voor WORKUM en omliggende Gemeenten. I I I i ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1906. No. 35. Eerste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. I Buitenlandsch Nieuws. Iets voor Jongelieden en ook voor Ouderen. De geschiedenis van 1 Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. u al 16 jaar DUITSCHLAND. In het Staatsblad van Prui sen is thans een wet afgekondigd, die met 1 April 1907 in werking treedt en voor vele be paaldelijk groote gemeenten, van beteekenis is. Zij voorziet in het thans zoo vaak voorkomend geval, dat op een gemeente belangrijk hoogere uitgaven voor onderwijs, armwezen of openbare veiligheid worden gelegd, omdat zich daar vele personen gevestigd hebben, of verblijf houden, die werkzaam zijn in een andere gemeente, iu bedrijven welke daar worden uitgeoefend. In dien hierdoor de belastingen in de gemeente, waar zulke personen wonen, hooger moeten worden opgevoerd, is die gemeente gerechtigd een bijdrage te vorderen van de gemeente, waar die personen werkzaam zijn. Bij de bepaling van deze bijdrage moeten de voordeelen in reke ning worden gebracht, welke de gemeente- woonplaats van de vestiging dier personen trekt, met name hun bijdragen in de belastingen. De bijdrage mag nooit meer bedragen dan de helft van hetgeen de gemeente, waar de bedrijven worden uitgeoefend, van deze aan directe ge meentebelastingen ontvangen. Voorts zijn de bedoelde bedrijven beperkt tot mijnwerken, steengroeven, steenbakkerijen, fabrieken en spoor wegen. De geschiedenis van ons vaderland wijst op menig man of vrouw, die, boven hunne tijdge- nooten verheven, ten zegen zijn geweest voor land en volk. Zoowel het verleden als het heden wijst ze aan op velerlei gebied, tot voorbeeld en na volging. Maar ook het buitenland kan trotsch zijn op zulke burgers, men vergunne ons eene kleine schets te geven van het werk dat een energiek man in de laatste halve eenw voor zijne vader stad Bremen heeft tot stand gebracht. Wat een man met een ruimen blik; een man bezield met liefde voor zijn stad en land, en welk een werkzaamheid en welvaart hij verspreiden kan, en als het óf bevordering van nijverheid óf van handel en scheepvaart betreft, leert de geschiedenis van den koopman consul Meijer, den vader van de te Bremen gevestigde Nord-Deutsche Lloyd waar van hij de voornaamste oprichter was. In de eerste jaren van het bestaan om en bij 1847, had de Lloyd drie kleine stoombooten voor de vaart op Engeland, weinig later kwamen er vier groote stoombooten voor die op Nieuw- York, bij. Thans heeft de Nord-Deutscbe Lloyd eene vloot van 166 stoomschepen, 155 lichters, kolenpramen enz. Deze vloot is bemand met 10.000 koppen, van welke uitsluitend voor scheeps dienst 6500 werkzaam zijn, onder welke 505 kapiteins en officieren en 552 machinisten. Tot het overige scheepspersoneel behooren dokters, betaalmeesters, koks en stewards, beloopende meer dan 3500 man. Het personeel aan land bestaat uit 320 man voor koopmanszaken, en 2000 technicie. Allen bij elkaar genomen, zijn bij de Nord-Deutsche Lloyd 18.400 man werkzaam. De werkzaamheid van de Nord-Deutsche Lloyd en het werk, dat zij voornamelijk te Bremen laat maken, of koopt, spreekt het duidelijkst uit de opgave van wat zij in een jaar aan proviand verbruikt. Aan versch en gepreserveerd vleesch 2.437.000 kilo, aan schapenvleesch 255.000 kilo, aan wild, fazanten, duiven, eenden en kippen 490.000 stuks Deze vleeschsoorten wegen te zamen 80.000 centenaars. Voorts 435.000 pond versche visch en 2312 ton haring, 83.675 pond kreeft, 536.316 oesters en 12.772 pond schildpadden, 48.600 centenaars groenten en peulvruchten, en 238.590 blikken geconserveerde groenten, 126.654 flesschen geconserveerde vruchten en 280.000 blikken geconserveerd vleesch, visch. enz. Eindelijk nog 416.650 pond gedroogde vruchten, en aan versch fruit: 1.027.374 sinaasappelen, 942.057 citroenen en 6300 centenaars ander versch ooft, Het verbruik van aardappelen bedraagt 138.450 centenaars, van meel 43.890 centenaars, van brood en beschuit 18.424 centenaars, van melk 22.600 blikken, van eieren 4.021.670, boter 7820 centenaars, van kaas 2154 centenaars van suiker 6574 centenaars, van koffie 3063 centenaars en van thee 264 centenaars. Men kan zich van deze enorme hoeveelheid in één jaar voor de Nord-Deutsche Lloyd benoo- digd, een goed begrip vormen, als men weet, dat de 274 centenaars thee nog 44 meer bedragen dan voor het gebruik van thee in Duitschland, voor een stad van 264.000 menschen vereischt wordt Bij zooveel verbruik van eetwaren is dat van dranken, naar evenredigheid. In één jaar tijds zijn door passagiers van de Nord-Deutsche Lloyd geledigd277.353 flesschen Rijnwijn, 45.000 flesschen Champagne,69.439 flesschen rum, cognac en likeur, 249.372 flesschen roodewijn, 249.372 liter (brandewijn, 2.082.980 liter bier en 394.579 flesschen mineraalwater. Om proviand en drinkwater te conserveeren zijn noodig 231.727 centenaars ys. Om deze hoeveelheid te vervoeren, zou men moeten be schikken over 1160 dubbele spoorwagons. Het proviand te zamen heeft een gewicht van 37.700 ton, (een ton is gelijk 1000 kilo). Als al het proviand in een goederentrein geladen werd, zou deze moeten bestaan uit 3770 wagons. Bij de gewone lengte van een goederentrein, zijnde 80 assen, zouden meer dan 94 zulke trei nen noodzakelijk zijn. Als men bedenkt, dat de Nord-Deutsche Lloyd haar eigen werven, fabrieken, verzorgingsinrich- ting, kantoren, agentschappen en opleidings- vaartuigen heeft, waar het personeel en ook de kellners opleiding ontvangen, kan men begrijpen Wanneer door meer dan één gemeente aan spraak wordt gemaakt op bijdragen en deze te zamen genoemde helft overschrijden, worden alle naar evenredigheid ingekort. Bij geschillen, die binnen het dienstjaar moeten worden aanhangig gemaakt, beslist het kantonnaal college met beroep, binnen 3 maanden, op den hoogeren administratieven rechter. FRANKRIJK. Dinsdag zijn de zittingen der generale raden begonnen, Tot voorzitters wer den o.a. gekozen of herkozen Combes, Mèline, Sarrien, Barthou. Sarrien heeft bij de opening verklaard, dat de regeering de scheidingswet in haar vollen omvang ten uitvoer zou brengen. Wat de buitenlandsche betrekkingen aangaat, Frankrijk was vast van plan de goede betrek kingen, welke het tot dusver met alle mogend heden heeft onderhouden en die voor den wereldvrede onmisbaar zijn, ook in ’t vervolg te onderhouden en te versterken. De Parijsche correspondent van de Giornala d'Italia heeft den oud-president Loubet verzocht hem te willen mededeelen, welke zijne meening is, in zake de jongste wrijving tusschen Vaticaan en Fransche republiek. Père Loubet heeft geantwoord dat het hem erg speet niet te kunnen voldoen aan het hem gedaan verzoek. Hij heeft zich de taak opge legd van zwijgen. Hij meent, dat een oud-pre sident van de republiek, die z’n mandaat heeft vervuld, zoo goed als hem mogelijk was, aan zijn vroegere betrekking verplicht is de meest volkomen onthouding in acht te nemen. Dit zal hij dan ook volhouden, zonder afstand te doen van het recht er eigen gedachte en oordeel op na te houden. ENGELAND. Er komen opnieuw klachten over al te strenge toepassing van de vreemde lingenwet. Er schijnen weer Russische Joden wegens onvoldoende middelen afgewezen te zijn, ofschoon zij als politieke vluchtelingen aanspraak hebben toegelaten te worden. Ook om andere redenen steekt in de liberale pers het verzet tegen de wet het hoofd op, «Wat zouden Engelschen zeggen, vraagt de Daily Chronicle, indien zij, in Frankrijk voet aan wal zetten, zoo lastig werden gevallen, als nu Franschen, althans 3e klas reizigers, in Engeland Of indien zij, met een pleizierboot naar een Fransche haven willende oversteken, eerst verlof van de Fransche regeering moesten vragen, gelijk nu een Fransche boot aan de Engelschen moet doen, wanneer zij niet een der in de wet genoemde landverhuizers- havens binnenvalt Maar het ergste is het af wijzen van die Russische uitgewekenen. Als dat niet ophoudt, zegt de Westminster Gazette, is het maar ’t best, de wet in te trekken. RUSLAND. De Russische bladen staan nog steeds onder scherpe censuur. Toch plaatst de St. Petersburger Zeitung het volgende artikel, dat den spot er mee drijft «Men kan bezorgd zijn, wijl in het buitenland niet alles is, zooals het moest zijn. De Slaven op het Balkanschiereiland vooral worden nog steeds onderdrukt door den boozen vijand. Het zou een voldoening zijn als wij dat konden ver anderen. Maar voor het oogenblik «Ook de houding der vreemdelingen in het rijk is niet volkomen naar onzen zin; maar dat is eigenlijk heel goed, anders had de regeering heelemaal niets meer te doen. Een mensch moet toch wat te vreezen, te zorgen hebben, zooals de groote Shoekowski zegt. »Maar overigens zijn wij een hoogst beschaafde Europeesche Staat. Daaraan laat ons politiek leven geen twijfel. Wij hebben weliswaar geen parlementmaar wij hebben een oppositie-pers en dat zegt veel meer. Zachtaardig en fatsoen lijk is zij, maar niet uit vrees voor de censuur, alleen uit aangeboren zielenadel. Haar banier drager is de Birskowskija Wjedomosti. Haar arti kelen zijn gedrenkt met den besten attischen om niet te zeggen arischen geest ZWEDEN. De commissie, die belast was met het onderzoek, of de ontmanteling der forten op de Noorweegsche grens geschied was in over eenstemming met de bepalingen van het verdrag van Karlstad, heeft rapport uitgebracht aan de Zweedsche en Noorweegsche regeeringen en daarin verklaard, dat deze bepalingen in alle opzichten stipt zijn gehandhaafd. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Onze schoone drankwet. Onder dit opschrift komt in het U. D. het volgende ingezonden stuk voor van een 15-jarig meisje. Ik kwam uit een kleine plaats en moest in de stad L. ruim een uur wachten tot mijn trein vertrok dien tijd wilde ik al wachtende doorbrengen in een theetuin, vlak bij ’t sta tion. Ik trad er binnen en bestelde een glas kwast. »Mag ik u even vragen, is «Neen.” Ja, ziet u”, de kellner aarzelde even, «dan mag u hier niet zijn.” »En een paar dagen geleden ben ik hier toch geweest,” bracht ik hier tegen in. «Toen is er zeker niet op gelet, maar ’t mag niet’t is een politie-verordening, er is niets aan te doen.” Zoo was ik dus genoodzaakt te vertrekken, zelfs mijne bagage mocht ik er niet in bewa ring laten. Daar stond ik nu op straat in eene stad, waar ik den weg niet wist en nie mand had om naar toe te gaan. Ik stapte dus naar het station en toen ik mijn kaartje vroeg kreeg ik een ruw «Nouw al” ten antwoordeindelijk in de wachtkamer zittende, verheugde ik me over de weldaden, veroorzaakt door de drankwet. Ik begrijp best dat het vreeselijk moeilijk is wetten te maken en dat een vijftienjarig meisje daar niet over kan oordeelen, maar dit leek me toch nog al bezwaarlijk. Dit is trouwens niet het eenige ik weet o.a. nog van eene eenvoudige, maar ’s zomers drukbezochte uitspanning, die ongeveer twee weken niets verkoopen mocht, geen reepje chocolade of geen glas melk, alleen omdat de boer vergeten had verlof aan te vragen, door dit bedroevend feit verongelukte menige bui tenpartij. Nogreene schaduwzijde er van lijkt mij, dat er daardoor veel bedrog komen zalhoe licht zal bijv, een achttienjarig persoon, die anders toch niets bijzonder slecht is, niet zeggen»ik ben een-en-twintig”, alleen om met een nichtje, broertje en zusje onder de 16 jaar, ergens te kunnen zitten hoe eenvoudig was !t niet ge weest als ik gezegd had, dat ik 16 was, wat doen die paar maandjes er toe, als toch nie mand er nadeel bij heeft Al is dit leugentje op zichzelf nog zoo onbeteekenend, ’t lijkt me toch nog al bedenkelijk. Hevige brand te Veendam. Hoe gevaarlijk het is dat kinderen met lucifers spelen, bleek Maandag op vreeselijke wijze te Veendam. Een klein jongetje van den landbouwer H. Veenhuizen speelde Maandagmiddag 3 uur met lucifers in stroo. En voor hij er aan dacht, was een vuurtje gestookt, dat een ramp zou worden voor zijn ouders en voor vele particu lieren. Hij riep zijn vader, maar voor deze verscheen, stond de mooie boerderij, vóór korte jaren gebouwd, in lichte laaie. Het brandende koren verspreidde zich door de lucht en bracht onheil op plaatsen, een eind er van verwijderd, waar menschen woonden, die rustig naar den brand bij Veenhuizen stonden te kijken. Er waren er, die plots de mare hoorden ,,aan het Oosterdiep is brand”, en dan huiswaarts keerden in haast en hun eigen woning door het vuur verwoest vonden. Er waren er van wie niets is gered. Het vuur was te gauw en de wind te hevig. Het was een paniek in het anders zoo rustig Veendam. De brandweer verscheen met haar spuiten en men requireerde hulp van omliggende ge meenten, van particulieren en coöperatieve 1 welk een handel, bedrijf en welvaart deze stich ting bevordert en wat in het bijzonder Bremen en Bremershaven er aan te danken heeft. En dat alles is voornamelijk het werk van één man, van consul Meijer, een koopman zoo als Holland in de 17e eeuw er velen had, die zelf gereisd, overal uit eigen oogen gekeken had en practisch ervaren was. Toen Holland nog een heele vloot had, begon hij met een paar schepen en nu vaart Nord-Deutsche Lloyd ook vracht voor Holland, doet alle havens ter wereld aan en had lang een Zuid-Afrikaansche lijn, toen in Holland getreuzeld werd en de vraag overwogen of een lijn op Zuid-Afrika de moeite zou loonen. Ik geloof Holland heeft er nog geen lijn op, maar met Japan en een der Scandina vische Rijken. Wat had Holland, Amsterdam in het bijzonder gekund, in de dagen der oprichting van de »Nord-Deutsche Lloyd” I Maartoen heerschte er de almachtige m’nheer Jan Salie, en klopte de hartader van het land flauw. En dan, hoe gemakkelijk niet waar, om effecten te hebben, Russische vooral of zooals vroeger, aandeelen voor spooraanleg in een onbekende plaats van Amerika, waar zelfs geen land was om aan te leggen 1 Toen is in Amsterdam en uit Amster dam door het geheele land ergerlijk gezwendeld, en zijn er vele welgestelde familiën dood-arm bij geworden De gemakkelijke effectenMen zit thuis op zijn pantoffeltjes en gebruikt op gezette tijden de schaar en knipt maar couponnetjesslapend sluimerend en droomend, en luilakkend, komt het geld in, men heeft er letterlijk niets voor te doen, men knipt maar, of.wordt zelf geknipt met de groote schaar. En danstraatarm en de lui, aan wie men zijn ondergang te danken had, liepen als steun pilaren van den Staat rond, het waren »nette”, zeer «correcte” lui, men kon of mocht deze doortrapte schurken zelfs niet bij de ooren trekken. Amsterdam kent ook van dat soort. Kon of kan men zijn geld steken in vader- landsche, solide ondernemingen, die welvaart zouden of zullen verspreiden, aan honderden werk verschaffen, dan hield of houdt men de hand op den zak. Maar laat Rusland komen, het twijfelachtige land van hedende brandkasten vliegen open. Het is een geluk voor Nederland en Amsterdam geweest, dat het een Prins Hendrik heeft gehad, bijgenaamd »de Zeeman”. Hij heeft Amsterdam uit den dommel helpen wekken en de scheep vaart krachtig bevorderd. Aan dezen Oranje vorst, die niet schroomde diep in den zak te tasten, als het de welvaart van het land, in het bijzonder de scheepvaart betrof, is Nederland, Amsterdam in het bijzonder zeer veel verplicht. Thans, goddank, is men iets minder traag en begrijpt iets beter het belang van de scheep vaart, in de verbindingen met heel de wereld. Een klein land, dat aan zee ligt, is groot. Maar handen uit de mouwenen durven, en aanpakken, desnoods wagen. En, zooals de dichter zei«Courage en vertrouwen, en wat gezond verstand.” NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 4 X

Friso nl | 1906 | | pagina 1