voor WORKUM en omliggende Gemeenten. P| 4 ZATERDAG 19 MEI 1906. No. 21. Eerste Jaargang. Woorden en Daden. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. meer en meer ernst De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. In de Telegraaf van Dinsdagavond komt een mooie afbeelding voor van het met den eersten prijs bekroonde ontwerp van het vre despaleis en den ontwerper L. M. Cordonnier. Het blad deelt in een bijschrift mee er door een bijzonder noodlottig toeval aan gekomen te zijn, niettegenstaande de min of meer Rus sische maatregelen, door het Carnegie-comité genomen, om de publiceering van het ontwerp te verhinderen. Het is een mooie, kloeke indruk, dien het gebouw maakt met zijn drie hooge torens en vele kleine spitsen. De drie DUITSCHLAND. Hoewel de officieele beves tiging van het bericht nog uitblijft, schijnt het wel zeker, dat er over eenigen tijd wederom een ontmoeting zal plaats hebben tusschen Keizer Wilhelm en den Tsaar. Men herinnert zich, hoe onverwacht het vorige jaar de ontmoeting bij Biörkö plaats had en welke verwachtingen daarvoor bij sommigen werden opgewekt. De Keizer zou den Tsaar hebben gestijfd in zijn absolutisme, de betrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland waren door hetgeen Keizer Wilhelm met zijn collega had verhandeld minder vast geworden. Enkelen spraken zelfs van een nieuw Duitsch-Russisch Verbond, waarin Frankrijk dan de derde plaats zou innemen. Van dat alles is niets uitgekomen en er heerscht in Duitschland niet weinig verstoordheid jegens Rusland, dat gedurende de conferentie te Algeciras den Duit- schen roet in ’t eten trachtte te werpen en, zoo- als het »Berl. Tagebl.” bitter opmerkt door de onbeschaamde nota van graaf Lamsdorff aan den gezant te Parijs aan de geheele wereld heeft ge toond, wat de Russische vriendschap eigenlijk waard is. Het is, meent hetzelfde blad, dan ook natuur lijk, dat dezen keer de Tsaar het initiatief tot de ontmoeting heeft gegeven, Nicolaas II heeft misschien bij zich zelven gezegd, dat het toch niet volkomen ongevaarlijk is, wanneer men het Duitsche rijk geheel tegen zich krijgt. En nu Lamsdorff is heengegaan, is wel niet de eigen lijke steen des aanstoots uit den weg geruimd, maar hij, die dat voor de wereld was, is er dan toch niet meer en daarom is het altijd mogelijk, j dat nu de betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland van eenigszins vriendschappelijker aard worden. ENGELAND. Lord Wemyss bracht Maandag Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. en private leven alzoo en daad, dat wij niet voor geld-verdienen en in het Hoogerhuis de verdediging van het land en de wenschelijkheid om de militie tot dienen te verplichten ter sprake. Lord Portsmouth, de ondersecretaris van oorlog, zeide daarop ongeveer het volgende: Er bestaat een mobiliseeringsplan, waardoor men vertrouwt, ingeval van nood even snel als eenige vastelandsche mogendheid leger en vloot mobiel te kunnen maken. Er zijn ook plannen van verdediging voor alle bevestigde havens uit gewerkt, zoodat men een plotselingen aanval zal kunnen weerstaan. Admiraliteit en legerbestuur hebben voor die plannen in volkomen overeen stemming samengewerkt. Voor |de militie dienst plicht in te voeren, is de regeering niet van plan, maar zij overweegt hoe de militie te maken tot een voortreffelijk geoefend wapen, dat het staande leger binnens- en buitenlands ondersteu nen kan. Zoolang de vloot op de hoogte van haar taak is, is ’t niet noodig op andere wijze tegen een aanval voorzorgsmaatregelen te nemen. Toch is het legerbestuur zelfs op een onwaar- schijnlijken inval bedacht. Proeven hebben ge toond, dat een vreemde mogendheid geen troe penmacht van 10.000 met geschut landen kan, zonder dat het Kanaaleskader, dat met de Engel- sche kust voeling blijft houden, ingrijpt. De regeering zou een plan om de vrijwilligers voor de kustverdediging te gebruiken in overweging nemen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Dat het de Oos- tenrijksche regeering werkelijk ernst is met de kiesrechthervorming moge hieruit blijken, dat prins Hohenlohe, de nieuwe minister-president, verklaarde in de Kamer, dat de kiesrechthervor ming het eerste punt van het regeeringsprogram- ma zal zijn. De grondslag zal het algemeene stemrecht zijn. Daardoor zal ten aanzien van andere punten overeenstemming mogelijk zijn. Aangaande de Hongaarsche kwestie verklaarde de minister-president, dat Oostenrijks belangen steeds krachtig beschermd zullen worden. De regeering hoopt daarbij op den steun der Kamer. Gister is er over deze regeeringsverklaring be raadslaagd. ZWEDEN. De Eerste Kamer van den Zweed- schen Rijksdag heeft met 126 tegen 18 stemmen het kiesrechtontwerp der regeering verworpen en met 118 tegen 26 stemmen een voorstel aan genomen, betreffende het algemeene kiesrecht met proportioneele verkiezingen voor beide Kamers en verkorting der zittingsperiode van de Eerste Kamer van negen tot zes jaar. ZUID-AFRIKA. Een Reuter-bericht uit Grey- town meldt, dat er gisteren te Kranskop zwaar geschutvuur is gehoord. Verscheidene stammen wonende op den Natalschen kant van de Toegela, moeten op het punt zijn in opstand te komen. Bambate zou Impanza, in de nabijheid van Greytown willen aanvallen. Woorden zijn goedkoop. Dit blijkt telkens en telkens, rechts en links, bij den deftigen ingezetene en bij den eenvou- digen burger, in de schitterende woning van den rijke en in de mingegoede achterbuurt. Woorden ontvangt gij in den grootsten over vloed zonder er om te vragen. Men werpt ze u in den schoot, gooit er u mee om de ooren, vervolgt er u mee, waar gij gaat of staat. Aan woorden nooit gebrek. Doch als het op daden aankomt, wacht men vaak tevergeefs. Vol vertrouwen én goeden moed denkt gij eindelijk, op grond van mondelinge beloften, eens een schoone, een goede daad te zien uitvoeren, te ver- zonderingen, die brengen. Wanneer wij goed uit de oogen zien, be merken wij onder de groote hoop hier en daar enkele edele, schoone gestalten, die ons aan trekken door hun waarheidszin, hun oprecht heid, hun flinke rondborstigheid. Laat ons dezulken onze achting toonen, onze waardee- ring schenken, opdat de wereld het zie, dat er toch nog onderscheid bestaat tusschen men- schen en menschen. En laat ons vooral trachten zelf een goed voorbeeld te geven aan de jongeren onder ons, laten wij op zijn tijd een goed woord doen hooren, doch laat dat steeds vergezeld gaan of gevolgd worden door een schoone daad In het openbare getoond door woord alleen oog hebben zaken-doen, niet alleen hart hebben voor onze eigen belangen, maar dat wij er ook iets voor die der werkelijkheid, om verkrijgen, dat woorden en Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. dat in het oog te houden. Ten slotte blijkt echter vaak, dat zijn voorstel meer beoogde het belang der vriendjes”, die op hun beurt erkentelijk genoeg zullen zijn ook hem een handje te helpen en lijdt het land er niet direct schade bij, ’t is meer geluk dan wijsheid Elders zien wij doch waartoe verder? Wij hebben slechts een blik te slaan in de wereld, niet in die der verbeelding, doch in de overtuiging te daden, die bij elkander behooren, inderdaad dikwijls zeer verre van elkander afstaan. Het baat niet, of wij het ons al trachten te ontveinzen, het is zoo en het is goed ook deze waarheid flink en moedig onder de oogen te zien. Wij zeggen: het is goed, en wel om twee redenen, vooreerst opdat wij de gunstige uit- er Goddank! ook zijn, des te waardeeren en op hoogen prijs stellen voorts opdat wij zelf er voortdurend met naar streven onze woorden en daden met elkander in overeenstemming te hoofdingangen maken een voornamen indruk. Het geheel zou een sieraad zijn voor de om geving van Den Haag. Het is echter nog niet beslist of het zal worden uitgevoerd, daar in dit opzicht de commissie zich heeft vrij gehouden. De ontwerper is reeds veel malen op groote tentoonstellingen en bij internatio nale prijsvragen bekroond. Hij is een Fransch- man en te Lille werkzaam als architect. Wijlen de heer Gleichman moet, naar aan ’t H bid. gemeld wordt, kort vóór zijn dood al zijn documenten en geschriften, die misschien uitgeversmateriaal hadden kunnen worden, vernietigd hebben. Hij moet daartoe geleid zijn door het misbruik dat hij van nagelaten papieren van anderen meer dan eens had zien maken, misbruik nl. in den vorm van onbescheiden of onkiesch gebruik. Onlangs is door ons melding gemaakt van de aanhouding van een boerenknecht, die uit wraak een paar boerderijen in brand heeft gestoken. Dit sujet, de 25 jarige Wiebe P., zal zich 19 Mei a.s. deswege voor de rechtbank te Leeuwarden te verantwoorden hebben. Hij wordt beschuldigd van 1Diefstal van een ham, ten nadeele van den landbouwer Uiltje Westerterp te Worn- mels, gepleegd in den nacht van 9 op 10 April j.l.. met braak en inklimming. 2. Brandstichting in de boerderij van ge noemden Westerterp, gepleegd in denzelfden nacht, tengevolge waarvan de geheele boerderij is afgebrand. 3. Poging tot diefstal in de woning van Jobs. Osinga te Rohel, onder Bolsward, ge pleegd in den nacht van 3 op 4 April j.l., met behulp van braak en inklimming. 4. Brandstichting in de boerderij van Gerrit Posthumus te Tjerkwerd, gepleegd in den nacht van 8 op 9 April j 1., ten gevolge waarvan de boerderij geheel is afgebrand. Maandagnacht omstreeks 12 uur ont dekte een schippersknecht van het Rijnschip Coin XI, liggende in de Leuvehaven bij de Leuvebrug te Rotterdam, onraad aan dek. Hij maakte alarm, om den schipper en diens gezin te wekken, en wilde zich naar dek be geven, toen hij bevond dat men het vooronder had afgesloten met een beugel. Door zijn rug tegen het luik te zetten, sprong dit open, en aan dek komende zag hij, evenals de schipper, die mede verschenen was, twee mannen zich snel met een roeiboot verwijderen. Zij achtervolgden de vluchtelingen, die de Wijnhaven inroeiden, daaruit iu de Leuve haven terugkeerden, en ten slotte, met achter lating van de roeiboot, den wal op vluchtten en verdwenen. In de roeiboot werd een kist met gummi gevonden, die uit het ruim van de Coin XI was gestolen. Een 16-jarig meisje te Meppel had verkeering aangeknoopt met den zoon van een landbouwer, die de vorige week als milicien in zijn garnizoensplaats overleed, en te Meppel werd begraven. Zijne ouders, die vermoedelijk tegen het engagement waren, hadden het meisje niet bij de begrafenis plechtigheid genoodigd, oen door haar gezonden bloemenkrans werd geweigerd. Dit trok zich ’t meisje in die mate aan dat ze Zaterdag de ouderlijke woning verliet en ’s nachts niet terug kwam den volgenden dag vond men haar hoed aan den oever van 't Meppelerdiep. Langdurig dreggen was tevergeefs, totdat Dinsdag de stoomboot Fortuna van Zwartsluis passeerde. Door de golven kwam het lijk boven en werd binnen boord gehaald. Een auto, waarin drie inwoners van Utrecht, is op den Baarnschen weg tegen een boom gereden, met het gevolg dat allen er uit geslingerd en aan hoofd en armen gewond geefs teleurstelling volgt op teleurstelling en zoo men al iets krijgt, wat voor een daad door moet gaan, is het de moeite bijna niet waard er over te spreken. Het is treurig, maar het is zoo. Men is jong, men heeft nog het volste vertrouwen in de menschheid, men gelooft nog aan «zelfopoffering” en «toewijding aan anderen,” men verkeert nog in de naïeve meening, dat ieder mensch slechts één mond heeft, waarmee hij spreekt en verwacht dat een eenmaal gesproken »ja” ja blijven zal, wat er ook gebeure. En wat blijkt alras Dat men zich deerlijk vergist heeft. Men komt spoedig tot de droeve ervaring, dat een belofte werd gegeven, niet omdat de belover werkelijk plan had haar na te komen, maar alleen om van u af te komen, om zijn naam van minzaam mensch op te houden, om u goed jegens hem te stemmen of om iets der gelijks. In het particuliere en publieke leven wor den heel wat woorden gesproken, die werke lijk goed klinken, die ons bergen zouden doen bouwen op den spreker, die ons vol geestdrift doen uitroepen wat een flink, be minnelijk, karaktervol mensch Doch als later blijkt, (wat niet zelden het geval is) dat die schoone woorden niet door daden gevolgd worden dat die flinke spreker zich, als het op handelen aankomt, onttrekt dat die goed gekozen woorden slechts uit hoofd kwamen en niet uit het hart, uit het gemoed van den redenaar, het niet dan is het alsof onze geestdrift plotseling be vriest en inplaats van bovenstaanden uitroep ontvalt ons een andere van dezen inhoudwat een valsch, laf, huichelachtig man Schoone woorden genoeg. In menige openbare vergadering hoort men telkens met luide stem verklaren»In het algemeen belang, mijne heeren, dring ik er op aan dit of dat doen.” Achter de schermen ziende, blijkt echter helaaste dikwijls, dat zeer goed met den vinger is aan te wijzen wiens belang de spreker op het oog had, het welk met het algemeen belang vaak weinig of niets gemeen heeft. Hoe ouder wij worden, hoe droever erva ring ons deel wordt, hoe meer wij tot de overtuiging komen, dat zeggen en dom inder daad twee woorden zijn, die niet bij elkander schijnen te behooren. Hier zien wij een volksvertegenwoordiger die inderdaad een goed figuur slaat. Hij is een redenaar bij uitnemendheid. Naar woor den behoeft hij nooit te zoeken, hij heeft ze steeds te zijner beschikking en weet altijd juist die te kiezen, die het best voldoen en de hoorders het schoonst in de ooren klinken. Boort, hoe gemoedelijk hij er op aandringt zijn voorstel aan te nemen, hoe ernstig hij wijst op het belang van het land, hoe dringend bij zijne medeleden op het hart drukt slechts over hebben het schoone en edele te bevor deren in de wereld. Een eerste stap daartoe is strikte oprechtheid, die nooit afwijkt ter rechter of ter linkerzijde, maar steeds rechtuit flink op het doel afgaat. De dubbelzinnige en onoprechte moge er met slinksche streken beter denken te komen, wij verkiezen den koninklijken weg. die ook dit voor heeft, dat wij met opgeheven hoofd en met behoud van onze waardigheid en ons karakter kunnen voortgaan. Derhalve nimmer anders gespro ken dan gehandeld Nimmer onze kracht gezocht in keur van schoone phrasen, maar ons bepaald tot een eenvoudig, krachtig, bij tijds gesproken woord, en daaraan toegevoegd een flinke daad, zonder welke het eerste al zeer weinig beteekent. Werd dit meer en meer in praktijk ge bracht, het zou er voorzeker in de maat schappij niet minder om worden. fkisc NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1906 | | pagina 1