voor WORM en omliggende Gemeenten. I I I ZATERDAG 21 JULI 1906. No. 30. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Eerste Jaargang. Rembrandt-Hulde. de Rem- uit Den het orgel I- te gedenken den Rembrandt, en han- of prof. mr. spreekgestoelte, vóór den preekstoel opgericht, en sprak de volgende rede uit ook momenten en mensch vol- Zij wekken de geestelijke Tot die keurbende van heroën, die slechts met een door God geopend oog kunnen waargenomen worden, het kerkgebouw binnen met een krans van groene lauwerbladen, versierd met witte linten en in zwart schrift den naam „Emma” en de jaartallen 1606 1906 en welke krans hij uit naam van H. M. de Koningin-Moeder op de grafzerk neerlegde. Precies te half elf, na voorspel van zong Averkamp’s a-cappellakoor de BEDE VOOR HET VADERLAND. (Oud-Neder landsch Koor uit den »Nederlandt- schen Gedenck-Clanck,” door Adrianus Valerius 1626.) O Heer die daer des Hemels tente spreyt, End’ wat op aerd’ is hebt alleen bereyt, Het schuymigh woelig meyr kond maken stille. End’ alles doet naer Uwen lieven wille, Wij slaen het oogh, tot U omhoogh Die ons in ancxst en noot Verlossen kont, tot aller stont. Jae zelfs oock van de doot. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. verstaan. Uitstel van de oplossing der ministers- kwestie achtte hij gevaarlijk. MIDDEN-AMERIKA. Dank zij het bemidde lend optreden, door krachtige argumenten onge twijfeld gesteund, van de Vereenigde Staten en Mexico, schijnt de vrede tusschen de Middel- amerikaansche Republieken hersteld. De wapen stilstand zou Woensdagmorgen bij het krieken van den dag intreden. Het vredesverdrag zou geteekend worden aan boord van den Amerikaan- schen kruiser Marblehead, die in de wateren van Guatemala kruist. Mag men de N. York-Herald gelooven, dan heeft de oorlog, hoe kort van duur ook, verba zend veel slachtoffers gekost. Aan de zijde van San Salvador zijn 1800, aan dien van Guate mala 6700 man gedood of gekwetst. De samen hang van het Middelamerikaansche gemeenebest zal door dien broederkrijg natuurlijk niet weinig verstoord zijn. De strijd kwam aan, doordat uit Guatemala een aantal ontevredenen over het als tyranniek voorgestelde bewind van den President naar San Salvador en Honduras waren uitgeweken en van daaruit stookten. De Regeering van Guatemala liet toen hare troepen de grenzen San Salvador overrukken, waar zij echter een behoort Rembrandt. Evenals in de nieuwe kerk Vondel, zoo eeren we hier Rembrandt. Zij zijn niet alleen de dragers van onzen roem, maar ook van onze beteekenis als natie. Zij gaven luister aan den tijd. En luide constateeren wij aldus besluit spr. dat Rembrandt niet enkel de schilder van Holland, maar van de geheele wereld is geworden Straks zal de menigte zich uitdosschen en feestvieren. In bont gedrang zal men jubelen. Wij versmaden het niet. Maar ons begin moet een innige devotie zijn. Als ghij (o vrome!) dikwijls hebt gesmaeckt, Vermaeckt U nu vrij dat ’t U herte raekt, Looft God den Heer met singen ende spelen. End’ roept vry uyt te saem met luyder kelen Hadd’ ons de eer (Hem sy de eer), Alsoo niet bygestaen, Wij waren lang, (ons was soo bang) Al in den druck vergaen. Nog was het gezang niet geheel verstomd leven begrepen. H. P. G. Quack besteeg het levenskracht in het volk. van Arbritage gevestigd is, niet in Euro- en Amsterdam behoorden bij In het hart van Holland was be- Het die pilaar i naam en de zijn geboorte en overlijden zijn vermeld, het schild dat met angstvallige zorg uit »de Nachtwacht” is nagebootst, niet als antiquarische liefhebberij, maar omdat het spreken moet als uit onze 17 eeuw, herinne ring ja, maar opstootend tot actualiteit, niet j pralend maar prikkelend. Want onze plicht is te toonen, wat het land aan Rembrandt verplicht is. Do naam op dit schild mane ons, de taak in ’t leven hoog op te vatten, niet toe tegeven aan doffe ontevredenheid of neerdrukkende machteloosheid, in kunst en wetenschap niet het velerlei maar het ééne te zoeken. Uitgangspunt en conclusie is dan oök, dat denkers, dichters en kunstenaars de waarachtige leiders der volken zijn. Zij hebben het ware Neutraliseenng De Stand, betoogt in een driestar, dat er alle reden is, het denk- Beter is het beeld van onze neutraliseering in zeer ernstige I overweging te nemen en dat de kansen op een algemeene erkenning daarvan zeer gun- stig staan. zelfs dit blad zoo De afgeloopen week staat in het teeken van Rembrandt. In vele groote plaatsen van ons land is de 300-jarige geboortedag gevierd van Neder- landsch grootsten schilder en al loopt er bij de feestvieringen wel eens wat twintigste-eeuwsche bombast onder, toch zijn er bij, den grooten kunstenaar komen waardig. Laten wij één greep doen en een klein relaas geven uit het A. Handelsblad van de onthulling van den gedenksteen bij Rembrandts graf in de Westerkerk te Amsterdam op Maandag j.l. Deze steen is een in wit marmer gebeeld houwde copy van de cartouche boven de poort van ,,De nachtwacht”, vervaardigd door den heer W. M. Retera, leeraar aan de Rijksschool voor Kunstnijverheid onder toezicht van de heeren prof. mr. Jan Six, jhr. Van Riemsdijk en Bart van Hove. Hij is aange bracht aan de pilaar achter den preekstoel, aan welks voet Rembrandt’s overschot ligt begraven. Op den steen staat in gulden let ters gegrift DUITSCHLAND. De National liberale Cor- respondenz bespreekt thans ook de wijze waarop de Keizer zich thans gedraagt. Een groot aantal goede, vaderlandlievende Duitschers, aldus schrijft het blad, die hun Keizer niet als sgewoon burger” beschouwen wilden, waren toch vele zijner temperamentvolle hande lingen of uitlatingen, voor een deel van over- van -- wegende politieke beteekenis, in het geheel niet bloedig onthaal vonden, naar den zin. Evenmin het voortdurend op den I voorgrond doen treden van uiterlijk vertoon en praal, het vele reizen en spreken, hetgeen ook Je verantwoordelijke regeering de taak niet ver gemakkelijkte. Het wegblijven van de amnestie heeft deze reeds van vroeger af opgehoopte ont stemming thans doen loskomen. L 1__. deze zaken nog eens zonder terughoudendheid openlijk te bespreken, dan zulks steeds alleen en Uitgave van T. GAASTRA Bz„ firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Dan toch zouden zich gevallen kunnen voordoen, waarin het Hof van Arbitrage in niet“v7hïndërd werd diging heeft aangedaan van het aansprakelijk te stellen voor de dwalingen en zelfs misdrijven in den loop van een betreurenswaardige zaak begaan.” De beslissing van het Hof van Cas satie noemde hij het herstel der dwaling en de belofte van een tijdvak van verzoening. Hij verklaarde zich overtuigd, dat geheel het leger met geestdrift, als een eer voor het leger, den kolonel van vroeger, den generaal van thans zou ontvangen, die zich met vurige kracht heeft gewijd aan het onderzoek naar de waarheid. ENGELAND. De Münch. Neueste Nachrichten meldt, dat koning Edward van Engeland in een brief aan Keizer Wilhelm de hoop heeft geuit, dat beide vorsten elkaar in den loop van dit jaar zouden ontmoeten. In zijn antwoord zeide de Keizer in de verwachting te deelen. Maar tot nog toe is geen besluit genomen omtrent tijd en plaats der ontmoeting. Het bericht, dat de Koning, of de hertog van Connaught als zijn vertegenwoordiger, de doop plechtigheid van ’s Keizers kleinzoon te Potsdam zou bijwonen, is voorbarig. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De minister president van Hongarije, Weckerle, verklaarde aan een deputatie van groot-industrieelen, dat de in Oostenrijk gevoerde campagne tegen den invoer van Hongaarsche producten, is een schen ding van het beginsel der behartiging van de wederzijdsche belangen. De deputatie drong op represailles aan. De heer Weckerle zei: »Zoo erdouane-maat- regelen tegen Servië genomen zijn, dat is ge schied, om de belangen van Hongarije te be schermen. Hongarije is gezind tot een verzoe nende politiek, indien Servië ernstige waarborgen aanbiedt. Hongarije zal echter geenszins den eersten stap doen.” De deputatie juichte het door den minister president gesprokene zeer toe. RUSLAND. Uit Petersburg wordt gemeld, dat Sjipof, lid van de rechterzijde der Doema j.l. Zaterdag twee uur achtereen bij den Tsaar op audiëntie was. Hem werd de kabinets formatie aangeboden, maar hij wilde het aanbod niet aanvaarden en raadde den Tsaar aan zich met de constitutioneel-democratische partij te Een veeg teeken, dat nu zelfs dit blad zoo Al meer toch dringt het besef door merkt iets durft schrijven. het blad op dat de Staat, waar het Hof FRANKRIJK. Minister Barthou heeft te Guéret i - En toen zij in diepe stilte die ontdekking bÜ een receptie de officieren toegesproken als »de peesche oorlog mag verwikkeld worden -- - 1 eerste minister, die, sedert den grooten dag, I 3 welke een historische dag zal blijven, zich in contact zag met vertegenwoordigers van het I de uitoefening zijner functie belemmerd^ nationale leger.” u.. dat »de republiek nooit aan het leger de belee- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Hier ligt REMBRANDT HARMENSZ. VAN RYN. Geb. 15 Juli 1606 Gest. 4 Oct. 1669. De groote kerk was spoedig gevuld met tal van genoodigden, waaronder vele schilders, met Jozef Iraëls en H. W. Mesdag vooraan. Verder konden wij opmerken den minister van buitenlandsche zaken, jhr. Tets van Goudriaan, den Commissaris der Koningin in deze provincie, mr. G. van Tienhoven, den burgemeester onzer stad, mr. W. F. van Leeuwen, den procureurgeneraal bij het ge rechtshof, baron Baud, den waarnemend rector van de hoogeschool, prof. J. J. de auen Bussy, en natuurlijk alle leden van de Rem- brandt-commissie, velen met hun dames. Ook mevr. Van Leeuwen—Waller en mevr. Mes dagVan Houten woonden de plechtigheid bij. In diepe ontroering staan wij heden op deze plaats. Wij komen immers om 300sten geboortedag van gen aan de pilaar daar ginds het schild op, vermeldende het jaar van zijn geboorte en van dat, toen hij gestorven en alhier begraven is. En wij achten het een waardig begin van onze herdenking dat wij in deze kerk nu samenkomen. Want in deze kerk waarop de blik van Rembrandt tijdens zijn leven zoo dikwijls moet zijn gevestigd mogen wij als van-zelf dade lijk den nadruk er op leggen, dat Rembrandt’s 1 kunst in haar diepste wezen en kern van mystieken aanleg en beweging is. Mystiek niet omdat zijn schilder-, ets en teekenwerk voor een goed deel aanleiding en stof vond in zijn lectuur en overpeinzing van den Bijbel hoe talrijk en heerlijk de beelden ook zijn die hij daaraan ontleende neen, niet enkel dit maar geheel zijn kunst kwam van boven. Het licht dat hij laat vallen op of laat stralen uit zijn schilderij, is ’t licht dat ver want is aan het licht boven ons. Het werkt uit een eerbiedige stilte. De ware mystieken leeren ons. dat het allerbeste, het alleredelste, waartoe men in dit leven komen kan, is het zwijgen, en God daarbinnen te laten spreken. Midden in ’t zwijgen zoo zegt Meister Eckhart werd mij het verborgen woord zoo dikwijls in intieme kringen te doen, zooals dat gesproken. »Ik ontdekte iets” zóó zegt inderdaad geschiedt. Augustinus »dat zingt in mijn ziel, en aan mijn ziel vooruitzweeftzou dit het eeuwige leven zijn?” Dat nu doet zelfs de vraag rijzen, of de aanstaande Vredesconferentie niet tevens de vraag in overweging zou kunnen nemen, op wat wijs aan het Hof te ’s-Gravenhage voort durende zekerheid en veiligheid te verschaffen ware. En mocht men er op dien grond in slagen, de mondiale beteekenis onzer residentie in dien zin te doen erkennen, dat alle contrac- teerende Mogendheden ons van een Euro- peesche worsteling iosleeren, zoo zou een waarborg voor onze onafhankelijkheid ver kregen zijn, die den waarborg in vloot en leger gelegen, verre te boven ging. Vredespaleis. Men bericht Haag aan de O. IICt Het bestuur der Carnegiestichting heeft te Duinkerken het Stadhuis, gebouwd door Cor- donnier, in oogensebouw genomen. Omtrent de uitvoering van een der ont werpen is nog niets beslist. Bij het onder zoek der ontwerpen is door het bestuur aan enkele buiten de bekroonde ontwerpen nog zeer de aandacht geschonken. Hooibroei. Door Brandverzekering-Maat- schappijen is de aandacht hunner vertegen woordigers ten plattenlande gevestigd op de te verwachten hooibroei, omdat de oogst ruim is en het hooi door onvoldoende hulp niet altijd met de noodige zorg bewerkt is ge worden. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Groningen is na langdurige discussie, overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten, besloten tot afschaf fing van tollen op de provinciale wegen. Een merkwaardige geboorte. G. J. H. Smit te Deventer had een broednest. Toen de kuikens voor den dag kwamen, bleef een ei achter. Dit werd nu kunstmatig van zijn inhoud bevrijd en toen kwam er een vreemd gedaan hadden, gaven zij daarvan uiting. Aldus onze Rembrandt. Hij greep zijn pen seel of etsnaald. Hij beeldde uit, wat hij in wendig had gevoeld. Hij mengde het licht van boven onder de verven van zijn palet. En de verrukkende gloed openbaarde zich aan I -11 Spr. schetste hierna Amsterdam der 17de eeuw, als het hart van het toemalig zege vierende, in vrijheid triumfeerende Holland, waar Rembrandt ’t grootste deel van zijn leven vertoefde, waar hij in volle vreugde, en diepe Tegen half elf kwam jhr. S. M. S.^de Ranitz smar(: en jn a[ de weelde van zijn scheppende 1 ~L 1 kracht heeft gewoond, en waar hij hier be graven ligt. In dien glorietijd getuigden Rembrandt’s schilderijen van onze intensieve kracht van ons diepst voelvermogen. Uit de diepte van kunstenaarsziel schiep de schilder zijn wonderwerken. Rembrandt elkander. sloten de grootste schat van Holland, is daarom gewettigd, dat wij aan het schild opheffen, waarop zijn jaartallen van zijn geboorte en c NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 4 A 1^^

Friso nl | 1906 | | pagina 1