voor WORM en omliggende Gemeenten. Kamer-Overzicht. ZATERDAG 14 JULI 1906. Eerste Jaargang. No. 29. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 zeide hij, naar een op den rug te nemen en verder het land in weer neer te zetten. ’t Bleek echter uit ’s ministers mededee- lingen, dat het zoo erg niet was als de kranten zeggen en we ons dus niet zoo bijster ongerust behoeven te maken. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. NOORWEGEN. De Koning en de Koningin hebben te Drontheim een feestmaal gegeven ter eere van Keizer Wilhelm. Koning Haakon hield op zijn gast een hartelijken dronk. Hij gaf zijn vreugde er over te kennen, dat de Keizer weer in ’t land is, waarin hij blijkbaar zooveel belang stelt en dat hij zoo’n goed hart toedraagt, en 'de, dat het Noorsche volk, dat veel sympathie voor hem heeft, met zijn bezoek zeer ingenomen is. Hij hoopte, dat de betrekkingen tusschen Noorwegen en Duitschland altijd vriendschappe lijk zouden blijven. De Keizer dankte voor het hartelijk welkom, hem door Koning en Koningin en volk bereid en sprak met liefde van het schoone Noorwegen. In den dom, waar hij dien dag geweest was, had de Keizer, zoo gebeden dat Koning Haakon zijn volk gelukkige toekomst zou geleiden. oorzaak, toen de locomotief met de twee voorste wagens reeds over de wissel was, het middelste deel van den trein uit het spoor, met het gevolg dat de postwagen tusschen die twee deelen dwars over den weg kwam te staan. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats de materieele schade is van weinig beteekenis één buffer werd afgebroken. Het derde spoor is vnjgebleven, zoodat het Een bijvoegsel tot de Staatscourant be vat een staat van de gevallen van besmettehjke veeziekten in Nederland voorgekomen geduren de de maand Juni 1906. Daaraan ontleenen wij de volgende opgavemond en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens 0, kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren 2, schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 230, rotkreupel der schapen 2, vlekziekte bij varkens 75, trichinen ziekte bij varkens 0, miltvuur bij alle vee 24. Hondsdolheid bij honden en katten 5. t Maandagochtend is de dienstweigeraar Krille van Haarlem in de gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam opgesloten, door een sergeant per rijtuig vandaar gehaald en door den kolonel der artillerie gehoord, die hem gemoedelijk toesprak en hem er op wees, dat zijn weigering om een oogenblik inspectie te maken zeer ernstige gevolgen voor hem had. Hij deelde den kolonel echter mede, dat in den Bijbel staat »gij zult niet doodslaan” en ofschoon nu inspectie maken zonder bloedvergieten afloopt, kwam het er toch van.” Zonder uniform, geen leger en dus geen bloedvergieten. Hij bleef dus weigeren zijn uniform aan te trekken en loopt in zijn werkpak, een manchester jas en broek in de provoost op en neer. Er wordt een nieuwe krijgsraad bijeengeroepen, die hem w'eer naar Haarlem verwijzen zal, waar hij als minimum straf drie maanden celstraf krijgt. Krille is een tenger bleek mannetje schildersbaas te Haarlem, waar een zestal knechts intusschen het werk doet, dat hij had aangenomen. Treinongeval bij Franéker. Toen Woens dagmorgen 10.30 de trein van Harlingen, die op dat uur te Franeker aankomt, in de on- middellijke nabijheid van het station was ge- een tot nog toe onbekende Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. DUITSCHLAND. De nieuwe Pruisische school wet beefs reeds nu aangename gevolgen gehad, namelijk voor dr. Studt, den minister van eere- dienst, die de hooge onderscheiding der Orde van den Zwarten Adelaar heeft gekregen. De Koning heeft met het verleenen van deze orde gehandeld overeenkomstig de traditie der laatste jaren in Pruisen, volgens welke na de aanneming van een wet van beteekenis de betrokken mi nister een lintje krijgt. Als dr. Studt echter wat zelfkennis bezit, moet hij wel tot het besluit komen, dat de onderscheiding eigenlijk niet verdiend is, daar hij in de geheele actie een zeer bescheiden en zeer weinig gelukkige rol heeft De Eerste Kamer is nu ook met vacantie gegaan. Zij heeft eerst nog enkele wetsont werpen aangenomen, die de Tweede Kamer reeds had goedgekeurd, maar daarover minder lang gewerkt als hare zuster aan de overzijde van het Binnenhof. Veel valt er dan ook van haar besprekingen niet te vertellen. Het ontwerp tot het geven van subsidie aan den Bathpolder was van al deze ontwerpen bet eenige dat wat uitvoerige discussiën uitlokte, maar wat er verteld werd leek wonderveel op de beschouwingen, die de Tweede Kamer ten beste had gegeven en de houding der heeren leek op die der Tweede-Kamerleden als twee droppelen water. Er was ook hier tegenstand tegen de subsidie en een vrij hevige zelfs, maar ook hier werd het ontwerp ten slotte met een vrij groote meerderheid aangenomen. Slechts 13 leden stemden tegen. De bezwaren die men tegen het ontwerp gelden liet waren ook dezelfde als die de Tweede kamer had opgeworpen, ’t Ontwerp zou in strijd zijn met ons Waterstaatsrecht, wat vooral de heeren Havelaar en Woltjer het tot een grief maakten, er was wel een betere manier geweest om in den nood van Zeeland te voorzien, de onderhoudsplichtigen hadden er voor moeten zorgen enz. Maar ook hier ontbrak het niet aan ver dedigers die den minister het werk uit de han den namen. De heer Van Löben Seis trachtte aan te toonen dat in ’t algemeen niet gezegd kan worden dat de polders verplicht zijn tot verhooging der dijken, waar dit geheel van de inrichting der polders afhangt en dat ook in dit geval de concessionarissen van den Bath-polder slechts verplicht waren de dijken te verzwaren tot de oorspronkelijke hoogte, welke hier geheel onvoldoende was. De heer Breebaart, ofschoon van meening, dat er wel iets anders had kunnen gedaan worden, steunde het ontwerp met de mede- deeling, dat hem bij eigen onderzoek ter plaatse de noodzakelijkheid van dezen maat regel gebleken was. En de Minister, die door deze verdedigingen gemakkelijk werk had, somde nog eens al de argumenten op, die hij reeds de Tweede Kamer voor het ontwerp had doen hooren en verblijdde ten slotte de heeren met de mededeeling, dat de eigenlijke Minister van Waterstaat, wien dit ontwerp aanging, spoedig zelf weer de leiding zou kunnen nemen, omdat hij zoo juist te Lissabon was aangekomen. Naast al dit oude nieuws, dat de Kamer deed hooren, voerde het toch een geheel nieuw onderwerp ten tooneele en wel de desertie van huzaren te Venlo. Als alle brave Nederlanders had het ook de Eerste Kamer, en in ’t bizonder de heer Van WelderenRen- gers, pijnlijk getroffen, dat onze landverde- digers daar maar bij hopen tegelijk naar Duitschland de plaat poetsen en hij vroeg den Minister, hoe dat kwam en of er niets tegen te doen zou wezen. De oorzaak lag, volgens den Minister, ten deele in de dichte nabijheid van Duitschland, wat ieder mensch trouwens al wel zal begrepen hebben en in de gemakkelijkheid om daar veel geld te ver dienen. Verder in het aanwezig zijn van minder goede elementen in het Venloosche garnizoen, wat weer zijn oorzaak vond in het hoogere handgeld, dat uitgeloofd moest wor den om het garnizoen compleet te krijgen, en in de mindere takt van sommige officieren. De Minister was nu van plan het hand geld in termijnen uit te betalen en oudere officieren ook eens naar Venlo te sturen. Tegen de andere oorzaken, de nabijheid van de Duitsche grens, zal Z.Ex. wel niet veel vermogen. Het zal maar moeilijk gaan Venlo ongeval geen groote vertraging behoeft te veroorzaken. Alleen zal geen kruising kunnen plaats hebben voordat de postwagen van zijn tegenwoordige plaats is gebracht. Dr. A. Kuyper is benoemd tot ridder Grootkruis van de Christusorde van Portugal, welke beroemde orde in gewijzigden vorm de tradities van de 1312 opgeheven orde der Tempelieren voortzet. In langen tijd hoorde men met van het individu, dat een tijdlang de straten om het Concertgebouw te Amsterdam voor dames onveilig maakte. Hij schijnt zich nu een ander terrein voor zijn ^liefhebberij” gekozen te hebben. Een paar dames in lichte toiletjes wandelden langs de Weesperzijde, voorbij de cacaofabriek der firma Blooker tot aan den weg die afloopt naar de Kruislaan, dus waar vroeger een tol gevestigd was. Een jongmensch reed op de fiets heen en weer en passeerde een paar keer de dames, die eensklaps bemerkten dat ze slachtoffers waren geworden van een ellendeling die, vermoedelijk met een spuitje, haar kleeren met inkt bemorst had. Toen ze tot die ontdekking kwamen, trapte de fietsrijder een beetje hard aan en was spoedig uit het gezicht. De politie deed nog een poging om hem op te sporen, doch ver geefs. Het 2-jarig dochtertje van M. Dinge- mans in den Berkdijk te Kaatsheuvel, is dezer dagen plotseling blind geworden zonder eenige bijzondere voorafgaande teekenen. ’s Nachts had het eenige malen hevig gegild, en ’s morgens merkte de moeder dat het bijna niets meer kon onderscheiden. Aan de oogjes is niets vreemds te zien. Verleden Donderdag is het kindje naar Utrecht ge bracht, waar het 14 dagen moet verblijven om de noodige operaties te ondergaan. Voor waar een treurige gebeurtenis. Maandagavond werd nog laat de hulp der politie te Katwijk-aan-Zee ingeroepen ter opsporing van een paar kinderen, die in de duinen verdwaald waren geraakt. Twee man nen gingen te paard in verschillende richting de duinen in. Tegen middernacht had men het geluk ze op het strand aan te treffen. Ze hadden zich in do duinen te slapen gelegd en waren in het donker ontwaakt en konden toen den weg niet meer vinden. Donderdag had te Heikant (St. Jansteen) een bijenzwerm de brievenbus tot woning gekozen. Het was ondoenlijk er brieven in te werpen en deze werden dan ook maar gedeponeerd bij v. d. Goore, op wiens erf de bus is geplaatst. Toen de postbode de bus kwam lichten, moest v. d. Goore in ijmker- kostuum die taak verrichtenin de bus waren echter niets dan bijen. Maandagnacht is er een moord gepleegd te St. Odiliënberg op den 72-jarigen Roemer De vermoedelijke dader is een 22-jarige jongeling, dien de vermoorde oude herbergier uit zijn café wilde verwijderen. Beleediging door den dader van de dochter des huizes gaf aanleiding tot een kleine twist. De vermoedelijke dader is te Melick aan gehouden. Vrijdagochtend elf uur werd de adsis- tentie van een surveilleerend politie-agent stof. Het is een vergift, dat in een oplossing van gewoon zout oplosbaar is en gemakkelijk door een zweetende huid in de longen wordt opgenomen. Een hoeveelheid van de alcolaide, in het lichaam van dieren gespoten, veroorzaakte in korten tijd den dood, tengevolge van bezwijming. De professor verklaarde er niet aan te twijfelen, dat de ziekte onder de betrokken arbeiders het gevolg van die vergiftiging was. En hij drukte als zijn meening uit, dat een voortdurend gebruik van het nieuwe hout zeer gevaarlijk voor de gezondheid en het leven der werklieden is. Op grond daarvan verlangen de schietspoel- makers van Lancashire, dat het nieuwe hout niet meer gebruikt zal worden. RUSLAND. Of het de Russische regeering ernst is met het onderzoek naar de gruwelen te Bjelostok Er is een generaal aangekomen om een onderzoek in te stellen naar de houding van de troepen tijdens de jongste ongeregeldheden. Intusschen bevat het orgaan van het leger een dankbetuiging door den Tsaar gericht tot de troepen, wegens hun toewijding en hun trouw gespeeld, zoodat dan ook in parlementaire krin- tijdens den moord te Bjelostok. gen werd gezegd, dat de wet niet door den heer Studt, maar in weerwil van den heer Studt wet I was geworden. Men zegt, dat ook elders wel eens ridderkruisen worden uitgedeeld aan menschen, die zelf niet zouden kunnen zeggen, waardoor ze ’t verdiend hebben, dat ze zoo worden geëerd 1 FRANKRIJK. Het Journal des Débats bevat een artikel over het Abbessynisch verdrag. De schrijver wijst op de bepaling, dat het aan de goedkeuring van den negus onderworpen moet worden, eer het in werking treedt. Die bepa ling is heel natuurlijk, zegt hij, maar voor wie weet, wa.t er sedert vele jaren te Adis-Abeba is voorgevallen, moet het duidelijk zijn, dat bij het vragen dier toestemming een zachte drang tot toegeven noodig zal zijn. Als de ongelooflijke comedies, welke reeds jaren om den persoon van Menelik zijn opgevoerd, worden voortgezet, zou het vragen van zijn toestemming aanleiding kunnen worden van veel uitstel en van veel uit vluchten. Als de drie verbonden mogendheden ernstig de uitvoering der overeenkomst willen, zal alles wel goed gaan, maar dan moet de Engelsche gezant te Adis-Abeba, die den meesten invloed op den negus heeft, zijn politiek in over eenstemming brengen met die der drie regee- ringen, welke de overeenkomst sloten. Verschillende Engelsche bladen hebben reeds telegraphisch bericht uit Adis-Abeba ontvangen dat Keizer Menelik geneigd is het verdrag tusschen Frankrijk, Italië en Engeland goed te keuren, maar dat hij alleen eenig bezwaar maakt tegen het artikel betreffende de spoorwegen. ENGELAND. In het te Southampton gehou den jaarlijksche congres der Engelsche federatie van trade unions werd een opzienbarende mede deeling gedaan omtrent een nieuwe ziekte, waardoor tegenwoordig een zekere categorie arbeiders van Lancashire erg geteisterd wordt. In die Engelsche provincie worden de schiet spoelen gemaakt voor de katoenfabrieken van Engeland, Duitschland, Rusland en Indië. Voor heen werden die spoelen vervaardigd van zoo genaamd bokshout. Eenige maanden geleden werd echter door de eigenaars der schietspoel- werkplaatsen een nieuw soort hout ingevoerd, dat uit het Fransche Congogebied afkomstig heet, door de inboorlingen van die streek Ngoela genoemd, en ook wel West-Afrikaansch satijn- hout heet. Korten tijd nadat de arbeiders het nieuwe hout waren gaan bewerken, werden velen hun ner ongesteld. Zij leden aan hoofdpijn, slape loosheid, natten neus en oogen, chronisch niezen, duizeligheidbezwijming en kortademigheid. Velen moesten dientengevolge op de ziekenlijst hunner vakvereeniging worden geplaatst, terwijl eenigen stierven. Toen het zesde sterfgeval had plaats gehad, hielden de georganiseerde schiet- spoelmakers een buitengewone vergadering waarin besloten werd een deskundig onderzoek naar de oorzaak van het ziekteverschijnsel in te stellen. Het onderzoek werd opgedragen aan professor R. J. Harvey-Gibson, hoogleeraar in de botanie en deken van de wetenschappelijke faculteit der hoogeschool te Liverpool. En dit onderzoek bracht aan het licht, dat het nieuwe hout een belangrijke hoeveelheid alcolaide bevat, waar schijnlijk arturn of een dergelijke scheikundige komen, liep door I BlISO X NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1906 | | pagina 1