voor WORKUM en omliggende Gemeenten. W Aan da Lezers ?an FRISO wordt bericht dat voortaan, gedu rende de Kamerzittingen, een I I I Kamer-Overzicht. Populair Overzicht der handelingen zal worden gege ven. Deze overzichten zullen geheel in neutralen geest en vorm worden geschreven. ZATERDAG 7 JULI 1906. Eerste Jaargang. No. 28. Binnenlandsch Nieuws. Sen nieuwe Amerikaansche Staat. in ï-r de L. K. het Indianen-territorie 392,000 in- Door den minister van Marine zijn de bestuurderen der verschillende kerkgenoot schappen uitgenoodigd vooral met de schepe lingen veel in aanraking te komen. De mi nister verwacht van dezen maatregel vele en goede vruchten. Een geestelijke of godsdienst- DE UITGEVER. hem een paar maal tot de orde moest roepen De motie, die hij ten slotte voorstelde, om uit te spreken, dat ingrijpende wijzigingen in handelsrecht en strafrecht tot beteugeling van dergelijke knoeierijen noodig waren, vond geen j ook, dat de regeering geen middelen had om preventief in te grijpen. De heer Schaper deed daarop het middel aan de hand, om de moordenaars, zooals hij ze noemde, die drijvende doodkisten in zee sturen, strafrechterlijk te vervolgen, terwijl allerlei andere afgevaardigden middelen voor later wisten. Daarop vertelde de Minister, dat in het najaar een onderzoek naar de zee waardigheid der bestaande visschersschepen zou plaats hebben en dat een algemeene wet telijke regeling voor alle schepen zoo snel De Amerikaansche vlag heeft haar 46ste ster gekregen, nu de president door zijn handteeke- ning de bill heeft bekrachtigd, waarbij Oklahoma en het Indianen-territorie te zamen als één staat in de Unie zijn opgenornen. De nieuw gevormde staat is lang niet de minste onder de broederen, want Oklahoma had reeds bij de laatste volksstelling in het jaar 1900 308,331 en het Indianen-territorie 392,000 in woners. Beide landen samen hebben een oppervlakte van ongeveer 70,000 (Eng.) vierkante mijlen. De bevolking is in de laatste jaren zoo snel toegenomen, dat ze thans ongeveer anderhalf millioen zielen telt. Oklahoma werd eerst op 2 April 1889 voor de kolonisatie opengesteld en ook toen nog slechts gedeeltelijk. Na dien tijd Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. tegenkanting. En de minister deelde ten overvloede nog mee, dat een wetsontwerp tot regeling van een en ander reeds binnen enkele weken zijn departement verlaten zou. Over enkele adressen en de daarop door de commissies gegeven inlichtingen, voerde de Kamer nog eenige discussie. Het wets ontwerp tot aanvrage van een crediet voor de tweede vredesconferentie voerde zij van de agenda af, omdat van die conferentie dit jaar toch wel niets meer komen zou. En de schutterij-officieren, die vergoeding gevraagd hadden, liet zij voorloopig zonder antwoord. Daarna ging zij tot nadere bijeenroeping uiteen. In het Algemeen Ilandelsblad van j.l. Dinsdag lazen wij in een zeer wetenswaardig artikel dat de Amerikaansche vlag haar 46ste ster gekregen heeft. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen door overname daarvan, in plaats van het gewone Buitenlandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De Kamer heeft er eindelijk de brui van gegeven. Plannen voor zomerreisjes langs den Rijn, naar Zwitserland of Italië, of dichterbij naar den Gelderschen Achterhoek lagen nu al zoo lang gereed en ongeduldige vrouwen en kinderen wachtten op de uitvoering. En het weer werd *met den dag mooier en zomerscher. Dat was niet langer uit te houden en wat nog op afdoening wachtte moest daarom met koortsachtige haast onder des Voorzitters hamer door. Nadat de interpellatie van den keer Van Wijnbergen, niet zeer tot bevrediging zeker van den interpellant, was beëindigd met de mededeeling van den Minister dat hij wijzi ging van enkele voor bijzondere kweekscholen bezwarende bepalingen zou overwegen, heeft de Kamer in een paar dagen nog een heele rij wetsontwerpen, twee interpellaties en wat ingekomen adressen afgedaan. En bovendien heeft ze nog in tweede lezing het Arbeids contract goedgekeurd. Dat ligt dus thans voor de Eerste Kamer gereed die het ook wel zal aannemen, want geen der partijen dan alleen de sociaal-demo- cratische heeft er zich tegen verklaard. Die laatste bleek haar bezwaar tegen het staan geld en de opzeggingstermijn niet te hebben kunnen overwinnen en de 7 socialisten stemden dan ook allen tegen. Achtste tegenstemmer was de heer Van Idzinga, die bezwaar tegen het ongelijk recht had dat dit ontwerp voor arbeider en patroon schiep. De partij van den heer Lohman, waartoe deze tegenstemmer kan gerekend worden, was blijkbaar over dit bezwaar heengestapt, maar, dat zij het nog voelde, bleek wel uit de mededeelingen van den heer Lohman zelven, toen deze kwam verklaren, dat zijne politieke vrienden voor het ontwerp zouden stemmen. Van de ontwerpen, die de Kamer aannam, waren er maar een paar, die uitvoeriger dis cussie gaande maakten, ’t Waren ’t ontwerp tot vaststelling van de bijdrage voor de hand having der neutraliteit in Indië tijdens den Rus- sisch-Japanschen oorlog waarvoor Van Kol en anderen de f 184000 te weinig vonden en dat tot herziening van de wet op de heffing van invoerrechten naar de waarde waarin de heer Plate geen bewijskracht aan de factuur wenschte toegekend te zien, wat volgens den Minister ook de bedoeling niet was. Meer tijd vroegen de twee interpellaties van de Kamer en vooral die van den heer Troelstra over de knoeierijen bij naamlooze vennootschap pen. De eerste was die van den heer Verheij over de onzeewaardigheid van vele zeeschepen, waarop de pers het eerst de aandacht had gevestigd en die dezen afgevaardigde aanlei ding gaf den minister een onderzoek te vragen. Uit ’s ministers antwoord bleek, dat dat onderzoek reeds had plaats gehad en dat de waarheid van de door den heer Verheij vermelde feiten er door bevestigd was, maar tevens leeraar, die een schepeling van zijn jeugd gekend heeft, hem in de kinder en jongelings jaren onderricht heeft, zal ongetwijfeld veel invloed op zoo iemand hebben. Verschillende gunstige bepalingen zijn om het doel te bereiken, genomen, o a. is de schepeling vrij van dienst, kan met den gee stelijke gaan wandelen of verblijven in een der kamers van het Wachtlokaal. Des verkie zende worde den geestelijke of godsdienst- leeraar restitutie gedaan van de gemaakte reis- en verblijfkosten. De pokken. Men meldt uit DelftEen zuster van den aan pokken lijdenden B. alhier, die hem Zondag had verpleegd, nam Maandag nog haar betrekking als onderwijzeres op een der openbare bewaarscholen waar. Nu ook zij in observatie is genomen, zijn de kinderen dier school heden gerevaccineerd. Het gemeentebestuur heeft een kostelooze vaccinatie en revaccinatie uitgeschreven. De toestand van den heer B is zeer goed. Bij de andere in observatie zijnde familieleden van den lijder zijn nog geen sporen van pok ken waargenomen. Uit Amsterdam wordt bericht dat bij de algemeene Rembrandt-Commissie bericht is ontvangen, dat H. M. de Koningin op advies van Haren geneesheer geen gevolg zal geven aan de uitnoodiging der commissie om de gala-voorstelling op Maandag 16 Juli bij te wonen. Wel worden H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik verwacht. Uit Rotterdam wordt dato 4 Juli ge schreven Toen hedenmorgen een deurwaarder te Rot terdam aan den Coolsingel 50 alhier bij den bewoner kwam om beslag te leggen op zijn inboedel tot delging van een schuld van f 130, werd hij door den bewoner beleefd gewaar schuwd, dat hij juist van plan was in zijn huis schietoefeningen te gaan houden, dus dat hij het aan zich zelf te wijten zou hebben, wanneer hij binnenkwam en bij ongeluk ge raakt werd De deurwaarder riep de hulp der politie en toen deze met de noodige sterkte was komen opdagen, koos de bewoner eieren voor zijn geld en betaalde op de stoep de f 130 uit, zoodat het beslag kon worden opgeheven. Een idee van hetgeen er in de week der Utrechtsche Lustrumfeesten moet omge gaan zijn, krijgt men wel wanneer men leest dat een énkele inrichtng, Tivoli, thans het overtollige materieel gaat verkoopen, bestaande in 2000 tafelmessen, 2000 granieten borden, 1000 Rijnwijnglazen, 1000 wijnglazen, 4000 groctumblers, 2500 vorken, 2000 lepels en 2000 biertumblers. Uit Valkenburg wordt aan gemeld KermisEerste gemeentelijke bergtocht I Talrijke vreemde en inlandsche liefhebbers met lampions, 2 muziekgezelschappen de lip pen reeds in de plooi om er op los te toe teren Allemaal naar de groteenige Raads leden voorop. Men wil binnen. Ho maar, daar staan als zoovele Cerberussen de burger vader van Berg en Terblijt, benevens een geheele gemobiliseerde marechausseebrigade- karabijn aan-den-voet. De grot ligt op Berg en Terblijtsch terrein en de politieverordening aldaar heeft om. een artikel 8/, luidend ’t Is verboden zonder toestemming van den burgemeester optochten te houden op de openbare wegen of binnen deze gemeente gelegen groeven en aldaar beelden etc. te vertoonen.” Rotsvast steunend op dit artikel zette de Edelachtbare zich schoorer zou geen optocht in. En toen men toch binnen wildebrrr Iwerden de karabijnen geladen en geveld. GriezeligMenigeen werden nog 10 Indianen-reservaties daarbij ge voegd. Het gebied heeft een, zelfs voor Amerika, veorbeeldelooze vlucht genomen. Voor de toe lating van kolonisten, 17 jaar geleden, was het een wildernis, daar het aan blanken streng ver boden was zich daar te vestigen. In het afge- loopen jaar echter bedroeg de tarweoogst van Oklahoma reeds 36 millioen bushel en werden 65 millioen bushels mais binnengehaaldhet gebied bracht 200.000 baal katoen aan de markt, en de veestapel bedroeg 1,032,662 stuks rundvee, i 304,713 paarden, 234,218 schapen en 63,482 muilezels. Oklahoma heeft op het oogenblik 79 nationale en 247 andere banken, die samen ongeveer 22 millioen dollars aan deposito’s hebben. In de 2192 volksscholen ontvangen 191,433 kinderen onderwijs. Het indianen-territorie werd in 1834 aan Indianen-stammen toegewezen, die in de meer oostelijke staten hunne blanke buren tot last waren. De sroode kinderen van den grooten geest” zouden daar kunnen leven naar hunne wijze en geen blanke mocht hen lastig vallen. De strijdbijl echter moesten ze begraven, vuur water drinken was hun niet geoorloofd, maar i overigens konden ze doen en laten wat ze ver kozen. De omstandigheden in het Indianen-ge- bied zijn intusschen belangrijk veranderd en thans I kan slechts een twintigste deel der bevolking zich erop verhoovaardigen volbloed-Indianen te zijn. Het overgroote deel der bevolking bestaat uit halfbloed-lndianen en bovendien zijn er vele blanken, die met Indiaansche vrouwen zijn ge- buwd. Slechts in enkele gevallen echter ge schiedt zulks ter wille van de schoone oogen of de zachte spreekwijze der koperkleurige dame, gewoonlijk heeft zoo’n huwelijk een achtergrond van meer materieelen aard. De stammen, die daar zijn gevestigd, zijn nl. over het algemeen zeer rijk. Uncle Sam heeft indertijd het land, dat ze in het Oosten bewoon den, van hen gekocht weliswaar voor een spotprijs en dat geld voor hen op rente gezet. Deze rente wordt nu elk jaar verdeeld en bereikt nu en dan een aanzienlijke hoogte. Daar het aandeel van den kleinsten zuigeling evenveel bedraagt als dat van den oudsten zoon, krijgt één familie dikwijls 1000 dlr., terwijl ze boven dien nog recht heeft op het gebruik van het aan eiken stam toegewezen land. De strijd om het bestaan is dus voor deze Indianen een zeer ge- rnakkelijke strijd. En menige blanke heeft daar- mede zijn voordeel gedaan. Hij huwt een Indi- l.j vrouw en wordt daardoor zelf ook Indiaan, d. w. z., hij verliest zijn eigenschap als Amerikaansch burger en wordt lid van den stam, waartoe zijn vrouw behoort. Zulke man nen heeten ssquaw men” en duizenden hunner bewonen het Indianen-territorie. Sociaal echter blijft hij dezelfde, want de Amerikaan beschouwt den Indiuan als zijns gelijke, terwijl iemand, wien slechts een druppel negerbloed door de aderen vloeit, in het Noorden noch in het Zuiden als de gelijke van den blanke geldt. Hij en zijn kinderen zijn en blijven sniggers”. De nieuwe staat is dus geboren onder de gunstigste voorteekenen, vooral daar ook voor het onderwijs behoorlijk wordt gezorgd. In Ok lahoma zijn reeds de fondsen aanwezig voor het onderhoud der scholen en voor het Indianen- territorie, waar in dit opzicht eenigszins andere toestanden heerschen, heeft de regeering der republiek vijf milioen dlr. voor het doel beschik baar gesteld. Vermoedelijk zal echter binnen kort het aantal staten der Unie met nog één worden vermeerderd. Het congres heeft n.l. den territoriën Arizona en Nieuw-Mezico toegestaan bij volksstemming te doen beslissen of ze samen als één staat in den Amerikaanschen Statenbond opgenomen wenschen te worden. Dit is niet precies naar haar zin, want ze wenschten ieder als afzonderlijke staat te worden opgenomen. Maar er bestaat veel kans, dat ze zich voegen naar den wensch van het congres. En als dit geschiedt, dan blijft er op het Amérikaansche vasteland nog slechts één territorie over, nl. Alaska. populairen mogelijk ontworpen werd. Uitvoeriger was de interpellatie, waarin de heer Troelstra de knoeierijen bij de naam looze vennootschappen besprak. De veront waardiging, die deze knoeierijen bij hem hadden opgewekt, ontlokte hem een rede van meer dan 2 uur. Met cijfers toonde hij daarin aan, hoeveel geld er reeds aan aan deelhouders was afhandig gemaakt door zwen delaars van professie, die vennootschappen oprichten met de wetenschap, dat ze geen levensvatbaarheid hebben en die toch altijd weer mannen van positie weten te vinden om als lokmiddelen dienst te doen. Het geheel onvoldoende toezicht van de commissarissen werd gehekeld. En de maatschappijen werden met name genoemd, die nog nimmer een cent dividend hadden uitgekeerd. De zaken van de Hollandsche Hypotheekbank en van de Maatschappij tot Zekerheidstelling en de geble ken nalatigheid van de commissarissen dezer instellingen werden in den breede besproken. En de verontwaardiging over dit alles dreef den Amsterdamschen afgevaardigde tot zulke scherpe woorden over mede-afgevaardigden. die volgens hem als commissarissen aan aller lei geknoei hadden meegedaan, dat de Voorzitter 4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD §S n I ineuc z.i aansche

Friso nl | 1906 | | pagina 1