Th voor WORKUM eu omliggende Gemeenten. 1 ZATERDAG 12 MEI 1906. No. 20. Buitenlandscli Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Eerste Jaargang, o o pallage met 50 M. daar verdieping zal plaats M. Alta en de infunctietreding overgelaten aan r Bezoek van Eerste-Kamerleden. Dinsdag in negen van de tien daar overwinningen voor in de Kamer zitting daan. gen 1' hebben, maar vreest dat aan het einde van den j dam, daarbuiten de ondiepte zich 50 M. zal ver- plaatsen en dan ten slotte geen haven verbetering i Wal Adres van B. Jonkmans, P. J. v. d. onder dezen S. Bonga, Hoofden van scholen, om B. en W. Punt 9. en I verhooging van jaarwedden. Op voorstel van den Voorzitter wordt met om, en schuur brandden geheel uit. Te Boornbergum bij Drachten werd de boerderij I bezwaar der Gemeentekas kan geschieden. De heer Hobma verklaart zich daartoe ook bereid, als er twee Commissie’s waren van 2 personen, maar meent dat dit punt nog wel kan worden aangehouden tot de concepten, voor dat onderzoek vereischt, zijn ingekomen. De Voorzitter belooft te zijner tijd die vraag te zullen herhalen en sluit daarna de Vergadering. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. hebbende voor te stellen of 0| de Voorzitter nog machtiging om te zijner tijd aan de beide alhier bestaande muziek-corpsen f 50 uit te betalen als vergoeding voor het geven van 6 uitvoeringen, eens om de 14 dagen, ge- durende de maanden Juni, Juli en Augustus, wat zonder hoofdelijke stemming wordt goed gekeurd. Tevens richt hij tot de leden de vraag of er misschien nog een is die zich met den heer Jansen disponibel stelt voor het in te stellen woinngonderzoek, zoodat dan een en ander buiten commissie woordigers aan te wijzen, doch geen lid de werkmanspartij. Daartegenover betoogde Hardie dat deze gerechtigd was om in alle commissies verte genwoordigers te hebben en protesteerde tegen de aanwijzing van trade-unionisten, waarvan een voorwendsel werd gemaakt om de leden der werkmanspartij uit te sluiten. De trade-unionist Fenwick bestreed, onder toejuichingen der ministerieelen, de bewering van den heer Hardie, dat de werkmanspartij de eenige vertegenwoordigster van den arbeid was. De heer Whisteley zeide in de 16 leden van de Eerste Kamer. Van de Rijksgebouwen woei de Hollandsche vlag. De j sluiswerken en het fort benevens de visschers- haven en het afslaggebouw werden bezichtigd. De directeur, de heer Bottemanne, leidde de heeren rond, benevens de ingenieurs Kemper en Wortman. De vroegere notaris H. J. Sierevelt te Leeuwarden, die onlangs in staat van failisse- ment werd verklaard, uit zijn ambt ontzet en tegen wien rechtsingang was verleend wegens gepleegde onregelmatigheden in zijn beheer, is naar het Huis van Bewaring te Leeuwar- de’kerkelijke'pa?fijenïhjft Verwerpen, ondlnks den overgebracht om aldaar in preventieve hechtenis gesteld te worden. Benoemd tot ontvanger der belastingen de deelneming van ziekte betoond. Hij had hen in zijn vollen i ongerijmd plaatsen en dan ten slotte geen haven verbetering het resultaat zal zijn. Zelfs heden morgen ge raakten de beurtschepen van Koch en diens zoon nog vast op 3 en 21/4 voet. Om aan zoo’n klein begin zooveel geld ten koste te leggen, enkel als proef, maakt hem wel wat huiverig, tenzij van de Provincie toezegging werd ver kregen voor een subsidie van minstens 2/3 der kosten. De heer Gaastra is het eens met den heer Jansen. Juist daar moet zitten een stoppeling van palen. Maar hoe komen we ooit tot het groote plan, als we niet kunnen wijzen op de uitkomsten van deze proef? Het geld aan baggeren besteed, waarvoor eens zelfs f 7000 is uitgegeven, is weggegooid, waarom hij zich wel met de conclusie der Commissie kan ver- eenigen. De Voorzitter zegt, dat het ook in de bedoeling der Commissie ligt als tegemoetkoming in de kosten subsidie aan te vragen en zou daarom aan het voorstel van B. en W. wel willen toe voegen, dat eerst eene audiëntie bij den Com missaris werd aangevraagd. De heer Kroese stelt zich op het standpunt: zullen we iets doen of niets. De historie heeft bewezen dat baggering niet leidt tot het doel, en toch verwekte die geringe poging in deze Gemeente enthousiasme. Om te bewijzen dat de Raad niet slaapt, wil hij toch iets doen in de richting van het plan 1902, al zal dan nog een beteekenend offer van de Gemeente worden geeischt, wijl de provincie hoogstens 6O0/0 sub sidie zal geven, De heer Hobma meent dat het gebrek van het baggeren hierin is gelegen dat dit niet goed aangepakt isbeter was geweest dit jaarlijks te doen. Het bezwaar van den heer Jansen tegen verplaatsing der ondiepte zou te onderscheppen zijn door te trachten 200 M. lengte te verkrijgen. De Voorzitter geeft op eene vraag van den heer Jansen, wat het voorstel van B. en W. is, te kennen, dat dit weergegeven wordt door het idee der Commissie, om vooraf nog eens op audiëntie te gaan bij den Commissaris. De heer Gaastra wil eerst de wenschelijkheid uitspreken of men de proef al of niet zal doen, anders heeft die audiëntie geen nut. De Voorzitter is van meening, dat wanneer de Commissaris het plan mocht ontraden, aan vrage om subsidie dan onnoodig is, terwijl de heer Posthumus van gevoelen is dat in het voorstel van B. en W. reeds de wenschelijkheid j ligt opgesloten, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. De heer Kroese. Omdat de Commissie offi cieel is, zou het dan niet beter zijn dat het D. B. de aanvraag om audiëntie doet De Voorzitter geeft daarop een toestemmend antwoord, waarna hij een woord van dank brengt aan de Commissie voor haar rapport, alsmede ook nog aan de Commissie voor het nazien van de’ rekening der Gasfabriek. Punt 6. Adres van J. Kroijenga e. a. alhier, om verbetering van de opvaart, loopende vanaf de diepe Dolte langs de fabriek van de Wed. J. P. Riemersma. De Voorzitter acht dit adres niet voorbehan deling vatbaar, als niet voldoende aan de zegel wet, zijnde van het zegel iets afgeknipt. De heer Jansen. Komt die sloot voor op den staat van onderhoudplichtige vaarten der Ge meente De Voorzitter. Voor zoo ver mij bekend is niet. Zonder hoofdelijke stemming wordt genoemd adres buiten behandeling gesteld. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot regeling van de jaar wedden enz. der onderwijzers aan de O. L. Scholen. Artikels-gewijze behandeld, wordt art. 1 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, als mede art. 2 en 3, artikel 4 met 9 tegen 2 stemmen, die der heeren IJntema en Jansen, waarna de geheele Verordening, in rondvraag gebracht, wordt goedgekeurd met 10 tegen 1 stem, die van den heer IJntema. Punt 8. Benoeming van een onderwijzeres aan de School in het Heidenschap. De voordracht bestaat uit de damesM. Alta I tijdelijk aan de school werkzaam, A. v. d. WTal te Workum en T. Tuiner te Vrouwen-Parochie. j Met algemeene stemmen wordt benoemd Mej. al wat sommigen van de wet op de scheiding van Kerk en Staat meenden te mogen ver wachten, en verder, dat het het Collectivisme te Leerdam de heer U. Rijpma, thans te niet, of nog niet wil, al hebben de ngeuni- fieerde socialisten’’ hier en behaald en al zullen hunne aanvoerders de eerste maal allen hebben. De radicalen zijn nu der socialisten verlost wil, dat zij hen niet j Kenschetsend is verder de ondergang der Nationalisten, die zich trouwens niet overal naam in den kamp gewaagd hebben, maar zich, naar neiging of belang, hier bij de conservatieven, elders bij de pro- algemeene stemmen besloten dit adres aan te gressisten of gematigde republikeinen schaar- houden tot bij de behandeling der begrooting I den, zonder dat het hun echter veel baatte van 1907. Punt 10. Ontwerp-besluiten tot af- en over schrijving van posten op de Gemeente-begrooting dienst 1905. Zonder hoofdelijke stemming worden de af- en overschrijvingen goedgekeurd. Punt 11. Voorstel van B. en W. tot het betalen van f 24 en f 4 aan J. Bogtstra voor het geven van teekenonderwijs en geleverd gas voor de wapenoefeningen in 1906, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Na gedane rondvraag geen der leden iets radicalen nu de handen vrij hebben om veel 'P te merken, vraagt goe(}8 te joen ENGELAND. Tegen het einde derzitting van het Lagerhuis is een levendige woorden wisseling ontstaan tusschen de trade unionisten, behoorende tot de regeeringspartij, en de leden der zoogenaamde werkmanspartij, onder leiding van Keir Hardie, over de samenstelling van de commissie, die het wetsontwerp op de ar beiderswoningen zal hebben te onderzoeken. De Regcering stelde voor, onder de leden der twee liberale arbeidersvertegen-. aan te wijzen, doch geen lid van de heeren schijnen vrijwel te hebben afge- Men kan voor ’t overige kwalijk zeg- dat zij veel reden van bestaan hadden, ooit veel meer dan dwarsdrijvers en spel brekers zijn geweest. Kortom, de zesde Mei is over bet geheel, een zegedag geweest voor de radicalen en t radicale ministerie, voor »het bloc”. De Temps, die anders niet radicaal is. schijnt hier nogal tevreden meê, betoogende dat de nu de handen vrij hebben om veel talrijker in jong kalf kwam echter in de vlammen en de De boerderij socialisten hebben hun als bourgeois” hun Alleen de voorhuizinge bleef behouden. geestelijken en lichamehjken welstand aange- j troffen en geen verschil opgemerkt met vroeger 1 De woorden van den voorzitter werden met levendige toejuichingen begroet. Keizer Wilhelm zal een bezoek brengen aan Keizer Franz Jozef van Oostenrijk. Den 6 Juni komt hij te Weenen aan om den volgenden dag weer te vertrekken. i kwamen te IJmuiden per stoomboot Mercurius FRANKRIJK. Het ministerie van Binnen- landsche Zaken geeft het volgende overzicht van den uitslag der verkiezingen, zooals die bekend was: gekozen zijn conservatieven 77, nationalisten 28, progressisten 58, republikei nen der linkerzij 64. radicalen 83, radicaal- socialisten 74, vereenigde socialisten 32, on afhankelijke socialisten 10. De ministerieele partijen winnen 35 en verliezeu 11 zetels. Er moeten 154 herstem mingen plaats hebben. Twee dingen zijn er terstond duidelijk bij, dat Frankrijk de Republiek blijft willen en DUITSCHLAND. De voorzitter van den Rijksdag deelde in het Huis mede, dat hij door den Rijkskanselier was uitgenoodigd tot een bezoek. Hij was er een half uur geweest. De Rijkskanselier had hem zijn dank betuigd De heer Whisteley zeide in naam der re- voor de deelneming van den Rijksdag bij de geeringspartij. dat de eisch der werkmanspartij 1 was. De samenstelling der commissie zooals die door de Regeering was voorgesteld werd daarna met 320 tegen 43 stemmen goedgekeurd. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. worden verleend. Punt 4. Rapport der Commissie van het onderzoek der rekening van de Gasfabriek over 1905. Volgens het uitgebracht rapport bedraagt die rekening in ontvang f 9084.19, in uitgaaf f 9000.061/2, sluitende met een batig saldo van f 84.121/2, welke rekening met algemeene stem men wordt goedgekeurd. Namens B. en W. stelt de Voorzitter voor genoemd batig saldo ter beschikking te stellen van de Gas-Commissie, als grondslag voor een te vormen reservefonds, om daaruit te bestrijden eventueele herstellingen aan de Gasfabriek, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 5. Rapport der Commissie over de havenverbetering. De conclussie van het rapport wijkt in geen enkel opzicht af van het desbetreffende raads besluit in 1902, .wijl ook de Commissie enkel duurzame verbetering verwacht van een steenen schuurdam aan de Noordzijde. Zij stelt dan ook voor de Noorderpallage ter lengte van 50 M. weg te ruimen en daarvoor in de plaats te leggen eene basaltglooiing ter lengte van 100 M., gele gen 52 cM. boven Volzee, wat zal moeten kosten f 4850. Daardoor zal voldoende uitdieping ont staan en geen gevaar zijn voor verzanding, wijl de stroom den bodem op voldoende diepte zal houden. Door het aanleggen van peilstaten, zou men die uitkomsten aan Rijk en Provincie kunnen mededeelen. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor in den aangegeven zin te besluiten, onder voor waarde dat subsidie worde verkregen van 1 en Provincie. De heer Hobma heeft, niettegenstaande volle waardeering voor de moeite der Commissie en het algemeen verlangen dat punt tot een goed einde te brengen, toch bezwaar om tot uitvoe ring van het verlengen der beer over te gaan. Deze zou dan ongeveer 50 M. van het houten hoofd komen, maar dan zou er nog minstens 400 M. resten. Uit die verlenging kan hij niet de conclusie trekken, dat het daardoor dieper wordt. De heer Kroese is het economisch volkomen eens met B. en W. dat alles door de Gemeente wordt gedragen. Toch moet eene poging in dié richtjng gedaan en hulp gevraagd bij Rijk en Provincie, gebaseerd op afschuring door den stroom. Den heer Hobma geeft hij gelijk, dat de Bank verder ligt dan die 100 M., maar voor <le proef is het hetzelfde, wijl z.i. door peilingen zal kunnen worden bewezen, dat ook op dezen korten afstand afschuring plaats zal hebben en >dan zekerheid van verdieping zal kunnen worden verkregen. Ee heer Jansen heeft met genoegen gehoord, dat de Commissie zich stelt op het standpunt van het groote plan en door een klein begin te maken, reeds eene kleine verbetering voor de -scheepvaart zal worden verkregen. Ook hij is van meening dat door de verlenging der Noorder- VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Vrijdag 4 Mei, ’s avonds 7 uur. Voorzitter de heer T. M. ten Berge, Burge meester. Tegenwoordig alle leden. Punt 1. Notulen der beide vorige Vergade ringen. Na lezing door den Secretaris worden deze onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Eene apostille van H.H. Ged. Staten, waar bij goedgekeurd wordt teruggezonden de wijzi ging der begrooting. b. Idem van hetzelfde College, behelzende goedkeuring van het kohier der schoolgelden. c. Een proces-verbaal van opname der kas van den Gem.-Ontvanger. d. Een verslag van de Gezondheids-Commissie, gevestigd te Bolsward, over het jaar 1905 welke alle zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Adressen om afschrijving van Hoof- delijken Omslag, dienst 1906. H. T. de Jong en S. T. Wiersma te Koudum, verzoekende afschrijving over 10 maandenA. Feenstra als ex.-test. over den boedel van wijlen zijn broeder L. Feenstra over 11 maanden, welke afschrijvingen zonder hoofdelijke stemming Grouwte Makkum de heer J. Kalverboer, thans te Woudrichem. Dinsdagavond ontlastte zich boven de dorpen Birdaard en Wanswerd een hevig on weder. Te Wanswerd werd de boerenhuizinge, be- van de overheersching woond door de Wed. A. Hogendijk getroffen, wat geenszins zeggen die direct in lichte laaie stond. Door spoedige -1 en krachtige hulp was men zoo gelukkig al Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. gevallen naar hunnen aard allicht zullen sten- het vee, dat nog op stal was, te redden. Een nen. Zij keeren toch sterker en I de Kamer terug aan den eenen kant, afscheid gegeven aan den anderen kant. FRIS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD uui - Rijk u- I I nnR w I 0 0 j J- A o 1-JT?1- tr17J- - ij *-****-• AA VXViA I vl t. V 11 1 pf TT 111V11 L.V1U1X111*- V*1

Friso nl | 1906 | | pagina 1