voor IVOHKIM en omliggende Gemeenten. Militair Oadsmeht. Naar Amerika. ZATERDAG 26 MEI 1906. No. 22. Officieel Gedeelte. Eerste Jaargang. Buitenlandsch Nieuws. zekere zoekt Maar ’t schip zinkt weg de gepluimde woord. aan den eisch dier natuurwet geweest? Is 't daar tropisch al deze beschul- ’t Is waar, we keeren huiswaarts en kunnen de vraag niet weerhouden of er waarheid in En waar we gelukkig zijn? Is ’t waar, dat uw grond uw moed te kwijnend, uw toekomst Men spreekt van overbevolking, Leven hier te veel menschen wij al die we een be- 38; van ’t zedelijk leven der maatschappij Luider en stem. En telkens meerderen geven aan roepstem gehoor. Of we nog meerderen willen opwekken den tocht naar 't verre westen” te ondernemen? Geenzins! We zouden daartoe meer van Amerika moeten weten dan uit boeken te halen is, en we zullen er ons niet aan bezondigen ook maar één enkel mensch een onzekere toekomst in te zenden. Of we ’t anderen willen afraden? Evenmin! Voor hen die reeds zijn heengegaan of gaan zullen hebben we onze beste wenschen. Neen, we schrijven dit stukje met een ander doel of liever onder andere gewaarwordingen, want een bepaald doel hebben we niet. Soms moeten we alleen maar eens uitspreken wat in ons omgaat, den lezer ’t overlatende er gevolgtrekkingen uit af te leiden als er namelijk uit af te leiden zijn. diging is. ten de hemel geve u zegen, onze beste heilwensch trekt met u mede - «Naar Amerika Naar ’t land van belofte, het Pella der vervolgden en verdrukten, het Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. vloeds voor aller schreden geopendErnstig klasse, behalve diegene, welker bouwkosten in is ’t antwoord van den oude: «neen kind; de credieten zijn opgenomen, toegestaan in 1900. wij kunnen alles tot haasten dwingen, doch de natuur nietdie gaat gestadig haar vasten gang, van eeuwigheid tot eeuwigheid.” De natuur laat zich niet dwingen overal heerscht de natuurwet van den arbeid, van de krachts inspanning, van den zedehjken moed, daar in Amerika en hier in ons Nederland, ’t Ga u goed, als ge heentrekt naar uw Pella aan de overzijde der zeeën, maar bedenk wat ge doet. De boomen groeien ginds niet gauwer dan hier. Zegt, als dat waar is, is ’t dan goed dat ge uw kracht, uw arbeid aan uw vaderland j onttrekt, is 't dan goed dat ge ginds het on- eene zorgelooze moeder waart? Bedenk het; de natuur gaat haar gang van eeuwigheid tot eeuwigheid, nooit laat ze zich straffeloos mis kennen. Zij eischt dat er loon zal zijn voor eerlijken arbeid, zij eischt dat ieder die mensh heet de middelen zal kunnen vinden om tot een den mensch waardig bestaan te komen zij eischt voor allen voldoende ontwikkeling en daardoor voldoende kennis zij eischt dat 1 alles wat onzedelijk is, op elk gebied, wordt uitgebannen.... Nederland, zijt ge getrouw Maar nog een ander gevoel verheft zich in ons. Beschuldigen willen we u, die ons ver laten gaat niet. Bij ’t afscheid past geen aanklacht, alleen een wensch. Toch Maar tochbegrijpt ge ’t woord van Auerbach dat we tot motto boven dit opstel plaatsten «Groeien de boomen in Amerika gauwer?” Zoo vraagt het kind en uit een kindermond klinkt die vraag zoo onschuldig, naïf. Maar als groote menschen 't vragen en ’t gelooven ook, en door dat wangeloof verleid, huis en hof en vaderland verlaten is ’t dan nog onschuldig Ginds, zoo denkt men, ginds gauw rijk, ginds hoornen des over- Hier heerscht een clubgeest die de «vriendjes” vooruit trekt en de minder welgevalligen achteruit zet en dag aan dag hen in stilte beleedigt. Hier is alles oud, en zij die spre ken van den nieuwen geest die ook nieuwe vormen noodig heeft, doen niet naar ’t geen ze zeggen. Neen, ze zijn en blijven aristo cratisch vriendelijk en nederbuigend goed en beleefd, maar laten ondertusschen anderen die in werkelijke verdiensten boven hen staan in een vergeten hoekje sterven, omdat die nu eenmaal niet tot de «uitverkorenen” behooren. Hier....” En de beschuldigende stem gaat nog lang zoo voort en eindigt niet. En de honderden van rondom brood bijeen brengen voor u toebehooren. De velden liggen «Hier in ons klein landje worden alle idealen gebluscht, wordt alle hooger streven bemoeilijkt. Bier kibbelt men over honderde dingen en maakt men elkaar ’t leven onaan genaam en wordt werkelijke verdienste met De BURGEMEESTER van IVOR- voeten getreden hier is iedereen wijs en voor KUM noodigt uit, de jongelingen, krachtinspanning is hier geen zegen. die wenschen deel te nemen aan heerscllt een L - het voorbereidend militair vooruit trekt onderricht in den a.s. winter, zich aan te melden ter Secretarie vóór den 15 Juni a.s. Vereischte is een leeftijd tusschen 16 en 24 jaren. De Burgemeester voornoemd T. M. ten BERGE. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Ieder der nieuwe kruisers moet ongeveer 17 millioen gulden kosten, dat is bijna 5 millioen meer dan de grootste Duitsche kruisers 1ste klasse, die thans op de helling staan. Al de vaartuigen moeten in 1915 gereed zijn. De gezamenlijke kosten van al die vaartuigen zullen 103 millioen gulden bedragen. Volgens de wet van 1900, zal het effectief van de Duitsche vloot in 1917 moeten zijn als volgt Pantserschepen, 38; Groote kruisers eerste klasse, 14; Kleine kruisers, 38. De marinebegrooting van 1906 levert de eerste benoodigde eredieten voor den bouw van die zes nieuwe kruisers, en voor de kosten van de thans op de helling staande pantserschepen. Tot dusverre kost de bouw van de Duitsche pantserschepen voor elk ongeveer 15 millioen gulden; maar ieder nieuw pantserschip, dat voortaan zal worden aangebouwd, zal ongeveer 22 millioen gulden kosten. ENGELAND. Het Engelsche schoolontwerp heeft aanleiding gegeven tot hevigen woorden strijd. Chamberlain ging volgens Campbell Bannermann veel te ver in een debat met den liberaal Mac Namara, daarna verdedigde Cham berlain zich en meende, dat het sterke afkeuring verdiende, dat de minister zich hierin mengde. Elk onderdeel der wet ondervindt scherpe tegenwerking bij de conservatieve oppositie. RUSLAND. Het vermoeden bestaat, dat Graaf Witte weer in politieke aangelegenheden en wel als president van den Rijksraad zal optreden. Het ontslag van den tegenwoordigen Rijksraad-president, Solski, die om gezondheids redenen aftreedt, schijnt beschouwd te worden als voorteeken van Graaf Witte’s opnieuw ver schijnen op politiek gebied. Volgens eenige Rijksraadleden is de Rijksraad genegen om met de Duma samen te werken en wel zoo, dat de Duma het initiatief in de wet geving heeft. De eisch van de Duma, die opheffing van den Rijksraad wenscht, werd dus door de Rijksraadleden als ongemotiveerd be schouwd. Van andere zijde wordt de Duma voorgesteld als geheel in strijd met de gevoelens der toongevende kringen te willen handelen. Zeker is ’t echter, dat de Duma kalm de moeie- lijkheden opvat. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Hongaarsche Rijksdag is door Koning Frans Jozef in eigen persoon op den burcht van Ofen geopend. Zondagavond kwam Z. M. in zijne Hongaarsche I hoofdstad aan, die hij sedert den 4den Januari 1905gemeden had. Door zijn persoonlijke overeen komst wenschte de Souverein den gesloten vrede tusschen Kroon en Parlement te bezegelen. De inwoners van Budapest bereidden hem een geestdriftige ontvangst. Kamer en Magnatentafel hielden een huishoude lijke vergadering tot verkiezing van hun prae- sidium. De heeren Wekerle, Kossuth en de andere ministers traden de vergaderzaal binnen en werden er luide toegejuicht. De voorzitter noodigde de afgevaardigden uit Dinsdag op te komen bij de plechtige opening van de zitting door den Koning. Naar bericht wordt hebben de Hongaarsche minister-president Wekerle en de Oostenrijksche minister-president Hohenlohe beiden aan Keizer Frans Jozef hun ontslag aangeboden. De Keizer moet echter beide ministers hebben uitgenoodigd door onderhandelingen tot eene oplossing te komen over 'de vraagtolverbond of tolverdrag. BELGIE. Na de Kamer is Vrijdagochtend 1.1. waaischuwend voor die vertrekkenden tegen: zullen a.s. Zondag de verkiezingen pfaatshebben 1 1 - I n Arlzïw in /f»>iib TAfArvo crO WHO mol.'AYï «de boomen groeien daar met gauwer dan hier” en hoogst ernstig voor hen en voor ons die achterblijven de natuur gaat haar eeuwi gen gang haar wetten worden nooit straffe- DUITSCHLAND. Het wetsontwerp voor de I vlootuitbreiding, Zaterdag met groote meerder heid in den Duitschen Rijksdag aangenomen, omvat den bouw van 6 groote kruisers 1ste Nederlandis er niet veel dat u be schuldigt als daar zoo hoopvol telkens wordt uitgeroepen: «naar Amerika 1"? Huldigt gij wel de eeuwige natuurwetten die ook ’t maatschappelijk leven beheerschen? Als uwe kinderen daar wegtrekken en telkens in groo- ter aantal elders brood en welvaart gaan die beschuldiging ligt. En waar we terug- zoeken, is ’t ook, omdat gij eene ontrouwe, Dorado van den arbeid, van de welvaartkeeren, daar breiden de groene vlakten van telkens luider weêrklinkt die roep- ons Nederland zich voor ons uit, daar giet de die dalende zon haar purperen stroom uit over onze velden en bosschen en beemdendaar deinen onze steden op aan den schemerigen horizondaar zien we onze groote, nog nooit door menschen bewerkte vlakten, ginds op menig zoo bekoorlijk plekje. Daar golft en deint en weemelt die eindelooze zee, ons erfelijk grondgebied en over haar heen ruischt des dichters krachtig lied: «Als visschers-volk staakt gij in zee En bracht voor jaren, Als oorlogschatting van de baren, Euroop den vrijheid en den vree. En zaagt, voor ’t dundoek voor uw kielen, Elk volk in eerbied voor u knielen. Nederland En we vragenheeft zij dan, zij die on meetbare en ongemetene, geen brood meer en geen welvaart en geen roem voor ons En ginds, vér, heel ver weg, trekt verbeel ding en ziet daar ’t rijke Insulinde, «zich slingerende om den evenaar als een gordel van Smaragd." Daar, toch ook nog in eigen Vaderland, is daar dan niets voor ons en onze zonen is daar dan geen ruimte dan ook kleinsteeds, daar, te midden dier hemelhooge bergen, daar in dat bloemenland Klagers, antwoordt ons ook op vragen even ernstig zijn ze als uw Het ga u goed in ’t verre Wes- daar welvaart en Dat «naar Amerika" dat alom weerklinkt, maakt op ons in zekere zin een pijnlijken indruk. Als daar onze nijvere, ernstige arbei ders en degelijke werklieden en soliede bur gers zich inschepen om ginds brood, welvaart, een vaderland te zoeken, dan denken we onwillekeurig: arm Nederland, goed vaderland, hebt gij dan werkelijk geen plekje meer waarop uwe kinderen kunnen leven en werken en te arm is, te donker? is ’t waar op één plekje, als de leeuwrik op de gras zode? Is hier geen ruimte meer, geen ruimte voor hen die werken willen en kunnen? Of zijn er onder die pelgrims die uitgaan om des geloofs wille, omdat hier hun vrijheid wordt aan banden gelegd En waar vragen stellen, daar vernemen schuldigende stem die zegt «Ja, zoo is het. Hier is geen arbeid en voor arbeid geen loonhier is geen ruimte meer voor vrije ontwikkeling, de mensch kan hier de vleugelen van zijn geest niet vrij uitbreiden, hij wordt gebondenteruggehouden door honderde dingen ja ’t is zoo, hier is in alles een kleinsteedschheid die ons veroor deelt om in zoo’n beperkt kringetje rond te draaien en wie dat niet kan, wordt buiten gesloten. Ge kunt groot worden mijn vaderland, ge kunt allen die nog, in menig opzicht, braak, wachtende op de menschenhand. Hier en ginds in Indië is nog arbeid te vinden voor honderden als er werklust is kan ook hier nog wel veel ver diend worden. Als er een einde komt aan getwist over allerlei dwaasheden en nietig heden als 't gouden kalf der mode niet meer wordt aangebeden, en de dwazen het bloed van hun leven daarvoor niet meer plengen als de luiheid onzer jongelingschap wordt be streden als arbeid niet meer onedel of on fatsoenlijk wordt gescholden als er een einde komt aan ’t leegloopen van honderden, die hun beste krachten verspillen en verspelen in speelzaal en sociëteitals de duivel der on matigheid wordt uitgebannen door den manne- hjken wil.... dan kan er nog welvaart en geluk zijn in oud-Nederland, dat land dat eens «voor ’t dundoek voor zijn kielen de volken eerbiedig knielen deed.” Daarom, als wij heden telk< ns de juichtoon hooren «naar Amerika I” dan klinkt het ons ook de Senaat in België uiteengegaan en nu en ieder is druk aan het propaganda maken. Dat de conservatieve partij de nederlaag zal lijden, kunnen ook ditmaal de liberalen kwalijk of niet hopen. In vijf van de negen provinciën: Antwerpen, loos geschonden, ook niet de natuurwetten Brabant, West-Vlaanderen, Luxemburg en Namen, zullen 85 afgevaardigden, meer dan de helft der Kamer (die er 166 telt), moeten gekozen worden en onder de aftredenden zijn 54 cleri- calen, 20 liberalen, 10 socialisten en 1 Christen democraat. Drie ministers zijn onder de can- didaten: die van Binnenlandscha Zaken Trooz, van Spoorwegen enz. Liebaert en van Landbouw enz. Van den Bruggen, verder ook de voorzitter der Kamer. rookwolken vliegen op uit den schoorsteen als laatste afscheidsgroet; de zee overstemt ons En de honderden die daar heen trekken, herhalen die woorden en het schip dat hen meevoert zinkt al ver der en al verder weg in de diepte en wij turen het na en over onze duinen trilt nog de laatste toon van die aanklacht. FRIS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD i «Grootvader, groeien de boomen in Amerika gauwer dan bij ons.” «Neen kind wij kanoën alles tot haasten dwingen, doch de natuur nietdie gaat gesta dig haar vasten gang, van eeuwigheid tot eeuwigheid.” Berthold Auerbach.

Friso nl | 1906 | | pagina 1