terug te schieten, doch heeft in de duisternis niemand geraakt. Even later werd hij door den stal houder gevonden en na voorloopig verbonden te zijn is hij naar het hospitaal te Breda over gebracht. Van den dader nog geen spoor. In den nacht van Zondag op Maandag is de boerenhuizinge van D. Postma te Tjerk- werd afgebrand. Omstreeks 1 uur vernam de meid, dat het vee in de stal erg onrustig was. Zij wekte den boer. Spoedig ontdekten zij dat er brand aan de buitenzijde aan het riet onder de pannen was, waarom ze met blusschen begonnen, wat vruchteloos bleek, omdat het vuur reeds te ver gevorderd was Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. tweede afgevaardigde van Italië zal zich naar Fez begeven en den Sultan de oorkonde ter onderteekening voorleggen, wat dan tevens als de bekrachtiging der oorkonde door Marokko zal worden beschouwd. White, Amerikaansch afgevaardigde, wilde geen verantwoordelijkheid op zich nemen voor de uitvoering der conferentie-besluiten, evenmin de afgevaardigde van Noorwegen. Visconti-Venosta betuigde zijn dank aan den voorzitter voor de betoonde toewijding en ver zocht den koning van Spanje een woord van hulde over te brengen van de conferentie voor de verleende gastvrijheid. Almodovar dankte Visconti voor zijn bemiddelend optreden, waar aan men voor een goed deel ’t welslagen der conferentie dankt. El Mokri bedankte voorts namens Marokko de conferentie voor haar arbeid en goede zorgen, Rotterdam, loofde verschonen week aan de 1 e imvorAn tlnr. l. Z* 1 Z* Z* 4zl r» TTTAA» lp i 1 1 1 1 1* i 1 1 twaalf kinderen, die bij hem lieten haarknip pen, ieder 3 Paascheieren uit, aan het 2e twaalftal ieder 2 en vervolgens aan alle andere Algeciras kwam ieder 1 Paaschei. en weer werden De Marokkanen Of het gegrond is op kerkelijk of staat kundig fundament, wie zal het beslissen, maar van de week vóór Paschen spreekt men van de stille week. Bij kruisiging en begraving past geen schaterlach en bij vacantie der Volksvertegenwoordiging is de vermelding van eenig staatkundig debat eene bepaalde onmo gelijkheid. Rust en stilte Zoete waan voor hemdie daaromtrent volstrekte verwachtingen heeft. De wetenschappelijke, de arbeidzame, de be drijvige, zij allen en nog meer anderen weten het, dat al die begrippen betrekkehjk zijn en dat het leven een aanhoudend probleem van lijden en strijden, dat natuur een blijvend raadsel van komen en gaan, van sterven en 1 leven, staan op opstaan is. Onwillekeurig doen zich deze gedachten aan ons op, waar de Christenheid aan dood en opstanding denkt en feest viert ter herinnering van lang geleden gebeurtenissen. De zaken, de oude wijsheid daarin gelegen, op zich zelve genomen, blijft de aanleiding immer bestaan en kan ieder, van welke religie of welk staat kundig inzicht ook, mede doen in ernstige overwegingen ten opzichte van de eeuwig durende wet van wisseling, van oplossing en ontbinding, van opbouw en herleving. Al geeft elke dag. elk oogenblik zelfs, stof in overvloed, tot overdenking in die richting, het mag bij al de gewone beslomme ringen des levens goed geacht worden, ten minste geen overtolligheid heeten, aan dat alles eens opzettelijk de aandacht te wijden. Dan toch komt men van het beperkte tot het meer algemeene; men beseft dat men hier is om plaats te maken voor een ander en gevoelt zijne verantwoordelijkheid. Immers men aanvaardde bij de wereld-intrede eene erfenis der vaderen en is verplicht die met woeker na te laten aan het opvolgend geslacht. Zoo niet, het leven is om en voor niets geweestwe zijn onnutte dienstknechten bevonden, en hebben geen recht tegen die uitspraak op te komen. Laten al deze overwegingen, onder welken vorm ook, door, al de feestvierenden herdacht worden en roepen tot eigen handeling, tot doen in milden zin. De vrucht der stille week zal groot zijn, het spreekwoord «stille waters hebben diepe gronden” zal de waarheid gevoeld worden. Daar valt in deze stille dagen veel te overdenken, veel af te sterven, veel te ver- om met nieuwen moed en werkelijk goede bedoelingen het leven opnieuw te aanvaarden en te werken voor hetgeen inderdaad goed en schoon is en wel luidt. Laat met den Goeden Vrijdag alle twist, alle verdeeldheid, bekrompenheid, kortzichtig heid en verdere «kleine vossen,” die kerk en land ontsieren, begraven zijn en een schoon geheel geboren worden, dat van welmeenende, verdraagzame burgers van een en denzelfden Staat, over wien als over alle anderen, dezelfde Heer zijn zon doet opgaan en zijn zegen doet uitstorten, telkens ons, twistende wormen, herinnerend aan dood en opstaan en ons aan sporende, na rust, te werken voor het geheel. Dat geheel daar is het hoofdzakelijk om te doen. Een enkele kan eens een uit zondering maken evenals een gure dag soms veel bederft, of een storm een groot gedeelte omver werpt of vernietigt. Na lijden verblijden en na zonneschijn regen. Zoo dan, hopen we, dat de scherpste kanten van den op zijn minst driedubbelen partij strijd van Nederlanders en Nederlanders onderling voor goed zijn afgerond en een Hij heeft zoodoende in van 3 dagen 192 kinderen ontdaan hun haartooi. De politie moest nu en dan de orde herstellen wegens het gedrang. gedeelte der diplomatieke meeningen schijnt ge]jen zich uit te spreken ten gunste van het samen- 8 roepen der tweede vredes-conferentie in Juni NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD j

Friso nl | 1906 | | pagina 1