ZATERDAG 5 MEI 1906. No. 19. Eerste Jaargang. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. ze aldaar het geheele land Graaf huize De tweede Sedert den oorlog heeft kapitein Hobson wei- g meer van zich doen spreken dan ter gele- 1879 1880—1901 lid De dader is reeds getransporteerd naar Roermond. Men vermoedt dat Van D. een wrok op P. v. Doorn had. Zaterdag werd te Leeuwarden in open bare zitting der Rechtbank behandeld de zaak tegen den 29 jarigen Jan Apeldoorn, beschuldigd van in den avond van 14 Deo. een poging tot doodslag, voorafgegaan door een poging tot verkrachting te hebben ge pleegd. tegen Akke Kobus, destjjds dienst meisje bij den heer J. Zeilenga, sedert ver pleegde in het stadsziekenhuis. Beklaagde bekende het hem ten laste ge- de officier eischte 15 jaar gevan- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. zal ze buitenlucht verbindt, moeten gebruiken. Van spreken zal dus geen sprake kunnen zijn, waarvan I het succes nog hoogst twijfelachtig is, ver betering mocht brengen. Eergisteravond elf uur had een zware Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. goede familie, bezitter van ruim 70.000 Mark en dat hij onder curateele stond. Sinds eenige dagen bevindt zich aldaar dr. E. een broeder van den overledene, die het lijk naar een en derde étage de knoeierijen der Italiaansche particuliere in dustrie tot nadeel van den staat en de nationale weerkracht begunstigde. Tengevolge daarvan is volgens de rapporteurs de Italiaansche marine tegenwoordig beslist minderwaardig in vergelij king met die van andere mogendheden. De commissie eischt dat de nog van kracht zijnde leveringscontracten met de Ternifabrieken ver broken zullen worden, dat men het buitenland l om bij leveranties mee te dingen en dat de marine-administratie in al haar onderdeden radicaal gewijzigd worde RUSLAND. Het Petersburgsche Telegraaf- agentschap meldt De keizerlijke oekase betreffende de pension- neering van graaf Witte is gepubliceerd. Als opvolger van Witte wijst men Goremykin aan. Witte geniet, evenals vroeger, het volle ver trouwen van den Tsaar, en trekt zich alleen we gens zijn geschokte gezondheid uit zijn ambt terug. Het ontslag van Witte is voor ’t overige geen gebeurtenis van bijzonder belang voor ’t heden b' 1 of voor de toekomst. Daarom maken wij er ook I weinig ophef van. De bekwame financier had als staatsman reeds lang afgedaan. NOORD-AMERIKA. Naar uit New-York aan de Petit Bleu gemeld wordt, verzekert men, dat de democratische partij nu reeds haar can- didaat voor de presidents-verkiezingen heeft aan gewezen, na eindiging van het mandaat van president Roosevelt. Het zou niemand anders zijn dan de heldhaftige kapitein Hobson, die zijn schip, de Merrimac, gedurende den Spaansch- Amerikaanschen oorlog van 1898 in de baai van Santiago liet zinken, om er het Spaansche eska der onder Cervera in op te sluiten en slechts als door een mirakel werd gered. nig genheid van de ontelbare kussen die hij van de Amerikaansche vrouwen ontving bij zijn terugkeer Thans schijnt het der democratische partjj toe, dat zij het buitengewoon slim zou aanleg gen door de candidatuur-Hobson te steunen, een «held zonder wederga ter wereld.” legde en genisstraf. De toestand van A. K. is zeer treurig. Ademhalen op de gewone wijze zal waarschijnlijk nooit weer kunnen doen. Steeds het buisje, dat de luchtpijp met de saris der Koningin in Noord-Holland, van Tienhoven, de commandanten der stad en De bruidegom poetste de plaat en vertrok met Dc bruid kon ook maar toch zou feest een ham ge- Etende maatregelen te Amsterdam. In dit perceel is gevestigd de kruidenierszaak van den heer G. H Smits, die de tweede en derde verdieping van het huis had verhuurd aan den kruier J. Nauwen die de woning pas voor 8 dagen had betrok ken. Deze was met de zijnen niet aanwezig toen de brand uitbrak. Slechts een knechtje was tehuis en naar men mededeelt heeft deze jongen het vuur veroorzaakt, doordat hij een petroleumlamp van de tafel stiet. Hij liep huis uit om de benedenwoners te waar schuwen, doch inmiddels grepen de vlammen 1 1 1 1 1 t van gekomen om de brandweer de beide verdiepingen in lichte Een uur laaie stonden. De tweede i de trouwplechtigheid kwam de brandden dan ook geheel uit. 1 Door eenige landbouwers in Friesland is een adres gericht aan de regeering, waarin wordt verzocht de Jachtwet in dien zin te wijzigen, dat het zoeken van kievitseieren, inplaats van 1 Mei, 15 April wordt verboden. De kievit, die zich voedt met wormen en insecten, is voor den landbouw een nuttige vogel en door het vele en langdurige zoeken wordt de kievit uitgeroeid. In een buitengewone vergadering van den Gemeenteraad te Groningen werd het voor stel van B. en W. om het advies van de gezondheidscommissie te volgen en de kermis in Mei niet te doen doorgaan, zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen, nadat was voorgelezen eenzelfde advies van den inspecteur van volksgezondheid te Zwolle, waarin met grooten lof wordt gewaagd van de maatregelen tegen de uitbreiding der pokken genomen door B. en W. en waarin wordt gewezen op het groote gevaar voor uitbreiding in gemeente, provincie en als de kermis wel zou doorgaan. betere plaats op het kerkhof liet overbrengen, uitslaande brand plaats in de Geelvincksteeg Bezoek der Koningin aan Amsterdam. I Woensdag precies 12 uur, kwam de Koningin met Prins Hendrik aan. Nauwelijks was het rijtuig met de hooge bezoekers het Stationsplein opgereden, waar het Jongelings-Weerbaarheidscorps «Prins Hendrik- garde” met de muziek en voorts «Klein maar Dapper” waren opgesteld, of de menigte be gon door luide hoera’s, het zwaaien met hoeden en petten en zakdoeken het Koninklijk Echt paar het welkom toe te roepen, hetgeen door diep buigen van H. M. en met het militair saluut door H. D. Gemaal werd beantwoord. In gematigden draf ging de stoet langs het overal met publiek vol staande en allerwegen vlaggende Damrak naar het Koninklijk Paleis Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. lijk Echtpaar verwelkomden. Van alle kanten was naar den Dam gestroomd, om de traditioneele gevierd worden, balkon begroeting te zien. En ter nauwernood 5 minuten ten Paleize. ging het raam in de Mozes-zaal open en verschenen H. M. en de Prins op de smalle estrade, ten einde de jubelende menigte toe te wuiven Nadat het Vorstelijk Echtpaar weder binnens kamers was gegaan, bleef de volksmenigte nog geruimen tijd roepen om H. M. te zien, die daartoe nog enkele malen even aan het bekende raam in de aangrenzende kamer ver scheen. Na de lunch werd te 1 30 audiënte verleend aan militairen en te 4 uur aan civiele autori- langdurige pas getrouwd ben krijg je koekjes bij de thee” en wat er meer volgt De politie had Financiën, voormalig presi- evenwel post gevat bij de deur, zoodat alles -en oud-lid der Eerste in duigen viel. De bruidegom heeft zich thans laten over halen het huwelijk is voltrokken. Uit Someren wordt dd. 1 Mei gemeld: Bij gelegenheid der markt van gisteren is ’s avonds weer duchtig het mes gebruikt. Een van H. van D., wonende Eind, nieuwe I parochie, ontmoette in een herberg, dicht bij zijn ouders huis, P. v. Doornlaatstgenoemde w’erd ponder twist noch woorden gehad te hebben, onverwacht een mes in den buik ge stoken, zoodat vier groote wonden zichtbaar waren en de ingewanden zoo goed als er uit hingen. De dokter vreest voor het leven van den getroffene. DUITSCHLAND. De Duitsche Rijksdag begon Dinsdag met de tweede lezing van de belasting wetten. De belangstelling was niet bijzonder grooter waren geen leden genoeg opgekomen om besluiten te nemen. Men moest zich dus I bepalen tot eene bespreking. De meeste sprekers bevalen de besluiten der commissie aan. Namens ook gelegenheid zal geven het centrum sprak de afgevaardigde Speck, die een amendement voorstelde, hetwelk de Regeering echter niet wilde aanvaarden, omdat dan volgens haar berekening de bierbelasting 41/2 millioen mark minder zou opbrengen, dan zij zich heeft voorgesteld (29 millioen.) De Rijksdag beraadslaagde Woensdag over het voorstel van het centrum, brtreffende de vrijheid van de godsdienstuitoefening, in tweede lezing. Het Huis nam de eerste paragraaf, volgens het amendement van de vrijzinnige volkspartij i aan. Volgens deze is aan iedereen binnen het rijk algeheele geloofs- en gewetensvrijheid ge waarborgd het genot van burgerlijke en staats burgerlijke rechten is onafhankelijk van f dienstige overtuiging. Het Huis nam verder, volgens het amendement van de sociaal-democraten, een bepaling aan, welke verbiedt, een kind tegen den wil zijner ouders tot deelname aan een of ander gods dienstonderricht of godsdienst te dwingen. FRANKRIJK. In Parijs is de 1-Mei-dag over ’t geheel kalm verloopen. De effectenbeurs werd beschermd door ruiterij. Er had geen voorval plaats. Om 12 uur was er niets bijzonders in geheel Parijs op te merken. Wel was verder op den dag nu en dan tusschenkomst van de politie of de militairen noodzakelijk. Ze veegden nu en dan de straten en boulevards schoon en lieten geen samenscholingen of vijandige kreten toe. Daarbij wérden tevens vele personen in hechtenis genomen, o. a. ook de afgevaardigde van de Duitsche socialistische partij. Ook raak ten velen bij de charges onder den voet. Om 4 uur was er, behalve op de Place de la Repu- blique, in de stad niets voorgevallen. Later op den dag werd het echter niet beter. Op de Quai Valmy werden eenige stedelijke gardes door de betoogers aangevallen. De laatsten wer den met de bajonet teruggedreven en de ruiterij verstrooide de menigte. Bij deze gevalletjes vielen nog al eenige gewonden. Om 6 uur ■waren echter alle vergaderingen kalm afgeloopen. Parijs heeft zijn gewone aanzien hernomen. De troepen zullen nog verscheidene dagen blij ven om de stad te bewaken. ENGELAND. In Lager- en Hoogerhuis heb ben Grey en Fitzmaurice verklaringen afgelegd over de Haagsche vredesconferentie en het Egyp- tisch-Turksche grensgeschil. Betreffende het eerste vertelden ze, dat eenige mogendheden bezwaren hadden tegen een samenkomst reeds in Juli. Men kon bij een lateren datum beter het programma bespreken. Afgevaardigden waren nog niet gekozen, wel had de regeering de onderwerpen overwogen. Omtrent Egypte verklaarden de beide heeren, dat de Turksche eischen veel verder gingen dan het plaatsje Tabah. Daarom moest het geheele geschil gezamenlijk bijgelegd worden door rege ling der grens aan die zijde. De Turksche troepen moesten Tabah zoolang verlaten. Dat heeft Engeland altijd gevraagd en daarop heeft het thans weer bij de Porte aangedrongen. De vermeerdering der troepen bestaat in een batterij artillerie, een regiment cavalerie, een bataljon en drie compagniën infanterie, terwijl op Malta nog een bataljon wordt gereed ge houden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Dinsdag heeft de Keizer baron von Gautsch te gehoore ont vangen en zijn aanvraag om ontslag aangenomen. Daarop werd prins Hohenlohe in particuliere audiëntie ontvangen en tot minister-president benoemd. Hij nam de benoeming aan en zal de portefeuille van binnenlandsche zaken aan vaarden. Hij nam ook op zich de hervorming van het kiesrecht door te voeren. Cf Bylandt-Rheidt treedt als minister af. ITALIË. De Carriere della Sera bevat een lang uittreksel uit het rapport der parlemen taire enquête-commissie over de Italiaansche marine, welk rapport eerstdaags aan het parle ment zal worden toegezonden. Het resultaat van het onderzoek is letterlijk verpletterend voor <le marine-administratie, welke sedert 20 jaar feiten (gedeeltelijk). Dinsdagnacht overleed na 1 ziekte de minister van Staat, mr. Gleichman, oud-minister van 1 dent der Tweede Kamer Kamer voor Friesland. Mr. J. G. Gleichman was in 4834 te Rot terdam geboren. Hij promoveerde in 1857 te Utrecht tot doctor in de beide rechten, werd in 1860 benoemd tot commies, daarna tot referendaris bij het departement van Financiën, zoon in 1867 tot agent bij de Nederlandsche Bank te ’s Hage en in 1871 tot directeur secretaris van die Bank te Amsterdam. Van 1877 was hij minister van Financiën, van - I en van 18911901 voor zitter der Tweede Kamer. Bij de inhuldiging van II. M. de Koningin werd de heer Gleich man tot minister van Staat benoemd. In 1901 vaardigde Friesland hem af naar de Eerste Kamer. Meibetoogingen De betoogingen hebben Dinsdag overal een rustig verloop gehad. Te Rotterdam werd des avonds te tien uur een groote optocht met fakkellicht gehouden, j waaraan 45 arbeiderscorporaties met 4 muziek korpsen deelnamen. De optocht had ingoede orde plaats. Men trok langs de Singels en j Boompjes naar het Hogendorpsplein, alwaar de heer Spiekman te ruim 11 uur den stoet ontbond. Naar schatting namen 10.000 ar beiders aan den optocht deel. Eenige weken geleden stierf te Gorin- chem een ongehuwd- man van ongeveer 40 jaar, die zeer verslaafd was aan den drank. Hij was afkomstig uit Duitschland, had zijn intrek genomen in een der volkslogementen en ontving tweemaal per maand geld uit Duitschland. Hij is op kosten der gemeente begraven. Thans is gebleken dat hij was van zeer het graf met bloemen tooide en treft ter plaatsing van een grafsteen. Tegen zijn zin. Uit Dalen schrijft men aan de Emmer Ct. dato 28 April: Niet altijd is de liefde bestendig van duur. Dat zagen wij hier j.l. Donderdag nog duide lijk. De 66-jarige landb. 8., alhier, werd voor een 14 dagen geleden in ondertrouw opgeno men met een meisje van 17 jaar. Dit paartje zou j 1. Donderdagmorgen ten gemeentehuize het door den huwelijksband worden vereenigd. De familie der bruid was reeds vroeg ten zoo snel om zich heen, dat bij de komst huize van den bruidegom samen heel gezellig bruiloft te vieren, echter voor op den Dam, waar weder enkele heeren en bruidegom melding maken dat hij het toch dames der hofhouding, zoomede de Gommis- maar over wou geven, zoo men zegt omreden mr. G. de bruid reeds de baas over hem wilde spelen. marine, de beide dames du palais, het Konink- het spoor. j Goeie raad was duur, de volksmenigte nu al slecht alléén trouwen, Fluks werd kookt en wat in de flesch gehaald en drinkende was men recht gezellig bijeen. Dacht men aanvankelijk dat de wispelturige bruidegom wel spoedig terug zou keeren, daar in werd men teleurgesteld, doch tegen den avond kwam hij weer aan wal. Op vele plaatsen in deze provincie bestaat de gewoonte dat de jongelui dergelijke on trouwe paartjes ’s avonds trouwen door ze op een wagen te zetten en al zingende door het dorp te rijden. Dit zou hier plaats hebben. Donderdag en Vrijdagavond stroomde een talrijke menigte bij elkaar voor het huis van den bruidegom onder het zingen van «Als je j NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor WORKl'M en omliggende Gemeenten. VXCzU VUUV1 UUU UlUgUU VO>U

Friso nl | 1906 | | pagina 1