voor WORKll en omliggende Gemeenten. Na-Pinkster. ZATERDAG 9 JUNI 1906. No. 24. Eerste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. bericht! Men schrijft uit 5. 7. Dat was een zegel zonder breuk, Een handschrift, nooit nog valsch bevonden, Een vaste borgtocht, nooit geschonden, Een perkament in goeden reuk, Dat nooit een' barst had of een’ kreuk 4. 2. 3. En is een onnoozele ziel gefopt, wel, wat een schik bovendien Men zal ons begrijpen. En daarom is ’t onnoodig in verdere bijzonderheden te treden. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Een man, een Man, een woord een Woord O fiksche leus van vroeger dagen, Nog klopt mijn hart met feller slagen, Wanneer mijn oor u klinken hoort: Een man een Man, een woord, een Woord. In Oost en West, in Zuid en Noord Werd Holland om die leus geprezen Och’k bid je, laat het nog zoo wezen ’t Zij steeds, als men van Neerland hoort Een man een Man, een woord, een Woord Aardappelen, puikbestboter, uitstekend, al is ’t ook kunstboter. Vraagt niet naar waar de, wat meer men koopen kan, wat beter. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. gezond is, maar er bij voegende dat zij bereid zijn alle bruikbare raadgevingen om het alles nog beter te maken gaarne zullen aannemen. DUITSCHLAND. De Duitsche Keizer is naar Weenen vertrokken. Daar heeft men maatre gelen genomen den bondgenoot van denOosten- rijkschen Keizer met groot eerebetoon te ont vangen en zal alles in het werk worden gesteld om hem het verblijf in de oude keizerstad zoo aangenaam mogelijk te maken. De kamers die de Keizer in het kasteel Schönbrunn zal bewo nen, hebben reeds heel wat historische personen geherbergd. In deze vertrekken, indertijd door Maria Theresia bewoond, was Keizer Wilhelm I gehuisvest bij zijn bezoek aan Weenen in 1773, in 1805 en 1809 logeerde er Napoleon I en later de hertog van Reichstadt. De zoogen. Maria Theresia-kamer, in wit, goud en bordeaux, heeft een rijk versierd plafond. Aan de wanden prij ken schilderijen van Marten van Maytens. De Zeker geen vroolijker Pinksterfeest zal er aanbreken dan dat, waarop men kan consta- teerenhet ruwe geweld is uit. Europa, de menschheid, heeft zich ontwapend. De broe derschap strengelde haar zachten band ook om de volkeren der aarde het is eene kudde ge worden onder éénen Herder. Het «riucht en sliucht” van Gysbert Japiks, het «houw en trouw” van Heije is de leuze van ieder in ’t bijzonder, en ware menschenmin de grondwet van ’t geheel. Bij de Woensdag te Leeuwarden ge houden stemming van 2 leden voor de Pro vinciale Staten (vacature wijlen mr. T. van Hettinga Tromp en dr. N. Reeling Brouwer, vertrokken naar den Haag, verkregen de heeren K. P. W. Besuijen (s.d.) 2590, F. Dekenga (s d.) 2275, mr. J. M. van Hettinga Tromp (12390, mr. E. Schaafsma (1.) 2293, Y. W. Tijsma (ar.) 1688 en mr. J. Verwet (r.k.) 1590 van 6581 uitgebrachte geldige stemmen, zoodat Woensdag 20 Juni a.s eene herstemming moet plaats hebben tusschen de 4 eerstgenoemde heeren. Dc Chineesche missie. Den Haag: Omtrent het bal door den Chineeschen gezant aan de leden der Chineesche missie en uitgenoodigden aangeboden verneemt men dat zelden in de zalen van Hotel den Ouden Doelen schitterender soiree gegeven is. Ongeveer 250 dames en heeren hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. De zalen waren prachtig versierd en baad den zich in een zee van electrich licht. De gastheer, de leden der legatie en de leden der missie droegen de Chineesche kleeding. De Onderkoning en de minister van Eeredienst, benevens de leden der missie die, met de hoofden door H. M. de Koningin ontvangen waren, droegen de kostbare ge waden, waarin zij bij die ontvangst ten Paleize het Loo gekleed waren. De hoofden der missie boden prachtige bloemruikers aan de dames der genoodigden aan. Er waren vier onzer ministers, tal van leden van het corps diplomatique en de offie- cieele wereld was voorts in aanzienlijken getale vertegenwoordigd. Het bal werd besloten met een cotillon, waarvan de pracht algemeen geroemd werd. Uit den aard van dit feest zag men in dezen cotillon verschillende Chineesche figuren en curiositeiten. De soirée was zoo geanimeerd, dat het overgroote deel der genoodigden ook na den cotillon bleef en deelnam aan het luisterrijke souper, dat den avond besloot. Eerlang mag worden tegemoet gezien het rapport van de indertijd door de Gede puteerde Staten der Provincie Friesland en Groningen, met medewerking van den minister van Waterstaat, benoemde commissie van deskundigen, over het nadere plan tot droog making van de Lauwerzee. Naar verluid, zal het advies der commissie strekken, om bij droogmaking niet voor iedere provincie een afzonderlijken waterboezem, maar voor beide provinciën één waterboezem te doen maken. Te Utrecht is, op uitnoodiging van een voorloopig comité te Rotterdam benoemd om de oprichting van een nationale Vereeniging tot bevordering van den Volkszang voor te bereiden, een vergadering gehouden, waartoe verschillende personen uit het geheele land waren opgeroepen. Na eenige besprekingen werd door die ver gadering besloten tot oprichting van een Na tionale Vereeniging tot Bevordering van den Volkszang” en werd een voorloopig bestuur belast met het ontwerpen van statuten en reglement. De vereeniging zal zich ten doel stellen de bevordering van den Volkszang en zal pogen dat doel te bereiken o a. door te streven naar verbetering van het zangonderwijs vooral Zal zoo’n Pinkster ooit aanschouwd worden Waarom aan die uitkomst niet te gelooven? Te gelooven en tot bereiking er van in eigen kring niet gearbeid? Die taak maakt voor vast blijmoedig, zij doet den weg der humaniteit bewandelenzij draagt voor ieder individu zoowel als voor de broederen goede vruchten. Dien weg dan be treden, opdat het allen eendrachtig bijeen zijn, steeds wijdere grenzen erlange daarnaast liggende blauwe salon is belegd met blauw echt Chineesche vloerkleeden, waarop tooneelen uit het leven der Chineezen zijn afge- beeld. Ook staan daar twee prachtige marmeren tafels met bloemen en dieren in Florentijnsch mozaïek. Een ander vertrek, de zoogen. vieux- lague kamer, dient den Keizer tot schrijf- en werkkamer en daarnaast bevindt zich de met gobelins versierde slaapkamer. De eene gobelin stelt eene marsch der keizerlijke troepen in Italië voor, de andere vertoonen landschappen en tooneelen uit het buitenleven. Het bed is van bruin hout met kunstig snijwerk en orna menten van goudbrons. ENGELAND. De Sun, die in New-York ver schijnt weet mee te deelen, dat de Amerikaan- sche politie een omvangrijk complot ontdekte, ten doel hebbende om koning Eduard van Enge land, den tsaar van Rusland en president Roose velt te vermoorden. Te Portland in Oregon werd een Russische pool als medeplichtige ge arresteerd. Vooral Baltimore, het hoofdkwartier der buitenlandsche anarchisten, wordt streng bewaakt. Vandaar zijn Italiaansche anarchisten naar Wilmington in Delaware en Paterson in New-Jersey vertrokken. De Amerikaansche po litie denkt Roosevelt dezen zomer door een bij zonderen bewakingsdienst te beschermen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Boedapest wordt gemeld dat de Kamer de wetsontwerpen betreffende de voorloopige begrooting en de vast stelling van het recruten-contingent heeft aan genomen. RUSLAND. De Petersburgskaja Gaseta zegt uit vertrouwbare bron te weten dat Goremykin reeds een door den Tsaar onderteekend decreet tot ontbinding van de Doema in handen heeft, dat hij zoo noodig in de Doema zal voorlezen. Van een andere zijde wordt echter medegedeeld dat een militaire deputatie, welke 29 Mei in Petersburg kwam en om ontbinding van de Doema verzocht, van den tsaar ten antwoord kreeg dat een dergelijke daad van geweld niet noodig was. NOORD-AMERIKA. President Roosevelt heeft een onderzoek bevolen naar de knoeierijen in den handel van ingemaakt vleesch. Daarover is een uitvoerig rapport uitgebracht door de heeren Reijnolds en Neill en wordt de wanriekende toestand der fabrieksplaatsen te Chi cago beschreven. De gebouwen zijn opgetrokken zonder achtte slaan op de eischen van licht, luchtverversching of gezondheid. De vochtige atmosfeer is doortrokken van de gruwelijke reuken uit het vuil, op de van bloed doorweekte rottende houten vloeren opgehoopt en ’t bedervende vleesch is rijk aan ziekte kiemen. Tuberculose komt buiten verhouding veelvuldig voor onder ’t personeel aldaar, verge leken bij andere categoriën van menschen. En dan worden bijzonderheden vermeld van de op de vloeren bijeengeschraapte en in voe dingswaren herschapen afval, welke ons inder daad niet uit de pen willen en ons letterlijk wee maken terwijl we dit schrijven. Al de New-Yorksche bladen hebben ’t rapport met zijne afschuwelijke bijzonderheden in zijn geheel afgedrukt. De berichtgever der Times twijfelt, of één Engelsch blad dit zal durven nadoen en dingen openbaar maken, »die wilden tot schande zouden strekken”. De Brooklyn Eagle zegt, dat de zaak nu is uitgemaakt en er geen andere uitspraak kan zijn dan«schuldig”. De New-York Times verwacht, dat de open baarmakingen op den Amerikaanschen uitvoer handel in vleesch en vleeschwaren verderfelijk wezen zal en dat er, om de schade duurzaam te doen zijn, geen beter middel ware dan tornen aan ’t ingediend wetsvoorstel. Te Kansas heeft generaal Nelson Miles gezegd dat de openbaringen van de ergerlijke toestanden te Chicago voor ’t leger niets nieuws bevatten. Indien, vervolgde hij, tijdens den oorlog met Spanje de noodige maatregelen genomen waren, zouden 3000 menschen gered zijn, maar aan ’t departement van oorlog wilde men van de klach ten over de slechte hoedanigheid der ingemaakte eetwaren nooit iets weten. Zelfs op de kansel geeft zich de algemeene verontwaardiging lucht. Aan den anderen kant hebben, luidens een bericht uit Chicago, de eigenaars van acht in- makerijen aldaar eene gezamenlijke verklaring openbaar gemaakt, volgens welke die inrichtin gen zindelijk zijn en hunne bereidingswijze De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt aan de Ingezetenen bekend dat er op Zaterdag den 9 Juni, 1906, des voormiddags te 10 ure eene Vergadering van den Raad dezer gemeente zal worden gehouden, teneinde te beraad slagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester voomoemd, T. M. ten BERGE. Punten van behandeling Notulen van de vorige vergadering. Mededeeling van ingekomen stukken. Adressen om afschrijving van Hoofdelijken Omslag, dienst 1906. Adres van het Bestuur der Afdeeling Fries land van den Ned. Bond van Gemeente- Ambtenaren, om adhaesie te betuigen aan een door den Gemeenteraad van Steenwijk ingezonden adres, betreffende eene pen sioenregeling van Gemeente-Ambtenaren. Wijziging der begrooting van het Stads weeshuis voor 1905. Resolutie van Ged. Staten, betreffende de ingezonden wijziging der verordening tot regeling van de jaarwedden enz. der onderwijzers aan de o. 1. scholen. Schrijven van Mej. M. Hellema, om een verlof gedurende zes weken, tengevolge ongesteldheid, met voorstel van Burge meester en Wethouders. Zij, die zich niet 1 Juli a.s. op dit blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. DE UITGEVER. Zoo zong onze Heije en wie stemt niet met den dichter in Ja, men zou geneigd zijn om de voorlaatste regel eenige uitbreiding te geven, door de wensch niet slechts tot ons eigen land te bepalen, maar tot alle menschen uit te strekken. Een man, een Man, een woord, een Woord, dat wekt vertrouwen en dit is noodig zal men inderdaad als menschen met elkander verkeeren. Er is in den laatsten tijd veel geweest, wat afbreuk deed aan dat ver trouwen in den regel was dit een gevolg van zwakke toegevendheid en deze mag geen recht van bestaan hebben. De goede broeder zin wil geene zwakheid, als is hardvochtigheid hem niet behoorende. Juist in het belang van allen eischt hij strenge controle tegenover ieder, niet het minst ook over zichzelven. En daarbij geloof in menschenadel, geloof ook in de goede bedoelingen van vele anderen. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. ’t Is Pinkster geweest. Het feest der broederschap is gevierd. Hebben de menschen, de christenen, iets van werkelijken broederzin in 't harte gevoeld en zich voorgenomen voor ’t vervolg den ander in werkelijkheid meer genegenheid toe te dragen, meerdere hulpvaardigheid te betoonen? Wij hopen ’t. Want bij al de lofwaardige eigenschappen van velen, kleven der menschheid nog tal van gebreken aan, zoo zeer met den broederzin in strijd. Men behoeft het onderzoek niet ver uit te strekken, om zich van de waarheid van het hier gezegde te overtuigen. Tal van omstan digheden, dagelijks voorkomende in eigen kring, onder kennissen, in handel en bedrijf, doen spoedig tot dezelfde conclusie komen. Hoe menigmalen ziet men zich niet bedrogen, be drogen ook in menschen, in wie men het grootste vertrouwen stelde. Hoe vindt de lasterzucht nog tal van aanhangers, die ijveren om den broeder zedelijk” te dooden, om daardoor zich zelven en anderen diets te maken hoe voortreffelijk men in eigen persoon is, om te roemen op deugden, welke men niet bezit. ’t Egoïsme, de zelfzucht, vindt nog immer te veel herberg. »Ben ik mijns broeders hoe der zoo fluistert de booze daarbinnen. Hij hebbe voor zich zelven toe te zien. En vol komen daarmede in overeenstemming verguldt men ’t kwaad, ja stoft er op als bewijs voor schranderheid, doorzicht of wat dies meer zij. Wilt ge een voorbeeld? Neemt den zooge- naamden handel. Een paard, opperbest, zonder gebreken. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 4. i 6. FRISO.

Friso nl | 1906 | | pagina 1