voor WORKVM en omliggende Gemeenten. 1 1 1W Aan Lezers van FRISO ”rme ,ersade'za“l- Eu de heer PierMn' wordt bericht dat voortaan, gedu rende de Kamerzittingen, een Populair Overzicht der handelingen zal worden gege ven. Deze overzichten zullen geheel in neutralen geest en populairen vorm worden geschreven. Kamer-Overzicht. Eerste Jaargang. ZATERDAG 23 JUNI 1906. No. 26. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. en 1 Pokken in Friesland. Woensdag is een Uitgave van T. GAASTRA Bz., firmaH. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. maken. Met een heer Lely vooral wees op het van dit wetsontjverp, dat in fla- i ons Waterstaatsrecht, een betoog, waarbij de heer Hennequin, die staatsbedijking bepleitte, zich scheen aan te sluiten. Hiertegenover hadden een paar andere Zeeuw- i en 1 Fruitier, slechts lof voor dit ontwerp en voor ’s ministers doortastendheid. De minister zelf scheen ook wel iets van de bestaande bezwaren te voelen, maar van oor deel te zijn, dat deze op ’t oogenblik voor den drang der noodzakelijk moesten wijken. Of de regeering de onderhoudsplichtigen al aan sprak en tot herstel trachtte te dwingen, daar mee was de Bathpolder niet geholpen, want met dagvaardingen en dwangbevelen waren geen gaten in dijken te stoppen. En behalve de Bathpolder liep ook de spoorwegdam en daarmee een treinverbinding met het buitenland gevaar en dat rechtvaardigde het ingrijpen van de regeering. Bovendien was het nog twijfelachtig, of men er in slagen zou langs gerechtehjken weg tot herstel te dwingen. Maar de minister wilde zich daarover niet verder uitlaten, uit vrees onderhoudsplichtigen een wapen tot verzet in handen te geven. De heer Lohman scheen daarvan ook nog niet zoo heel zeker en betwijfelde het bestaan van een plicht van Gedeputeerden om het herstel van een polderdijk te gelasten. Maar er bleken bovendien ook nog wel meerdere voorstanders van de subsidie behalve de twee Zeeuwen en het wetsontwerp werd dan ook ten slotte met 42 tegen 37 stemmen goedge keurd. Na deze Zeeuwsche beslommeringen wijdde de Kamer nog een oogenblik hare aan dacht aan verdere regelingen in verband met het arbeidscontract, waarbij een amendement Schaper behandeld en verworpen werd. En ten slotte werd haar door den heer Schaper en zijne partijgenooten nog een motie voorgezet, waarbij, met het oog op de uitbreiding der arbeidswetgeving de noodzakelijkheid eener afzonderlijke rechtspraak werd betoogd. Maar daaraan zal zij later beginnen. DUITSCHLAND. Aan het feestmaal der «Norddeutsche Regatten Verein” te Cuxhaven zei keizer Wilhelm, als antwoord op een op hem uitgebracht »hoch”, dat de reusachtige ontwikkeling der Duitsche handelsvloot hem veel vreugde veroorzaakte. Het eerst noodige echter is, dat er vrede zij. God heeft ons tot nu vrede geschonken, en wel een vrede met eere. Hopen wij, dat Hij dien ons ook in de toekomst schenken moge. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. DE UITGEVER. in onze provincie geconstateerd en wel bij een schippersvrouw in de gemeente Leeuwarderadeel De heer Uffelie, arts te Leeuwarden, werd Dinsdagavond geroepen bij het kind van een schipper, aan boord van een tjalk, liggende onder Snakkerburen in de Dokkumer Ee (gem. Leeuwarderadeel.) Volgens den schipper had het kind stuipen, doch dr. Uffelie consta teerde dat zich teekenen van infectieziekte voordeden. Op zijn vraag of er meer zieken waren, antwoordde de schipper dat zijn vrouw die beneden lag, niet wel was, De vrouw onderzoekende, vermoedde dr. U. met een licht geval van pokken te doen te hebben, welk vermoeden Woensdagmorgen juist bleek te zijn. j Direct werden alle voorzorgsmaatregelen genomen om verspreiding te voorkomen. De tjalk behoort thuis te Wildervank, kwam met basalt geladen uit Gorinchem en was op weg naar Dokkum. Bij de Woensdag in het district Leeuwarden gehouden herstemming voor twee leden van de Provinciale Staten zijn uitgebracht 6148 stemmen. Gekozen zijn de heeren K. P. W. Besuijen (S -D.), die 3233 stemmen en mr. J. M. van Hettinga Tromp, (Lib.) die 3019 stemmen verkreeg. De heer F. Dekenga (S.-D.) verwierf 2888, de heer mr. E. Schaafsma (Lib.) 2998 stemmen. Naar De Tel. verneemt, is het gevoelen van de commissie van onderzoek naar den toestand aan de Amsterdamsche Beurs, dat niet direct tot ontruiming geadviseerd zal worden, maar dat men, zij het ook met in grijpende maatregelen, als het dichtmetselen van bogen en het aanbrengen van verster kingen hier en daar in de fundeering, den toestand nog hoopt te redden. Van 2 Mei af zijn van het eiland Texel bijna 28000 lammeren verzonden, die gemid deld f 14 per stuk hebben opgebracht. De afzet van lammeren bezorgt jaarlijks aan de w'ol vee-boeren de voornaamste ontvangsten. Die van dit jaar kan aangemerkt worden als een van de allerbeste. Nu de H. IJ. S. M. aan het publiek heeft verzocht op de perrons en in de treinen niet te spuwen, heeft de directie, teneinde zooveel mogelijk te voorkomen, dat het per soneel niet het slechte voorbeeld geeft, daar aan het tabakspruimen verboden. Het drukfoutenduiveltje heeft de N. R. Ct. een poets gebakken, wyelke het blad zelf, daar het te laat was om verbetering aan te brengen, op een andere plaats herstelt. De Parijsche corr. had over dr. Kuyper’s bezoek aan Parijs schrijvende, hem «onze roemruchtige Staatsman” genoemd. En wat stond er: «roemzuchtig”. Zooals kleine kinderen plegen te doen, was ’t 2 jarig kindje van den kleermaker J. G. te Herten langs den weg gaan zitten spelen met kleine steentjes. Spoedig verzeilde een dezer steentjes in ’t mondje en van daar in ’t keeltje van den kleine. Ondanks de hopelooae pogingen van den toegesnelden vader om ’t steentje te verwijderen, stikte ’t kind onder zijn handen. De voermansknecht J. van Baars uit Wehl, die Zondagnacht op de kermis te ’s Heerenberg zoo ernstig is gestoken, is in ’t Ziekenhuis te aan de bekomen verwondingen over- De dader is gearresteerd. De rechtbank te Arnhem veroordeelde spaarbank en de heer de Klerk had alleen het bedrag van het staangeld verlaagd willen Maar evenals tegen het amendement Troelstra had de minister ook tegen deze beide amen dementen overwegende bezwaren ingebracht. En de Kamer toonde het met hem eens te zijn en verwierp de amendementen alle drie. Vooraf had zij nog art 2639v, dat het maximum van den geldigheidsduur der over eenkomst vast stelt, behandeld en daarin op voorstel van den heer Troelstra deze veran dering gebracht dat alleen de werkman de bevoegdheid heeft het contract op te zeggen en dat wel na 5 jaar inplaats van na 2 jaar, als het ontwerp wilde, maar met inachtneming van een opzeggingstermijn van 6 maanden. En ook art. 1639w, regelende de bevoegdheid van den kantonrechter om hebcontract wegens gewichtige redenen te ontbinden, had zij nog gewijzigd, overeenkomstig twee amendementen van den heer Aalberse, die door den minister waren overgenomen. Na het artikel betreffende het staangeld, dat haar heel wat tijd gekost had, kwam nog het. artikel betreffende de uitbetaling van loon in vreemde munt in behandeling. Het re- geeringsartikel wilde die alleen toelaten wanneer ket in reglement of overeenkomst bepaald was. Maar de Limburgsche afge vaardigden wenschten ze onbeperkt toe te laten, onverminderd het recht van den Ne- derlandschen arbeider, .om uitbetaling in Nederlansch geld te vorderen. En de Kamer besloot dienovereenkomstig en nam het voor gestelde amendement aan. Het eigenlijke Arbeidscontract was hiermee afgedaan. Er bleven nog slechts eenige bepalingen in bestaande wetboeken te wijzigen om die met de nieuwe in het Arbeidscontract in overeenstemming te brengen en enkele nadere regelingen omtrent een en ander te maken. Op voorstel van den heer van Veen werd de termijn voor verjaring van het recht op loon, tot den algemeenen termijn terug gebracht. En het collectief Arbeidscontract werd zonder tegenstand aan de bevoegdheid van den Kantonrechter onderworpen. En hierna keerde de kamer zich eens naar andere aangelegenheden. Veel is zij niet van plan meer voor de zomervacantie af te doen. Zij begint de heerlijke zomerlucht te ruiken en verlangt naar bevrijding uit de duffe en Keizer Wilhelm sprak ook zijn groote ver heugenis uit over het herstel van den rijks- kanselier prins Von Billow, die een groot aan deel heeft gehad aan het vredeswerk. De keizer zeide, zich gelukkig te achten, dat prins Von Bïdow zich weer in een goede gezondheid ver heugen mag, waardoor ’s Keizers eerste raadsman tot het welzijn des rijks zijn veelomvattende taak zal kunnen volbrengen. De Keizer, zijn rede vervolgend, zei dat het groote nut der watersport gelegen is in het feit, dat daardoor flinke, krachtige mannen worden gevormd en sprak de hoop uit, dat het vader land eene schoone toekomst tegemoet moge gaan, doordat alle flinke Duitsche mannen zullen doen wat zij vermogen, om het vaderland groot te hoera voor de watersport eindigde Z. M. zijn redevoering. FRANKRIJK. De rede, waarmee Clémenccau Maandag in de Fransche Kamer den aanval beantwoordde, welke Jaures eenige dagen ge leden op hem heeft gedaan, heeft hem een schitterend succes verschaft. Clémenceau begon I met zijn respect te betuigen voor het groote I redenaarstalent van Jaurès en voor diens edele geestdrift voor sociale rechtvaardigheid. «Hij spreekt”, zei C., «van een vrije hoogte, omgeven door schitterende droombeelden; ik spreek in de vlakte, vandaar het verschil in onze opvat tingen.” En hij vervolgde: «waarvan beschul digt men mij Ik zou de arbeidersklasse erger onderdrukt hebben dan eenig ander reactionair ministerie Waar en wie is die arbeidersklasse I Zijn de ware vertegenwoordigers der arbeiders klasse die stakers, welke in het Noorderdeparte- I ment den luitenant Latour gedood en de huizen hunner kameraden in brand hebben gestoken Hij vertelde vervolgens, wat hij in hetstakings- gebied had gezien en welke instructies hij had gegeven en voegde Jaurès toe«Er heerscht een groote dwaling van welke gij de arbeiders moet bekeeren, de dwaling, dat het recht van staking hetzelfde is als het recht op den knuppel I” Herhaaldelijk werd Clemenceau door stormachtige toejuichingen verhinderd verder te gaan. «Stel u voor”, zei Clémenceau weer tot Jaurès, «dat ge minister van binnenlandsehe zaken waart. Zoo’n ongeluk kan zoo spoedig komen. (Onbedaarlijk gelach). Uw prefect telegrafeert u «de stakers plunderden het huis van een arbeider 1 Zoudt gij geen troepen zenden Wat zoudt ge doen De gansche Kamer riep Jaurès toe, dat hij zou antwoorden, maar deze schudde het hoofd. Clemenceau las toen rapporten voor, waaruit bleek, dat bij de botsingen de soldaten geen arbeiders gewond hebben. «Ook de soldaten zijn kinderen des volks,” zei hij, «zonen der arbeidende klasse 1” En tot de socialisten gewend vervolgde hij «Gij hebt meer invloed op de arbeiders dan ik, want gij hebt bij hen verwachtingen opgewekt, welke ik ook gaarne zou opwekken, als mijn verstand mij zulks niet verbood. Uw plicht is het, de buitensporigheden der arbeiders te gispen; waarom doet ge dat niet? ENGELAND. De Standard verneemtOf schoon de Engelsche regeering nog niet gereed is, verklaringen aan Rusland te doen betreffende de gebeurtenissen te Bielostock, vroeg staats secretaris Greij aan den gezant te Petersburg volledige inlichtingen. In kringen, ook buiten Londen, wordt open lijk de meening geuit, dat het bezoek van de Engelsche vloot aan Rusland feitelijk onmogelijk is, alsvorens de Russische regeering snel stappen doet om zich in de oogen van Europa te reha- biliteeren NOORWEGEN. Koning Haakon en zijn ge malin zijn Dinsdagavond bij Drontheim bij prach tig weder aangekomen om te worden gekroond. De intocht des Konings was indrukwekkend door haar eenvoud. De aankomst had plaats van de Fjordzijde op het jacht Heimdal, geës corteerd door de Noorsche Oorlogsschepen. Achter het koninklijk paar kwam het Kroon- prinsje, gedragen op den arm van een marine- p officier. Kmmenk De ontvangst was zeer hartelijk, de geheele I leden stad vlagt. Alleen trok de aandacht de geheele afwezigheid van de militaire muziek. A. V. g boterhandelaar te Nijmegen, wegens het niet plaatsen van het woord «margarine” op de wettelijk voorgeschreven wijze, met vernietiging van het vonnis van den kanton rechter te Nijmegen, tot f 600 boete of 4 tweede geval van pokken maanden gevangenisstraf. warme die nog naast het andere werk ook het ont werp betreffende de wijziging van de Perso neele belasting wilde behandelen, kreeg dan ook nul op het request. Maar aan een ontwerp, dat het ongelukkige Zeeland hulp moest brengen, kan zij zich natuurlijk niet onttrekken. Voor die hulp zelve scheen ze echter maar bitter weinig te voelen. De Regeering stelde voor een sub sidie van f 250.000 te verleenen voor de bedijking van den eersten Bathpolder. En een groot deel der Kamer meende, dat het niet op den weg der regeering lag het herstel van de dijk om den polder te steunen, maar I dat de grondeigenaren verplicht waren die te i herstellen en dat. wanneer deze hun plicht staangeld bestendigd. nje(. nakwamen, de Gedeputeerde Staten van wees daarop het Zeeland moesten ingrijpen. Zoo redeneerden door dit ontwerp niet de heeren Van Foreest, Van Hal. Lely en sociaal-democraten de Waaj Malefijt. De heer Van Hal achtte verboden I bovendien het voorgestelde werk lang niet Dat ging echter niet, meende voldoende De arbeider had toch al ver- klakkeloos zouden zijn weggeworpen zijn loon, recht terwijl de aJ van L— En daartegenover miste de patroon zelfs de granten strijd is met De heer Limburg had zoover niet willen gaan en alleen den werkgever ook een soort staangeld willen doen storten bij de Bijkspost- sche afgevaardigden, de heeren Lucassen De Kamer heeft het i Immers de minister wees daarop bestond reeds en was uitgevonden. Maar de hadden het zoo graag afgeschaft en willen zien. Dat ging echter niet, meende voldoende en was overtuigd, dat de 2*/2 ton de minister. De arbeider had toch al ver- klakkeloos zouden zijn weggeworpen en er schillende voorrechten bij wanbetaling van den later nog wel 6 ton noodig zouden blijken, patroon, n. 1. preferentie voor r"~ 2 op een hooger loon en een schadevordering. onmatige normale middelen van executie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD A- i

Friso nl | 1906 | | pagina 1