voor WORM en omliggende Gemeenten. J ZATERDAG 16 JUNI 1906. No. 25. Buitenlandsch Nieuws. Waarom »een O Midden-Europeesche tijd? Eerste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. tfiericht *1 i commissie leest, kan men zien, welke groote waarde men in Engeland aan deze toenadering hecht. Men zal den politieken kant van de betrekkingen tusschen de beide volkeren buiten bespreking laten. Koning Eduard heeft laten zal de meester antwoorden dat dit kunstje in het begin wel eenige uitwerking heeft ge had, maar dat gaandeweg het leven zich natuur lijk weder naar de zon geregeld heeft, zoodat reeds na een tiental jaren de Nederlanders op- weten, dat hij de vertegenwoordigers der pers nieuw even vroeg opstonden en naar bed gin- op Windsor Castle wenscht te ontvangen, waar gen als alle andere menschen ,,ïn dat opzicht,” zoo zal het dan verder heeten „maakt Neder land dus geen uitzondering het eenige ver schil is dat, als men op de klok afgaat, in Het bovenstaand artikel, voorkomende in de Oprechte Haarlemmer Courant van 9 Juni, zal wel instemming vinden. Wij kunnen ons niet voorstellen dat de Regeering werkelijk medegaat met den waan alsof men door verplaatsing der uurwerken willekeurig het leven kan verlaten of ver vroegen waardoor aan de Nederlanders per dag meer licht en meer tijd wordt gegeven. Donkere wolken kunnen een dag wel bekor ten, maar een Regeering zal het stukje niet klaar spelen om een dag langer te maken dan hij is. In een volgend artikel vraagt de O. H. Ct. Gaat de Regeering zelve wel met dien waan mede? Eerlijk gemeend of is het haar nu, even i als de Regeering in 4 896 maar te doen om I hoe dan ook, eindelijk te komen tot de zoo gewenschte eenheid van tijd, waardoor dan het toegeven aan dien waan haar geen groot offer schijnt. Zij zal later aantoonen, dat invoering van den M. E. tijd niet zal leiden tot vervroeging der dagverdeeling. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Te Groningen heeft zich wederom geval van houwer M. ernstig geval en is de toestand van patiënt in alle opzichten bevredigend. die in Frankrijk met zooveel ijver voor cL 1 vredesbeweging strijdt, heeft minister Thomson 9uuu iö u<XLy aia niuu uu uc mun aigaai, iu v Nederland alles een uur te laat geschiedtschijn baar staan de Nederlanders een uur later op en gaan zij een uur later te bed dan over al elders, en wanneer men leest, dat in Neder vloot, land een gebeurtenis op een zeker uur voor valt moet men er steeds op bedacht zijn dat in dat land de klok een uur te laat aan wijst.” Ziedaar wat alle meesters in alle landen in de volgende eeuwen aan de kinderen over Nederland zullen moeten leeren. Zal men niet lachen om het slimme Neder land Zal Nederland zich niet te schamen hebben over zijn mislukte slimmigheid nen, houdt stil, de conducteur ijlt naar den chef, rapporteert hem zijn onvrijwiligen gevangene. i van het geval in, let op de onverkwikkelijke positie van den Haagschen reiziger, geeft zich ook rekenschap DUITSCHLAND. De Duitsche troepen in Zuidwest-Afrika hebben wederom belangrijke verliezen geleden. Een afdeeling van majoor von Freyhold moest herhaaldelijk ageeren tegen een troep Hottentotten, die over 250 geweren beschikte. Twee officieren en 8 minderen wer den gedood, 3 soldaten licht en 7 zwaar gewond. Nu de oorlogsschepen steeds grootere afme tingen krijgen, moet het Noord-Oostzeekanaal aanmerkelijk verbreed worden. Eerst dacht men alleen met verwijding van de sluizen en verbreeding der wisselplaatsen te kunnen vol- staan, maar nu zal men volgens een verbeterd plan het kanaal ovpr zijn geheele lengte ver- breeden. Volgens hét gerucht wordt de bodem van het kanaal van 18 op 40 M., de waterspiegel van 40 op 107 M. gebracht. Ongeveer een der tiende deel van het kanaal heeft reeds deze af metingen. De onkosten hoort men schatten op 200 millioen mark, maar deze som schijnt te hoog te zijn. In den loop dezer week zullen commis sarissen der rijksregeering het kanaal bevaren om het nieuwe progam te onderzoeken. Door het Engelsch Duitsche comité, dat is gevormd om een betere verstandhouding tusschen Duitschland en Engeland te bevorderen, zijn thans de vertegenwoordigers der Duitsche pers uitgenoodigd tot een bezoek aan Londen. Onge veer 40 hunner zullen aan de uitnoodiging gevolg geven. De sociaal-democratische pers doet niet mee. Het program, dat den deelnemers I is toegezonden, is op acht dagen berekend en wijst een bijzonder groot getal festiviteiten aan. Als men de namen van de leden der feest- Zij, die zich met 1 Juli a.s. op dit blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. DE UITGEVER. een pokken voorgedaan bij den vleesch- Blok. Gelukkig is het geen is de toestand van den hiilp niets helpt. De trein rolt het station bin- Opmerking verdient echter, dat de man zich niet, doch zijn huisgenooten zich wel chef ziet het ernstige hebben laten inenten. ]Pt nn aP nnvprtwiktpliil Door de rechtbank te Leeuwarden is ze aan een déjeuner zullen deelnemen. FRANKRIJK. Baron Constant d’Estournel in Frankrijk met zooveel ijver voor de 1irv mii gevraagd, welke plannen de regeering had op net gebied van het marinewezen. Het antwoord van den minister luidde, dat ernstig werd ge dacht over verminderidg der uitgaven voor de De vereenigde socialistische Kamerleden hebben eene vergadering gehouden, waarin werd be sloten om bij de aanstaande Kamerdebatten over de algemeene politiek van Frankrijk ook de ontwapeningskwestie ernstig ter sprake te bren gen en voorstellen te doen om te geraken tot practische uitvoering van de denkbeelden omtrent de ontwapening. ENGELAND. De geruchten omtrent ont wapeningsvoorstellen, welke de regeering zou willen indien, nemen in den laatsten tijd een vaster vorm aan. De Standard deelt mede, dat er 48 batterijen artillerie, 10000 man infanterie, 20 transportcompagniën en een detachement ordonnansen zullen worden afgeschaft. Ook zal het marineprogram worden gewijzigd en zullen de pantserschepen van het type-Dread-nought niet worden gebouwd. RUSLAND. In de Doema-zitting van Dinsdag begon de afgevaardigde Wosowik voor te stellen, dat het Huis zijn zittingen niet zou afbreken vóór de agrarische wetgeving en de wetten over de burgerlijke gelijkstelling, de vrijheid des woords en de afschaffing der doodstraf waren aange nomen. De yoorzitter verklaarde, dat dit voor stel kon worden ingediend langs den bij het reglement van orde voorgeschreven weg, maar niet op de agenda van den dag geplaatst. Wo sowik verliet daarop, zonder zijn rede te ver volgen, het spreekgestoelte. Bij de later gevolgde bespreking over het reg lement van orde verhief graaf Heyden zijn stem tegen de uitlatingen van den constitutioneel-de- mocratischen afgevaardigdo professor Sjtsjepkin die had trachten te betoogen, dat de meerder heid in het parlement altijd het recht had de minderheid te onderdrukken. Graaf Heyden wees er op, dat de meerderheid kan verdwijnen. Maar hij beloofde alvast, dat als zijn partij de sterkste was, zij humaner tegen Sjtsjepkin zou optreden. Hij herinnerde aan de geschiedenis der Romeinen: in Rome trad altijd iemand op bij een triomftocht, die den triomfater gispte, opdat deze niet een al te hooge borst zou op zetten. Verschillende skadettten” deelen daarop mede, dat niemand hunner er aan dacht, de minderheid te willen onderdrukken, maar dat zij haar rechten zouden eerbiedigen. EGYPTE. Op aandringen van Britsche zijde zijn bij besluit van des Khedives ministerraad en in verband met het voorgevallene teAkabah 75 Inlandsche officieren van het Egyptische leger uit den dienst ontslagen. Aan de Daily Express schrijft men dienaangaande uit Cairo, dat toen onlangs tusschen Turkije en Engeland vijande lijkheden op het punt van uitbreken schenen, er onder de officieren van het Egyptische leger een wijdvertakte samenzwering tegen de Engel- schen gesmeed werd. COREA. Naar aan de Daily Telegraph uit Tokio gemeld wordt, ziet de toestand in Zuid- Corea er voor de Japanners minder gunstig uit. De opstandelingen hebben Tamjang vermeesterd en trachten Naidzjoe te bezetten. De beweging is formeel tegen de Japansche overheersching gericht. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Bij de Tweede Kamer is thans een wets ontwerp ingediend tot invoering van een wet- telijken tijd. Men mag dus verwachten dat eindelijk aan den verwarden toestand een einde zal komen, die gedurende 44 jaren hier te lan de geduld is geworden. De vraag zal nu maar zijn welken tijd men tot den rang van wettelijk zal verheffen. Met een kort woord zij hier herinnerd dat de quaestie der tijdregeling haar ontstaan te danken heeft aan het door een internationaal congres aangenomen stelsel, volgens hetwelk het aardoppervlak door 24 meridianen in 24 gelijke deelen verdeeld wordt, in strooken dus die zich uitstrekken van pool tot pool, en boven welke de zon haren dagloop zich achtereenvol gens gedurende een vol uur bevindt. Elke strook heeft haar eigen tijd en wel zoo, dat het daar juist 42 uur op den middag is, als de zon zich in het midden der strook bevindt. De tijd van een uur, dien de zon noodig heeft om over eene strook heen te gaan is dus voor elke strook van 44tot 4 21/2 uur. Verlaat de zon een strook om 4 2r/s uur dan treedt zij in de volgende strook waar de klok op dat zelfde oogenblik ll1/2 aanwijst. Op één zelfde oogenblik wijzen alle groote wijzers van de uurwerken over de gansche aarde naar dezelfde minuut, de kleine wijzers zullen in elke strook het uur aanwijzen dat met den zonnestand overeenkomt. Leest men in ’t vervolg van eene gebeurtenis die ergens op aarde te 4 2 uur voorviel, dan weet men dat op dat oogenblik de zon in die strook op haar hoogst stond. Overal zal de tijdaan wijzing in verband met den zonnestand gelijke beteekenis hebben. Thans zijn nog niet alle Rijken in alle werelddeelen aan deze tijdregeling aangesloten maar onmiskenbaar gaat het daarheen, en dan zal, hetgeen hierboven beschreven is, over de geheele aarde gelden. Over de ge heele aarde behalve voor NederlandIndien althans het voorstel der Regeering tot invoe ring van den Midden Europeeschen tijd tot wet zal worden verheven. In ons land zal dan bij uitzondering de zon haar hoogsten stand niet bereiken tusschen 4 4 Va en 12ys uur, maar tusschen 12r/a en 1 y2 uur. In alle schoolboeken over de gansche wereld zal steeds bij de uiteenzetting dezer eenvoudige en voor ieder kind gemakkelijk begrijpbare tijdregeling, ééne uitzondering moeten vermeld worden, en wel voor het Koninkrijk der Nederlanden 1 En als dan naar de reden daarvan door de kinderen zal ge vraagd worden, zal de meester antwoorden, dat men dat in Nederland zoo gedaan heeft om dat men meende op die wijze 40 minuten vroeger te kunnen opstaan en naar bed gaan dan overal elders in de wereld, dat dit zooveel besparing van kunstlicht zou geven, dat het leven nergens zoo goedkoop als in Nederland zou zijn, en dat daarom Nederland op den duur alle an dere natiën de baas zou worden. En als dan verder zal gevraagd worden hoe het daarmede in Nederland zal gegaan zijn, en of men er nu werkelijk neg altijd 40 minuten vroeger op staat en naar bed gaat dan overal elders, dan de vroegere notaris S aldaar, alleen wegens verduistering ten nadeele van den heer Visser, veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf onder aftrek van de preventieve hechtenis. De dir.-gen. der post, en tel. maakt bekend, dat postzegels van l?1^ zijn ver krijgbaar gesteld op alle post-, bij- en hulp- postkantoren, alsmede bij de rijksdepothouders. De Leeuwarder Gemeenteraad heeft, op voorstel van B. en W. besloten, aan de Koningin een adres te richten, waarbij, naar aanleiding van het gerucht, dat het pas in 1903 versterkte garnizoen eerlang weer zou worden verminderd, wordt verzocht, het garni zoen althans op de tegenwoordige sterkte van twee bataljons met den regimentsstaf te laten blijven. Men meldt aan De Courant: Ieder die de rivier Den Rijn kent, met op sommige plaatsen zeer sterke bochten, en juist hierdoor verrassende stroomingen, weet, wat het zeggen wil, er een grooten afstand in te zwemmen. Verleden jaar is het den Arnhemschen zwemmer, den heer A. J. Zijlstra, (lid der firma Zijlstra Rupp), gelukt, onder belang stelling van honderden en honderden toe schouwers, den grooten afstand te zwemmen van het Malburgsche veer tot het Drielsche veer. Dit seizoen zal de heer Zijlstra den enormen afstand zwemmen van Looveer (bij Huissen), tot Arnhem, schipbrug. Indien zijn laatste krachten het toelaten, zal hij doorzwemmen tot het Drielsche veer om te trachten, zijn record van het Malburgsche veer tot het Drielsche veer, verleden jaar in twee uur volbracht, te slaan. Met groote belangstelling ziet men den uit slag van dezen zwemtocht tegemoet. Als een curiositeit in de faillissements- wereld mag wel vermeld worden de slotuit- deelingslijst in een faillissement van een Hagenaar, wiens schuldeischers, die te zamen te vorderen hadden f 4 7.842.58, een half procent hunner vorderingen mogen komen halen bij den curator. Totaal krijgen zij dus uit betaald ruim f 89.Enkele gelukkigen staan op de lijst aangeteekend voor de kapitale som vap één cent. Oorlog tegen musschen. In de gemeente Schijndel wordt thans een verdelgingsoorlog tegen musschen gevoerd. De afdeeling aldaar van den Noord Brabantschen Christelijken Boerenbond, die een halven cent premie voor elk musschenei en een cent voor eiken musch uitloofde, heeft langs dien weg reeds f 30 uitgegeven en zal die premie nog tot twee centen per musch verhoogen. Of op die manier de landbouw zal worden gediend, moet de tijd leeren. Een onaangenaam reisje. Op een der laatste dagen van de voorlaatste week is aan een Hagenaar, reizende van Rotterdam naar zijn woonplaats, in een coupé 4 e klasse der H. IJ. S. M., het volgende avontuur over komen. Zich eenige oogenblikken in de retirade verwijderd hebbende, zag hij zich plotseling den terugweg afgesneden. Het deurtje wilde niet open, er was geen ver wikken noch bewegen aan. Hevig gestommel en gebons op de deur doet den conducteur toesnellen. Maar ook met vereende krachten gaat de deur niet open. Meer en meer nadert men het station Den Haag. De slagen, rukken, horten, stooten worden verdubbeld, verdriedubbeld medepassagiers komen te NIEUWS-'EN ADVERTENTIEBLAD i

Friso nl | 1906 | | pagina 1