WORM en omliggende Gemeenten. voor ZATERDAG 2 JUNI 1906. No. 23. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. bericht Eerste Jaargang. onzen Welinge- zeven hooger be lief kohier Zij, die zich met 1 Juli a.s. op dit blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. DE UITGEVER. over orgaan uit paar bezoldigde propagan- de reizigers, die met spoortijd van Haarlem van een - -v_. die het hart Engelschman of Amerikaan in ver- gebracht hebben, n 1. automobiel De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels ‘25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Men meldt aan Het Volk Onze partijgenoot Petter, die reeds sinds eenigen tijd voor technische zaken medewer ker was aan het Rechte Spoor, het orgaan van de R. K. spoorweg-arbeiders-organisatie, waarvan kapelaan Mutsaers adviseur is, is er het kindje verwijderd, tot stilstand te brengen. Hierdoor werd een groot ongeluk verhoed. De' kleine werd door den agent, die zoo grööte' Oplet tendheid had betoond, opgenomen en naar Prov. Gron: Ct; voor een verhuiskar moest inhouden, werd de trein met gemak ingehaald, totdat er plotse ling een einde aan den wedstrijd werd gemaakt doordat de weg was opengebroken, waardoor de chauffeur tijd kreeg zijne assen te laten bekoelen. Weliswaar verschafte deze buitengewone wedstrijd den toeschouwer eenige oogenblikken van opwinding en moesfi men de vaste hand van den bestuurder der auto bewonderen doch tegelijker tijd moet toch gezegd worden, dat dergeltjk krankzinnig rijden gevaar oplevert voor het verkeer, nog niet eens gesproken van de ontzettende stofwolken, die opgezweept werden en wielrijders in neus, mond en oogen drongen zoodat zij genoodzaakt werden af te stappen. Maandagmiddag speelden een viertal kinderen op de spoorbrug, die ligt over de redoutes te Groningen toen de trein, die te ruim drie uur uit de richting Nieuweschans aldaar aankomt, in de verte naderde. Drie der kinderen verwijderden zich, maar het tweejarig dochtertje van den schipper Piet P. Modder, liggende met zijn schip in het Win- schoter diep, bleef, onbewust van het'naderend gevaar, rustig tusschen de rails doorspelen. Dit zag, terwijl hij zich bij den spoorover weg in de Lode wijkstraat bevond, de agent van politie Halma, die terstond langs de spoor baan den trein tegemoet liep en met zijn armen zwaaiende de aandacht van den machi nist trachtte te trekken. Gelukkig schijnt hij hierin geslaagd te zijn. De machinist Jacob Klauwens, wonende te Harlingen, remde al thans uit alle macht en wist den trein juist op tijd, nog ongeveer 20 cM. van heden door den koning en de koningin in volle statie ontvangen, volgens de strikte regelen der Spaansche etikette en naar gelang van hun rang. De afgevaardigden werden in drie groepen ver deeld. In de eerste groepen bevonden zich de prinsen van portugal en België en den hertog tan Genua. In de tweede groep waren de prins van Wales en de aartshertog van Oostenrijk, terwijl de derde groep bestond uit den prins van Zweden, den regent van Bronswijk, den kroon prins van Monaco en den prins van Beieren. De receptie had plaats in de troonzaal. Alle prinsen gingen later hunne hulde brengen aan de Koningin-Moeder. Een enorm groote menigte had zich in de nabijheid van het paleis verzameld, aangetrokken door de groote rijkdom der costumes, door de ambassadeurs gedragen. JAPAN. Bij een groote wapenschouwing, dezer dagen door den Mikado gehouden, hebben de troepen gedefileerd voor de wapenen, welke in den oorlog van 1904’05 op de Russen ver overd werden. De verzameling dezer zegeteekenen bestond uit 70.000 geweren, 11.500 sabels, 85 lansen, 176 vestingkanonnen, 132 snelvuur- en even veel veldstukken, 1538 munitiewagens, 624 transportwagens, 11612 kisten patronen en een luchtballon. CHINA. De Keizer is, volgens berichten uit Peking, al eenige maanden lang ziek. Zijn toe stand wordt niet bedenkelijk geacht. De gewone recepties van het corps diplomatique gaan, tijdens de ziekte van Z. M. niet door. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. slagschip kan worden verkregen, dat met de groote slagschepen van vreemde zeemogendheden zal kunnen wedijveren en dat dus met dezen eersteling slechts half werk zal worden ge daan, en 2e. dat één groot schip niets beteekent, wanneer het niet beslist in de bedoeling ligt om een gansche vloot van dat type te bouwen.” Die opmerkingen zijn juist. Het moet dan ook de bedoeling zijn van onze, naar bezuini ging op leger- en vloot-kosten aansturende regeering, het niet bij dit halve bezuinigings- werk te laten. IntegendeelMen is voor nemens een heel eskader van die 7-millioen- schepen te bouwen en de onkosten, die deze maatregel met zich brengt, zullen bestreden worden uit de gelden, die vrij komen door het afschaffen van de «scheerkwastjes” bij het groot-tenue onzer landmacht. Op die wijze krijgen we. een sterke vloot, zonder dat de belastingbetalende burger er iets van voelt, terwijl bovendien, door het af schaffen der «scheerkwastjes” ons leger aan krijgshaftigheid wint. Zoo snijdt het mes van alle kanten. De verduistering en valschheid, waarvan de ex-sccretaris en gemeente ontvanger van Breskens verdacht wordt, moet hierin bestaan dat hij den aangeslagen in den hoofdelijken omslag biljetten zond, waarop een drag was uitgedrukt dan volgens moest voldaan worden. Hij inde dat hooger bedrag doch boekte slechts hetgeen werkelijk verschuldigd was. Het overschietende wendde hij ten eigen bate aan. Na zijn ontslag bleek den aangeslagenen dat zij, ofschoon het percentage der heffing hetzelfde was gebleven, minder moesten beta len dan vroeger van hen werd geeischt, wat natuurlijk hun reden gaf tot opmerkingen ten gemeentehuize. Daarop is een onderzoek gevolgd, dat tot de arrestatie van den bedoelden persoon heeft geleid. Een reiziger deelt aan Het N. v. d. D. het volgende mede Hedenmorgen waren den trein van 9.00 u naar Amsterdam vertrokken, getuige «ultra modernen wedstrijd, een van een T rukking zou versus sneltrein Even voor de Liebrug kwam een automobiel den trein achterop, en wat nog nooit gebeurde, gebeurde nu, de auto snorde den trein voorbij en liet hem weldra ver achter zich. Dit scheen meer te zijn dan de machinist dulden kon Was ’t verbeelding of werkelijkheid dat de trein plotseling sneller begon te loopen Neen, de anders zoo rustig voortsjokkende 9.00 u-trein werd een bliksemtrein Steeds sneller ging ’t voort, totdat een vaart van minstens 70 kilometer was bereikt. Doch, alles tevergeefs. De automobiel bleef over winnaar. Wel kostte ’t schijnbaar groote moeite, want het voertuig hotste en danste zóó verschrikkelijk, dat de inzittenden, een heer eneene dame, zich met beide handen aan het voertuig moesten vastklampen. Lang kon ’t echter niet duren, want weldra was Halfweg in het gezicht, waar de trein moest stoppen. Eenige oogenblikken later kwam de motor, die zijn vaart in het dorp had moeten minderen, voorbij en was spoedig uit het oog verloren. De trein zette zijn weg voort. De chauffeur scheen evenwel nog niet voldaan met zijne overwinning en wachtte den trein even buiten Halfweg op. Wederom begon de wedstrijd om het Kampioenschap voor het stoomwezen of de electrieiteit. En wederom won de auto ’t glansrijk zelfs, wanneer men om de organisatie van machinisten weder op zullen diegenen, die onder eede beloven de voor- pooten te Zetten. «Een vriend der arbeidersbeweging” heeft hem daartoe de beschikking gegeven voorloopig f 15000, teneinde een te geven en een disten aan te stellen. Het voorloopig comité bestaat uit pat tijgenoot Selier en de heeren Holtrop Willemse en Tempelaar, allen in 1903 ont slagen machinisten. De bedoeling is, bij deze nieuwe combinatie de booten te betrekken, zoodat de nationale federatie van transport arbeiders op deze wijze kan worden versterkt. Men denkt de actie krachtig terhand te nemen. De KuilvisscherijMet het oog op den achteruitgang van de welvaart der visschers- bevolking langs de Zuiderzee in de laatste jaren, die aan het visschen met kuilnetten in dit watergebied wordt toegeschreven, zijn de Commissarissen der Koningin in de aan de Zuiderzee gelegen provinciën door den minis ter van landbouw, nijverheid en handel uitge- noodigd dienaangaande een onderzoek in te stellen over de laatste vijf jaren en in het daarvan uit te brengen rapport toe te lichten waaraan de achteruitgang naar hun gevoelen moet worden toegeschreven. Het Bataviaasch Nieuwsblad schrijft «Naar men ons uit goede bron weet mede te deelen, wordt in Nederlandsche marine- kringen reeds thans met spanning uitgezien naar de begrooting voor de zeemacht voor 1907 en wel omdat men daarop met zeker heid verwacht, gelden te zien uitgetrokken voor het eerste groote oorlogsschip dat de Hollandsche marine zal rijk zijn, wijden beweren, dat voor dat vaartuig millioenen zullen worden opgebracht. Wij zouden hierbij willen opmerken, dat: le. voor zeven millioen lang nog geen haar ouders gebracht. - De aannemer W. K. te Goes, die met drie werklieden bezig was op het dak van de stokerij der gasfabriek is door het breken van het houtwerk, door het dak gevallen. Hij viel van een hoogte van ongeveer 5 meter en brak in zijn val nog een ijzeren spanning. Geheel bewusteloos werd hij opgenomen en huiswaarts gebracht. Daar is hij tot bewust zijn gekomen hij was echter vrij ernstig ver wond. De geneesheer die den man behandelt geeft echter hoop op herstel. Woensdag werd de brandstichter te Tjerkwerd en Exmorra, Wiebe P. van Ex- morra, door de rechtbank te Leeuwarden ver oordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. De eisch was 12 jaar. Tegen den vroegeren notaris II J. S. te Leeuwarden werd 1 jaar gevangenisstraf ge eischt. Frans Rosier heeft volgens de Maasbode een ijzeren wil. Nog steeds weigert hij alle voedsel, hoewel hij eiken dag in géwicht af neemt. Driemaal per dag moet hem voedsel worden ingespoten. Ook blijft hij bij het verhoor en tegenover zijn bewakers een hard nekkig stilzwijgen bewaren. De 22-jarige Maria van der Linden te Bussum had verkeering met den schipper Cornelis van Lammeren. Maria’s vader, de 58-jarige vrachtrijder Hendrik van der Linden, had van meet af bezwaar tegen die verkeering, niet omdat hij iets had tegen Van Lammeren, maar omdat hij nu eenmaal van oordeel was dat zijn dochter niet bestand zou wezen tegen het schippersleven. Als Van Lammeren dan ook met Maria wilde trouwen, dan zou hij een betrekking aan den wal moeten zoeken. Anders kon hij zijn dochter niet krijgen.... In den avond van 19 Maart, nadat Van Lammeren ten huize van zijn meisje rustig koffie en bier had zitten gebruiken, gaf de DUITSCHLAND. Eergisteren heeft het Prui sische Huis ven Afgevaardigden de nieuwe On derwijswet in derde lezing aangenomen. Alleen de vrijzinnigen en de Polen stemden tegen. Het bekende artikel 40 over de benoeming van hoof den van onderwijsinrichtingen werd aangenomen in den vorm, welke het heeft gekregen na het compromis tusschen de conservatieven en de nationaal-liberalen. Het Berl. Tagebl. zegt, dat de aanneming van het in de oogen der vrij zinnigen ongelukkige wetsontwerp voor geen gering deel is toe te schrijven aan de onverschil ligheid, welke in weerwil van alle agitatie bij de breede lagen des volks bleef heerschen. FRANKRIJK. Wet op de scheiding van kerk en staat. Over de vraag welke houding moet wor den aangenomen ten opzichte van de voor kort in de Fransche Kamer aangenomen wet op de scheiding van kerk en staat, heerscht onder de Fransche bisschoppen drieërlei meening. Een deel van hen, aan wier hoofd de aartsbisschop pen van Rouaan en Bordeaux staan, is geneigd, onder voorbehoud van de pauselijke goedkeuring, de wet openlijk te erkennen. Een ander deel, onder den aartsbisschop van Lyon en de bis schoppen van Nancy en Montpellier, wil zich met alle kracht tegen de uitvoering van de wet verzetten. Ten slotte is er nog een partij, die verzoenend tusschenbeide wil komen. De leiders van deze groep zijn de bisschoppen van Albi en Aix. De paus zou een andere oplossing voor staan. In plaats van vereenigingen van eere- dienst zou de oprichting van kanonieke ver- thans in geslaagd de noodige gelden te vinden eenigingen worden toegestaan. In elk kerspel j-- ii>i- i- schriften van het kanonieke recht betreffende het beheer der kerkelijke goederen na te komen i en zich aan het gezag der bisschoppen en aarts bisschoppen te onderwerpen, verlof krijgen om de bij de wet bedoelde kerkelijke vereenigingen op te richten. ENGELAND. Het Britsche Onderwijs-wets ontwerp. Maandag is het eerste artikel van bovenbedoeld ontwerp met eene meerderheid van 203 stemmen door ’t Lagerhuis aangenomen nadat een amendement van den heer Chamber- lain met eene meerderheid van 195 stemmen en (met vier stemmen minder) nog een ander de machinisten op verworpen waren, beide strekkende om gods dienstonderwijs in de schooluren toe te laten. Een amendement van den heer Maddisson ten gunste van uitsluitend wereldlijk onderwijs werd met 414 tegen 63 stemmen verworpen, hetgeen meent de Times, min of meer nauwkeurig de tegenwoordige meening des lands weergeeft dat godsdienstonderwijs een hoofdbestanddeel der opvoeding van het kind behoort uit te maken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Kamer-pre- sident, graaf Vetter, heeft zijn ontslag ingediend. De verwarring in regeeringskringen is hoog gestegen. In een vergadering der partijbesturen, onder voorzitterschap van Prade, werd hevig geprotesteerd, omdat de president van de Kamer de zitting zoo maar zonder opgave van redenen verdaagde. Verder omdat de Kamer in derge lijke gewichtige tijdsomstandigheden niet bijeen kon komen. Een opeenstapeling van zooveel onontwarbare moeielijkheden opeens is zelfs tijdens de ergste crisissen, die de monarchie in de laatste tijden doorgemaakt heeft, niet voorgekomen. Op de conferentie van de partijhoofden in de Kamer van Afgevaardigden werd met algemeene stemmen besloten aan de Kamer den tekst van een dringende motie voor te leggen, van den volgenden inhoud De Kamer protesteert met nadruk tegen het feit, dat door de Hongaarsche regeering zonder toestemming van den Rijks raad eenzijdig verandering wordt gemaakt in het bestaande recht, dat gebaseerd is op de wettelijke openbaarmaking van het gemeen schappelijk tarief voor in- en uitvoerrechten. SPANJE. De buitengewone missies werden NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1906 | | pagina 1