voor WORKIM en omliggende Gemeenten. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1906. Eerste Jaargang. No. 34. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. in F bruidsmeisje poogde hem op een stoel te doen plaatsnemen. Nauwelijks had deze dronken bruidsjonker Want wel de overzij licht maar na een nu Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. TURKIJE. Sultan Abdul Hamid moet zich Maandag gedurende een halfuur met Staats zaken hebben beziggehouden en des middags een rit door de tuinen van het paleis gedaan hebben. Deze en andere geruststellende berichten over den gezondheidstoestand van den Sultan zijn alle uit. de tweede hand afkomstig. Vanwege het Paleis heeft men geen mededeelingen meer gedaan, na de kennisgeving van den ceremonie meester aan de gezantschappen op j.l. Zondag. Men zegt dat een van Sultans geneesheeren bevorderd is tot generaal, omdat hij met een zeer éénvoudig middel de pijnen van den patient, die zeer moeielijk te behandelen is, had weten te stillen. NOORD-AMERIKA. De Amerikaansche mi nister van Marine, Charles Bonaparte, Maandag te Cumberland in Maryland het woord voerende, is krachtig opgekomen tegen de vrijheid, in de I Vereenigde Staten den Anarchisten gelaten. Naar zijne meening moet op zulke lieden on verbiddellijk de doodstraf worden toegepast, wanneer zij rechtstreeks of zijdelings voor den dood van anderen aansprakelijk zijn. Wegens geringe vergrijpen moesten zij streng vervolgd en aan gevangenisstraf onderworpen worden, kort van duur, maar verscherpt door een aantal goed rake zweepslagen. Ook tegen den invoer j van buitenlandsche anarchisten verlangde spr afdoende maatregelen. Tevens bestreed hij ’t socialisme, welks toe passing z.i. op een nieuwe vorm van slavernij moest uitloopen. Naar men uit Nieuw-York meldt trekt deze rede zeer de aandacht en achten sommigen haar de voorloopster van doortastender optreden tegen de anarchisten overeenkomstig de klachten, in het buitenland te hunnen aanzien vernomen. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. mu- weten de vorderingen der techniek op de juiste waarde te schatten. Toen de chef de bureau ’s morgens te 8 uur op het kantoor kwam, onderzocht hij da delijk door middel van het kasboek, of er wat vermist was. Hij miste een geldswaarde van ongeveer 700. Veel was echter onaange roerd gebleven, zoodat men vermoedt, dat de inbraak met een ander oogmerk was geschied. Men meent reeds te weten, wie de misdaad gepleegd heeft. Dezer dagen hebben zich weer een paar brutale gevallen van roof voorgedaan, des te brutaler waar de daders tot de «zwakke” sekse behooren. Een ingezetene uit IJmuiden waagde zich in het gezelschap van twee onbekend gebleven vrouwen van verdachte zeden, die hem naar De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. zelfs in de kerk op de steenen viel, toen het maar sterdam plaats gehad. De dienstdoende politieagenten vonden om streeks 2 uur in den nacht dat de deur, die toegang geeft tot de kantoren van de Amster- damsche Handelsvereeniging, Prins Hendrik kade 131, was opengebroken. Direct vermoedden zij, dat men hier met een inbraak te doen hadnadat zij zich toe gang hadden verschaft tot de kantoren, ont dekten zij dat de brandkast geforceerd was. Of er iets ontbrak kon men natuurlijk niet constateeren. Een der agenten ging op on derzoek uit, de ander bleef achter. Immers de misdadiger(s) konden niet veraf zijn. Want ’t is niet aan te nemen, dat zij nog vóór middernacht de snoode daad zouden hebben gepleegd. Alles moet bijzonder vlug in het werk zijn gegaan. Men had een gat in de deur der brand kast geboord, hoogstwaarschijnlijk door middel van een electrische boor. De heeren inbrekers Bij de Tweede Kamer zal eerstdaags een wetsontwerp inkomen, ter aanvulling van de tegenwoordige Boterwet, noodig om de in de ervaring gebleken knoeierijen te beteuge len. Daar H. M. de Koningin heel wel is, zal vermoedelijk geen verandering gebracht worden in het gebruik om op 31 Augustus a sHr. Ms. verjaardag ten Paleize het Loo den galamaaltijd voor de leden der Hofhou dingen, de ministers en hoofden van Staats- collegiën te geven. De gemeentebegrooting van Amsterdam voor 1907 vermeldt in ontvangst en uitgaaf de som van f 30.285.173, tegen f 26.212.258 als totaal-cijfer der begrooting over 1906. Tegen de kermis. Uit Bolsward schrijft men Evenals vorige jaren wordt door eene com missie, die bestaat uit afgevaardigden van ver schillende Christelijke vereenigingen gewerkt, om gedurende de aanstaande kermis vergade ringen te houden als protest tegen dit zooge naamde «Volksvermaak” en tevens een bete re gelegendheid, inzonderheid voor de jonge I menschen, te geven om zich op gepaste en de kerk verlaten of de veldwachter nam hem bij den kraag en bracht hem onder het stad huis ter ontnuchtering. Zaterdagavond werd in den laatsten trein te Heerlen een bewustelooze jonge dame ge vonden. Zij werd aanstonds naar het hospitaal overgebracht. Tot nu toe is het niet mogen gelukken haar uit haar bewusteloosheid op te wekken. Wel is zij een oogenblik zoover ge weest, dat zij de oogen opende en om zich heen starende ’t woord «Schwester» fluisterde. Eerst kon men de identiteit niet vaststellen. Later is gebleken, dat de juffrouw een naaister is uit Sittard. Heel wat opschudding was er Zondag en om den Dierentuin te ’s Gravenhage. Een bewoner van een der omliggende stra ten had een misthoorn op zijn balkon geplaatst en accompagneerde daarmee de ziek, wat èn op deze en op de luisterenden en op de buren zeer ontstemmend werkte. Maar dat was dan ook de bedoeling. Want toen een der omwonenden, radeloos geworden door het klagend gehuil van het toestel, naar zijn achterbuur ging, om staking van ’t la waai te verzoeken, bleek de misthoorn een dwangmaatregel te zijn degene die het toe stel in werking bracht, was radeloos geworden door de kinderspeelplaats achter zijn woning en had nu besloten, te misthoornen tijdens de concerten tot de speelplaats zou verplaatst zijn, zoo luidde het antwoord, beleefd maar be slist. Men schijnt ’t echter op een akkoord te hebben gegooid, want Dinsdagavond liet de hoorn slechts even hooren dat hij er nog was, maar zonder het concert te storen. genoegzame deelneming en steun zal deze ge zegende arbeid ook nu weer plaats hebben Als middel tot verdelging van muggen wordt de raad gegeven in de slaapkamer een brandende kaars in een waschkom met water te zetten(de kaars natuurlijk watervrij op een verhooging bijv, op een bierglas.) De muggen komen dan op het licht af, schroeien zich de vleugels en vallen in het water. De Leeuwarder tentoonstelling gesloten. De Leeuwarder tentoonstelling is Zondagavond gesloten. Het waren dertig dagen van veel drukte. Dagen van 5000 a 6000 bezoekers, waaronder ook tal van vreemdelingen, niet alleen uit Friesland, maar mede uit andere provinciën, waren geen zeldzaamheid, Zondag avond waren er wel 7000 a 8000 bezoekers. I Om 10y3 uur had in de feesthal de sluiting plaats met een toespraak van den voorzitter, den heer mr. J. A. Stoop. Door het uitvoerend comité werd hun daarbij onder de fanfares der muziek en uitbundig gejuich van de dui zenden menschen, een lauwerkrans aangebo den. Ten slotte volgde nog een bal champétre van peen paar uren. Tot ridder in de Oranje-Nassau-Orde is benoemd mr. J. A. Stoop te Leeuwarden, voorzitter der vereeniging «Nijverheid” en van het uitvoerend comité der tentoonstelling. Volgens het verslag van het Friesch Rundvee-Stamboek over het dienstjaar 1 Mei 1905—1906, is de toestand der Vereeniging zco gunstig mogelijk. Het getal leden klom van 773 tot 882 en bedroeg einde Juni van dit jaar ruim 1000. Voor opnamen van vee in het stamboek zijn ingekomen 3261 aanvra gen, waarvan 289 zijn ingetrokkenaangehou den of afgewezen zijn 894 runderen, zoodat 2078 zijn goedgekeurd. In het «volbloed stamboek zijn ingeschreven 153 stieren en 374 koeien, te zamen 527 stuks, zijnde 102 meer dan het vorig jaar. In het hulpstam- boek zijn opgenomen 1551 stuks rundvee, of 469 meer dan het jaar te voren. Ingekomen zijn 2553 geboorteberichten, zijnde 515 meer dan in het vorig boekjaar. De rekening van den penningmeester sluit met een voordeelig saldo van f 248.62. Een weerzinwekkend geval van dronken schap heeft zich Zaterdagochtend te Sittard voorgedaan. Een jeugdig paartje, dat op ’t stadhuis voor den ambtenaar van den burgelijken stand getrouwd was, zou ook in de kerk ge trouwd worden. Te dien einde begaf het bruidspaar zich met twee getuigen, een meis je en een jongen, om acht uren ter kerke, waarbij bleek de mannelijke getuige in dat vroege morgenuur reeds stomdronken was, en dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 DUITSCHLAND. Koning Eduard kwam Woensdag kwart voor negen te Cronberg aan. Z. M. werd opgewacht door den Keizer en den Prins en Prinses Frederik Karei van Hessen. De Keizer was den Koning bij het uitstappen uit het salonrijtuig behulpzaam. De Monarchen begroetten elkaar hartelijk en kusten elkaar op beide wangen. Nadat het gevolg was voorge- gesteld, werd de rit naar het kasteel Friedrichshof ondernomen. Door de inwoners van Cronberg werden de vorstelijke personen hartelijk toege juicht. Er waren ook talrijke Engelschen uit Frankfort, Homburg en Soden opgekomen. De Londensche Pall Mall Gazette geeft een zonderlinge lezing over de ontmoeting van Keizer Wilhelm met Koning Eduard. Volgens dat blad zou Koning Eduard een eigenhandigen brief van den Tsaar hebben ontvangen. Een bijzondere koerier kwam er mee in Engeland en de Russische gezant bracht hem den Koning op zijn landgoed. Tegelijkertijd zouden er brieven van de Tsarina aan een Engelsche nicht zijn gekomen. In den brief aan den Koning zou de Tsaar dezen zijn oordeel vragen over den nieuwen toestand in Rusland, zooals die door de jongste gebeurtenissen is geschapen. Het ant woord was onmiddellijk verzonden en dadelijk daarna de ontmoeting met Keizer Wilhelm voorbereid. Na de conferentie van den Koning met den Keizer in Friedrichshof zal, zoo meent men volgens de P. M. G. een gemeenschappelijk antwoord aan den Tsaar worden verzonden. Mocht er een nieuwe samenkomst noodig zijn, dan zal de Tsaar daarbij waarschijnlijk worden vertegenwoordigd door Grootvorst Alexis, die in Homburg vertoeft. FRANKRIJK. In zijn encycliek aan de Fransche bisschoppen veroordeelt de Paus de onbillijke Scheidingswetde «associations cul- tuelles (godsdienstige vereenigingen) kunnen niet worden opgericht zonder dat de heilige rechten der Kerk worden geschonden. Betreffende de andere vereenigingen, de «asso- tiations canoniques,” zegt de encycliek, dat het niet geoorloofd is hiermede een proef te nemen vóór men de zekerheid heeft dat de rechten van den Paus en het gezag der bisschoppen over de goederen der Kerk en over de heilige gebouwen geheel en al verzekerd blijven. Verder zegt de encycliek, dat ten onrechte is beweerd, dat de H. Stoel het oog heeft op plannen buiten den godsdienst, dat de republi- keinsche regeeringsvorm hem onaangenaam zou zijn en dat hij op de krachten der oppositie zou rekenen om dien omver te werpen. ENGELAND. De Kölnische Ztng. verklaart, met des te grooter voldoening het bezoek van Koning Eduard aan den Keizer te kunnen boek staven, omdat zij ten allen tijde de stelling ver dedigd heeft, dat er tusschen Duitschland en Engeland geen redelijk motief tot vijandschap bestaat en dat de belangen van beide Rijken ’t best kunnen worden behartigd door een welwillende staatkunde, welke voor de weder- zijdsche belangen zorg draagt. Wat de politieke beteekenis van het bezoek aangaat, zegt de Times, dat men wel zal doen in gedachten te houden dat de ontmoeting allerminst officieel is en die, wel verre dat daar toe wegens de tegenwoordige omstandigheden besloten zou zijn, ruim twee maanden geleden reeds bepaald werd. Zij is eene gewone be leefdheid zonder buitengewone politieke be teekenis. RUSLAND. Volgens den Petersb. correspon dent der Köln. Volksz. hadden de maneouvres in het kamp van Krasznoje Selo bijna tot een vreeselijke catastrophe geleid, daar bij alle troe- penafdeelingen een groot aantal scherpe patro nen onder de andere aanwezig waren. Aan de bladen is het strengste stilzwijgen opgelegd. Verscheiden burgers, die naar het schijnt de militairen tot de uitvoering van het duivelsche plan hadden overgehaald, zijn in hechtenis ge nomen. Uit den Kaukasus heeft de centrale regeering zeer verontrustende berichten ontvangen. Daar wordt een opstand van den geheelen Kaukasus tegen de Russische heerschappij voorbereid. De garnizoenen van Michailowskaja en Kars zijn reeds aan ’t muiten. Partikuliere telegrammen over onlusten in de streek worden niet door gelaten. In elk geval zal de Kaukasus in den herfst het tooneel van ontzettende gebeurtenissen worden. Uit Tjerkgaast schrijft men aan hot N. v. Friesl. Het blijkt, dat de diefstal, in den loop der vorige week hier gepleegd, een brutaal stukje is geweest. Vaststaat, dat tusschen 12 en 2 uur in den middag de dief zich door het open schuiven van een raam toegang tot de woning van den heer Wierda heeft verschaft, vermoedelijk wetende, dat de bewoners afwe zig waren. Met een sleutel schijnt de kast geopend te zijn, zóó, dat van slot-forceering niets was te bemerken, en zelfs de heer W., noch zijne echtgenoote, bij terugkomst eenig onraad vermoeden. Aan bankpapier werd ont vreemd f 215 terwijl 2 rijkdaalders, benevens gouden voorwerpen, die voor het grijpen lagen, onaangeroerd bleven. Men verdiept zich in allerlei gissingen, of schoon men algemeen gelooft, dat de dader geen ombekende in de woning van den heer W. is geweest. De nasporingen der politie leidden tot heden tot geen resultaat. Dezer dagen zijn, naar de nHaagsche Ct.” meldt, een paar heeren gesnapt, die van de afwezigheid van een gezin in de Carpen- tierstraat gebruik maakten om hunnieuws gierigheid naar den inboedel te bevredigen. Een overbuurman, die wist dat de familie uit was, zag de gasten aan de deur peuteren en waarschuwde door de telefoon de politie, die de nieuwsgierige heeren snapte, ging het tweetal, toen ’t aan zag opsteken, er stil van door; drie kwartier kwamen ze terug en gingen met hun sleutels binnen. Zij hadden nog niets voor vervoer gereed gelegd, toen de politie kwam kijken wat ze er uitvoerden, maar zit ten nu toch achter een deur, die zij met hun passepartout-sleutels niet zoo gemakkelijk zul len open krijgen als een modern deurslot. ’t Gevalletje gebeurde om halftien. Bij de heeren werden niet alleen loopers, ook een geladen revolver gevonden. Een geheimzinnige inbraak heeft te Am- leerzame wijze eenige uren te vermaken. Bij I genoegzame deelneming en steun zal deze ge- RISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1906 | | pagina 1