voor WORKUM en omliggende Gemeenten. Bekendmaking. 1 ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1906. No. 33. Officieel Gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Eerste Jaargang. a. m I V 5 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD e e a Is- ïl. 9 Ir, ur is. jer X* »Och schipper!” hij allerlei wonden opge- op zegel eigen- ld. nu oes. en- an de art de Geul ondiep is en het rotsblokje hem kan tegen- te G. te iet- J. nd. P. de nut. Het leur eer- niet een- had jl ze 'oor- jnen den i te- r op )lko- n, en mo- king is geweest, bij de ouders van en zij weigerden het krot te verlaten. Met den sterken arm werden zij daaruit verwijderd, doch eenigen tijd daarna betrok- den braven jongen op te er bij ons bezoek wat men Ook geen wonder rin- roor van leze veel 'erk ;sch jfde dijk n de wijs der, niet liet zant iuld zou Met ipte sloot man leed oed. terij voor j Zondagmorgen dood in Daardoor komt dan te verval- I vonden. TT' 1 x in geslaagd is, op zijn be- I millioen gulden te bezuini- zoo BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente WORKUM brengen ter algemeene kennis dat door den Raad den 19 Juli 1906 is besloten aan het R.-K. Armbestuur af te staan en tengevolge daarvan aan den publieken dienst te onttrekken, de sloot en straat, loopende langs de R.-K. Kerk aan het Noordeinde der Gemeente. Zij, die daartegen bezwaren hebben, worden verzocht dezelve bij hen in te brengen binnen dertig dagen na heden. Workum, den 24 Juli 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. VAN DIJK, L.-Burgemeester. J. OUDEBOON, Secretaris. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. istig geschil tusschen De Petit Parisian, weet mede te deelen, dat gemeenteraad onbewoonbaar verklaard, vwiM 1 - - - V-S- 1 y -w bewoners, zeer editie, die aangeboden in het gemeentelijk armhuis, doch sari usianet i i ii ii ii H. M. de Koningin reed Woensdag met den Prins voor ’t eerst na haar ongesteldheid uit in de bosschen. De Koningin zag er goed uit. Woensdagavond is de Prins naar het buitenland vertrokken. In Februari 1907 zal een onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrek king van klerk der posterijen en telegrafie. Daarvoor woeden vijf en twintig plaatsen open- Turkije moet dit standpunt tot het uiterste gesteld, waarvan vier voor ongehuwde vrouwe lijke candidaten. Zij, die zich aan het examen verlangen te onderwerpen, moeten zich vóór 22 December 1906 aanmelden bij het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie, door een handig geschreven verzoek. Nadere bijzonderheden bevat de »St. Ct.” no. 181. In den zomer van 1905 werd de woning van gebroeders H. te Heerenveen door den Den bejaarde lieden, werd plaatsing is Maandag in vrijheid gesteld. Lang hebben wij niet gewacht, schrijft genoemd blad om zoeken. Hij zag noemt slapjes uit. Ook geen wonderEen week onder verdenking staan, of liever zitten, van zooiets gruwelijks en dan kalm in z’n bed gelegen te hebben ’t is om gek van te worden. De belangstelling in het goede einde voor Jos. Schm. is groot en algemeen. Wij hopen intusschen, dat het der Justitie, die werkelijk geen moeite spaart, moge gelukken, den waren dader te ontdekken. Intusschen vestigen wij nog eens de aandacht op de aan brengster, een jonge vrouw, die beweert ’s nachts om ruim half twee vechtpartijtjes bij gewoond te hebben. Zondagavond werd door een ambtenaar der stoomtram Walcheren, die bij den bergweg, DUITSCHLAND. Uit Tanger schrijft men aan de Parijsche Dépêche Coloniale, dat de Duitschers, stiller en omzichtiger dan vroeger misschien, ondanks de Conferentie te Algesiras, het door graaf Tattenbach te Fez begonnen werk voortzetten en ten aanzien van de Staats bank steeds stouter met hunne eischen voor den dag komen. Door zijne inmenging bewijst Duitschland echter der Marokkaansche Regee- ring den dienst van de door haar verfoeide hervormingen op de lange baan te schuiven, maar hiervoor wil het den Sultan dan ook duur doen betalen. Het dringt er op aan dat het beheer van zijn aandeel in de Bank aan eene Duitsche firma worde toevertrouwd en de brief schrijver beweert zelfs, dat er een dreigbrief bestaat, voorzien van het Duitsch Keizerlijk zegel. Frankrijk wordt, zegt hij, onder het mom der Algesirasche formule misleid en bespot en de Marokkaansche kwestie houdt nog altijd de kiem in van een Europeeschen oorlog, wegens de velerlei oogenschijnlijk tegenstrijdige Euro- peesche belangen in het Sultanaat. Maar het is nog tijd om Duitschland tot eerlijker houding aan te manen, voordat het door zijn dubbel zinnig beleid al de economische voordeelen hebbe en de overige Mogendheden in het har nas jage. FRANKRIJK. Turkije heeft zich lange jaren weinig gelegen laten liggen aan Afrika’s noord kust, in ’t bijzonder aan Tripolis. Frankrijk is echter steeds voortgegaan zijn invloed aldaar uit te breiden en is steeds verder in het rijk vooruitgedrongen, dat feitelijk toch onder de opperheerschappij van Turkije staat. Door dat voortdringen opgeschrikt, begint de Porte zich thans te verzetten. Zoo heeft een Fransche troepenafdeeling onlangs de oase Dsjanet bezet, in de Sahara en de Algiersche regeering wil er een burgerlijk bestuur instellen. Dsjanet werd echter tot dusver altijd beschouwd als behoo- rende bij Tripolis. Frankrijk gaf voor, dat de bezetting met toestemming van Turkije ge schiedde. Thans blijkt het echter dat Turkije zijn aanspraken laat gelden. De Turksche ge zant te Parijs kreeg last er de Fransche regee ring op te wijzen dat Dsjanet Turksch is. I Tlll-kiip mnpt dit «tandnnnt Int lipt nitorct» willen verdedigen. Reeds voor vrij langen tijd zond de Porte een expeditie naar Dsjanet, die er dus Fransche troepen zal vinden. Nu komt er dit nog bij, dat de Porte ook in het land- schap Kanem de Turksche vlag wil hijschen. Kanem ligt ten noorden van het Tsad-meer en werd bij een Fransch-Engelsche overeenkomst van 14 Juni 1898 aan Frankrijks invloedssfeer toegewezen. De Franschen hebben er dan ook reeds vier jaren een geregeld bestuur. De termen voor een ernstig geschil tusschen de beide landen zijn dus wel aanwezig. de Fransche troepen de oase Dsjanet eerder zullen bereiken dan de Turksche exj 7 Juli Tripolis verliet om over Fessan Dsjanet I te bereiken. Men denkt dat de Turken, die 200 man infanterie, 40 ruiters, 129 politiemannen en 10 kanonnen hebben, onderweg versterkingen slaagden er in, het vuur met een paar emmers water te dooven. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat het bed en de linnenkast in brand stonden, terwijl laatstgenoemd meubel ongeveer 2l/3 M. van het bed verwijderd was. Op grond daarvan werd door de politie tegen het echtpaar N. proces-verbaal opgemaakt, wijl vermoed wordt, dat hier aan opzettelijke brandstichting moet gedacht worden. N. en zijn vrouw ontkennen echter aan genoemd misdrijf schuldig te zijn. Men schrijft uit Wolvega aan de »Rott.« In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben balddadigen het ijzeren hek voor den tuin van de pastorie der Ned. Herv. gemeente al hier omvergetrokken. Een lam van den koster der kerk aldaar, hetwelk op het kerkhof liep te grazen werd i een droge sloot ge vonden. Het beest was gedeeltelijk openge sneden. Vermoedelijk heeft men hier weer te doen met wraakneming tegen den predikant, naar aanleiding van de zaak met den veroor deelden godsdienstonderwijzer J. v d. W. Woensdagmorgen halfnegen had te Rotterdam bij de verbouwing van een pand aan de Boompjes 38 aldaar, een ernstig on geval plaats. De 16-jarige P. Visser liep met een vracht steenen op de ladder, gevolgd door den 44-jarigen opperman A. van Grondel. Gekomen op een hoogte van 8 M gleed Visser van de sporten en sleurde in zijn val Grondel mede. Visser bekwam eene schedel breuk en werd in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Grondel bekwam verschillende inwendige kneuzingen, benevens hoofdwonden, en werd per rijtuig naar huis ge bracht. Moord? Omtrent het gebeurde te Val kenburg, waar men meende, dat een moord was gepleegd op P., wiens lijk in de Geul werd gevonden, schrijft men aan de L. K.: Zoo langzamerhand kalmeeren de gemoederen en verandert ook de lezing van het geval. Niet onmogelijk toch is het, dat de man hetzij boven de serke” bij hotel „Germania”, in de Geul is gevallen of wat ook niet onmogelijk is. er is ingesprongen. De positie in den laatsten tijd van het slachtoffer was niet al te roos kleurig. Boven die erk, zegt men, werd zijn hoed gevonden en afdrijven van het lichaam door de Geul is niet onmogelijk, zelfs zeer gemakkelijk. Immers juist van Zondag op Maandag staan de verken” (stuwen” zegt men in het Noorden) open en juist die schui ven, die door geen hek zijn afgesloten. Zeer gemakkelijk kan het dan zijn, dat de man is doorgedreven tot bij de plaats, waar hij ge vonden is, waar luid hoorbaar in de eerste het beste houden. Onderweg kan loopen hebben. Jos. Schmidt Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon dags* in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. te WORKUM. 1 11 -I I - zullen zoeken en eerst begin October te Dsjanet zullen aankomen. ITALIË. De beeldhouwer Tadoli heeft een gedenkteeken voor het graf van Paus Leo XIII voltooid. Dit zal in de Lateraansche basiliek worden opgericht. Het lijk van den Paus zal daarheen worden gebracht. Tegenwoordig is het in een voorloopig graf in de St. Pieterskerk. Het Vaticaan wenscht alles bij nacht en in stilte te doen geschieden. De Italiaansche regeering wil echter dat de plechtigheid overdag en met alle mogelijke statie zal plaats hebben. De weg zal dan door troepen worden afgezet. BELGIË. In de Temps wijdt het Fransche Senaatslid generaal Langlois een breedvoerig artikel aan de bekende geopperde plannen tot economische en militaire aaneensluiting tusschen België en Nederland. Hij zet de verschillende bezwaren van zedelijken en stoffelijken aard tegen de verwezenlijking van het denkbeeld uiteen, maar meent dat die op den duur moge lijk te vereffenen zijn, met name wat eene eco nomische overeenkomst betreft. Het recht tot aansluiting, zegt de schrijver, wordt door nie mand ontkend. Wederzijdsche opofferingen zou den onmisbaar zijn. Maar de twee volkeren moeten wèl begrijpen dat aansluiting en weder- keerige steun voor kleine Staten onder de tegen woordige omstandigheden en de aanhoudende vorderingen van sommige Mogendheden noodza kelijk zijn. NOORWEGEN. Verleden Zondag zijn in Noorwegen de verkiezingen begonnen voor de nieuwe vertegenwoordiging, die den llden Octo ber bijeen moet komen. Zij zullen drie weken duren. De liberale linkerzijde heeft zich in haar program voor toekenning van ’t stemrecht aan de vrouwen verklaard, alsook voor meer doortastende sociale wetgeving, in ’t bijzonder voor verzekering tegen beroepsongevallen en voor de landstaal in onderscheiding van de lite raire taal, d.i. het Deensch. Deze laatste aan gelegenheid schijnt bij de verkiezingen veel ge wicht in de schaal te zullen leggen. De minis ter van Buitenlandsche Zaken Loevland is een overtuigd en vurig ijveraar voor het echte Noorsch. Voor ’t overige schijnt het nogal verward toe te gaan. Van partijzucht is weinig te bespeuren en het is volstrekt niet ongewoon, dat in één district verscheidene candidaten van volkomen dezelfde beginselen elkander den zetel betwisten. CHINA. De Chineesche regeering wil het opium-gebruik tegengaan. De rechten zullen verhoogd worden en verder zal getracht worden medewerking van de Britsch-Indische regeering te verkrijgen tot een geleidelijke vermindering van den invoer. Met tien jaar zal die geheel eindigen. In China wordt de papaver-bouw beperkt en het opium-gebruik wordt ten sterkste afgekeurd. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. ken zij de oude woning weer. Zij werden ge verbaliseerd, tot boete veroordeeld, die zij be taalden, en wonen sedert even ongestoord in de onbewoonbaar verklaarde woning De Tel. kan mededeelen hoe de minis ter van Oorlog er grooting haast een gen. Een aantal posten zijn gestegen wordt f 750.000 voor aanmaak van geweren gevraagd, dat is een ton meer dan op de vorige begrooting. De voornaamste bezuini gingen zijn er een van f 3.140 000 op 2.725.000 voor voedingkosten, van/2.790.000 op f 2.570 000 op kleedingskosten en van 975.000 op 935.000 op den geneeskun digen dienst. Het ligt in de bedoeling van den minister om den gehuwden onderofficieren een vergoe ding van 5 cents per dag te gaan geven broodonkosten. len het verstrekken buiten de kazerne van de kommiesbrooden. Resultaat: vermindering van personeel in de bakkerijen, minder meel, op heffing van den broodrondbrengingsdienst. De bezuiniging op de kleedingskosten zou een geval zijn van de invoering eener unifor me tuniek en de bezuiniging op den genees kundigen dienst een gevolg van de geleidelijke opheffing der hospitalen. Ook de plaatselijke commandanten en militaire staven worden al lengs afgeschaft. Gisteren. Donderdag vierde Anna Mole naar, dienstbode bij mejuffrouw de weduwe W. J. de Jongh, te Weesp, haar tachtigsten verjaardag. Is het al iets bijzonders, dat ie mand op dien leeftijd nog in betrekking is merkwaardiger is het feit, dat zij vanaf haar dertiende jaar bij dezelfde familie in bëtrek- Als kindermeisje kwam zij wijlen den heer De Jongh na den dood van hare oude meesteresse kwam zij bij den zoon, die ook reeds alweer voor jaren stierf, wat geene verandering ten gevolge had. Haar tegenwoordige patrones is 85 jaar, en de beide oudjes leven als zusters te samen, in dier voege dat de een meesteres is en de andere steeds een goede dienstbode blijft. In den nacht van Zaterdag op Zondag, te gen 2 ure ongeveer, lag de Nijmeegsche gier- pont op de Waal aan den Lentschen oever. »Hé, hoHei, hé! hoorden de schippers van de Nijmeegsche zijde roepen. De bel werd echter niet geluid, en wegens het uitblijven van dit gebruikelijk sein, dat iemand wenscht overgezet te worden, brachten de schippers de pont natuurlijk niet over. ’t Zal tegen 4 uur geweest zijn toen dit teeken werd vernomen, klonk het vervolgens, vroege ochtendstilte, »kom eens gauw met je aak en help daarginds eens; als je niet gauw helpt, verdrinkt hij. Een der schippers er heen. Hij vond er een man tot aan den hals toe in ’t water staan, ’t Bleek dezelfde man te zijn die het flegmatieke »Hé, ho! Hei, hé!” had geroe pen en nu in alle kalmte des gemoeds twee volle uren in het natte element had staan wachten, om gered te worden uit zijn min aangename positie. De man was een Duitscher, die blijkbaar niet tegen Hollandschen jenever kon en die des nachts in eene roes van de Waalkade was afgesukkeld. Het frissche verblijf had hem echter aan merkelijk uit zijn beneveling opgefrischt. Te Zaandam ontdekten Zondag eenige inwoners brand ten huize van J. N lantaarn opsteker, wonende in de Oostzijde aldaar. Daar de bewoners naar Haarlem waren, ver schaften zij zich door een raam toegang en

Friso nl | 1906 | | pagina 1