F voor WORKl'M en omliggende Gemeenten. B ZATERDAG 28 APRIL 1900. No. 18. OUDE KRONIEK. Eerste Jaargang. Buitenlandsch Nieuws. 7 de ruimte die zij innemen. L Secret. I De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar Bij abonnement belangrijk lager. I vallen in het smet ons verbonden koningschap Italië”, waaraan Duitschland door oude geschied de Stadt de misse hadden gehoort ende Nundi-e betrek^ hadden DUITSCHLAND. Von Bülow schijnt goed vooruit te gaan. Het grootste gedeelte van den dag zit hij reeds weer op. Hij ontving reeds weer verschillende ambtenaren, waaruit een officieus bericht concludeert, dat hij zich steeds beter gaat voelen. In den Rijksdag herdacht de voorzitter de natuurrampen gedurende de vacantie voorge- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De Stadt STAVEREN. Over-oudt is dese Stadt, ende sijn begin ende oorspronek door een langen treijn van fabelen opgepronekt. d’Oorspronck van Athe- nen en is so niet met leugenen uijtgebreijdt als d’oorspronk van dese Stadt. Want haere oude Princen Ilertoghen, Coningen derselver daden, voorspoedt, macht, rijekdommen wor den seer hoogh uijtgestreecken. Men boutse drie hondert jaeren voor Christi gheboorte ende verheftse boven maten. Dit sijn fabe len, die met den afgod Stavo in de put vant Roode Cliff versmoort of in d’ overwatering vant Fluijsser bosch verdroneken sijn. ’t Is nochtans waerachtigh dat Staveren eertijds is gheweest de grootste, rijekste ende eierlijekste Stadt van geheel Frieslandt, de stoel der Friesche Coninghen een machtige Coopstadt met een seer bequame haven. De Rijckdom baerde weelde, overmoed ende dar telheid. Sij besloeghen (gelijck men seght) haere Stoepen ende Leuijven met goud ende silver. Daer uijt quam 't Spreeckwoordt: De verweende Kinderen van Staveren. Een gemeen seggen van oudts, van handt tot handt overgelevert, verhaelt een dertel exempel van een overmoedige, trotse vrou. Sij had den schipper om oosten varende (dit was haer vaerwater ten principaele) belast om de beste waere te haelen, dieder te be komen was. De Schipper voer uijt ende laedde Tarwe. Wedergekomen zijnde, vraegde de Reederse wat hij inhad, en verstaende van Tarwe (*t was doe een goeden tijdt) heeftse uijt trotsheijd ende verstooring geboden, alsoo hij ’t over back-boordt ingenomen had over stuerboordt in zee te werpen. God strafte de overmoedt. Want op dezelve plaets daer de ware uitgeworpen was in de zee, welde metter tijdt een zandt ’t welck de haven verstopte en den Handel deed verdwijnen, ’t Wordt noch hedendaeghs Vroukenszand genoemd. De Stadt ligt aan ’t Flie, daer de Friesche Kust ten versten uijtspringt nae Hollandt tusschen ’t Flie ende de Zuijder-zee. Ick houdet daer-voor dat de naem van dese gele- gentheijdt afkomstigh is, om datse voor-uijt staet in de Zee. Int Friesch wordt se Staerum genoemt, welck woordt ten naesten overeen komt met de naem Sturii, dat in Plinio wordt gevonden, ’t Grootste ende beste gedeelte van de Stadt is door de zee afgespoelt gelijck oock ’t oud Clooster van S. Odulphus, wiens overblijfselen soms met laag water ver nomen worden. Odulphus stichtte op ’t west van Staveren een heerlijck Clooster int jaer 838, ’t welck daer noch stond int jaer 1345, Want doe quam de Grave van Holland daer landen die in Frieslandt verslagen werde stond oock noch een wijle tijds na desen. Int jaer 1420 verbrandde een gedeelte van de stadt. ’t Klooster bleef staende en quam alleen te staan: alsoo de Stadt ver- kleijnd werde, daarna ist nae Hemelum ver plant Int jaer 1430 sachmen noch de Ca- pelle mettet Clooster van S Odulphus gesticht om dattet Kerckhoff seer hoogh was Staveren is van de oudtste Anze steden, jae so men segt de derde in de ordre geweest. Haere Privilegiën zijn tot Geulen anno 1549 den 1 October, ende tot Lubeck den 16 Maert int jaer 1603 ende vergaderinghe van dese Steden vernieut. Sij zijn d’eerste geweest die de Zond door voeren. Daerom moetense eerst vertolt worden ’t Is wel gebeurt, datse haer reijse volbracht hebbende ende weder in do Zond komende noch schepen vonden ligghen, die met haer vaeren ter zee, ende geeft Staveren goede Stuijr lieden uijt. De Regeringe bestaet bij een Vroedschap van 20 persoenen, waarvan der acht Burge- meesteren zijn. In dit jaer zijnt deze navolgende. Burgemeesteren Wij brandt Fockes Coijcker. Hans Jarichs de Wilde. Pieter Roelofs Drent. Douwe Andries Ockes. Lyckle Pyters Oude. De Heere Onias Geldorp. Sijmen Jacobs. Focke Hilckes. Johannes Jacobi Haersma, Vroedtschappen Binte Holles, Praeses. Here Obes. Schol te Scholtes. Jan Wijbes- Wybrant Annes. Jan Sij mens Schelliger. Rompcke Pieckes. Epe Tierx Broersma. Allert Imes. Gale Hamekes. ’t Euangelium bedient Matthius Womelius. De weeck-merckt wordt geholden op Maen- dach, de jaermerckt op den 5 October, des daegs na S. Franciscus. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. aldaer aangekomen waren, op de heen-reijs. Noch zijn overich verscheijden brieven van haere oude Privilegiën. Omtrent het jaar 1200 bloeijde de Stadt noch ten hoochtsen. Sij hadde haere eijgene beschreven wetten ende rechten noch te lesen int oud Grandeboeck, voerden 't recht te galge en swaerdt’t landt buijten dijck tusschen Staveren ende Scharle wordt noch hedendaegs de Galge-venne genoemt. Omtrent het jaer. 1230 cond men noch met een Kafter oft dalge van Staveren overgaen nae Enckhuijzen doort bosch Creijl. Van die tijdt af begon de Noord-zee de zee-gaten van Texel ende ’t Flie wijder te maecken. ’t Geen men nu ’t Flie noemt, was voor henen schier dicht, Flieland ende der Schelling bij laegh water aan malckanderen vast zijnde, 't Texeler gat werde doen 't Flie genoemt Omtrent het jaer 1400 was al een vrije wijde vaert voor bij Staveren ende Enck- huijsen na de spreken der Gesanten van Gent, Brugge, Yperen. Dordrecht. Middelburgh ende Zierick- zee, gelijck de brieven in de Stadskist berus tende, aenwijsen. De Hollandsche Grave of sijn Stadthouder, dit Frieslandt berechtende, had sijn sitplaets ende hof binnen Staveren. Graef Floris andert door de bevestighde haere Privilegiën door een brief eertijds, nu leeven d’inwoonders noch van de gegeven int jaer 1292 tot Aelbrechts-berg zee, gelijck de nabuijrige plaetsen. Sij op 1 April ’t welck door Jan, de eerste van ende visschen dien naem, vernieut is ende geapprobeert int jaer 1299 op den Sondach nae midvasten binnen Dordrecht. De Grietmans ende mede- rechters van d’oude buijrte van Fronacker (so noemde men doe de vijf deelen in Wes- tergo) vereklaerden Staveren vrij te wesen en vergunden haer een vrijgeleijdt. De brief is gegeven int jaer 1354. Vernedert door ongeluck van water, brand, inneminge, pest, dierte, lag se lang sonder vesten en was menichmael een nest der Roovers, van buijten haer bemachtigende. Sij is int jaer 1516 aen d’eene zijde wat beves- ticht, maer int jaer 1522 maeckte Georg Schenck een sterek Casteel met een Toorn, gewelf ende Ringmuijren, opt noordwest, op de selve plaets daar Albert van Beijeren een Casteel had, gebout int jaer 1397 Den 24 Aug. in ’t jaer 1572 veroverden de Geusen dat Stedeken ende ’t werd wederom op den 9 September met 62 Turfschuijten door twee vaendelen Duijtsche en vijf Walsche knechten ingenomen. Doch sij vonden de Stadt ledigh zijnde de Geusen gevlucht. So wert et Casteel ontset, de derde part der Stadt inde brandt gesteecken ende de rest geplondert. Int jaer 1580 den 12 February is dat Block- huijs, hebbende 57 jaeren gestaen, afgewor pen, doch wederom opgebout door den Grave van Rennenbergh. Int volgende jaer den 1 Maert quamen d’ uijtgeweeckene Burgers, gesterekt met een Vaendel soldaten, beleger den ’t Casteel en dwongen den Gouverneur Dekema tot overgevinghe. ’t Werde aen de zijde na de Stadt afgebroken en de Stadt vergroot, met een wal ende 3 dwingers vast gemaeckt. Twee wateren loopen door de Stadt, sij heeft twee Havens, de zuijder en de noorder, elck met een beq tame Sluijs tot waterlossinge voor de geheele Provincie. i lens van genegenheid bijzonder nauw verbonden i was. Eveneens werd de nog ernstiger ramp in Amerika herdacht. Uit vorenstaande blijkt, dat de verhouding tusschen Duitschland en Italië niet heeft geleden in die mate als de pers het wel wilde doen voorkomen. Duitschland schijnt voorts zeer op de vriend schap van Amerika gesteld te zijn, de woorden aan Amerika gewijd, en die zeer vriendelijk waren, zijn daarvan een nieuw getuigenis. FRANKRIJK. De socialistische Petite Repu- blique bezweert de arbeiders om zich op 1 Mei van alle rustverstoringen te onthouden, die slechts de reactie gelegen zouden komen. De reactionnaire partijen hebben voor de verkie zingen een staatsoproer in Parijs noodig en zouden, wanneer de arbeiderssyndicaten rustig bleven, waarschijnlijk hun betaalde benden op straat zenden. De Matin heeft een enquête ingesteld, om gewaar te worden, hoe de dag van 1 Mei in Parijs zal verloopen. In het generaal-secretariaat van de Confédération du travail, waar het blad aangeklopt heeft, scheen men voorloopig nog niets bepaalds te weten. Men gelooft, dat de aardwerkers, metselaars, voerlieden, slotenmakers, timmer lieden, leidekkers, meubelmakers, ververs enz. enz. zullen staken. Men gelooft verder aan een gedeeltelijke bakkersstaking en speelt met de gedachte aan een spoorwegstaking. Voor het overige hoopt men, dat alles rustig zal afioopen. Ook in regeeringskringen koestert men, ofschoon er misschien uitgebreide militaire maatregelen genomen zullen worden, deze hoop, terwijl de nationalistische en clericale bladen voortgaan met in ’t belang der verkiezingen het publiek op te winden. NOORWEGEN. Nu Noorwegen een zelf standig koninkrijk is geworden, schijnt men nog een stapje verder te willen gaan en de leer in toepassing brengen, dat Noorwegen voor de Noren moet zijn. De regeering heeft bij het Storthing een wetsontwerp ingediend, waarbij wordt bepaald, dat het overdragen van Noorsche watervallen, bosschen, mijnen enz., aan buiten landers verboden, althans erg bemoeilijkt moet worden. Verscheiden bladen, waaronder ook die de regeering anders altijd steunen, protes- 1 teeren nu tegen het plan om Noorwegen met een Chineeschen muur te omringen. Zij be- toogen, dat Noorwegen voor de exploitatie van de schatten, welke de natuur het heeft ge schonken, evenmin geld heeft, als de energie om zaken te doen en dus blij mag zijn, als het van het buitenland hulp krijgt. SERVIË. Van welingelichte zijde wordt ge meld, dat de voorzitter van de Skupschtina, Nikola Nikolitsch, met de vorming van een nieuw ultra-radicaal kabinet zal worden belast en de Koning er in heeft toegestemd om de kwestie van de samenzweerders voor die van de leening en de levering van geschut uit de wereld te helpen. Nader wordt gemeld, dat de Koning er in toe stemde de vroegere samenzweerders Popowitsj, Masjlne, Solarewitsj en Kostitsj op pensioen te stellen. De ultra-radicalen zijn op deze voor waarde bereid het bewind te aanvaarden. Er zal waarschijnlijk een kabinet onder Milanowitsj en met Voeitsj als min. van financiën gevormd worden. NOORD-AMERIKA. Tal van bouwmeesters uit alle oorden der Vereenigde Staten zijn in de laatste dagen te San Francisco en Oakland aan gekomen en nog veel meer zijn onderweg, in de hoop van bij den wederopbouw van de ver woeste stad geld te verdienen en naam te maken. Het is te hopen dat zij beter werk zullen leveren dan, volgens prof. Gustaaf Eisen, hunne voorgangers hadden gedaan. Deze heer, uit San Francisco in Italië op reis en te Napels, waar hij de uitbarsting van den Vesuvius bestudeerde, ondervraagd, weet de verwoesting van zijne stad aan de zwakke grondslagen en andere gebreken der gebouwen, gevolg van de gewetenloosheid der architecten volgens hem. Dat voor het overige des eenen dood, des an deren brood is, blijkt bij dezen ramp nog op andere wijze. De courantenjongens te Oakland b.v. verdienen bij de overgroote zucht naar nieuws, geld als water, velen tot ƒ75 daags. Zoo ook heeft eene tooneelspeelster Burke van een voor- maligen vriend haars vaders, die bij de aard beving omkwam, 35000 dollars geërfd. Zuijderzee. Hiertoe haddenwaeijt, sietmen ophaelen oude fondamenten van putten, muijrwerck, straten etc. d'Op- van den Delft int jaer 1612 ver toonde seltsaeme dingen. Opt Noordt van Staveren heeft een Clooster de stroom der zee een toe- gestaen, ’t welck in den jaere 1549 een die laeghe landen in te Bagijne, uijt Gelderland geboren, in brandt Voor 40 jaeren leefden noch menschen, die int Clooster Odulphi, staende opt zuijden van in de Kercke op den autaer een Friesche Lief-vrouwe hadden gesien met een Frie- schen hooftdoek opt hoofd. En menschen gekent die int Clooster noch staende opt West ter misse hadden geweest. Oock leefden der die gesien hadden 't outaer van de Kercke staende int Westen van de Stadt, bij 't afgeworpen Blockhuijs. De straet liggende aen de huijsen int noordwest wordt noch heden daeghs de Kerckstraet genoemtoock daer gesien hadden een dubbel buijrt van huijsen. jae aldaer gewoont. Dese sijn voor lange afgespoelt, gelijck ook den schoonen boomgaert des Casteleijns. Men konde voor eenighe jaeren met een ghemeene Ebbe zoo verre uijtloopen aen de westzijde als een grof geschut bereijken kan. Als de windt somtijds lang uijt den oosten na oorsaeck gegeven de Olofsche ende Luijn- j kercksche Conversen, woonende op Wie ringen j gravinge Texel ende daeromtrent, gravende vaerten ende griften om tot malkanderen te komen. Also werde aen ganek gemaekt om nemen. In Jt jaer 1335 was Staveren noch I stack, uijt oorsaeke dat se van den Mater al so vermogende ende treffelijck datse oorlog te nauw werde gehouden ’t was een schoon voerde teghen de Steden Lubeck en Hamburgh. Bagijne-Clooster met Kerck en geboomte, Dat verschil is nedergeleijdt door tusschen- doch verarmt en van sobere opkomsten. De Bagijnen geneerden haer met arbeijdt der handen, insonderheijdt met Linnen-wewen. Achthien touwen stonden int Clooster ende een half braspenning was 't weefloon von een elle slijting. Wonderlijck is Staveren vernedert en ver zee. Ter zee vermochtse r I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD i «fcw.A«h.j UÜH1ÜH. A.U V JO.C1 I O O O VYO.D uiatciuii uvvu olcila, UljU WVlöiX so vermogende ende treffelijck datse oorlog te nauw werde voerde teghen de Steden Lubeck en Hamburgh. Bagijne-Clooster

Friso nl | 1906 | | pagina 1