voor WOIIKI'M en omliggende Gemeenten. ZATERDAG 21 APRIL 1906. Eerste Jaargang. No. 17. r I Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandse!! Nieuws. tot voorzichtigheid of afstappen, heeft in de voorwerp in het oogje terecht kwam. i van hem opnieuw geheel machteloos uur keerde uitstapje Gouda Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. ikleine is Dinsdagavond aan leden. de wijkverpleegster eenigszinsnet ha r loopen, maar dan gearmd. Sedert 3 jaar heeft de politie ’t spelen der orgels in wijden omtrek van de v'onihg moeten verbieden, ’t Daglicht kan pa tiënte thans ook weer verdragen. De wijkpred 'ikant I (wiens naam ons genoemd werd) heeft wait I zulk een patiënte gezien. Meermalen verwac 'latte i men haar binnen enkele uren te zien sten 'en. Thans hoopt de dokter haar binnenkort n w de kerk te kunnen begeleiden. HarcUeersch. Niettegenstaande het pr ij- zenswaardige werk van den Ned. Wielrijder, s- bond om op verschillende gevaarlijke plaatseir te Bloemendaal de wielrijders te waarschuwen afgeloopen week een drietal ernstige ongeluk ken vanaf de helling van den wQg naar ’t In den nacht van Dinsdag op Woens dag is te Leeuwarden in den ouderdom van bijna 67 jaar overleden de heer mr. T. van den allerlaatsten tijd kunnen ook de justeren Hettinga Tromp, advocaat en deken in de orde der advocaten, lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Leeuwarden. In De Bode wordt medegedeeld, dat in de vergadering van het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers op 8 dezer gehouden, mededeeling werd gedaan van een missive van den minister van Binnenlandsche Zaken, als antwoord op het hooger beroep in zake het ontslag van de onderwijzers Edelman en Traanberg, te Amsterdam, houdende be richt, dat er voor tusschenkomst der regeermg geen termen zijn. Naar de Volksbond, orgaan van de Vereeniging tegen drankmisbruik, verneemt, heeft het hoofdelijk verbruik van gedistilleerd in Nederland in 1905 bedragen 7.44 liter ad 50 pet. alcohol. Na 1870 was het nog nimmer DLTTSCHLAND. Het schijnt toch wel, dat de toestand van den rijkskanselier niet zoo spoedig in gunstigen zin verandert, als er in den beginne van zekere zijde werd beweerd. Hij moet nog steeds het bed, althans de kamer houden. Dit geeft het Berl. Tagebl. aanleiding tot de op merking, dat er van officieuze zijde heel wat is gedaan om het publiek omtrent den aard der I ongesteldheid gerust te stellen en om prof, von Renvers het twijfelachtige compliment te maken dat hij rooskleurige bulletins weet op te stel len, welke toch goed beschouwd niets zeggen. Dit laatste was trouwens ook reeds gebleken in de laatste dagen der ziekte van wijlen Keizerin Frederika. FRANKRIJK. Paul Doumer is en blijft ’n man van den dag; iemand, waarmede rekening dient gehouden. Naast eerzucht bezit hij kennis, werkkracht eneen grooten aanhang. Is het presidentschap niet voor hem wegge- I legd geweest en moest hij zich tevreden stellen met het voorzitterschap van de Fransche Kamer, morgen is een nieuwe minister-president noodig, wellicht. Zoo fijntjes liet hij ’t uitkomen in zijn speech te La Fère. Hij gaf er ’t bestaande Kabinet allerhoflijkst een venijnige prik in de meest edele deelen. Heusch, vertelde hij z’n kiezers ge kunt er op rekenen, dat dit Kabinet eerlijk en getrouw het doel van zijn bestaan, een zeer beperkte op dracht, zal vervullen. Het heeft zich slechts ten taak gesteld de orde te handhaven, de zaken aan den gang te houden en leiding te geven aan de komende Kamerverkiezingen. En ’t zal die taak onpar tijdig vervullen, met verwerping van de prac- tijken eener officieele candidaatstelling Met andere woorden na de samenstelling van een nieuwe volksvertegenwoordiging moeten Sar- rien en de zijnen zich beschouwen als verder overbodig. En gaan. ENGELAND. Evenals bij ons, hebben ook in Engeland de groote sociaal-democratische ver- eenigingen hun Paaschvergaderingen gehouden. De onafhankelijke werkliedenpartij kwam te Stocktonn-Tees bijeen, het sociaal-democratische verbond te Bradford. De laatste verwierp een voorstel om zich, evenals de onafhankelijke werk liedenpartij reeds gedaan heeft, bij de commissie voor de werklied en-vertegenwoordiging aan te sluiten, maar verklaarde zich bereid met haar mede te werken, zoodra ze een program aanneemt, dat geheel op sociaal-democratischen grondslag berust. Beide sociaal-democratische vereenigingen verklaarden zich tegen de nieuwe onderwijswet der regeering. Ook van andere zijde zal natuurlijk heel wat tegenstand komen tegen de nieuwe onderwijswet n.l. van de kerkelijken. De Londensche bisschop heeft een beweging tegen de wet op touw gezet. Vrijdag zal er in Alberthall de eerste protest- vergadering bijeenkomen. Daarna zullen andere volgen. Op die vergaderingen zal men aan ouders en geestelijken de gevaren verklaren, die de kinderen bedreigen. De bisschop hoopt, als de tegenstanders samenwerken, te verhinderen, dat hetgeen met moeite, kosten en strijd van een eeuw op het gebied van onderwijs is verkregen, te niet wordt gedaan. RUSLAND. De uitslag der Doema-verkiezingen in Rusland is in 27 gouvernementen bekend. Gekozen zijn 89 constitutioneel democraten, 9 der uiterste linkerzijde, 22 progressisten, 22 centrumleden, 3 conservatieven, 18 wilden en 16 van onbekende richting. De const, democr. blijven dus steeds de meerderheid vormen en de regeering ziet maar al te goed in, dat ze met een Doema te doen krijgt, die altijd in de op positie zal blijven. Het resultaat der verkiezingen is dan ook verbluffend. Alles heeft de regeering gedaan om haar partij in de meerderheid te doen blijven. Het kiesrecht is belachelijk beperkt, propaganda heeft men niet kunnen maken, daar alle vergaderingen werden verboden, de regeeringscandidaten werden op alle wijzen beschermd, de anderen achter uitgezet, ja soms zelfs kortweg achter slot en grendel gezet en wat heeft men bereikt Een kamer die grootendeels de linkerzijde ver tegenwoordigt. De regeering zit er mee verlegen. Of eigenlijk niet. Ze zint thans op middelen om haar nederlaag te herstellen en dat zal, zoo De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Kopje plaats gehad. Ook deze ongevallen schijnen nog den schrik er niet in gebracht te hebben. Op den tweeden Paaschdag kwa men drie wielrijders weder de helling van het Kopje afno. 1 kon de trappers niet meer houden en in ijzingwekkende vaart, een soort «looping the loop” ging het omlaag; no. 2 smakte neder, as en ketting een eind heen- geworpen, en de opzittende met gescheurden duim onder de fiets, no. 3 bleef aan de fiets van no. 2 haken en vloog met een gang het prikkeldraad inhoe voetgangers en behoorlijk naast de fiets loopenden bij dit ongeval onge deerd, althans slechts met hevigen schrik, vrij kwamen, is werkelijk raadselachtig. Uit Wijdenes wordt gemeld. Het eenig zoontje van den landbouwer S. was met zijn neefje op den zolder aan ’t spelen, Toevallig viel het oog der knapen op een touw en het eerstgenoemde jongetje, een knaapje van 14 jaren, zou eens beproeven Men beweert, dat aan 1 touw te 8aan hanSen- Toen het neefJe naar beneden ging om de moeder te waar schuwen vond zij haar kind reeds dood. De deelneming in de smart der diepbedroefde ouders is algemeen. Auto-ongeval. Uit Zevenhuizen meldt men aan de N. R. Ct. Maandagavond omstreeks tien een familie uit Den Haag van een per auto huiswaarts. Komende van maakt de weg van den Zuidplaspolder, bij den overweg van de Staatsspoor (blok 12), onder de gemeente Zevenhuizen, een min of meer verraderlijke bocht. Door den zomerdauw, welke als een nevel over de landerijen hing, misleid reed de chauffeur deze bocht voorbij, met het gevolg dat de auto, met de inzittende drie dames, een heer en den chauffeur, van den weg kantelde en in het talud omver sloeg. Daar de auto slechts langzaam reed, liep het ongeluk nog al gelukkig af. Alleen vooreen der dames, die licht gekwetst was, moest ge neeskundige hulp worden ingeroepen. Toen Dinsdagmorgen de auto weder op den weg was gebracht en bleek dat deze niet beschadigd was, vertrok de familie, na alhier overnacht te hebben naar Den Haag. Een misdaad. Op den eersten Paasch- dag is in de buurt de Dongensche dreef, op ongeveer een uur afstand van Dongen en Kaatsheuvel, een misdaad gepleegd die den dood van Van der Schans, landbouwer aldaar ten gevolge heeft gehad. De vermoedelijke schuldige, een buurman van den overledene, is in hechtenis. Tusschen hem en den ver- slagene schijnt een oude veete te hebben be staan. Waarschijnlijk heeft een steek van den dader, een slagader van den overledene doorgesneden. Laatsgenoemde is 25 jaar en gehuwd, eerstgenoemde 22 jaar en ongehuwd. Uit het nieuwe ziekenhuis te Gronin gen is een roodvonkpatiënt ontsnapt. Op z’n kousen wandelde de jongen naar het huis zijner ouders in de Raamstraat. Kort nadat de ont vluchting geconstateerd was, is de jongen te ongeveer halfelf door personeel van het zieken huis van zijn woning per brancard naar het ziekenhuis teruggebracht. Met een kind dat te Amsterdam te ■water geraakte, is men vier uren bezig ge weest eer het weer teekenen van leven gaf. Het ventje is naar ’t gasthuis gebracht en men hoopt het in ’t leven te behouden. Een paar dagen geleden viel een twee jarig meisje over een drempel harer woning ,in de Maerten van Heemskerkstraat te Haar lem met een potlood in het handje, zoodathet De arme de gevolgen over- het schijnt, op de gewone plompe Russisch bureaucratische wijze geschieden. De minister raad zendt bijzondere beambten naar Duitschland, Oostenrijk en Engeland om te bestudeeren de middelen, die daar aangewend worden om de oppositie in de Parlementen te bestrijden. VENEZUELA. In Caracas heerscht groote opwinding. Er is n.l. aangekondigd, dat gene raal Castro’s gunstelingen, algemeen bekend onder den naam srijkaardsbende,” er van door gaan naar Europa. Het is niet onmogelijk dat Castro meegaat. De heeren hebben «behoefte aan ont spanning,” De -werkelijke reden moet zijn, dat ze vreezen, dat de nieuwe president Gomez groote leeningen zal afdwingen van hen, die in den laatsten tijd rijk zijn geworden door monopolies ten koste van de kleine luiden. De aardbeving in de Vereenigde Staten. Een hevige aardbeving heeft plaats gehad in San Francisco. Gebouwen stortten ineen. Vele menschenle- vens zijn verloren en het verkeer is verbroken. Woensdagmorgen 9 uur ontving het bestuur van posterijen te Kansas City een bericht uit 1 Los Angeles, meldende, dat de aardbeving te San Francisco 1OOO menschenlevens heeft ge kost. De schok duurde 3 minuten. Een dui zendtal gebouwen zijn beschadigd en verwoest. Volgens een later telegram moet feitelijk de geheele stad San Francisco zijn verwoest. (San Francisco, de hoofdstad van Californië. dat in 1847 een vlek was met 459 inwoners, is thans een stad van 350,000 zielen met druk scheepsverkeer op Japan, China en Hawaï en het eindpunt van den Noord-Amerikaanschen Pacific-spoorweg. Het is de belangrijkste goud- markt ter wereld.) Uit New-York wordt geseind dat ’s middags 2 uur de geheele zeekant van San Francisco in brand stond. De vlammen breidden zich met snelheid uit. Tenzij er een westelijke bries op komt, is de heele stad met verwoesting be dreigd. Een hotel van vijf verdiepingen stortte ineen. Meer dan 70 personen werden tusschen de puin- hoopen, die in brand geraakten, begraven. Het zelfde lot trof een groot pension. Onder de puinhoopen werden 80 menschen bedolven. Ook het Palace-hótel staat in brand. Een groote gasmeter in de South Market Street ont plofte en bracht een nieuwen, hevigen brand teweeg. De banken zijn gesloten. Troepen patrouilleeren in de straten. Zij heb ben order om ieder, die zich aan diefstal schuldig maakt, neer te schieten. Een geheele stadswijk, tusschen de markt en de derde, dr. Folson- en de negende straat, een K.M. breed enll/2K.M. lang, is een vlammenzee. Een bericht uit San Francisco meldt dat de brand zich uitbreidt tot twee mijlen van de zeekust. De vlammen snellen over alle hindernissen. Blok na blok van mooie gebouwen in de Markt straat, den hoofdverkeersweg, worden geteisterd. De commandant van de brandweer is onder de ruïne van een der huizen bedolven en ge dood. zoo laag. Het verbruik bedroeg in de jaren 1880.- 9 87; 1885: 9.16; 1890 8.93; 1895 8.65; 1900: 8.23 liter. Eenige gemeentebesturen in Friesland hébben aan den minister van Oorlog adressen verzonden, houdende verzoek, om den tijd waarop de landweerplichtigen in de provincie onder de wapenen moeten komen met het oog op den hooitijd en de geldelijke be langen der veldarbeiders niet, zooals is bepaald, te doen plaats hebben in de maand Juni, maar daarover te bepalen zes dagen in de tweede helft van Mei of in de tweede helft van Juli, Van den minister is hierop antwoord ont vangen, dat het voor de oefeningen der land weer gekozen tijdperk, in verband met de oefeningen van het actieve leger, het eenige mogelijke was. De kievitseieren zijn tegenwoordig zeer laag in prijs. Te Sneek werd Dinsdag slechts 10 cents per stuk betaald. de oorzaak daarin gelegen is, dat verleden jaar naar het buitenland (bij vergissing) wel eens andere daarop uiterlijk gelijkende in plaats van echte kievitseieren verzonden werden, zoodat het buitenland wantrouwend werd en thans niet weer zulke groote hoeveelheden als vorige jaren trekt. Te Heerenveen vierde j.l. .Zondag een 14-jarig jongmensch het Paaschfeest door 50 eieren op te eten. Daarmee overlaadde hij zoodanig zijn maag, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Onverwachte genezing. Men schrijft uit Gouda aan de A. Ct. naar aanleiding van ’t dezer dagen door De Nederlander vermelde bericht Ook hier heeft zich iets gelijksoortigs voor gedaan. Een bijna 50-jarij;e vrouw, sinds 4 jaar lijdende en bedlegerig, door onderschei den artsen, ook uit Den Haag, behandeld, is enkele maanden geleden door haren dokter uit bed gehaald en heeft ’t loopen geleerd. Zij was geweest, jaren lang, als zij de tong moest uitsteken, moest zij worden vastgehouden, ’t hoofd kon zij dikwijls van zv.’akte niet draaien, de oogleden nauwelijks heffenHaar voedsel in jaren zou nauwelijks voldoende zijn voor een gewoon mensch gedurende een week. Haar arts, een homopaath, die echter zelf de ge nezing niet aan zijn middelen meent temogen toeschrijven, is reeds met haar op straat ge weest en heeft met haar een winkel bezocht. Patiënte, tot op 't rif vermagerd, heeft sedert in de dertig malen loopoefei lingen met den dokter gemaakt, in huis, op ’t plaatsje enz. Hij behoeft haar al lang niet rneer te steunen, zijn tegenwoordigheid alleen (ook al neemt de arts geen notitie van patiënte, en zit hij b v. te schrijven) is voldoende, maar schijnt tot heden daarvoor bijna beslist noodzakelijk te zijn. In NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD vv UlUHijacin Lü WcLcLL OU 11 U VY CH -r - v pi i r 1 1 TA’ rlö rrou.

Friso nl | 1906 | | pagina 1