I Bekendmaking. Bekendmaking. Brandgevaar door hooibroeien te voorkomen, Eerste Jaargang. ZATERDAG 30 JUNI£1906. No. 27. Officieel Gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Woensdag werden te Huizen 5000 stuks ansjovis per span (2 vaartuigen) aan gevoerd, te Urk door 58 vaartuigen 160.000 stuks en te Medemblik bedroeg de vangst per vaartuig nog 1200 stuks. Uit Ulrum schrijft men aan het N. v. h. N. dd. 26 Juni. Heden zijn aan boord van het tjalkschip De goede trouw, schipper H. Heida, 2 geval len van pokken geconstateerd en wel bij een klein kind en bij een schoonzuster van den schipper. Dit schip heeft gebuurt met De Familietrouw, schipper Koers, onder Leeuwar- deradeel, aan boord van welk schip gelijk men weet, ook pokken zijn voorgekomen. «De goede trouw” is geladen van Leeuwarden ge komen, naar Ulrum en had grint in voor Kloosterburen. Vandaag is de inspecteur de heer Oosterbaan, hier geweest. Het schip ligt geheel afgezonderd en wordt natuurlijk streng bewaakt. Onder overgroote belangstelling is Woens dagmiddag te half vier op de werf der Neder- landsche Scheepsbouw-Maatschappij te Amster dam het stalen schroefstoomschip Rembrandt” te water gelaten. Reeds lang vóór den vastgestelden tijd waren de tribunes en het open terrein dicht bezet. Op een met bloemen, planten en draperieën gesierde tribune, bevonden zich de directeu ren der maatschappij «Nederland” en der Nederlandscbe Scheepsbouw Maatschappij met hunne dames, terwijl op een vooruitstekend balcon mejuffrouw Laurence Marie op ten Noort stond, dochter van den oudsten direc teur van de «Nederland”. Een electrische schel weerklonk. Een oogen- blik heerschte een ademlooze stilte onder de veelhoofdige menigtetóen knipte mej. Op ten Noort ’t laatste den draad door, die het schip hield, en statig gleed de «Rembrandt” onder het gejuich der duizenden en hetspeleu van ’t «Wien Neêrlands Bloed" van Zaag man's kapel in het water. De traditioneele flesch champagne, die met ’n elegante zwaai tegen den romp werd ver brijzeld, bezegelde den doop. De «Rembrandt" is het eerste van een drietal schepen, waarmede de Stoom vaart-Maat schappij «Nederland” den passagiers- en mail dienst van Amsterdam op Batavia uitbreidt. Het is het grootste schip, dat tot dusver op de werf van de firma Goedkoop is gebouwd; ook het grootste schip dat ooit te Amsterdam op stapel werd gezet. Dure kersen. Uit Dreumel wordt aan de *s H. Ct. geschreven De kersenoogst is hier totaal mislukt. De boomgaarden worden dan ook niet verpacht. Een, die reeds verpacht was, toen hij in vol len bloei stond, voor ongeveer f 300, heeft aan geplukte kersen het plukloon nog niet opgebracht Een andere, die jaren aaneen voor f 500 is gegund, heeft den pachters anderhalf mandje kersen opgobracht; zegge anderhalf mandje voor f 500. Eergisteravond werd naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis overgebracht een jong meisje dat in bewusteloozen toestand was aangetrof fen in een trein uit Utrecht, die ongeveer half tien uur aan de Weesperpoort was aan gekomen. Het jonge meisje, dat naar schatting twin tig jaar is, had in een harer zakken een briefje waaruit bleek, dat zij in Amsterdam woon achtig is. De familie werd gewaarschuwd. Om middernacht was zij nog niet bij kennis. Woensdagochtend trok het de aandacht van den vleeschhouwer B.( dat de woning van zijne buurjuffrouw W., aan den Grondheeren- dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 niet langer getwist kon worden en dit te Rennes j dan ook onwettiglijk geschied was. Vervolgens ging hij de verschillende beschuldigingen na te Rennes tegen den kapitein ingebracht, weidde breedvoerig uit over *t borderel, en stelde den arbeid der door *t Hof met het onderzoek er van belaste experts tegenover het duistere stel sel van Bertillon. Het was nu bovendien aan ’t licht gekomen, betoogde hij, dat de heer Bertillon, zijne redeneeringen gegrond had op een vervalscht borderel, immers het was nu door verschillende omstandigheden en vooral door de ontdekking eener photographie van den vroegen staat van het document bewezen, dat dit, volgens gene raal Mercier nog altijd het hoofdbewijs tegen Dreyfus door ’t aaneenplakken der stukken en verschillende manipulatiën zoodanig van aanzien veranderd was, dat de daarop gebouwde gevolg trekkingen van Bertillon moesten vervallen. De procureur-generaal achtte dit een «nieuw feit” bij uitnemendheid, hetwelk het Hof mede ten grondslag van zijne beslissing nemen zou. ENGELAND. In antwoord op eene vraag, aangaande het bezoek der Britsche vloot aan de Oostzee en de te kennen gegeven meening, dat die geen Russische havens behoorde aan te doen, op grond dat zoodanig bezoek zou worden opge vat als eene demonstratie tegen de cónstitutio- neele beweging in Rusland, heeft minister Grey in ’t Lagerhuis verklaard, dat overeenkomstig de tegenwoordige schikkingen de vloot gedurende haren tocht in de Oostzee vier Russische havens zal aandoen op nog niet bepaalde datums tegen ’t einde van Juli en in ’t begin van Augustus. Naar ’t mij toeschijnt”, zeide de minister, «kan er geen sprake van wezen, dat het reeds eeni- gen tijd geleden beraamde vlootbezoek kan wor den aangemerkt als in eenig verband, welk ook, te staan tot Ruslands inwendige aangelegenheden of eenigen invloed daarop zou kunnen hebben. Zulke bezoeken gedurende de zomertochten der vloot zijn tot nog toe steeds beschouwd als een gewone beleefdheid aan ’t land en het volk in welker nabijheid de vloot zich begeven heeft.” Dinsdag heeft de lord mayor de Duitsche journalisten aan een dejeuner ontvangen waarbij de minister Bryce in eene rede gewaagde van de bestendige gevoelens van verwantschap tus- schen Duitschland en Engeland, welker belan gen, zeide hij, nooit met elkaar in strijd waren geweest. De minister kwam op tegen de po gingen van vaderlandlievende heethoofden om eene vriendschap te storen, welke bevorderlijk was aan den vooruitgang der twee natiën. Vriendschap voor de eene natie beteekende geen wantrouwen jegens eene andere. De Duitsche ambassadeur voerde in gelijken geest het woord. HONGARIJE en OOSTENRIJK. In de Oosten- rijksche Regeeringskringen schijnt men zich nogal eene rede aan te trekken door den Hongaarschen minister van Koophandel Kossuth, als voorzitter der commissie van onderzoek naar de wensche- lijkheid van een kanaal tusschen de Theiss en den Donau, deze dagen gehouden. De heer Kossuth verklaarde namelijk, dat Oostenrijk er op uit was «Hongarije te worgen” en dit ook zou kunnen gelukken indien Honga rije verzuimde zich van Oostenrijk onafhanklijke verkeerswegen te verschaffen. Hongarije moest werwaarts de oogen slaan en naar Galatz en Fiume. Daar nu de Douane-eenheid met Oosten rijk eerst in 1917 zou afloopen en dit landvoor dien tijd geen vijandige maatregelen nemen kon, moest, meende de heer Kossuth, Hongarije zich dien tusschentijd ten nutte maken. RUSLAND. Maandag zijn in de Doema weer heftige tooneelen voorgevallen. Na een rede van Aljadin, die de Regeering scherp aanviel over haar nalatigheid tegenover de noodlijdende be volking, stond minister Stolipin woedend op en riep uit dat geen minister, die achting heeft voor zichzelf, zulke aantijgingen zou kunnen beantwoorden. De Doema-leden overstelpten toen den minister met beleedigende uitroepen en scheldwoordenhet centrum en de rechterzijde deden niet mee, hoewel zij ook niet de minste sympathie voor Stolipin toonden. Dat het overigens nog niet rustig is in ’t land, al wordt dit ook officieel verzekerd, blijkt wel uit een bericht dat Maandagmiddag de kas van de Z.-Russische Bank te Moskou door vier ge wapende mannen is meegenomen, vóór de politie ’t hun kon verhinderen. Uit de militaire gevangenis te Sebastopol zijn bijna 80 soldaten ontsnapt. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der Gemeente WORKUM Gelet op de artt. 26a en 43 der verorde- dening omtrent de openbare orde en veilig heid in de gemeente, waarbij o.m. strafbaar wordt gesteld, het klimmen op de muziek tent en het storen of hinderlijk zijn alleen of in vereeniging met anderen eener openbare muziekuitvoering; Doen te wetendat deze artikelen streng zullen worden gehandhaafd en de overtreders zich zelven de gevolgen zullen hebben te wijten. Wij vertrouwen, nu de muziektent geplaatst is, en er wederom muziekuitvoeringen zullen worden gehoudenop aller medewerking, opdat het beoogde doel volkomen tot zijn recht komt. Workum, den 18 Juni 1906. Burgemeester en Wethouders voomoemd, T. M. ten BERGE, Burgemeester. J. OUDEBOON, Secretaris. De Burgemeester der Gemeente WORKUM Gelet op eene aanschrijving van den Staats- raad-Commissaris der Koningin in deze pro vincie Wijst bij dezen de ingezetenen op het groote belang allereerst van henzelven, om het en vestigt de aandacht op den inhoud van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij verschillende straffen zijn gesteld, o.a. tegenover hem, aan wiens schuld, waar onder is te verstaan nalatigheid, onvoor zichtigheid, gebrek aan voorzorg, achteloos heid enz. brand is te wijten. Workum, den 27 Juni 1906. De Burgemeester voomoemd, T. M. ten BERGE. dijk no. 32 te Rotterdam, gesloten bleef. Hij verschafte zich toegang en vond de juffrouw bewusteloos op den vloer liggen, bedwelmd door gas, terwijl de gaskraan open stond. Met de hulp van een geneesheer slaagde men er in het bewustzijn bij de juffrouw op te wek ken. De Commissaris der Koningin in Fries land heeft een schrijven aan de burgemeesters gericht, om hunne medewerking in te roepen ter voorkoming van brandgevaar door hooi- broei. Hij noodigt hen uit de aandacht der ingezetenen te vestigen op het groote belang, dat in de eerste plaats voor hen zelven er in is gelegen, om bedoeld gevaar te voorkomen, en tegelijkertijd hen uitdrukkelijk te wijzen op den inhoud van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij onder anderen zij, aan wier schuld, waaronder is te verstaan nalatig heid, onvoorzichtigheid, gebrek aan voorzorg, achteloosheid enz. brand is te wijten, met verschillende straffen worden bedreigd. Men schrijft aan de Tyd: Sedert 3 maanden wordt geheel het Noorder kwartier afgereisd door een 20 a 25-jarig heertje. Hij geeft zich uit voor oogendokter, spreekt Fransch. Duitsch, Hollandsch door elkaar, onderzoekt uw oogen met een ver grootglas, spreekt van «vrienden” onder de hooge geestelijkheid en de priesters, laat u bergkristal zien, waarvan, volgens een nieüwe vinding, brillen gemaakt worden, geeft u een bril en vraagt geld. Men heeft hier met een brutalen oplichter te doen. Toen de lanbouwer S. Abbring. wonende in de Nieuwendammermeer, Dinsdagmorgen op de markt te Purmerend zijn wagen een eindje voorttrok, om daarop eenige goederen te laden, zakte hij ter hoogte van ’t Gasthuis plotseling inéén en was bijna onmiddellijk een lijk. Hij werd ’t gesticht binnengedragen, waar de dokter den dood constateerde. De man leed aan een hartkwaal. Maandagnamiddag geraakte de landbouwer H. Willems van Echterbosch, oud 40 jaren, ongehuwd, onder de gemeente Roosteren, onder de beladen hooikar. Hij bekwam hierdoor zulke inwendige kneuzingen, dat hij spoedig aldaar overleed. Geestelijke en geneeskundige hulp kwamen te laat. Het lijk werd naar Echt vervoerd, alwaar dokter Sonnen de lijkschou wing verrichtte, waarna het naar Echterbosch vervoerd werd. Naar aanleiding van het droevig geval in het legerkamp bij Zeist schrijft de N. Koerier het volgende, dat zeer zeker beharti ging verdient: Een ongeluk door het vuur des bliksems is voorzeker altijd mogelijk, maar toch in dit geval mogen wij met ernst vragen of er geene zware verantwoordelijkheid drukt op het legerbestuur. Het kamp ligt midden in de vlakte; bij onweer zijn de tenten de hoogste punten, dat gevaar had voorzien en voorkomen moeten worden. Wanneer dit de eerste maal was, dat in een kamp zulk ongeluk gebeurde, zou men van verrassing kunnen spreken. Maar een Roermondenaar, die als milicien in het kamp van Zeist verbleef, zag voor een paar jaren ook een man doodslaan, die de wacht had dicht bij een zeer hoogen vlagge- stok, die wel den bliksem trok maar niet leidde. Men was dus gewaarschuwd. Waarom niet enkele bliksemafleiders in het kamp geplaatst. De verantwoordelijkheid opsporen als het ongeluk gebeurd is, geeft geen herstel aan het diepgetroffen huisgezin. Maar men kan althans bereiken, dat onze Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. DUITSCHLAND. In Duitsch Zuidwest-Afrika begint men wel eenigszins verlegen te zitten met de ongeveer 10000 Herero’s, meestal vrouwen, welke men gevangen heeft genomen en die nu in concentratiekampen zijn opgesloten. Men heeft ze aan ’t werk gezet en behandelt ze zacht, zooals de Correspondent van de Köln. Zeitung uit Windhoek schrijft. De Duitschers zorgen ook voor behoorlijke voeding maar geven toch ook, volgens genoemden correspondent, portie’s minderwaardige, maar nog voor ’t ge bruik geschikte vleesch-, spek- en worstconser- ven. De opgeslotenen loopen niet weg, ofschoon er weinig toezicht is. Maar in de buurt is een groote woestijn en die schrikt af. De zende lingen stellen voor, dat men de Herero’s zoo spoedig mogelijk in reservaties zal opsluiten en hun een zekere mate van zelfstandigheid geven de kolonisten komen daar echter tegen op, om dat er volgens hun meening dan stellig binnen een paar jaar weer een opstand kan worden verwacht. FRANKRIJK. De belangstelling van ’t pu bliek in het proces van kapitein Dreyfus is blijkbaar toenemende. De procureur-generaal schilderde Dreyfus’ wanhoop na ’t arrest van 1894 op de wijze, waarop generaal Mercier «zijn geweten poogde te sussen” door Du Paty de Clam naar Dreyfus in de gevangenis te zenden om dezen, ter verkrijging van strafverzachting, tot «bekennen over te halen. Hij stond stil bij ’t onwaarschijnlijke van zoo danige bekentenis en toonde aan dat, daar ’t Hof het bestaan er van ontkend had, daarover De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. FRISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor IVOIIKIJI en omliggende Gemeenten.

Friso nl | 1906 | | pagina 1